Budapest hetedik kerületében nőttem fel, közel a Városligethez, viszonylag jó levegőn – akkoriban még alig állt egy-két parkoló autó a járdák mellett –, sajátos légkörben. Óvodába és iskolába egyaránt egyedül jártam, persze eleinte anyukám óvó tekintete elkísért: napról napra a sarok mögül lesett meg, hogy én ne lássam.
Élt a kerületünkben egy férfi, akitől kislánykoromban annyira féltem, hogy ha magam voltam, amikor felbukkant az utcán, hát átszaladtam a túlsó oldalra.
– Ki ez a bácsi? – kíváncsiskodtam egyszer, megrángatva anyukám kezét. – Olyan fura…
Anyu már jól ismerte a különös öltözékű és még különösebben viselkedő férfit.
– Füttyös Gyurinak hívják. De van, aki Gyurkának nevezi. Légnyomást kapott a háborúban, attól ilyen bolondos – felelte halkan, nehogy a férfi meghallja.
Füttyös Gyuri talán ha negyvenéves lehetett, de én a magam zsenge korához képest sokkal többnek gondoltam. Folyton egy összecsavart újságot lóbált a kezében, és ha egy nő került az útjába – akár egy tinédzser, akár egy idős asszony –, Gyuri gondtalanul fütyörészni kezdett, elfordította a fejét, mintha a kirakatokat bámulná nagy érdeklődéssel, és közben… csitt-csatt, villámgyorsan odavágott az illető hölgy fenekére. Aztán amikor az „áldozat” felháborodva kikérte magának, Gyuri ártatlan arccal felvonta a vállát, és vígan fütyörészve folytatta útját. Soha nem ment sehová, mégis mindig úton volt. Állítólag az édesanyjával élt, ő gondoskodott Gyuriról, aki szellemi fogyatékossága miatt képtelen lett volna ellátni magát.
Időnként betért egy-egy presszóba, ontotta a bugyuta poénokat, s miközben a vendégek jót derültek rajta, hirtelen mozdulattal felhajtotta a legközelebbi asztalon álló felest vagy bort, és már repült is tovább. Hányszor megfenyegették a pincérek, hogy rendőrt hívnak rá! Mégsem tették meg soha. Valójában senki nem tudott haragudni rá. Sőt! Úgy mondják, ő volt a kerület kabalája.
Mire tizenéves bakfis lettem, már én sem féltem Füttyös Gyuritól. Jókat nevettem rajta, ahogy elmaradhatatlan újságjával végigsuhintott például a trolibusz megállójában várakozó nők fenekén, és olykor évődve már oda is tartottam neki a saját hátsómat. Akkor már tudtam, hogy szegény fickó teljesen ártalmatlan, még egy legyet se lenne képes leütni. A nők feneke persze teljesen más volt, Gyuri valami megmagyarázhatatlan, és roppant erős késztetést érzett arra, hogy megcsapkodja az összes útjába kerülő popót.
Később, fiatal felnőttként már mélységes szánalmat éreztem Gyuri iránt. Mert ugyan mi öröme lehetett az életben? Már persze azon kívül, hogy sikerült mindenkiből valamiféle reakciót kiváltania. Tény, hogy Füttyös Gyuri a maga egyszerű, kissé – vagy tán nagyon – bolond egyéniségével senkit nem hagyott hidegen: egyesek kinevetették, mások megbotránkoztak a viselkedésén, de senki nem maradt közömbös iránta.
Aztán egyszer csak eltűnt… Hosszas kérdezősködés után kiderítettem, hogy hirtelen agyvérzést kapott. Egy hideg téli estén összeesett a Baross téren, a Keleti pályaudvar előtt, és mire rátaláltak, meghalt. A hetedik kerület kabalája, Füttyös Gyuri egyszer csak megszűnt létezni. Mindenkinek hiányzott a közvetlensége, gyermekien tiszta, naiv lénye, örökös bolondozása, és még nagyon sokáig emlegették az emberek.
Őszintén megsirattam…
22 hozzászólás
Nagyon tetszik, ahogy leírtad, hogy különböző életkorokban hogyan viszonyultál Füttyös Gyurihoz. Sajátos egyéniség lehetett, szellemi fogyatékossága ellenére egy kis színt hozott az emberek életébe. Szükség van ilyen emberekre is.
Szeretettel: Rozália
Kedves Rozália!
Nagyon jól látod, Füttyös Gyuri érdekes színvoltja volt a kerületnek… Köszönöm, hogy olvastál:)
Üdv: Borostyán
Kedves Borostyán!
Szerintem is jól bemutattad, hogy gyerekként, majd felnőttként, mit gondoltál Gyuriról. Szerintem sokan ugyanígy élhették meg az ő bolondozását ahogy Te is. Remélni tudom, nem bántotta ezért senki. Tetszett a történet!
Bartsággal Panka!
Kedves Panka!
Valóban senki sem tudott komolyan haragudni Gyurira, mindig sikerült megnevettetnie az embereket, és ettől még a gondok is kisebbeknek tűntek:) Örülök, hogy tetszett az írásom!
Üdv: Borostyán
Kedves Borostyán!
Megint érdekeset írtál 🙂 Igen, az jó, ha az ilyen emberekhez is affinitással és ha kell, segítőkészen viszonyulnak mások.
Meg tudom érteni, hogy megkönnyezted őt… Ahol én felnőttem, ott is volt egy hasonló emberke. Nap mint nap szorgalmasan dolgozott a környéken lévő gyárban, és szívesen viccelődött. Ő is eltávozott már közülünk, és bizony sokan szomorúak voltak, amikor ez megtörtént; én is. Viszont – szerintem – akkor még sokkal nagyobb volt az összetartás az egy környéken lakó emberek között. Ezt az összetartást olykor kicsit hiányolom mostanában 🙂
Üdv.: barackvirág
Kedves Barackvirág!
Igazad van, akkoriban az egy környéken lakók olyanok voltak, mint egy nagy család. Manapság ilyesmi talán csak kisebb falvakban tapasztalható. Köszönöm, hogy olvastál:)
Üdv: Borostyán
"A Gyuri, a Gyuri, a Füttyös Gyuri, aki fütyül a történelemre" ez jutott eszembe egy dalszövegből. Érdekes, személyes szempontból mutattad be, nagyon emberien.
Kíváncsi lennék, mi juttatta most eszedbe. Üdv, Poppy
Kedves Poppy!
Az általad idézett dal éppen az "én Gyurim"-ról szólt:) Egy másik portálon olvastam egy történetet bizonyos Késes Gyuriról, aki egy másik kerület "híressége" volt, arról jutott eszembe Füttyös Gyuri a gyerekkoromból. Köszi, hogy olvastál:)
Üdv: Borostyán
Kedves-szomorkás történet. Úgy látszik, inspiráló is, mert bennem is emlékeket idézett fel. Az "én" furcsa szerzetemet "Fiú Bácsinak" hívták, mert mindig a kerítésen állt, és innen kiabálta az iskolából hazajövőknek: "Szia Fiú!"
Az édesanyjával lakott, és egyszer arra lettünk figyelmesek, hogy nem áll már a kerítésen. Számunkra ismeretlen okból halt meg… ő volt a XVI. kerület "Füttyös Gyurija".
Köszönöm hogy olvastalak ma is!
Szeretettel
W
Kedves Gábor!
Örülök, ha sikerült felidéznem régi emlékeidet:) Köszi, hogy olvastál!
Üdv: Borostyán
hiteles leírás gyermekkorunk idejéből…
nagyon jó lett
gratulálok
Kedves András!
Örülök, ha kellemes emlékeket idéztem fel benned is:)
Üdv: Borostyán
Kedves Borostyán!
Milyen kicsi a világ, jómagam a hatodik kerületben nőttem fel de Füttyös Gyurit én is ismertem. Pontosan úgy ahogyan leírtad, sőt még az is előfordult, hogy a 70-es troli
hátsó vaslétrájába kapaszkodva tett meg egy két megállót azzal az ominózus összecsavart ujságköteggel mellyel a nők fenekét verte. Később elköltöztünk a kerületből és többet nem hallottam felőle, de számomra a te történeted az igaz csattanó így legalább megtudtam tőled miként is végződött a sorsa.
Béke poraira.
Nagyon örülök , hogy olvashattam a történetedet gyermekkorom egy részét is felidézhettem így.
Üdv Samu
Kedves Samu!
Sokan ismerték Gyurit, nem is hittem volna, hogy ilyen népszerű volt:) Köszi, hogy olvastál!
Üdv: Borostyán
Kedves Borostyán, most felidézted gyermekkorom egy darabját. Én a nyugatinál láttam sokat, a köruton. Volt amikor a barátommal követtük és jót mulattunk, mikor a nők felháborodtak, sőt az urak is, mert nem törödöt vele ha férfival volt a nő. De soha nem láttam, hogy bántották volna, a leg többen csak nevették.
Nagyon jó volt olvasni az írásodat, köszönöm.
Üdv:József
Kedves József!
Örülök, ha sikerült felidéznem néhány régi emlékedet:) Gyuri a jelek szerint igen népszerű volt…:)
Üdv: Borostyán
Kedves Borostyán!
Egy kis vidámsára vágytam, és címe alapján választottam ezt az írásod. Jobb kedvem ugyan nem lett, de egy szép történettel gazdagabb lettem.
Köszönöm: Zagyvapart.
Kedves Zagyvapart!
Sajnálom, hogy nem tudtalak megnevettetni… Örülök, hogy azért tetszett az írásom:)
Üdv: Borostyán
Kedves Borostyán! Olvastam és eszembejutott, hogy nálunk is volt fiatalab koromban a te Füttyös Gyuridhoz hasonló "csendes bolond", aki szeretnivaló volt a maga nemében.
Ő is hiányzott az egész városnak miután meghalt. Örömmel olvastalak most is! Üdvözöllek szeretettel! Katalin
Kedves Katalin!
Köszönöm, hogy ismét olvastál:) Úgy tűnik, minden helynek megvan a maga Füttyös Gyurija…
Üdv: Borostyán
Kedves Borostyán!
Nekem két Füttyös Gyuri féle személyiséggel is van szerencsém összefutni. Az egyik abban a városban, ahol élek, a másik abban, ahova minden nap bejárok.
A közelebbi kimondottan zavar, pedig annak inkább csak a tüzetes bámészkodás a hobbija, a másikat pedig csak megmosolygom. Érdekes elnézni, ahogy a képzeletbeli ufókkal veszekedik a vallásokról.
És én is csatlakozom a többiekhez. Nagyon jól levezeted, miként változik a férfihoz való viszonyod, a róla alkotott véleményed, és az általa kiváltott érzelmeid.
Még meg is kedveltem a te Gyuridat, el is hiszem, hogy aztán már hiányolták. Érdekes színfoltja lehetett a környéknek:D
Üdv.:
Jessie
Kedves Jessie!
Igen, az volt, érdekes színfolt a szürke pesti hétköznapokban:) Örülök, ha sikerült megkedveltetnem:)
Üdv: Borostyán