Először azt gondoltam, hogy vicc, aztán, hogy ezzel akar feltűnni az illető, de hogy már többféle fórumon is hallottam róla, gondoltam, hogy egy kicsit utána nézek. Nos, kiderült, hogy valóság, hiszen az Egyesült Nemzetek Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) is ajánlja a rovarevést.
Természetesen megvan hozzá az ideológia is. Fehérjében gazdag, olcsóbb az előállítása, ezáltal csökkenthető az élelmiszerhiány a gazdaságilag elmaradottabb országokban, a nagyüzemi állattartás éppen annyira hozzájárul a globális felmelegedéshez, mint a közlekedés vagy az ipari termelés, stb.
Na, de ha már lúd, akkor legyen kövér alapon megnéztem, egyes internetes fórumokon, hogy mégis milyen rovarokat ajánlanak. Rá is leltem néhány biztonságosan fogyaszthatóra, úgy mint a szöcskék és tücskök, a hangyák, a termeszek, földigiliszta, büdösbogár, skorpió, fülkagyló – mi csak fülbemászónak ismertük gyerek koromban – levéltetvek, stb.
Bár egyik izgalmasabb és étvágygerjesztőbb, mint a másik, az én választásom a földigilisztára esett. Mint írták: igaz, a férgek nem bogarak, de ehetők. A gilisztát mindenki ismeri. Egy jó kiadás eső után szépen előbújnak a földből, mi meg uzsgyi szépen szedegessük össze és főzzük meg, de valójában sütni, grillezni is lehet. Azért az fontos, hogy mielőtt megennénk ki kell nyomni belőlük a kakit és ha arra gondolunk, hogy spagettit eszünk, akkor könnyebben csúszik le a nyelőcsövünkön.
Természetesen nem gond, ha valaki inkább szöcskét vagy tücsköt óhajtana fogyasztani, de talán azt nehezebb megfogni, viszont aki ügyes, az ingyen juthat ebédhez, vagy vacsorához.
Naiv módon azt gondoltam, hogy akkor a magam részéről inkább nem fogyasztok „húst”, no de az ilyen ódivatú, maradi emberek eszén is túl lehet járni, hiszen „az eladások mintegy harmadában a kenyerek, kekszek, teasütemények, muffinok, levesek, gyümölcsitalok készítéséhez használható, porított ízeltlábúakból gyártott rovarlisztek játsszák majd a főszerepet.”
„A bogárhústól való viszolygás kinevelhető az emberekből”.
„Az ENSZ szerint az emberi fogyasztásra alkalmas rovarok és csúszómászók piaca a következő fél évtizedben hozzávetőleg 40-45 százalékkal nő majd évente. Az ehető ízeltlábúakból származó bevétel – a Global Market Insights kutatása szerint – 2023-ra világviszonylatban akár az 522 millió dollárt (132 milliárd forintot ) is elérheti.”
Nocsak-nocsak ki gondolta volna, hogy a pénz is szerepet játszik benne.
Összegezésként arra jutottam, hogy ha nem vagyok hajlandó grillezett szöcskét, földi gilisztát, fülbemászót, hangyát, vagy levéltetvet enni, akkor is lenyeletik velem, mert amit a „nagyok” elhatároztak azt véghez is fogják vinni.
6 hozzászólás
Ne is tedd, kedves Rita!
szeretettel: túlparti
Borzalmas, ami a világban megy. Nem elég a földrengés, a tűzvész, a földcsuszamlás, az árvíz és az egyéb természeti katasztrófák, kell a háború is, melyre sokkal többet költenek, mint az éhező, nélkülöző emberek megsegítésére. Mi meg együnk rovarokat. Nyilván azok ajánlják, akik tejben-vajban fürdenek. Mindent le akarnak nyomni a torkunkon.
Köszönöm az olvasást.
Legyen szép napod!
Szeretettel: Rita 🙂
Kedves Rita!
Én se eszem és nem is fogok! Brrr….
Teljesen egyetértek veled!!!
Kitűnő valós, aktuális írásodhoz
szeretettel gratulálok,
jó egészséget, szép napokat kívánok:
Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
Nagyon szépen köszönöm az olvasást. Sajnos enni fogjuk, akár akarjuk, akár nem, legfeljebb nem tudunk róla, mert amit az ENSZ akar, azt megvalósítja. Már Magyarországon is többen foglalkoznak iparszerű tenyésztésükkel. Sokkal kisebb helyen elférnek, nincs velük annyi munka. Aztán szárítják, porítják és belekeverik az ételeinkbe, illetve annak alapanyagaiba.
A háborút se akarjuk, mégis zajlik, sőt, egyre jobban lángol, de még “nem elég”, komoly pénzt hoz a fegyvergyártás, az emberélet pedig nem számít.
Szeretettel: Rita 🙂
Kedves Rita,
annyira viccesen írtad meg, hogy mosolyt csaltál az arcomra, persze a végén summáztam, hogy ez nagyon komoly. Ki tudja, merre tartunk? Már bármi lehetséges.
Nem vagyok nagy húsfogyasztó, de lehet, hogy még több zöldséget fogok enni. 🙂
Szeretettel: Kankalin
Kedves Kankalin!
Nagyon szépen köszönöm a hozzászólásod. Sajnos a helyzet nem olyan egyszerű, bármibe bele tudják keverni, sőt már nem egy ételben, étel alapanyagban, italban, édességben, desszertben benne van. Nem azt írják, hogy rovar.
Szeretettel: Rita 🙂