– Jaj, mindjárt éjfél! – nézett az asszony az ebédlőben lévő nagy faliórára. Ott gubbasztott az asztal melletti széken, nem mert lefeküdni, míg haza nem jött a férje.
– Milyen állapotban lesz vajon? Ha kicsit részeg, csak kötözködik, ha nagyon, akkor dühöng. Meg üt is. Csak a gyerekek fel ne ébredjenek!
Odahallgatódzott a kicsik szobájához. Aludt mind a kettő. Szinte látta őket. A nagyobb nem tűr meg magán semmi takarót. A kicsi lány kipirul álmában, néha még motyogni is szokott valamit. Akaratlanul elmosolyodott. De jó is, amikor így hármasban vannak itthon! Ez a rövid kis béke és nyugalom élteti.
Most sem tartott sokáig ez a kegyelmi állapot. A férje már jött fölfelé a lépcsőn, s a bejárati ajtónál bajlódott a kulccsal.
– Mert be kell zárkózni, mi? Tán félsz, hogy ellopnak? – lépett beljebb, és bevágta maga mögött az ajtót.
– Hát ki a fenének kellenél, mit gondolsz? Én sem tudom, hogy egyáltalán minek is jövök haza.
Az asszony szinte mozdulatlanná dermedt ültében. Nem szólt semmit. Ilyenkor bármit is mondana, csak olaj lenne a tűzre. Akkor szólalt meg, amikor a férfi felemelte a hangját.
– Csöndesebben… A gyerekek…
– A gyerekek… a gyerekek… Örökké ezt hajtogatod. Mögéjük bújsz mindig? – és odalépett az asszonyhoz egészen közel. A savanyú, émelyítő gyomorszag megütötte az asszony orrát, de nem mert mozdulni.
– Mi lesz már azzal a vacsorával? Csak bámulsz, mint borjú az új kapura. Láthatsz még eleget.
Az asszony felsóhajtott, felállt, és ment a konyhába a vacsorát melegíteni.
A nagyobbik gyerek, a kisfiú, kijött a szobájukból, WC-re kellett volna mennie. Amikor meglátta az apját, visszahúzódott.
– Na, mi van? Nem tanított meg anyád köszönni? Ne menj el előlem, mert ha utánad megyek…
Az asszony közben megterített, kitálalta az ételt.
– Egyél inkább! – mondta, és bement a kisfiúhoz, hallotta, hogy sír. A kicsi lány bilijébe megpisiltette, lefektette. Sokára tudta csak megnyugtatni. Ledőlt a gyerek mellé, nem akaródzott neki kimenni a részeg emberhez. Arra gondolt, hogy fogni kellene a gyerekeket, és átmenni a pár házzal arrébb lakó sógornőjéhez. Lenne egy nyugodt éjszakájuk. Az is megfordult már többször a fejében, hogy hazaköltözik az özvegy anyjához, falura. Nagy ház, nagy kert, elférnének. Volt, hogy a bőröndöt is elővette már a ruháknak, de mindig elfogta valami megmagyarázhatatlan gyöngeség. mintha nem engedelmeskedne neki a keze-lába. Mint akit ideláncolt valami ehhez a házhoz, ehhez az elviselhetetlen emberhez. És maradt minden a régiben. Ő már önmagáért ki sem állt, csak a gyerekeket igyekezett védeni valahogy. Jóformán már csak ebben látta életének az értelmét.
Ahogy ott feküdt a kisfia mellett, túl hosszúnak találta a csöndet odakinn. Lassan kióvatoskodott a gyerekszobából. A férje feje az asztalon feküdt, a haja egy kicsit beleért a félretolt pörköltes tányérba. Aludt. Az asszony azt hitte, történt vele valami. Meg is ijedt. De nem tudta megmagyarázni magának, hogy tulajdonképpen miért?
8 hozzászólás
Kedves Kati!
Úgy látom visszatérő téma az alkotásaidban a részeg férj, és a bántalmazott család.
Nem csodálom, már egy is több lenne a kelleténél, pedig hány és hány ezer ilyen van…
Miért nem megy el mégsem sokszor a feleség az ilyen embertől?
Stockholm szindrómánk hívják, amikor a bántalmazott annyira kötődik a bántalmazóhoz, hogy képtelen tenni a helyzete ellen.
Judit
Kedves Judit!
Sok minden befolyásolhatja a feleséget, hogy nem hagyja el a részeges férjét. Ha nincs gyerek, akkor egyszerűbb a helyzet. Ha van, esetleg több is, már nemcsak magáért felelős, hanem biztonságos megélhetést kell a gyerekeknek is biztosítani. Aztán a férj zaklatásától is félhet, hiszen a rendőrség a családi konfliktusokba nem hajlandó beavatkozni, "csak ha vér folyik". Meg sorolhatnék még több okot is. Köszönöm, hogy elolvastad.
Kati
Kedves Kati!
Ismerős a téma, a helyzet.
Nem is lehet érteni miért maradnak a legvégsőlig…
Remek írásidhoz szeretettel gratulálok
Ica
Kedves Ica!
Sajnos átéltem, tudom, hogy nem könnyű a helyzet. Szerintem az is benne van, hogy a nők több évre kiesnek a munkából, ha szülnek, főleg ha nem csak egy gyereket, és elbizonytalanodnak. Amúgy mentálisan is megterhelő 3-6 vagy még több év csak a gyerek mellett, főleg, ha a férj nem igazi társ.
Köszönöm, hogy itt jártál: Kati
Kedves Katika!
Igaz, tőlem hála a Jóságos Istennek, messze állt az ilyen rettenetes élet. Kedves, okos, rendes
ember volt Apukám. Nálunk a háború volt az, amiért mindnyájunknak szenvednünk kellett. Többet
olvastam már hasonló családi esetet, amit megérteni is fájdalmas. Borzasztó az anyának, s a gyerekeknek, akik nagyon szenvednek, s életük végéig sem tudják elfelejteni.
Igazságosabb lenne – ahogy említetted a rendőrök beavatkozását, mert ha a részegeskedőket
alaposan kioktatnák, még lehet, hogy segítenék a családot.
Nagyon jól írtad meg, és azt is, hogy te is átélted. Bizony, nem volt kellemes, rendes otthonod,
főleg fiatal gyermekkorod. Ahogy leírtad, az viszont nagyon jó és találó.
Szeretettel: Finta Kata
Kedves Kata!
Köszönöm, hogy elolvastad. Sok család sorsát megkeseríti az alkohol, akár a férfi, akár a nő iszik.
Szeretettel: Kati
Kedves Kati!
Az egésznek erős végig masszív érzelmi sodrása van.
Olvastam a hozzászólásokat is amihez nem tudok mit szólni meg nem is akarok.
"De nem tudta megmagyarázni magának, hogy tulajdonképpen miért?"
Ez a záró sor jó.Én is gyakran teszem fel ezt a kérdést!
A témától függetlenül.Érdekes volt!
Szeretettel:Ági
Már le fogom magam tiltatni innen, hogy ne járkáljak fel ide!
Már a jövő héten nem jövök és ma sem!
Kellemes új hetet!(Holnapra)
Szeretettel:Ági