Amikor a történetet elkezdtem írni, és az első fejezeteket odaadtam kritikai olvasásra a barátaimnak, többektől hallottam, hogy az ő nagymamájuk/nagynénjük/nagybátyjuk/valamilyen rokonuk, gyerekként néhány évet Hollandiában töltött egy családnál, akikkel azután – ameddig csak lehetetett – tartották a kapcsolatot még a hazatérésüket követően is.
Kíváncsi lettem ennek a hátterére, és nagyon érdekes múltbeli emlékekre bukkantam, ami talán nem csak nekem volt ismeretlen eddig, hanem mások számára is az.
A holland – magyar történelmi kapcsolatokról a Hollandiai Magyar Szövetség honlapján olvastam:
http://www.federatio.org/tort.html
A kapcsolat a Reformációval kezdődött, és sok szálon egyre erősödött.
Számomra ennek a legszebb, legmegkapóbb része, a hollandiai gyermekmentő vonatok története, amelyek az első világháború után /1920 elejétől/ indultak, a háborúban árván maradt, vagy mérhetetlen és kilátástalan nyomorban élő magyar gyerekekkel Hollandiába.
Ott holland családok várták, és fogadták be a gyerekeket, megmenekítve őket a nyomortól, a túlélést és egy méltóbb élet lehetőségét adva nekik. A holland családok, sok esetben, nem csak a befogadott gyermekekről, hanem azok otthon maradt családjáról is igyekeztek gondoskodni.
Lassan kihal az a korosztály, amelyik még hallott a gyermekmentő vonatok történetéről, amelyet többnyire csak azok ismerik, akiknek a családjában – vagy ismerőseik körében – volt olyan személy, aki az első vagy a második világháború után ezekkel a vonatokkal érkezett Hollandiába, és onnan hazatért. Az eredeti tervek szerint a gyerekek csak két-három hónapot töltöttek volna Hollandiában, de volt, aki egy évet, vagy annál is többet vendégeskedett a befogadó családnál, sőt voltak olyanok is, akik haza sem tértek.
A második világháború után újra elindultak a gyermekmentő vonatok Hollandiába, de 1948-ban orosz nyomásra véget ért ez a humanitárius akció. Ezért míg az első világháború után, mint egy negyven gyermekmentő vonat indult Magyarországról Hollandiába, addig a második világháború után már csak három.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc leverése után is széleskörű – legális és féllegális – segélyezési munkát folytattak a holland református gyülekezetek tagjai Magyarországon és az egész Kárpát-medencében, a magyar református egyház segítségével.
Sok holland család vállalta önként, hogy élelmet, ruhát, gyógyszert küldjön a rászoruló, néha szinte éhező családoknak.
Szeretném, ha a történelemnek ezt a példa adó, nemzetek közötti kapcsolatát, többen megismernék.
6 hozzászólás
Kedves J
Hihetetelen ez az önzetlenség,segítökészség,
amit a Hollandok tettek!
Nagyon kér,hogy feledésbe megy lassan.
Kellen sok ilyen tényfeltáró írás,mint a Tied!
Gratulálok remek írásodra:sailor
Kedves Tengerész!
A holland lelkületre jellemző, hogy 1956 decemberében az idős Vilma exkirálynő hívatja Tüski István Hollandiában élő lelkészt és kéri, hogy fordítson le egy evangéliumi üzenetet, melyet karácsonykor szeretne elküldeni a menekült magyarokhoz. Egyben az Appeldoorn-i kastélyát is felajánlja menekültek nyelvi, kulturális felkészítése céljaira.
Tüski István ötször repül Ausztriába a forradalom leverése után, és tér vissza egy- egy menekültekkel zsúfolt vonattal, kiknek további sorsát is rendezni kellett. Korábban alig elképzelhető tömeg ömlik rá Hollandiára. Ausztriában egy-egy alkalommal mintegy 15000 menekülőhöz kellett szólnia és tájékoztatást nyújtani. Újságot nyomtatnak, majd rendeznek egy nagy amsterdami templomi gyűjtést is.
Folyt.Köv.
Folyt.
Mindezekről a mai Magyarországon szinte nem is lehet hallani, Hollandiáról a legtöbb ember annyit tud, hogy: tulipán, sajt, facipő, szélmalom, csatornák, cafe shopok.
Nagy baj, és nagy kár, hogy a kollektív emlékezetből kiesik az a fantasztikus mértékű szellemi, anyagi, testvéri, személyes kockázatvállalások árán és ellenére is hozott támogatás az utóbbi közel 500 évben, ami arányaiban messze magasan meghaladná az összes, hazánknak nyújtott német, amerikai, és „keleti” támogatás mértékét, mennyiségét, értékét, összegét!
Judit
Kedves Judit!
Hihetetlen ez az önzetlenség a Hollandoktól!
…és hihetetlen ahogy írod:
"Mindezekről a mai Magyarországon szinte nem is lehet hallani,"
Köszönet a belepillantásért ebbe a nagyszerü önzetlen,´igazi´´
keresztény,emberi,önzetlen jótettekröl!
Szép napot:sailor
Szia Judit!
Tényleg óriási köszönet ezért! Én ugyan hallottam már korábban erről, de nagyon érdekes, és tanulságos így olvasni róla. Tényleg más mentalitás. Megjegyzendő, ahogy Te is írod: a református egyház volt a kezdeményező. A hit talaján valósult meg. A mai kort is jobban meg lehet érteni ebből a történetből. Az "európaiság" azt (is) jelenti, h hogy segíteni kell a menekülteken, a szegényeken, az elesetteken.
Regényed nagyon jól példázza ezt! A karakterek, helyszínek, szokások bemutatása élővé, élvezhetővé tette!
Üdvözlettel: én
Szia Laci!
Érdemes elolvasni az Utószóban linkelt Hollandiai Magyar Szövetség honlapját, nagyon érdekes és tanulságos, hogyan segítették mindig a magyarokat egészen a reformációtól /XVI. század/ kezdve.
Sok – számomra – ismeretlen történelmi kapcsolat a református egyházhoz kötődik valóban.
Köszönöm szépen a regényre vonatkozó méltató szavaidat. Öröm egy lelkes olvasó! 🙂
Judit