Meleg volt. A fagylalt pillanatok alatt megolvadt a pohárban. Kedvetlenül kavargatta a barnás-rózsaszínű löttyöt.
– Mégis jobb lett volna sört kérni – dörmögte bosszúsan.
A pincérnő a pultnál támaszkodott, fájós, dagadt lábát felváltva pihentette. Nem volt már fiatal, de látszott, hogy valamikor egész csinos lehetett. Időnként a vendégek felé pillantott. A presszó szinte üres volt még. Egy fiatal pár ült egy távoli asztalnál, háttal mindenkinek, egymással voltak elfoglalva.
A pincérnő szeme rövid ideig megpihent a magányosan üldögélő, kellemes arcú fiatalemberen, aki látható bosszúsággal tolta el magától a fagylaltos poharat. Mintha a fia durcás arca lenne előtte, ha valami nem úgy sikerült, ahogy szerette volna. Elmosolyodott. Odalépett a fiúhoz.
– Hozhatok még valamit?
– Igen…ne… köszönöm, nem – motyogta zavartan. A nyaralásra szánt pénze kevés volt, és nem akart még hazautazni.
Minek? Éva összepakolt és elment. Az albérletben, ahol harmadéves koruk óta laktak, felgyűlt a mosatlan edény, a szennyes, a hűtőben savanyú már a tej, és az egész lakás tele lett Éva hiányával. Azóta nem tudott a közös ágyukon aludni, a földre terített takaróra feküdt. Éjszakánként a sötétben próbálta visszaidézni az utoljára lejátszódott jelenetet, hátha magyarázatot talál a miért?-jére.
Éva csak a vállát vonogatta:
– Hát nyár van… meg már nagyon unom az egészet. Na, viszlát ősszel az egyetemen.
A nappalok rosszabbul teltek. Elfogyott a levegő, fullasztotta az egyedüllét. Mintha összement volna a szoba, közelebb jött volna a mennyezet. Rátört a klausztrofóbia érzése, Fizikai rosszullét kínozta. Egy nap eszébe jutott a Tisza-parti kis üdülőfalu, ahol gyerekkorában gyakran nyaralt a szüleivel. Hirtelen sóvárogni kezdett a régi emlékek keltette érzés után. Összekapkodta a legszükségesebb holmikat, az utolsó pár tiszta zoknit – jaj, Éva!-, és másnap kora délelőtt már itt ült ebben a kétes tisztaságú presszóban, aminek szürkés színű, légypiszkos függönyű ablakából a szabad strandra lehetett látni.
Fizetett, a pincérnő nem fogadta el a borravalót. Mintha befelé mosolyogna, olyan volt az arca.
– Tudom én, hogy van ez. Az én fiam is tanul, sosincs pénze.
A fiú pillanatok alatt leért a strandra. A parton gyerekkora óta minden megváltozott. Homokozó, szépen nyírt gyep, söráruda, lángossütő. Minden zárva. Korán volt még, a parton is csak néhányan szédelegtek.
De a Tisza, a felséges folyó, olyan volt, mint régen. A szeszélyeivel, az örökös kiszámíthatatlanságával, a rejtélyeivel Évát juttatta eszébe. Felemás érzésekkel merült a vízbe, a hullámok körbefogták a testét. Olyan volt, mint az első szerető simogatása. Félénk, csodálkozó, gyengéd. Hanyatt feküdt a vízen, s ahogy a nap melege megérintette a bőrét,
szinte érzéki vágyat keltett benne. Úgy érezte, csukott szemmel csókolózik a visszaverődő sugarakkal. Igen. Itt van az a régi, gyerekkori, önfeledt pillanat, csak valahogy megsokszorozódva. Ezt most nem szabad elengedni, meg kell tartani örökre.
Jó úszó volt, határozott mozdulatokkal tolta magát előre a vízben. Már jól bennjárt a folyó közepe táján.
-Ha most abbahagynám, nem tempóznék tovább…
Vajon mi lenne erősebb? Az életösztön vagy a végtelen boldog pillanatba merülés vágya?
– Nyaralunk, fiatalember? Nyaralunk?
Egy horgász ült a szemközti parton, ösztövér, szinte feketére sült, bajszos öreg.
A fiú a kiáltás felé fordult. Csak egy pillanatig habozott a válasszal:
– Nyaralunk, bátyám!
És erőteljes karcsapásokkal igyekezett ki a folyóból, a túlsó partra.
–
10 hozzászólás
Kedves Kati!
Azt hiszem, ez az első próza, amit van szerencsém olvasni tőled, de még szeretnék sokat olvasni. A stílusod olyan "kész", teljesen kiforrott, profi. Ezeket a kifejezéseket találtam meg.
Az öreg horgász vajon megfosztotta valamitől a fiatalembert, vagy megajándékozta valamivel. Ez mindössze nézőpont kérdése. Jóérzésű ember azt feleli, a legjobb pillanatban volt a legjobb helyen.
Üdv: Laca 🙂
Kedves Laca! Jól érzékelted, az öreg horgász jó időben volt jó helyen. Amíg lehet, az életet kell választani a halál helyett, mert ez megismételhetetlen, egyszeri, legalábbis ebben a formájában. Az érdekesség az, hogy a történet, ami az ötletet adta a novellához, sajnos nem így végződött. De szerintem ez a befejezés így igazabbnak tűnik, mint ahogy a valóságban történt. Köszönöm, hogy elolvastad, és hogy véleményezted az írást.
Üdv: Kati
Szia Kati! 🙂
Örülök, hogy prózát tettél fel, mert az eddigiek alapján biztos voltam benne, hogy nem fogok csalódni. 🙂
Régebben inkább csak a versekben mélyedtem el itt, de mivel kötelező pihenést írtak receptre, egyre gyakrabban olvasgatok novellákat, regényeket. Nekem eddig ez szigorúan valódi könyvhöz kötött kikapcsolódás volt.
Történeted kerek, teljes. Arról árulkodik, hogy jártas vagy az irodalomban, a magyar nyelvben, hiszen egyetlen fölösleges szó sincs benne, ráadásul igényes a helyesírásod is.
Kíváncsi voltam, hogy végződik, mert túl egyszerű lett volna, ha a főszereplő eldobja az életét.
Tanulságos történet, mert sokan kerülnek ilyen helyzetbe, amikor már semmi nem számít, és borotvaélen táncolnak.
Kiválóan jelenítetted meg a felrázó, utolsó előtti pillanatot. Erről mostanában olvastam egy verset, rögtön eszembe jutott.
Igényes, összerendezett, gondolkodtató a novellád.
Köszönöm, hogy olvashattam. 🙂
Szeretettel: Kankalin
Szia Kankalin! Köszönöm az értékelésedet. Az az igazság, hogy a próza nekem is csak könyvhöz kötődik. Szeretem "kézbe fogni", amit olvasok. Ráadásul nehezen fogok epika írásába, valószínű, hogy lusta vagyok hozzá.
Szeretettel: Kati
Kedves Kati!
Szép történet, jó volt olvasni. Örülök, hogy jól végződött, és nem fordult tragédiába. Sajnos sokszor ez az egy mondat hiányzik, hogy az elkeseredett ember visszataláljon az életbe. "- Nyaralunk, fiatalember?" Mindegy, hogy mit jelent, de azt az érzést sugallja, hogy valaki törődik velünk.
Örülök, hogy olvastam, üdvözlettel: János
Kedves János!
Örülök, hogy tetszett az írásom. Sajnos, a valóságban, ami a történetem alapja, nem hangzott el az az egy mondat.
Üdv: Kati
Kedves Kati!
Remekül megírtad. A befejezés, hogy a srác a túlsó part felé úszik, számomra egy új kezdet lehetőségét is jelenti. Jól átjött a "sosem szabad feladni" üzenete. Gratulálok a novelládhoz.
Szeretettel: Klári
Kedves Klári!
Nem így akartam befejezni, de így valószerűbbnek hatott.
Üdv: Kati
Kedves Kati!
Érdekes ez a nyaralásos történet!Tetszik, ahogy a Tiszáról írsz.
Mondjuk, mit várhatnék egy Tisza mellett lakó asszonytól?
Nekem tetszett Kati!Elég életszerű történeteid vannak!Szerintem!
Szeretettel:Ági
Kedves Ági!
Kicsit későn vettem észre a hozzászólásodat, elnézést érte. Örülök, hogy tetszett a novella.
Szeretettel: Kati