Minden alkotás egy ablak, amellyel bepillanthatunk egy másik ember lelkébe, sőt a lelkének olyan rejtett zugába, amit talán még ő maga sem ismer. Ezért szeretem olvasni a szépirodalmat, és ezért szeretek írni is. (Még ha az annyira nem is szép.) Mert amit addig nem értettem, nem volt előttem kiterítve, az olvashatóvá vált, saját belső világom pedig általam is felfoghatóbb formát öltött. Mondják, hogy agyunk olyan, mint egy számítógép, nos, ha ez így van, az enyém inkább csak adattároló, melyhez olykor hiányzik az olvasóeszköz. Nem és nem tudok dűlőre jutni a belső kuszasággal. 35 év – persze, mi az, hisz csak 422 hónapos vagyok -, szóval ez a néhány esztendő nem sokat lendített bennem a női lélektan kiismerésében. Sőt, ha mondhatok ilyet, az évek során inkább csak még inkább belekavarodtam, ezt tette a sok tanulás, utánaolvasás, elemezgetés. Javíthatatlan elemző vagyok ugyanis. Addig forgatom magamban a dolgokat, elméleteket, amíg ízekre szedve őket kikristályosodik ugyan valami, de a jó ég a megmondhatója, hogy miből lett az a valami. Vagy hogy mire jó az aztán?
Régen minden egyszerűbb volt. Mármint bennem. Copfos kislányként csak a mindennapi kakaós csiga megevésére volt gondom, és hogy felnőve okvetlenül állatorvos legyek majd. Vagy sok-sok állat gazdája legalább. (Lett is belőlük egy pár, hajaj.) De a fejem nem volt még lomtára a kósza gondolatoknak, érzéseknek. Valószínűleg ezt a nővé válás hormonjainak is betudhatjuk. Úgyhogy talán van egy csipetnyi esélyem arra, hogy ötvenen túl utolér a bölcsesség, és kevésbé leszek kitéve mindenféle jöttment hangulatoknak. Mert a bölcsességet keresem-kutatom amúgy. Nagyon fontosnak tartom, és bár komolytalankodok itt, de közben bennem van az is, hogy naná, bölcselkedni klassz dolog, de mit ér az én bölcsességem, én kis hangya, mit akarok itt több milliárd elme között felmutatni? Mindent, amit ki lehet találni, már kitaláltak. Minden, amire gondolni lehet, már kigondoltak (sőt, el is felejtettek). Nincs új a nap alatt, mondja a Prédikátor. Így tényleg nagy terhet hordoz az önjelölt író, ha valamit fel szeretne mutatni! Ráadásul a mai instant világunkban ki olvas még egyáltalán? Az ötmásodperces videók korát éljük. Sőt, még azokra sincs időnk. Rohanunk. Nagymamának nincs ideje unokázni, unokának nincs ideje nagymamázni. Férjnek nincs ideje rózsát venni, Feleségnek nincs ideje (ereje) mosolyogni. A babáknak nincs idejük megszületni. Lassan, komótosan születni. Pedig születni lassan kell. Még ha nyújtja is a fájdalmat, és inkább túlesnénk az egészen. Talán felgyorsított születéseinkkel kezdődik ez az őrült rohanás. Fehér köpenyes tudósok beindítanak minket, és onnantól végigpörögjük az életet a sírig.
De azért ez így mégsem igaz. Láttam én már kisgyermeket egy szál szösszel babrálni hosszú percekig (az élet kegyelmi pillanatai anyáknak fenntartva – ennyi szösz-időbe pont belefér egy kávé elfogyasztása). És a gyerekek úgy általában sem a sietős tevékenységeikről híresek. Amíg mi, felnőttek el nem rontjuk őket. Honnan tudom? Van szerencsém magam tanítani otthon a gyermekeimet, és el kell mondjam, hogy nem erősségük alapesetben a rohanás. Ha van egy matekfeladat, elvégzik becsülettel, de nem sietve. Nem túl lassan, csak olyan kényelmesen, mint amikor dagasztjuk a tésztát, belefeledkezve a műveletbe, és rácsodálkozunk, milyen szépen összeállt a selymes labda, amiből órák múlva finom kenyér lesz. Ezt sem lehet elsietni, idő kell a kovásznak, hát éppígy idő kell a tanulásnak is. Igen ám, de a számonkérésnél már nagyon is számít az idő, hiszen nem lehet akármeddig merengeni egy feladaton (azért erre nincs is igényük, nehogy félreértés essék), kell hozni az elvárt normát. Innentől sejthető, mi az egyik nagy problémám a felnőttek világával: mindent standardizálunk. Sablonba öntenénk, ha lehetne, a drága gyermekeinket is. Pedig bennük pont az a szép és csodálatos, hogy nem felnőttek még. Olyan egyediek, bátrak és eredetiek, ártatlanok és minden mesterkéltségtől mentesek. Meggyőződésem, hogy aki kapcsolatba kerül egy gyermekkel, önmaga jobbik felével kerülhet kapcsolatba: azzal a részével, akit csúnyán elintézett a felnőtté válás. Igyekszem hát tanulni tőlük. Közben tanulom magamat is. És próbálok visszatalálni arra a kislányra, aki valamikor még bennem lakott.
9 hozzászólás
“Igyekszem hát tanulni tőlük. Közben tanulom magamat is. És próbálok visszatalálni arra a kislányra, aki valamikor még bennem lakott.”
Na látod, ilyent nem tud bárki írni. Akinek nincs gyereke, az eleve nem, de akinek van, talán az se így látja a dolgokat, mert rohan, nem ér rá figyelni. Bizony nagyon sokat számít az idő, mármint annak hasznos része. Az, hogy kire vagy mire fordítjuk azt. A gyermekekre való figyelés megtérül és valóban ők is tanítanak és ha önfeledten tudunk velük játszani, akkor visszakapjuk azt a kislányt, akik valamikor voltunk.
Szeretettel: Rita 🙂
Örülök, hogy így gondolod! Köszönöm a kedves hozzászólásodat! 🙂
Nagyon szívesen.
Szeretettel: Rita 🙂
Szia!
A “gyermek”, az ártatlanság mindig bennünk él, csak néha hagyni kell neki, hogy feljöjjön a pincéből, vagy lejöjjön a padlásról és sétáljon egy jó nagyot a (Nap)világban.
🙂
Üdvözletem!
Köszönöm, hogy itt jártál, eferesz! Ez így könnyűnek hangzik, amit írsz… talán mert az is? 🙂
Kedves Corinne!
Tetszett nagyon ahogy írsz,elemezed a dolgokat!
Mindjárt megfogott az elsö mondat:
“Minden alkotás egy ablak, amellyel bepillanthatunk egy másik ember lelkébe, sőt a lelkének olyan rejtett zugába, amit talán még ő maga sem ismer. ”
Csoda jó gondolat!
Tetszett ahogy kifejezted,hogy nem tudsz düllöre jutni a belsö kuszasággal! ( Ki is tudna?)
Jót derültem :”de a jó ég a megmondhatója, hogy miből lett az a valami. Vagy hogy mire jó az aztán?”
és hogy:”Az ötmásodperces videók korát éljük. ”
A befejezés csodás:
“Pedig bennük pont az a szép és csodálatos, hogy nem felnőttek még. Olyan egyediek, bátrak és eredetiek, ártatlanok és minden mesterkéltségtől mentesek.”
Nagy elismeréssel gratulálok:sailor
Szép napot!
Nagyon szépen köszönöm, sailor, a kedves soraidat, örülök, hogy elnyerte a tetszésedet! Legyen neked is szép napod!
Kedves Corinne,
bölcs, léleksimogató gondolatokkal ajándékoztál meg bennünket. Pazar a felkonferálás:
“Minden alkotás egy ablak, amellyel bepillanthatunk egy másik ember lelkébe, sőt a lelkének olyan rejtett zugába, amit talán még ő maga sem ismer. ” -mélyen egyetértek.
A bölcsességet nemcsak kutatod, kiválóan át is tudod adni…végigolvastalak és gazdagabb lettem. A meghittség köre annyira leszűkült ,hogy valóban az 5 perces”dolgokat” éljük mindenben.” Sőt, még azokra sincs időnk. Rohanunk. Férjnek nincs ideje rózsát venni, Feleségnek nincs ideje (ereje) mosolyogni. A babáknak nincs idejük megszületni.
Az embereknek már beszélgetni sincs se kedvük, se idejük….mindig valami más a fontos amiről utólag kiderül,hogy “értéktelen”.
A gyerekek a megmentőink…tükreink…és általuk/ velük együtt megtanulhatjuk az időgazdálkodás minden fortélyát. Még a türelmetlenségről is képesek leszoktatni.:)
“bennük pont az a szép és csodálatos, hogy nem felnőttek még. Olyan egyediek, bátrak és eredetiek, ártatlanok és minden mesterkéltségtől mentesek. Meggyőződésem, hogy aki kapcsolatba kerül egy gyermekkel, önmaga jobbik felével kerülhet kapcsolatba: azzal a részével, akit csúnyán elintézett a felnőtté válás. Igyekszem hát tanulni tőlük. Közben tanulom magamat is. És próbálok visszatalálni arra a kislányra, aki valamikor még bennem lakott.”
Tegyük ez mindannyian s akkor megőrizhetjük a tiszta és nemes emberi érzéseket, folyamatosan átélhetjük az önfeledtség és játék varázslatát.
Örökérvényű útravalóval láttál el kedves Corinne…..és megmosolyogtató de az az életbölcsesség belefért 5 percbe.:)
Körülölelő szeretettel köszönöm .
M.
Kedves napfeny! (neved találó, hozzászólásod pont olyan jólesőn simogatott, mint a tavaszi napfény… de hiányzik is már, így tél közepén járva.) Nagyon hálás vagyok, hogy rám szántad ezt az 5 percet 🙂 , és az én lelkemet boldogabbá tetted írásoddal! Köszönöm 🙂