Mikor Gábor megtudta, hogy Gyuláék lakáshoz jutnak a párt révén, nem szólt semmit, csak hümmögött. Nagyon nem tetszett neki. Látta, hogy sokan 3-4 gyerekkel is egyetlen helyiségben nyomorognak. Ő több alkalommal visszautasította a komfortosabb lakást, amit a szocialista múltja és a Munka Érdemrend arany fokozata mellé ajánlottak neki.
– Mások vannak soron! A rászorultabbak. Én így értelmezem a szocializmust.
Az elvtársak egy idő után nem erősködtek, vállat vontak. Ha nem, hát nem.
Ahogy telt az idő, és erőszakosabbá vált az ötvenes évek hatalmi berendezkedése, Gábor egyre morózusabb lett. A gyárban csak szakmai dolgokról volt hajlandó bárkivel is beszélgetni. Hazafelé egyre gyakrabban tért be az útba eső „Nyócas”-ba egy-két korsó sörre. Volt, hogy késő estére ért haza. Zsuzska várta, de nem szólt semmit. Egyik nap a nagyfia, Jóska szóvá tette:
– Anyukám miért tűri ezt? Nem volt elég a részeges apám mellett szenvednie?
Az asszony másnap elébe ment Gábornak. Az már ott ült a kocsmában, két ivócimbora társaságában, akik össze-vissza handabandáztak valamit. Gábor hallgatott. Mikor meglátta Zsuzskát az ajtóban, intett neki, hogy jöjjön oda hozzájuk.
– Mit kérjek neked?
Az asszony odahajolt, hogy a többiek ne hallják:
– Gyere haza, Gábor!
Az úton aztán megkérdezte tőle:
– Miért csinálod ezt?
– Zsuzsikám, te ezt nem értheted meg.
– Kivel, mivel van bajod?
– Nem találom a helyem ebben a világban. Nem ilyennek akartuk… nem így akartam. Ez így nem jó…
– Sok szegény embernek jobb. Nekem is jobb. Nem kell cselédkednem, a gyerekeim tanulhatnak. Látod, Jóskám is egyetemre készül. El tudtam volna én ezt képzelni, mikor a csőszkunyhóban laktam a dinnyeföldön?
– Ez igaz, Zsuzska, de nem érzed, hogy megfojt a hatalom, hogy az embernek magának már semmi szabadsága sincsen? Hogy megint vannak kiváltságosok, akiknek minden jár? Mások meg mukkanni se merjenek! Szabadság ez, igazság ez?
– Mert régebben volt igazság? Szabad élete is csak a gazdag embernek volt, akinek nem kellett reszketnie, hogy ad enni a gyerekeinek. Gáborom, ezért kár tönkretenni a kettőnk életét. Én már egy embert elhagytam a kocsmázásáért. Édesanyádnak megígértem, hogy melletted maradok. Ha akarod, nem bánom, házasodjunk össze.
Közben a Vásártérre értek. A Kisállomásról elzakatolt egy vonat, felnyílt előttük a sorompó. A nagy, erős ember engedelmesen lépkedett a nálánál jóval alacsonyabb, vékony kis asszony mellett hazáig.
8 hozzászólás
Kedves Kati!
Elolvastam ezt a részt is. Érdekes, de már megszokott dolog, hogy a férfiak általában
mindegyik a kocsmákban kötnek ki. Nincs elég dolguk otthon, hogy amikor a munkában
leteszik a ritkán tollat, annál inkább csak kapát, vagy ki tudja mit, utána otthon lennének
a családjukkal. Nem az nem jó nekik, jobb a kocsmai részegek társasága…
Lehet, hogy a felesége nem tart ki így nála?
Nehéz kibírni ilyen emberek mellett az amúgy is nehéz időket.
Szeretettel olvastam: Kata
Kedves Kata!
A férfiak nagy része, de ma már a nők közül is sokan, azt hiszik, hogy az ital a megoldás. Pedig mindent elrontanak vele.
Köszönöm, hogy elolvastad: Kati
Kedves Kati!
Legtöbbször másképpen sülnek el a dolgok, mint ahogyan azt eredetileg akarták. Legyen az egy érzelem, vagy egy eszme…
A másik fölé kerülés vágya a legtöbb emberben benne van, és akinek lehetősége nyílik rá, az él is vele, meg vissza is él vele.
Judit
Kedves Judit!
Igazad van. És az a legborzasztóbb, amikor ez intézményesül.
Üdv: Kati
nem tudni, mi a megoldás -szerintem
túlparti
Egy azért szerintem biztos. A diktatúra semmilyen formája sem lehet megoldás.
Kati
Testalkat ide, testalkat oda, a nők mindig erőfölényben vannak. Végül mindent ők döntenek, ők befolyásolnak. Ez is egy diktatúra, csak másmilyen. Ez a férfi jólétét biztosító diktatúra.
De nem viccelném el a mű komoly tartalmát. Hű korrajzot kapunk itt, mélyen gyökerező társadalmi problémákkal, válságérzettel, pótcselekvésekkel, és a megoldás (kicsiben) a józan nő. Szépen megy tovább a történet.
Laca
Az ital semmire nem megoldás!
A diktatúra,,,arra sem, (mélyebben lehetne elemezni, de minek?)
Szeretettel voltam
Ica