Az ötvenes évek úgy jönnek az emlékezetembe, mint a fekete fehér fényképek, szegényes régi életképek villannak fel, de a mi gyermekkorunk mindennek ellenére színes és mozgalmas volt és nem utolsósorban szabad. A mai világ életformája már nem tudja megadni azt a szabadságot a gyerekeknek, amit mi éltünk át, bizony sok veszéllyel, és nem kevés tapasztalással. Magabiztosakká, talpraesettekké tett mindez bennünket. Akkortájt, még nem volt tv, csak rádió, amit én addig gyötörtem, csavargattam, míg rá nem találtam egy nekem való zenére, vagy rádiójátékra. A mesekönyv vagy más olvasnivaló nagy kincs volt számomra, nehezen fértem hozzá. Így hát játszótársainkkal sok időt töltöttünk a szabadban beszélgetéssel, játékkal, néha gyümölcs tolvajlással. Nem voltunk mintagyerekek.
A nyaraink az Alföldön, Nagyapáméknál, egy csengelei tanyán teltek el, munkával és játékkal. Igaz, a munka inkább csak nekem jutott, mert én voltam a legidősebb és a legerősebb is. Az öcsém és a húgom vékony törékeny alkatúak voltak, nem bírták még a mezei munkát. A tanya nagy volt, három épületből állt, amelyek egy udvart vettek körül, középen egy gémeskúttal és két sor eperfával. A nagy kapubejárattal szemben volt a lakóház, amely mögött a gyümölcsös és a szőlőskert terpeszkedett, nem kis örömünkre, majd egy holdon.
A ház baloldalán egy hosszú épület állt, itt volt a lóistálló két lóval, ezt követte a tehénistálló egy tehénnel, Boriskával, majd a nyári konyha, ami egyben a mosókonyhául és a hűvösebb időben, fürdőszobaként is szolgált. Az épület végében, a nagykapunál, a kovácsműhely volt, ahol a nagybátyánk volt az úr, ő volt a környék kovácsa. Ez a hely adott számunkra sok változatosságot és érdekességeket. Itt patkolták a lovakat, és ide jöttek kocsit javíttatni, beszélgetni, a környék tanyáiról. Amíg vártak kitárgyalták a világ, és szűkebb hazánk dolgait, a tszcsés eseményeket, ki, mit vitt be a közösbe, mit tartottak meg maguknak. Hogy megy a soruk, milyen a termés, mit hol lehet megvenni, kinek milyen a bora és kinél lesz keresztelő, kinél esküvő. Komoly férfias témák voltak ezek, mi meg, kíváncsian hallgatóztunk. Az épület mögött a szérűskert volt bekerítve hatalmas széna és szalmaboglyákkal, egyébként az egész tanya és minden, például a konyhakert, gyümölcsöskert külön léckerítést kapott.
A lakóépület jobb oldalán lévő épületben volt a kocsiszín és a mezőgazdasági szerszámok fedett helye, mögöttük a disznóólak. Itt volt az a négyüléses homokfutó is, amin Nagyapánk hajnalonként behozott minket az állomásról. Ez a hely a kedvenceink közé tartozott. Az épület előtt volt egy nagy góré, tele kukoricával, alatta voltak a tyúkólak, de itt laktak a libák, kacsák és a gyöngyösök is. Bár a gyöngyösök inkább az eperfákra repültek fel este aludni. A góré után egy hatalmas legelő zöldellt, egészen a hátsó kapuig, ami a szántóföldekre nyílt, a jobb oldalt egy szikes kis tó zárta le zsombékkal. Ez a kis tó szintén a kedvenc játszóterünké vált. Ide jártunk szitakötőt fogni, békázni, és dagonyázni, mint a disznók, mert olyan szikes, és iszapos volt, hogy fürödni, és lubickolni, bármennyire vágytunk rá a nagy melegben, nem lehetett.
A ház bal oldalán volt a földbe ásott borospince, aminek a domború tetején sokat játszottunk.
Az egész tanya egy út kanyarulatában helyezkedett el a kövesút mellett, amin Kistelekre a legközelebbi városkába lehetett eljutni. Mellettünk volt egy tanyasi iskola, de már nem működött, csak az öreg tanító lakott benne. Az út másik oldalán volt egy tölgyes erdő ahova nyárvégén a disznókat kihajtottuk makkoltatni. A disznókkal sok dolgom volt, mert mindennap, ha érett az eper a fákon, ki kellett engednem őket és egy hosszú póznával ütöttem az eperfa ágait, ők meg a keményre taposott homokon szuszogva habzsolták az édes gyümölcsöt. A behajtásuk nagy ügyességet és gyorsaságot kívánt meg tőlünk, nálunk ebben nem volt hiány. Szerintem, Nagyanyánk csak velünk epreztette meg őket, mert el nem tudtam képzelni, hogy bírt volna futni a disznók után a fájós lábaival.
A nyarak forróak voltak, mi pedig egy klott gatyában rohangáltunk egész nap, este a gémeskút melletti hordóban sikáltak le bennünket., amit minden reggel telehúztunk és estére jól megmelegedett benne a víz..
Ez a tanya úgy belevésődött az emlékezetembe, hogy ötven év múltával is tisztán látom magam előtt minden szegletét. Az itteni nyarainkról írok, unokáimnak és kicsi Petrának, akinek nagyapja, az én öcsém már nem tudja az itt történteket elmesélni, de én még igen.
19 hozzászólás
Érdeklődve várom a továbbiakat is, kedves Ibolya.
Pesti lány voltam, de számos vidéki ismerőssel… laktam is náluk, vendégségben. Sok szép, gyönyörű emlékem van… szép idők voltak, bárki bármit mondjon…
Kedves Ibolya!
Én nem jártam ott, vagy mégis? Szóval, ahogy olvastam, elindult a mozi, láttam mindent ,éppen csak nem rohangáltam klott gatyában Veled. Viszont mögötted, haladni fogok, hogy figyelemmel kísérhessem visszaemlékező utadat.
Szeretettel:Selanne
Kedves Irén és Solanne ígérem nem fogtok csalódni, mert visszaidézem a gyermekkorotokat. Ha pedig nem ilyen életben volt részetek megismeritek az ötvenes évek tanyasi életét az én szememen keresztül. Jó nosztalgiázást. Üdv. Ibolya
Kedves Ibolya!
A gyerekek számára az akkori világ felfedezhető volt. Tudták, hogy mit csinálnak a felnőttek, látták nap, mint nap, hogyan működik egy gazdaság, hogyan kerül az étel az asztalra, honnan "jön" a tej, a kenyér, a hús, a zöldség, a gyümölcs. Sok munka csak "játék" volt, amit a gyerek is meg tudott csinálni. Kihajtani a libákat az ólból az utcára, /hagy menjenek a patakra/, megetetni a csirkéket, tobozt szedni a fenyvesben /a tűzhely begyújtáshoz/, gyümölcsöt szedni, tojás összeszedni a csirke ólból, szomszédból elhozni-visszavinni valamit, friss vizet önteni a csirkéknek, lesöpörni a tornácot, kinyitni a kaput a szekérnek, és még sorolhatnám…
Nemcsoda, hogy magabiztos volt, és ügyes a gyerek!
Ma meg azt sem tudja honnan van a szupermarkecben a sok holmi /néha már mi felnőttek sem! /folyt./
/folyt./
Mit csinál anya, apa egész nap abban a nagyon utált dolgozójában. Azt hiszi a csirke combok a mirelit pultban teremnek. Nem érti és nem érzi a világot. Azt meg főleg nem tudja, hogy neki hol is lenne benne hely. Legfeljebb a tévé előtt… , ahol egy teljesen fals, kiforgatott világot lát nap, mint nap. Az emberek úgy ölik egymást a filmekben, mint a legyeket ölték a mi gyerekkorunkban. Az ilyen-olyan show-ban bármi áron szenzációt hajhászva, a valós élet tragédiáit szórakozatatássá változtatják a műsorvezetőknek kinevezett jól megfizetett heccelő emberek. Most ezt látják a világból…
Örülök neki, hogy egy egész sorozatot írsz az emlékeidből!
Azt nem tudom, hogy mit tudnak ebből a sohasem látott életből a gyerekek felfogni, de nekünk, akik ismertük, nagy élmény olvasni!!!
Judit
Szívemből szóltál Judit, ez a mai világ egy kicsit fals, vagy csak mi öregek hisszük azt. Egy biztos, a túlóvás helyett, munkára, kitartásra neveltek, és egészséges lelkületű, kreatív gyerekek voltunk. Szeretettel Ibolya
Kedves Jega!
Nagyon örülök ennek a történetsorozatnak, mert nekem is hasonló élményeim vannak. Városban éltünk a szüleimmel, de nyáron mindig én is a nagyiéknál voltam a tanyán Kisszálláson /Szegedtől 50 km-re/. Nagyon szerettem itt lenni, hasonló élményekkel gazdagodtam, mint Te és bennem is még ma is minden apró részlet megmaradt. Még most is érzem az orromban a friss kenyér illatát, ahogy ott ülünk a kemence előtt és várjuk a kenyérpacsninkat, amit a nagyi minden gyerek számára kicsípett a nagy dagasztott kenyérből.
Nagyon képszerűen írtál le mindent, előttem volt az egész tanya. Várom a folytatást.
Üdvözlettel: mistletoe
Kedves Mistletoe örülök, hogy a visszaemlékezésem felidézi a te emlékeidet is. Lesz olyan rész, ahol a kenyérsütés lesz a fő téma, akkor szerintem kicsordul a nyálad is. Üdv. Ibolya
Nekem sajnos nem túl sok közöm volt a falusi élethez (néha vendégeskedtem ott, és ennyi), de érdekel ez a téma is, mint oly sok más. A hangulata mindenesetre magával ragadott.
Látom, nem csak az én emlékeim kerülnek papírra ebből az időből. Gratulálok.
Megyek és elolvasom a te emlékezéseidet. Nagyon kíváncsi vagyok rá. Üdv. Jega ibolya
Kedves Ibolya!
Örömmel olvasom visszaemlékező soraidat. Szépen lírsz, szeretettel. Szinte érezni ahogy lelkeddel megsimogatod külön – külön mindegyik léckerítést /az öcséd helyett is/.Nekem is hasonló gyermekkorom volt, sokat voltam én is a Nagymamánál.Tudod a nagyszülöknek a dolga nem a gyermeknevelés, hanem a gyermekszeretet. Talán ezért olyan kedvesek az emlékek is. Ezt már mint nagymama gondolom így. Várom a folytatást. Egyszer talán én is megismertetem a társaságunkat az én élményeimmel. Még nincs itt az ideje, – gondolom azért nem tettem meg ezidáig. Neked gratulálok!
Szeretettel üdv:Vali
Igen kedves Vali, az ember lánya egyszer csak megérik arra, hogy leírja a gyermekkori emlékeit. A gyerekeinek, az unokáinak, hogy tudják, hogy éltek az őseik. Köszönöm, hogy olvasol. Szeretettel Ibolya.
Nekem két városi nagymama mellett nem jutottak ilyen élmények, de most a te visszaemlékezéseidből legalább képet kapok a tanya világáról.:)
Hiteles szép képek a tanyáról, ahol gyerek voltál. Amikor olvastam, én is ott voltam, láttam minden szegletét! Üdvözlettel. én
Kedves Jega!
Régi-régi falusi emlékeket idéztél fel bennem ebben a nagyszerű írásodban. Annak idején a két bátyámmal minden nyarat a nagyszüleinknél töltöttünk. Volt az udvarban gémeskút (nagymamám állandóan attól féltett minket, nehogy beleessünk:)), kovácsműhely, ahol megfigyelhettem a lovak patkolását, a kovácsok ütemes kalapálást az üllőn, s milyen gyönyörűen szállt a szikra… Meg a sok háziállat, meg amikor este a kanász meg a csordás hajtotta haza az állatokat…
Köszönöm az élményt!
Szeretettel: Klári
Kedves Ibolya!
Jó, hogy Te is összegyűjtöd és leírod a régi, érdekes történeteket. Az ifjúság sokat tanulhat belőle. Micsoda különbség a mostani gyerekek és a korábbi fiatalok élményei között. Sokan azt hiszik, hogy a tehén lila, s a tejet valamelyik üzletközpontban gyártják, sosem láttak élő csirkét, s nem sorolom.
Bizony, nekem is emlékezetes a gyermekkor, három fiútestvérrel nevelkedtem, igaz, nekünk nem voltak termőföldjeink (apám tanító volt) csak nagy veteményes-gyümölcsöskertünk, de ott is sokat játszottunk, apám méhészkedett, rengeteg gyümölcsfánk volt, s a ribizlibokrok között tanyáztunk, olvastuk a korabeli gyerek-magazinokat, jártuk az erdőket, semmitől se féltünk, ismertünk minden bokrot, patakot és forrást. Mit sem számított nekünk átugrani az 5 km-re lévő postára, még azzal is megtoldottuk az utat, hogy hazafelé felmásztunk a hegytetőre, ahol valaha rablólovagvár volt, s az uzsonnánkat ott fogyasztottuk el. S mennyi élményünk maradt meg!
Ezért felnőtt-koromban városban is igyekeztem egy kiskertet létesíteni, ahol a gyerekeimnek is juttattam egy-egy kis helyet, hogy ott ők is kertészkedhessenek, s a kert sarkában csirkéket is neveltünk.
Nagymama korban pedig az unokáimat is kivittem a kertemben, ahol remekül élvezték magukat, fővárosi gyerekek lévén, nálam ismerhették meg a kertben élő gyíkokat, madarakat, hangyákat és a különféle növényeket, virágokat, fákat. Élvezet volt nézni, milyen szívesen ügyködnek velem együtt. Azt hiszem, számukra is feledhetetlen időket töltöttek nálam.
Az egyik unokám, amikor nálam volt, és a városszélén sétálva, megálltunk egy kapunál, mivel akkor ott még lehetett libákat tartani, ahogy meglátta és meghallotta a libák gágogását, úgy megilletődött, hogy amikor a kapuhoz értek a libák, meghajolt előttük s azt mondta: kezicsókolom, liba! Ő is a fővárosban nevelkedett, s ilyen csoda volt számára egy ilyen látvány!
Jó volt olvasni a történetedet.
Szeretettel: Kata
Kedves Klára és Kata annak idején, amikor ezeket a visszaemlékezéseimet megírtam az volt a célom, hogy az unokáim megismerjék az elődeik életét és továbbadhassák a gyermekeiknek, de bárhol közreadom, a velem korúak emlékezetéből csalom elő az emlékeiket, érzésem szerint örömet okozva ezzel. Nem is hittem, hogy ez az egyszerű kis visszaemlékezés mennyi érzést és emléket hoz a felszínre. Szeretettel Ibolya