Betuszkoltam egy százast a bevásárló kocsi erre kiképzett résébe. Kirángattam a többi közül. Nem voltak nagy elképzeléseim, csak Maszatkának, (Ő a cicám) akartam némi csirkemájat venni. Belátom, hogy jobban illene rá a Maszat elnevezés, hisz, a kb.1 éves lányka, figyelemre méltóan hatalmas cicus. Óriás hátsó lábára állva, felegyenesedik, és percekig képes szurikáta pozicióban várni arra, hogy elkaphasson egy magasabb bokron lévő legyet.
Kértem 15 deka csirkemájat, és mivel tele voltam segítő szándékkal, megjegyeztem, hogy nem baj, ha kicsit több lesz,… vagy kevesebb. Miközben a hölgyemény a nylon zacsiba pakolászta a májdarabkákat, elméláztam.
– 27 – hirdette ki az eredményt.
– Mi 27? – találtam vissza a való világba.
– Deka. – volt a kissé sértődött válasz.
– Próbálkozzunk közelíteni a 15-höz.- javasoltam.
– 19 – hallom a következő licitet.
Már nyitom is a szám, hogy a 19 még mindig közelebb van a 20-hoz, mint a 15-höz, de meggondoltam magam. Végül is egész jól letornászta, arról nem is beszélve, hogyha elsőre nem értette meg a lényeget, harmadszorra már amúgy sem fogja. Inkább arra fókuszáltam, hogy Maszat(ka)miképp fog hörögni és pörögni, ha közelítek felé a májjal teli tálkájával.
Hirtelen eszembe jutott, hogy vennem kéne még, egy darab paprikát, mégpedig nem is akármilyet, hanem olyat, amelyik kerek és piros.
A zöldséges részlegen átszervezés történt. Már, nem eladó mérte le a kiválasztott terméket, hanem felszereltek két, kódokkal ellátott mérleget. Nem gond, hisz már találkoztam ezzel a módszerrel, még csodálkoztam is, hogy itt még nem vezették be.
Sokféle paprika sorakozott a „placcon”. Hosszúkás, kerek, sárga, piros…legalább 6-8 féle. Fölöttük a plafonról egy tábla lógott, melyen felsorolták fantázianeveiket és a kódszámot. Tanulmányoztam egy darabig, és megakadt a szemem a pritamin elnevezésen. Nekem ugyan elsőre a paradicsom(paprika) név villant be, de gondoltam, ez is olyan, mint az utcanevek. (Erős felindulásból elneveznek egy utcát, majd ugyanebből a felindulásból, egy idő után, átnevezik.)
Úgy tűnt, hogy az áru írott formáját megtaláltam. Immár, csak be kellett volna azonosítanom. Megvizsgálván a lehetőségeket, nem találtam formára és színre megfelelőt. Átmentem a túloldalra, és jól tettem, hogy átmentem, mert ott volt. Szép rendezett kupacban. Miközben elsétáltam a mérleghez, azon morfondíroztam, hogy a pritamin elnevezés, marketing szempontból sokkal szerencsésebb (bármit is jelentsen), mint a „paradicsom”, mert van egy enyhe, sejtelmes felhangja…
Mértem volna a – nem kevés kreativitás után – megszerzett paprikámat, ám, a kódon szereplő képen két darab, sárga, hosszúkás paprika „ábrázolódott.” Elbizonytalanodtam. Eközben feltorlódott mögöttem sor. Ecseteltem a problémámat az ott sertepertélő eladónak, aki bíztatott, hogy nyomjam csak meg nyugodtan a gombot, mert ez, Az.
Bánatomban elmeséltem neki, hogy a fentről lelógatott fantázia nevek közül, ember legyen a talpán, aki ki tudja választani a kódot, különösen akkor, ha a fénykép is dezinformál, sőt az áru sincs a helyén.. Meglepő választ kaptam. Miszerint:
– Az EMBERnek tudnia kell, hogy mit akar vásárolni!
Hogy ez, mennyire így van! Télleg!
Persze nem ártana egy kis segítség az üzlet részéről sem, de már akkor tudtam, hogy az, itt, sosem fog bekövetkezni.
(Talán, – ha véletlenül is -, szembetalálkozik a szolgáltató ágazat egyszer a fejével, elképzelhető, hogy többé nem téveszti össze azt, a ló hátsójával…)
Ebben reménykedek, igaz, hogy már évtizedek óta…
Az már meg sem lepett, hogy az egyik ”világhírű” gyorsétterem falán, a hatalmas, színes fénykép, az általam ebédre kiválasztott menüről, és az alatta található szöveg, semmiféle viszonyban nem volt egymással. Mint arról felvilágosítást kaptam, a szöveg egy MÁSIK menühöz tartozik. (Amiről nincs fénykép.)
(Tévedtem! Már szó sincs arról, hogy fordítva ülnének a lovon. Vagy olyan magasan, vagy olyan alacsonyan helyezkednek el, hogy esélyük sincs megpillantani akárcsak a hátsóját is…)
15 hozzászólás
Kedves Szusi!
Itt nálunk általában elég sokan fordítva ülnek a lovon, ez a jelenlegi általános gyakorlat. Egy egész regényt lehetne ezzel a címmel írni! Most azonban maradjunk a kereskedelemnél. Vannak olyan bolthálózatok, ahol látványosan unják az alkalmazottak a vevőket. Azonban mint máshol is, itt is a "fejétől bűzlik a hal": rosszul fizetik őket, sokszor méltatlanul bánnak velük /itt elsősorban nem a vevőkre gondolok…/, nem alkalmaznak elég munkaerőt, a boltok eligazító, és reklám tábláinak elkészítését kiadják alvállalkozóknak, akik tovább adják másik alvállalkozóknak, és mire valaki a sor végén elkészíti azt a táblát, már nagyon "messze van" attól, hogy jól sikerüljön ez neki, és ne dezinformáljon. Mi a megoldás? Hipermarkec helyett piac, gyorsétterem helyett salátabár, vagy kávézó.
Judit
Judit! Mindig találunk valami magyarázatot arra, hogy mit, miért nem úgy csinálunk, ahogy kéne. Nagy szerencse, hogy ma már válogathatunk a szolgáltatók közül. Aki nem, vagy rosszul szolgáltat, ne nagyon csodálkozzon,ha elmennek máshová a vevői. A piacról, kávézóról és salátabárról is tudnék negatív példákat hozni.Nem ezen múlik. Mindig,minden az ott dolgozókon múlik. Vezetőkön és beosztottakon…
Egymással szúrunk ki,nem mással!
Köszönöm, hogy elolvastad a legújabb "puffogásom".
Kedves Szusi!
Ha józanul végiggondoljuk, igen, igazad van mindenben, csakhogy az éremnek két oldala van. Annyifélék vagyunk mi emberek, hogy lehetetlen igényeinket kielégíteni, s annak a kereskedőnek, vagy alkalmazottnak sem kötélből vannak az idegei. Én egyszer megírtam ennek a visszáját, úgymond, "Teabolt" címmel, ami szintén a való életből merített, minden szereplője valóságos figura, csak a színezéket adtam hozzá, hogy ne legyen unalmas, mert megvallom az nem ilyen "szusis", hanem jóval hosszabb, ha van hozzá kedved, egyszer olvasd el. Amúgy érdekes volt az írásod, a maga ironikus hangnemével. Jól írsz, nem fér hozzá kétség, s csak "puffogjál" máskor is.:)
Szeretettel
Ida
Ida, nem gondolnám, hogy kielégíthetetlen igényeim lennének. (Japánban pl. két jól öltözött, csinos hölgy áll az ajtó két oldalán, csak azért, hogy meghajlásával köszöntse a betérő vásárlót. Ok. Az egy másik kultúra.) Ilyesmit nem várok el. Igazából még a köszönést sem. Pusztán azt szeretném elérni, hogy ha 15 dekát kérek valamiből, akkor kb. annyit kapjak.(Ennek megsaccolása egy ezzel foglalkozó kereskedőnek gyerekjáték kell hogy legyen.) Beazonosítható áruneveket szeretnék, lehetőleg közvetlenül az áru alatt,vagy fölött, és nem dezinformatív mérleget. Persze, csak akkor, ha el akarnak adni nekem valamit. Ha nem akarnak, jobb, ha előre szólnak, mert akkor nem strapálom magam.
Sok országban ettem már „fényképről”, de egyben sem fordult elő, hogy a képaláírás nem arról, hanem egy másik ételről tudósított volna. Ennyire tán nem kéne spórolnunk, hogy vagy kép, vagy szöveg…Azt feltételezni sem merem, hogy megtévesztésként tették ki.
Kereskedelmünknek esze ágában sincs a „vevőkért” lenni. Totál zaklatásnak veszik, hogy volt pofájuk egyáltalán odamenni. Csak a gond van velük, meg a búbánat!
Szusi, én természetesen igazat adok neked ezekben az esetekben, de ezt előzőleg is elmondtam, csak azért írtam az érem másik oldaláról, hogy lehet, hogy éppen Te voltál ez esetekben, vagy az esetek valamelyikében, akin csattant az ostor.
A kereskedelem, az viszont, kérlek szépen, fejlődött.:) Hogy hová? Ide!
Valamikor a kis szatócs boltokban nem volt ennyi áru, sem ennyi vásárló, nem volt nehéz udvariasnak, kedvesnek lenni. A régi időkben egy boltos megbecsült ember volt. Ma kiről mondhatjuk el mindezt? Sem orvosról, sem pedagógusról, sem boltosról, sem íróról, talán senkiről… Változik a világ, változnak az emberek s talán egyszer visszafordul, ha már mindenkit ledobott a hátáról…
Üdv. Ida
Kedves Szusi!
Halálian írsz, jól lakott a cicus? Félre téve a viccet, bizony a kereskedelemben vannak furcsa dolgok, nap mint nap tapasztaljuk. Nos nem árt szemüveget is vinni
Tetszett a stílus ahogy megírtad.
szeretettel-panka
Panka, a májacskát csak nasinak szántam, mert imádja Maszat(ka).Kaptam is érte cicapuszit, ami némileg megvigasztalt. „Puffogásaimból” úgy tűnhet, mintha állandóan gyorséttermekben ebédelnék, pedig ez, legfeljebb negyedévente egyszer fordult elő. Ekkor azonban minden esetben meg tudnak lepni! Igyekszem nem halálosan komolyan venni az engem ért „atrocitásokat”,és csak akkor írom meg, ha viszonylag rövid időn belül több oldalról is megtalálnak, és akkor is igyekszem viccesre venni a figurát. A „haláliért” külön köszönet!
Jól szórakoztam ezen a bővérű bolondozáson, tetszett. Két megjegyzés: kiképezni (általában) élőlényt szoktak, a réseket kialakítják, – ez az egyik, a másik pedig az, h nem kell a zárójeles félmondat: "ő a cicám", ettől kissé nehézkes itt a szöveg, a továbbiakban úgy is kiderül, ki is őkelme, ill. meg lehet úgy írni, h kiderüljön. De ez apróság, az élményt nem rontotta le.
Bödön, „az Ő a cicám” feleslegességével tökéletesen egyetértek, mivel utána egyértelműen kiderül, hogy ki is Ő valójában. (Erre szoktam én mondani, hogy nincs tökéletes alkotás, csak felületes vagy megbocsátó olvasó.) Kösz, hogy szóltál!
A kialakítás már macerásabb, ugyanis sok minden ki lehet alakítani.
Írd be a google-ba, hogy mélyedések kialakítása, és íme! Más felé nem próbálkoztam, mivel a rés is egy mélyedés, de még biztos lehetne hozni számtalan, egyéb példát is.
Igyekszem nem túl komolyan venni a dolgokat. Ha van „érkezésed” olvasd el a GPS c. írásomat, nekem most, az a kedvencem.
OK, el fogom!!!
:)) Szia, Szusi!
Bizony a leírtakból tudom, hogy melyik üzletlánc egységében jártál vásárolni. No, de ezt ugye nem írhatjuk ide, és nem is ez a lényeg. Bevallom én is paradicsompaprikának ismertem, de mit tegyünk, ha manapság mindent másként neveznek el mint anno…
Még a kép is téves, ezt is biztosra tudom. :))
Sajnos, ma nem csak vásárolni nehéz, de megfelelni a vásárlók igényeinek sem semmi.
Szo-szo… mindennek ellenére meg kell ismételten jegyeznem, imádom a stílusodat. Olyan egyperceseket "rittyentesz" hétköznapi életünkből, hogy ha Téged olvaslak, már nem is bosszankodom, hogy van a "lovaknak hátsója". :)))
Köszönöm az élményt!
pipacs
Pipacs ezek a dolgok legalább olyan tragikusak, mint amilyen viccesek. Igyekszem a kevésbé komoly oldaláról megfogni a dolgokat, mert ha az ember mindent komolyan vesz, akkor egy idő után harakirit követ el, és valahogy semmi kedvem elmerülni a búbánatban. AZÉRT SEM.Bár nagyon igyekeznek ezt elérni nálam,de még ellenállok…
Örültem,hogy felvidítottalak!!!!!
Remek hangulatú, frappánsan megírt szatíra. Magam is gyakran eltévedek a különböző nevű zöldségek, gyümölcsök közt. Hát még amikor a boltos sem tudja, mi micsoda…
Üdv: Tibor
Tibor, ez kimerítette, az előre megfontolt szándékkal való megtévesztés fogalmát….és utána még ki is okítottak. Az a megoldás fel sem merült, hogy az áru fölé tegyék a megnevezést a kóddal, illetve a mérlegen a kód, a nevezett árut ábrázolja. Olyan ez, mind egy kalandpark!
Az, hogy egy képaláírás ne a képen ábrázolt dolgokról szóljon, a mütyür agyamban fel sem merült. Mostantól résen leszek.