Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy lélek. Aki bár magányra volt kárhoztatva, nem bírta megszokni az egyedüllét érzését, hiába volt ez az ő sorsa menthetetlenül, mégis félt hogy mindig csak magányos lesz. Eddigi tapasztalatai szerint a magány, mint állapot, nem kellemetlen, inkább természetes, de fásító fikció. A zárkózottság, amit a meg nem értettség érzése követ, ugyanabba a szakadékba vezet, amibe a kiábrándultság is, ez pedig nem más, mint a megkérdőjelezése annak az állításnak, hogy az ember valóban társas lény e. Persze ez nem feltételezés, hanem tény; de mégis, egyszerűbb volt neki hazugságnak felfogni ezt a természetes igényt.
A pajzs, amivel felvértezte magát: az elutasítás. Egy kalitka, egy fal, egy hártya, ami elzárta minden realitástól.
Mégis ki akarná lerombolni, szétszakítani, felhasítani, a védőburkot, a tükörfalú üvegketrecet, melybe a lélek beleszületik és légmentesen lezárva nézi magát, hosszú-hosszú ideig. Egy olyan lélek, aminek mégcsak körvonalai láthatók, azok is csak homályosan, nem tudni a természetéről semmit, nagyon is olyannak tűnik, mint a többi; miért pont ez lenne érdemes a kiszabadításra, a törődésre?
Az ember-bármilyen túlracionálisnak tűnhet ez a kinyilatkozás- a legösztönösebb élőlények között is a legöncélúbb, ami valaha ténykedett. Ha mosolyt csalok az arcodra és jó kedved lesz, az jó érzéssel tölt el engem is és felmelegíti a szívem. Az önzetlenség, mint olyan, ennek a jó érzésnek egy közvetettebb alkategóriája. Ki lehetett mégis olyan jó, nagy és nemes, ki lehet annyira önző és fanatikusan-tetszenivágyó, hogy miatta a lélek maga törje fel az üvegketrec zárját?
Nos, telt múlt az idő, a világ gépezete kimérten forgott tengelye körül, az ős-öreg idő óvatosan vánszorgott, apró darabjait maga után vonzva, az elektronikus zajban a lélek egyszercsak felemelte fejét és meglátta a legtökéletesebb kört, amit atomok milliőjének összedolgozása valaha is létrehozott, a Napot. A valódi csoda viszont csak ekkor történt meg, a Nap, önmaga mását látva a két szikrázó szivárványhártyában, tekintetével egy szempillantás alatt mohón bekebelezett minden sötétséget és minden homályt a lélekből, mindazt, ami még nem volt a birtokában és ami helyett akarva akaratlanul, adott mást. Miután az éj utolsó parányát is elvonta belőle, a lélek már nem láthatott kétségeket, csak egyvalamit: a másik vakító fehérségét. Tekintetük egymásba kapaszkodott és nem engedték el többé a maguk másikát. A lélek nem élhetett ezután fény nélkül, a Nap nem élhetett a szikrázó szivárványhártyák nélkül, melyek elnyelték és visszaverték fényét.
Így kezdődött a lélek felemelkedése, vagy ha úgy tetszik: a Nap alászállása.