Este hét óra. Vacsoraidő. Négyen ülnek a családi ház asztalánál. Az apa negyvenkét éves, gépészmérnök. Régebben egy elismert állami vállalat osztályvezetője volt. Ma egy fellendülésben lévő „Fűtés-hűtés” nevű kisvállalkozás alapítója, igazgatója. Szerető férj, odaadó családapa. Az élettel elégedett, a problémákkal szembenéző típus. Azt vallja: amit nagyon akarunk, ha keservesen is, de elérhetjük. Az elért eredmények megtartásáért pedig mindennap szívósan küzdeni kell.
Az anya harmincnyolc éves, adminisztrátor. Valamikor az önkormányzatnál dolgozott. Ma a kisvállalkozásnál teszi rendbe a papírügyeket. Hűséges feleség, példás családanya. Igazi „elfogadom” típus. Az élettől még nem kapott akkora pofont, amit nem tudott volna elviselni, és nem érte még akkora csoda, ami beképzelten önzővé tette volna. Amit kap, azt megbecsüli. Amit adhat, azt örömmel teszi.
A fiú tizenhat éves. Fűtésszerelést tanul egy szakközépiskolában. Amolyan átlagos diák. Nincsenek nagy kiugrásai, se jó, se rossz irányban. A rábízott, egyre gyarapodó feladatokat különösebb ambíció nélkül, de mindig elvégzi. Szüleivel, tanáraival tisztelettudó, a haverokkal megértő. Ugyanolyan lendülettel jár bulizni, mint ahogy a munkáját végzi. A mértéktartás – lassan emberré érő – megtestesítője. Az Ő szemlélete szerint tartós sikert csak a tökéletességre törekvő, középszerűek érhetnek el. Apja szeme fénye, akiből öt év múlva a vállalkozás egyik tartóoszlopa lesz. Anyja csak azt szeretné, ha mindig elégedetten boldog lenne.
A lány tizennégy éves. Most nyolcadikos. Kitűnő tanuló. Gimnáziumba, majd az állatorvosira fog járni. Imádja az állatokat. Az öreg német-juhászukkal órákig beszélget, ha egyedül van. Cserfes, amolyan „mindenkit szeretek” jellem. Szófogadó, segítőkész. Elégedettségét anyjától, kitartását apjától örökölte. Soha nem fekszik le befejezetlen házi feladattal. Szerinte az élet egyszerű, ha mindig azt tesszük, amit mondanak nekünk, vagy amit elvárnak tőlünk.
Az anya az asztalra teszi a vacsorát. Miközben szednek belőle, elmesélik a nap történéseit.
– Ma a termoszstatikus szelepekről tanultunk – mondja a fiú, miközben egy jókora húst töm a szájába.
– Az a jó benne, hogy beá…
Az apa felkapja a fejét az indokolatlan csendre. Olyat lát, amit soha életében nem fog elfelejteni. A fiú, szájában a félig megrágott hússal megmerevedik. A szeme találkozik az apjáéval. Egy másodpercig a tanácstalanság tükröződik benne. A következő pillanatban a gyerek szeme elveszti a fényét. Üres, kifejezéstelen tekintettel bámul előre. Apjának görcsbe rándul a gyomra. A torkában dobog a szíve. Mozdulna, de valami bénító akarat a székhez szorítja. A fia üveges tekintettel bámul rá, majd hangos csörömpöléssel, arccal az asztalra borul.
– Szentséges Úristen! – üvölt fel a férfi. – Márta! Hívjál mentőt! Gyorsan, gyorsan!
Az apa egy mozdulattal lesöpri az asztalról a vacsorát. Miközben a szobából a felesége jajgatva telefonál, Ő felfekteti a fiút az asztalra. A lányuk rémült sírással húzódik az egyik sarokba. A férfi szétfeszíti a fia száját. Gyors mozdulatokkal távolítja el a húsdarabokat. Ujja kitapogatja a nyelvet. Odaszorítja a szájpadláshoz. Mély levegőt vesz, és telefújja a gyereke tüdejét, majd erőteljes nyomással a mellkast masszírozza:
Egy, kettő, három, fújás. Egy, kettő, három, fújás. Három nyomás, egy fújás. A fiú nem reagál. A lány hangosan sír, az anya fájdalmas arccal tördeli kezét. Egy, kettő, három, fújás. Három nyomás, egy fújás. Az apa remeg tehetetlen dühében. Nem adja fel, olyan nincs! Egy, kettő, három. Jöhet a fújás.
– Gyerünk fiam! – ordítja – Az Istenért, ne add fel!
Izzadni kezd. Keze, válla zsibbad. Kapkodva veszi a levegőt és adja át a fiának. Egy-kettő, három, fújás. A gyermeke kétségbeejtően mozdulatlan. A lány odaszalad az anyjához. Hangosan zokognak. Az apa izzadságcseppjei a fiú arcába hullnak. A szemébe is jut. Olyan, mintha Ő is sírna. Egy, kettő, három, fújás.
– Gyerünk már! – zihálja, miközben lenyomja a mellkast – Istenem, segíts!
Felsikolt a sziréna. Az asszony sietve tárja ki az ajtót. Segítséget remélve rohan a kapuhoz. A szomszédok kíváncsian bújnak elő otthonaikból. „Mi történt?”, kérdezi a tekintetük. A mentősök besietnek a házba. A sofőr és az ápoló erővel szedi le a férfit a fiúról. Az orvos bekapcsolja a gépet. Hétszer üti ki a gyereket. Eredménytelenül. Harminc perces megfeszített küzdelem, hiába. Anya és lánya jajveszékelve borulnak a holttestre. Az apa döbbenten áll, nézi a fiát. Az orvos elégedetlen szomorúsággal csomagol.
– Valamiféle szívmegállás… A boncolás majd többet mond. Őszintén sajnálom, szinte még gyerek volt.
Az apa felüvölt a fájdalomtól:
– Miért? Miééért??
Kilenc év telt el azóta. A tragédiát követő három napon belül a férfi teljesen megőszült. Az anya inni kezdett, amolyan csendes alkoholista lett. Gyakran eltelik egy hét is, hogy szót váltanának a férjével. A lány végzős az egyetemen. Zárkózott ember, csak az állatokkal beszélget órákig. A családi vállalkozás tönkrement. Az apát mentális problémák miatt leszázalékolták. Az ötvenegy éves férfi egy emberi roncs. Görnyedt testtartással, néha céltalanul sétál az utcán, megállít idegen embereket, és mindegyiktől azt kérdezi:
– Miért? Miért?
Egy megtörtént eset feldolgozása. Emléket állítva egy embernek, aki befejezte az életét, mielőtt elkezdhette volna.
40 hozzászólás
Elképesztően hiteles, és megrázó! Ez az igazi dráma, amit az élet produkál! Minden szép, minden jó: S egyszer csak érkezik a VÉGZET, s lesújt. Sztem ebből drámát is írhatnál!!! Szívből gratulálok, nagyon jól lett megírva!!! Üdvözlettel: én
Szia Laci!
Köszönöm szépen a hozzászólásodat. Őszintén mondom, hogy örültem neki.
Üdv:
Millali
Mindennapi dráma, csak a helyszín, a körülmények mások. Sajnos valósághűen sikerült megjelenítened ezt a történetet , de mint írás remek lett.
Üdvözlettel:janich.
Szia janich!
Köszönöm, hogy olvastad az írásomat. Jólesett, hogy meglátogattál.
Üdv:
Millali
Szívszorító történet az életről, a halálról, az emberről.
Gratulálok: Zagyvapart.
Kedves Feri!
Örülök a hozzászólásodnak. Köszönöm, hogy újra nálam jártál.
Üdv:
Millali
Ez nagyon szíven ütött, kedves Millali. Szörnyű tragédia, olyan jól megírva, hogy azt hiszem, én lélegzetvisszafojtva, egy szuszra olvastam végig.
Nem igazán jutok szóhoz, de nem kívánom senkinek.
Ahogyan kilenc év után láttatod a családot… azon sem csodálkozom…
Szeretettel
Ida
Kedves Ida!
Ez a történetsorozat, amit elkezdtem ide feltölteni, mind-mind egy-egy tragédiáról szól. Nagyon nehéz ezeket az eseteket – főleg amelyeket személyesen ismerek – tárgyilagosan leírni, de igyekszem rá. Tudom, hogy keserű szájíz marad az emberben miután elolvasta, de valami megmagyarázhatatlan erő arra késztet, hogy emlékezzek meg ezekről az emberekről.
Köszönöm, hogy elolvastad.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali!
Sajnos egy tragédia teljesen képes megváltoztatni egy embert. Belegondolni is rossz, hogy bármikor bárkit érhet ilyen vagy hasonló. A történeteid mindig emberi sorsokról szólnak, ami foglalkoztatja az embert. Mert ha segíteni nem is tud, de együtt érezni igen. Én is azt teszem.
szeretettel-panka
Kedves panka!
Nagyon jól mondod. Ilyen esetekben az együttérzés talán a legnagyobb segítség.
Köszönöm az olvasásod és a véleményed.
Szeretettel:
Millali
Szomorú sorsot ábrázolsz kedves Millali.
Az elején olyan mintacsaládot írtál le, hogy azt gondoltam, ilyen nincs is.
Szét tud a tragédia mindent rombolni testileg, lelkileg. Szívszorítóan.
Szeretettel olvastam: Ica
Kedves Ica!
Pont az a megdöbbentő, hogy ez bárkivel megtörténhet. A halál nem válogat, nem rangsorol, csak lecsap és a túlélőkben elindítja a kérdések özönét.
Jólesett, hogy itt jártál és véleményeztél.
Szeretettel:
Millali
Az én Apukám is pár hét alatt őszült meg… Sajnos ez élet kegyetlen csapásai sorsokat tesznek tönkre, pillanatok alatt. Gyerekkorunktól tudjuk, hogy az életet a halál követi, mégis rombol bennünk. Mégsem tartjuk igazságosnak, hogy létezik, mert elveszi a szeretetteinket.
Megrázó írás, és profi szinten írtad meg. Éppen annyit adtál, amennyit megkívánt ez a tragédia. Emléket állítani pedig mindig példás dolog.
Szomorúan olvastam, kedves Millali, de ezt is az irodalom része.
pipacs
Köszönöm kedves pipacs, hogy olvastad és véleményezted az írásomat. Bölcs soraiddal teljes mértékben egyetértek.
Szeretettel:
Millali
Azonnal olvastam, amikor felkerült az alkotásod. Nem tudtam mit is írjak hozzá? Még most sem igazán, és nem azért mert nem lenne mit? Csak tudod, mélyre hatottak a sorok, ez a sors, amelyre számtalan példa létezik. Sajnos. Én mint anya , éltem bele magam az írásba, és bizony amikor az anya tördeli a kezét, azon kaptam magam, én is azt teszem…
Szeretettel:Marietta
Kedves Marietta!
Az ilyen jellegű írásokat ugyanolyan nehéz szívvel írom, mint ahogyan Te olvasod. Ezért külön köszönöm, hogy itt jártál.
Szeretettel:
Millali
Nagyon tetszett, remekül írsz, és valahogy a szörnyű dolgok ábrázolása különösen jól áll neked.
Köszönöm Tibor a véleményedet. Jólesett, hogy olvastál.
Üdv:
Millali
Kedves Millali!
Vártam a jó véget. Nincs. Nem vagyok egy prózás. Hétköznapi emberként becsömörtem az ilyen történetektől, de ez már az én bajom. Mint, próza biztos jó. Se köpni se nyelni nem tudok. Én így tudok erre reagálni. Ne haragudj érte.
Barátsággal: Ági
Kedves Ági!
Elképzelni sem tudom, hogy egy elhunyt megemlékezésének olvasásakor, miféle "jó véget" vársz.
Talán azt kellett volna írnom, hogy feltámadt? Erről már megy egy történet több mint kétezer éve.
Egyébként ha "se köpni, se nyelni" nem tudtál, azt vehetem akár pozitív kritikának is.
Nem haragszom, nincs miért. Köszönöm a hozzászólást.
Barátsággal:
Millali
Kedves Millali!
Megemlékezéskor természetes, hogy nincs jó vég. Feltámadásban nem hiszek. Sokan lennénk a földön. Amit írtam nem kritika csak az életben szerzett tapasztalatok váltoták ki belőlem ezt a nem szokványos reakciót. Köszönöm a megértésed. Szép estét kívánok neked.
Barátsággal: Ági
Kedves Ági!
Ha sikerül is néha elbeszélnünk egymás mellett, én azért őszintén megpróbállak megérteni.
Barátsággal:
Millali
Erőteljes írás. Nem kíméled az olvasót.Tőled senki se várjon happy end-et.Aki olyat akar az olvasson Kosáryné Réz Lolát.Az élet már ilyen!Tetszett.Grt.Z
Köszönöm szépen, hogy olvastad és véleményezted.
Üdv:
Millali
Kedves Millali !
Ahogy ígértem, eljutottam ide.
Könnybe lábadt a szemem, eszméletlen hitelességgel írtad meg a történetet.
Nincs annál fájóbb, mikor egy szülő veszíti el gyermekét…………mért ? ………..
Szeretettel gratulálok: Susanne
Kedves Susanne!
Neked különösen nehéz lehetett ezt elolvasni. Nem állt szándékomban soha be nem gyógyuló sebeket felszaggatni, remélem ezt el hiszed nekem. A kegyelet az ami a tollamat vezette. A megemlékezés jó eszköz arra, hogy egy-egy élet ne vesszen el a feledés süllyesztőjében.
Köszönöm, hogy olvastad.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali !
Semmi gond nincs 🙂
Nem szakítottál fel semmilyen sebet, nagyszerű alkotás, még ha szomorú és fájdalmas is.
Szeretettel: Susanne
(semmi baj…mosolygok)
Kedves Susanne!
Tiszta szívből örülök a mosolyodnak.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali!
Ezt a történetet is hitelesen írtad le…
összeszorul az ember gyomra, bele sem tudok gondolni, hogyan lehet megélni az embernek a gyermeke halálát…
Kedves Lyza!
Az ember állítólag mindent kibír de, hogy hogyan viseli el a tragédiákat, arról regényeket lehetne írni.
Köszönöm, hogy ezt is elolvastad.
Szeretettel:
Millali
Szia Millali!
Miért is gondolom azt, hogy kivontad az érzéseidet az egészből? 🙁 Miért is, miért is? … és kattog az agyam … Meg kellett értenem, hogy a a feszültség fokozás egyik eszköze az, amit tudatosan belevittél a történetbe, olyan volt ez nekem hirtelen, mint egy tárgyilagos kórbonctani jelentés, mint egy orvosi látlelet. Kérlek, meg ne sértődj ezért, mert nem annak szántam.
A kezdeti "minden rendben" életkép valahogy olyan természetes a családról, a szorgalom eredménye kézzel fogható, amikor a mindennapok gördülékenységébe belecsap az istennyila! S te ezek után is ugyanúgy folytatod, olyan "hangnemben", ahogy elkezdted, mint egy kényszerűen lenyugtatózott ember. Mélyen elfojtott érzések tudatosan agyontaposva, azon a "hangon", mire egy olyan ember képes, aki már megélt ilyet, megszenvedte az idegek morbid játékát.
Gratulálok!
Valerie
Szia Valerie!
Az egyik legfőbb szempontom volt ebben az írásban, hogy tárgyilagos tudjak maradni. Egy általam ismert, megtörtént eseménynél ez igen nehéz feladat. Azt szerettem volna elérni, hogy az olvasó érezzen, és ne azt olvassa amit én érzek. Ha ez ennyire tisztán lejött neked, akkor valószínűleg nem rontottam el. A rövid, pörgős mondatokkal a gyorsan lezajló eseményt szerettem volna bemutatni. Nem véletlen, hogy előtte a "minden rendben" szakasznál szinte az unalomig jellemzem egy átlagos család tulajdonságait.
Köszönöm, hogy ilyen tisztán megértetted a szándékomat, ennél nagyobb öröm íróféle embert nemigen érhet.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali!
Elolvastam a "Mementó 1".-et is, és most a "Mementó 2."-öt is. Erőteljes, kemény írások. Azonban én a címükkel egy kicsit zavarban vagyok, A mementó az nem csak megemlékezés, hanem fontos dolgokra emlékeztető jel. "Emlékezzél" szólít fel a mementó. Az életben csalódott, részegen a vonat alá ugró ember, vagy a gyermekét hiábavaló igyekezettel megmenteni akaró apa milyen fontos dologra emlékeztet bennünket? Ezen tépelődöm a soraidat olvasva… Arra, hogy az élet kegyetlen tud lenni?
Én inkább a mementó mori /gondolj a halálra/ címet adtam volna ezeknek a történeteknek.
Judit
Kedves Judit!
Köszönöm, hogy időt szántál az írásomra. Tudatosan választottam a címet. A megemlékezésre való felszólítást megteszem az írások végén. Bár a halálról szólnak, mégsem a halálra szeretném felhívni az olvasó figyelmét, ezért is nem mementó mori lett a címük. A cím az olvasónak szól, mintegy emlékeztető jelként arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy miközben mindannyian éljük a természetesnek vett életünket, az milyen gyorsan és végérvényesen véget érhet. Tehát az életre való felhívás az igazi emlékeztető jel, amit hajlamosak vagyunk elfelejteni. Nem maga az esemény figyelmeztet bennünket fontos dolgokra, hanem az, hogy a halál bárkivel, bármikor megtörténhet, ezért kell a figyelmeztető jelet komolyan venni.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali
Bödönnek fontos az hogy megírja a véleményét neked.Már többször olvastam ilyen párbajt közöttetek .Nekem van egy"mentorom" aki nem kímél és a fejemre olvassa a hibáimat.Azzal kezdi… tudod én ilyen vagyok….És mindig igaza van.Ezzel többet segít mint ha agyon dicsérne.
Ezt azért írtam meg mert szeretem az írásaid, és féltelek az oktalan vitáktól.
Szeretettel üdvözöllek. Ágnes
Kedves Ágnes!
Köszönöm, hogy elolvastad az írásomat. Azt is köszönöm, hogy féltesz az oktalan vitáktól, de nincs miért aggódnod. Ezek a szócsaták nem véresen komoly harcok, még-ha néha annak is tűnnek. Ezek a szellemi párbajok fejlesztik a kommunikáció képességet, és valamilyen szinten mindegyikből lehet tanulni valamit. Amennyit az írói jellemem megenged, annyit be is fogadok közülük, a többit meg egyszerűen tudomásul veszem. Teljes azonosság nem létezik, hisz mindannyian különbözünk embertársainktól.
Szeretettel üdvözöllek:
Millali
Kedves Millali!
T.Pandúr Juditnak írt válaszoddal teljesen egyetértek.
Az életünk körül történő események határozzák meg annak irányát is. De ezen el is kell gondolkozunk majd.
Nagyon sok jó véleményeket olvastam erről a"felrázó" írásodról, én csak annyit mondok, hogy figyelem lekötő írást hoztál.
Azért mégis gratulálok.
Barátsággal, Inda.
Kedves Inda!
Köszönöm szépen az elismerő szavakat. Örültem, hogy itt jártál és elmondtad a véleményedet.
Barátsággal:
Millali
Kedves Lali!
A megtörtént eset leírásával remekeltél, de Náld ez természetes. Azonban a tárgy… borzalmas. Hihetetlen, és szörnyű, amikor egy fiatal hirtelen, értelmetlenül veszti életét. Ilyenkor nincs rá ok, nincs magyarázat, s valóban nem lehet más szót hsználni, csak annyit, kérdezni: Miért? Miért? S a tragédiát megtetőzi az is, hogy a családtagok sem bírják soha megérteni és feldolgozni.
Írásod olyan, hogy mindenkinek sírhatnékja támad olvasás közben.
Tudtam az írásodról, de mindig későn kerütem ide, s nyugodt körülmények között akartam elolvasni.
Szeretettel: Kata
Kedves Kata!
Köszönöm szépen, hogy olvastad az írásomat. Sajnos sokszor ad okot az élet arra, hogy feltegyük a miértjeinket, még akkor is, ha választ sosem kaphatunk rá. Ez is egy ilyen történet volt.
Szeretettel:
Millali