– Neve? – kérdezte határozott hangon a bizottság elnöke.
– Kovácsné Varga Éva.
– Született?
– 1961. szeptember 8-án.
– Helyileg?
– Budapesten.
– Anyja neve?
– Németh Éva.
– Hányadik abortusza ez?
– Az első.
– Nem jó! Mondja azt, hogy a negyedik.
– De nekem még nem volt! Soha.
– Ha azt mondja ez az első, akkor lehet, hogy nem fogják engedélyezni.
A papírhalmaz fölé hajol az elnök és keresi a tollával a helyes rubrikát, majd egyetlen mozdulattal ikszel is az oszlop negyedik sorába.
– Jelentkezzen a mellékelt csekk befizetése után a megyei kórházban Dr. Szögrényi Dénes doktor úrnál. Viszontlátásra. Kérem, küldje be a következőt!
Éva összeomolva távozott a bizottság megszégyenítő jelenete után. Nem nőnek, embernek sem érezte magát. Hazafelé menet elment a Posta mellet, de nem fizette be a pénzt. Pistával még egyszer meg szerette volna beszélni, hátha hajlik majd a férje, hogy mégis megtarthassa a babát. Beszélgetés nem volt. Pista határozott volt e kérdésben. Éva meg fiatal, nagyon fiatal és még gyenge. Egyedül a nagyvilágban hatalmas fájdalmával. A csekk be lett fizetve, és kész. Semmi lojalitás, Pista mindent elintézett. Másnap Éva a folyosón kérlelte, nem kérte, szinte már könyörgött a baba életért. Ott álltak ketten, kik egykoron egyet akartak. Egymás mellett, de már rég nem összetartozva. Romhalmaz volt bent a lélek legmélyén. Izzott a levegő körülöttük. Vertikális kapcsolat lett az övék. Éva könnyes szemmel ment be az ajtón ,,ketten" és nagyon jól tudta, hogy nélküle fog kijönni. Torkát összeszorította valami eddig soha nem érzett fájdalom. De ment. Más irányba lépni gyenge volt.
Pista hozta ki a kórházból és vitte haza is, az apósa megkérdezte Évát, amikor kiszállt a kocsiból:
– Kikapartak?
– Igen. – felelt csendesen, és tudta, ha még történik valami, belehal mindenbe.
Egyedül a gyerekei éltették. Az élők. Végig belőlük merítette az erejét, ami volt. Attól a naptól Évában megváltozott minden Pista iránt. Soha többé nem a társat, a párt, a fele részét látta már a férfiben. Minden egyes mozdulatába begyűrűzött a gyűlölet, a harag, a megvetés.
Jogában lett volna élnie ennek a csöppségnek.
Jogában lett volna megszületni.
Jogfosztás esete forgott fent.
Nem volt ereje gondolatban sem felmenteni a bűnei alól.
Oka fogyottá is nyilváníthatta volna. De nem tudta megtenni.
Se eltemetni a testtel a múltat, se feledni soha.
Tudatos és szándékos cselekedet volt. Erkölcstelennek tekintette.
Lelki egészségében, érzelmi állapotában okozott sérüléseket.
Csak az követ el bűnt, aki lelkiismerete ellen cselekszik.
S neki, akkor régen erősebbnek kellett volna lennie.
De a vádat nem tudta eltemetni. Ítélkezni a törvényes vád alapján szoktak.
Jogába lett volna nem meg tenni. De megtette. S amíg él, a meg nem
született gyermekére gondol.
Most teljes gyászba ott állt a koporsónál a mozdulatlan Pista teste mellett. A történtek felidézésével elhomályosult tekintete.
– Szegény özvegy! – halk hang szűrődött előre a tömegből.
Formálisan a kezével a zsebkendőért nyúlt.
Pista koporsóját lezárták. Örökre. S ő mást siratott meg.
10 hozzászólás
Hú, ez nagyon jóóó, kedves Ilka!
Együtt éreztem a főhősöddel minden tekintetben…
Remek írás! Gratulálok!
Szeretettel
Ida
Ez a "remek írás" másodikként szerepel a listámon, A gyönyörű voltál után. Valamikor 2008-ban írtam. Kikívánkozott belőlem egyszerűen.
Szeretettel: Ilka
…és köszönöm az olvasást is Ida. 🙂
Kedves Ilka! Kicsit teátrális a vége. nem kell(lene) ennyire pengére állítani, Azonkívül -de ez nem az író "hibája" – Évának nincs teljesen igaza, nem jogfosztás történt, hanem gyilkosság. Aljas indokból, előre megfontolt szándékkal, bűnszövetkezetben elkövetve. Bűn-, és cinkostársak a férj, a Bizottság, az após, és más családtagok. DE: tetszett a történet! Üdvözlettel: én
Kedves Bödön!
Nem tudom miért, már nem emlékezem tisztán, de azt akartam akkor írásközben, hogy haljon meg Pista is.
Valahol jogos a gyilkosság szó. Nem valahol, hanem megállja a helyét. Csak az annyira erős kifejezés. Holott igaz. Igazad van.
Üdvözlettel: Ilka
Kiérződik mondani valód súlya az írásból. Boncolgatni lehet, több szempontból. Felmerül bennem annak a kornak a szelleme, a fiatalsággal együtt járó félénkség, tapasztalatlanság, és ezzel párhuzamosan a védekezés is, egy nem kívánt terhesség elkerülése végett. A dátumot nézem 1961 a születés, hozzáadom a tizenévet.Llett volna már mód a védekezésre. Persze ezek a tények.
Az érzelmi megközelítése a történetnek, mély, lélektani. Fájdalma képes talán embereket elkísérni, egészen addig, ameddig a történet is ér. Azért írtam, hogy talán, mert sajnos a védekezési lehetőségek ellenére is, a statisztika szerint sok fiatal ezt az utat választja, az abortuszt. Majd azért fohászkodnak, hogy lehessen gyermekük.
Sok kérdés is felmerül bennem. Miért szült ennek a férfinek egyáltalán gyereket? Ha ilyen negatív érzelmi töltet kísérte házasságukat?
folyt…
A jogfosztás ténye fennáll természetesen az írás alapján, viszont ez ellen, a zsarnoki viselkedés, élethelyzet elöl mielőbb menekülni kell. Kellene.
A témaválasztás jó, pont amiatt mert aktuális mindig.
Szeretettel:Selanne
Szeretem olvasni, amikor kifejted a kiváltott gondolataid. Tanulok belőle. Köszönöm Selanne.
A védekezés? Ma sem megoldott. Mindent a nőre hárítanak szinte. Miért szült volna ennek a férfinek egyáltalán gyereket? Talán az anyai ösztöne mindössze… nem tudom pontosan. Éva csak egy nő a sok közül, de sok Éva vesz bennünket körül, ma is.
Szeretettel: Ilka
Az abortuszra kényszerítés is szexuális erőszak. A férfinak is joga van védekezni, amennyiben nem akar gyermeket. Minek mászik rá a nőre védekezés nélkül, ha nem akar gyereket? Csak azért, mert a felesége?
Ahogy idősebb leszek, egyre többet szégyellem magam más férfiak helyett.
A zsebkendő elővétel a temetésen nem formális volt /a formális: bürokratikus, hivatalos/, maga a szó sem jó, /ha nem sírt volna, akkor kényszeredetten, vagy színleg/, de mivel sírt, ezért egyáltalán nem kell oda jelző. "A kezével a zsebkendőért nyúlt. Pista koporsóját lezárták. Örökre. S ő mást siratott meg."
Ne szégyelld magad mások helyett Könyves! Semmi értelme. Ilyen alapon én is tehetném a női nem miatt olykor. Viszont sok asszony köténye hatalmas. Így volt ez régen és ma is. Sajnos.
A formális alatt én arra gondoltam, amikor írtam, hogy lényegtelen, csak külsőleges, a látszat kedvéért megtett mozdulat volt.
„Csak azért, mert a felesége?”
Igen. Élnek még, akik így gondolják. Még élnek.
Üdvözlettel: Ilka
Nagyon megható, szomorú a történet. Én ha a még élő Pista helyett lettem volna, inkább arra vettem volna rá a páromat, hogy védekezzenek együtt a terhesség ellen és ha majd később megerősödik e kapcsolat és benne mindkét fél, akkor lehet csak szó gyermekvállalásról. Így mind a ketten sokkal boldogabbak lettek volna a további életükben és nem lett volna a ked- ves és rendkívül tehetséges szerzőnek, akinek tiszta szívből gratulálok ezért a gyönyörű írás- ért, indoka ilyen szomorú véget adni ennek a történetnek. Az élet nemcsak szomorúságból áll!
Szeretettel és köszönettel:
Pecás