Nincs időm-rohanok-nem érek most rá-sietnem kell-elkéstem-te jó ég, már ennyi az idő? Ismerősek, ugye? Naponta többször is mondunk ilyet, olyan kifejezéssel az arcunkon, ami egyszerre csodálkozó, bosszús és kétségbeesett. De mi is az az idő tulajdonképpen? Mi ez a bűvös fogalom, ami rabságban tartja az emberiséget?
Ha jobban belegondolunk, rá kell jönnünk, hogy nem tudjuk. Felfoghatatlan, egy újabb rácsrészlet a tudat börtönében. Mégis mindenki ebben él: percekről órákra, hónapokról évekre. Majd a következő vizsgám után már ráérek, csak még ezen a dálután néhány túlóra és…csak még pár perc ezmegaz, aztán elkezdem csinálni a…csak 1 órával több időm lett volna, és…? És mi?
Ilyesmiken múlik egy barátság, családi béke, jó állás, sikeres vizsga? Vagy csak újabb önbecsapás, hogy az időn múlt minden…
A fogantatás csak pillanatok játéka, 9 hónap és megszületik egy új élet, melynek első adata egy dátum (év/hónap/nap/óra) és ezzel az ő sorsa is megpecsételődik. Innentől hozzá tartozik és élete végén-a temető sírkövén immár egy másik dátummal kiegészítva-hírdeti a többieknek: én is léteztem az időben. Az élet viszonyítási alapja ez?
Szerintem valójában nem függünk az időtől. Ami a sorsunk, arra van idő, a többi lázadás. Van, amit nem késhetünk le.
Gondoljunk most valakire. Mi az első, ami eszünkbe jut róla? Nekem egy érzés: szeretem-e vagy nem, aztán minden más: mit dolgozik, honnan ismerem, közös emlékek stb, de a mikor szócska valahogy fel sem merül. Történelem órán is mindig csak a tettek érdekeltek, sohase a dátum, amit az ember úgyis elfelejt. Persze káosz lenne, ha nem alkotjuk meg az idő fogalmát, mert szükséges rendszer, de nem hiszem, hogy fontossága akkora, mint amit ma tapasztalunk.
Sosem tudnám azt mondani egy kétségbeesett barátomnak, hogy nincs időm meghallgatni. Van időm, kaptam egy életet, de nem azért, hogy végigrohanjam. Hisz nem lehet utolérni a mai fejlődést, túl gyors, túl sok. Részleteiben is csodálatos és elegendő. Ha mindent akarunk, semmit sem értünk meg igazán, de ha egy kis részt igazán felfedezünk, megtalálhatjuk benne azt a mindenséget, amire vágyunk.
Szerintem az idő helyett a szeretetre kéne épülnie a világnak. Az egymás iránti szeretetre, a tudomány, zene, művészetek iránti szeretetre. Isten iránti szeretetre.
Mért fogadjuk el azt a rendszert, amit a világ fogaskerekei hajtanak, mért döbbenünk rá folyton, hogy semmire sincs idő? Mért arról szól egy élet, hogy futunk egyik helyzetből a másikba, a lélek pedig igazából el sem indul? Mintha egy kötelező verseny lenne egy kötelező pályán. Gyerekkor, felnőttkor, karrier, házasság, nyugdíj, temető. És mindnek megvan az időbeli megfelelője, az ettől-eddig törvény. Aki pedig megszegi az más: bolond vagy éppen különleges…pedig igazából mindenki megszegi és életek mennek el a magyarázkodásra. Önmagunknak magyarázzuk önmagunkat, mint valami rossz viccet.
Bárcsak szabadság lenne az idő és sohasem rabság.
Mikor az ember gyerek még, van egy elképzelése a világról, és szerintem ez az igazi világ, amit Isten teremtett. Előttünk a titok, mégsem hisszük el. Aztán ahogy cseperedik, úgy lassan rá kell jönnie, hogy ő sem menekülhet a fogaskerekek elől. De miért? Mert felnő vagy mert ember?
6 hozzászólás
Az idő, ahogyan írod, csupán viszonyítási alapnak kell. De ha belegondolsz, a keresztény időszámítás Jézus születésével kezdődik, és előtte is kellett valamilyen rendszer, hogy az ember valahogy követni tudja az idő múlását. Tény, hogy sokszor az időt okoljuk, ha valamit igazából nem akarunk megtenni, mert úgymond nem érünk rá. A jó szerintem az, ha az időbe minden fontos belefér. S hogy mi a fontos… Mindenki számára más. Ami azt illeti, szerintem is a szeretetre kellene épülnie mindennek, mert az a legerősebb alap.
Elgondolkodtató az írásod.
Üdv: Colhicum
Tudod Kedves Áfonya! Megmondom én Neked, azért rohanunk, mert az idő is piszkosul teper mellettünk! legalábbis én próbálok vele lépést tartani, de nem mindig sikerül. Jah ez bizony valamiféle rabság is, jól látod! S az a szörnyű, hogyha nem futsz, lekésed az idődet!
Élvezetes volt mindkét irásod, ezen nem nagyon szoktunk gondolkodni..sajna, csak rohanunk!
Kívánom én is "Bárcsak szabadság lenne az idő és sohasem rabság"
Gratulálok Neked!:)
Vagy mert mindkettő.
Elgondolkodtató, amit írtál, kétségek és remények között élünk, és ezt nagyon jól megfogalmaztad az I. és II. részben is.
Szent Pél mondata jutott eszembe: "Aki áll, vigyázzon, hogy el ne essen!"
Kedves Colhicum: örülök, hogy sok mindenben egyetértünk:)
Kedves Sleepwell: kívánom, hogy mindig legyen időd az igazán fontos dolgokra;)
Kedves Arany: örülök, hogy te is benéztél hozzám:) remélem nem esünk el!
Mindhármótoknak köszönöm, hogy megosztotta velem a gondolatait!
azt hiszem, a félelem a kulcs. aki megbékél, derűsen szemléli az újabb ráncot a szemei körül. bizonyíték, hogy éltem, éreztem. soha sem kezdeném újra az életem, semmit se dobnék ki. minden épített.
Kedves Laca!
Örülök, hogy így gondolkozol, meg ne változz:) kellenek az ilyen emberek a világnak, mert lassan szilikonba fulladunk…
a félelemről pedig külön is lehetne írni, annyi mindennek a kulcsa ill. inkább a zára…
Örültem neked:)