Végre leszáradtak a hólyagocskák Misi pocakjáról és mehetett a szabadba. Sokáig játszott a játszótéren, hintázott, csúszdázott, no meg homokozhatott kedvére. Bele is merült nagyon a játékba, amikor érkezett nagyi, s észrevette őket, hogy kinn vannak a játszótéren.
– Kijöttetek levegőzni, kislányom? – huppant le Ágnes mellé Erzsi néni. – Egyem meg a kis bogaram, úgy elmerült a játékban… Isten ajándéka ez a kisgyerek.
– Igen az! – bólogatott Ágnes. – Hogyan is érdemelte meg ez az angyali teremtés, hogy elveszítse mindkét szülőjét? Olyan igazságtalan a sors!
– A sors kiszámíthatatlan gyermekem, nem mindig az kapja az ütést, aki megérdemli. Nem tudhatjuk miért történt az, ami történt, tudom, nehéz túlélni ilyen szörnyű igazságtalanságot, de menni kell tovább gyermekem. Nehéz, de túl kell élni. Látod Misi máris talált új mamát magának. Sőt, nagyija is van…, folydogál a víz a maga medrében, gyermekem.
– Azt tudja, hogy Benedeket apának szólítja?… Még amikor beteg volt, ült az ágyában, s miután Benedek megvizsgálta, s leült mellé, akkor hosszan nézte őt, majd megsimogatta a szakállát, aztán átölelte a nyakát, hozzá bújt s azt mondta, apa!… Az apja is szakállas volt, s bizonyára beugrott neki valahogy, azóta apának szólítja.
– Édes kicsi bogaram! – mondta könnybe lábadt szemmel Erzsi néni.
A rendelés után, Benedek becsöngetett Ágneshez. Misi már az igazak álmát aludta.
– Szólt Bandi, az ügyvéd barátom, hogy szüksége lesz a bankszámla-számodra, valószínű, hogy hamarosan kiegyeznek a biztosítóval és utalják a pénzt.
– Milyen pénzt?
– Kártérítést az autóért, ami totálkáros lett, meg Misinek és neked fájdalomdíj gyanánt. Ezt a biztosító fizeti, de hátra van még a bírósági tárgyalás, ahol a tettesnek is kell majd fizetnie, az viszont elhúzódhat, ezt viszont megkaphatod hamarosan. Azt nem árulta el Bandi, hogy mennyi lesz, mert ő többet kér, mint amit a biztosító ajánlott, de ha kiegyeznek, azonnal utalják a pénzt neked, hiszen te vagy Misi gyámja.
Ágnes csak bámult, eszébe sem jutott, hogy pénzt kaphat… Márpedig az nem hozhatja vissza sem a nővérét, sem a sógorát, Misi szüleit sem. Sírva fakadt, pedig milyen nagy szüksége van a pénzre, hiszen az ő fizetése, azzal a négyórás adminisztratív munkával, amit a helyi tévénél keres, csupán a rezsire elég, pedig nem akart teljes munkaidős állást vállalni, amíg Misi, meg ő maga is túl nem lesz ezen a rettenetes időszakon. Nem lehet, hogy csupa idegen vegye körül Misit ilyen megrázkódtatás után. Szüksége van Misinek rá, valakire, aki eddig is mellette volt. Addig nem akarja napközibe adni, szükségük van egymásra, hogy felejteni tudjanak, túllépni ezen a borzalommal teli időszakon.
Ágnes megadta a bankszámla-számát, Benedek azonnal át is küldte az ügyvédnek telefonon, azután felé fordult.
– Mit szólsz az esti sétához, ma ráérek, eltudunk menni?
– Jó ötlet! Beszéltem Erzsi nénivel, és estére rendeltem ide, éppen akartalak hívni, hogy ráérsz-e?
– Hát ez nagyszerű, egyre gondoltunk. Akkor este jövök!
Még nem ment le a nap, amikor elindultak. Felmentek a dombra, hogy onnan gyönyörködjenek a naplementében. A domb csúcsán voltak, egy hatalmas hársfa alatt, és rákönyököltek az ósdi várfal maradványaira, s csak nézték szótlanul a körülöttük zöldellő mezőt, amit százszorszépek, sárga pitypangvirágok és nefelejcsek sokasága ékesített, a lemenő nap viszont pirosra festette az eget.
Olyan gyönyörű volt, hogy Ágnes megszólalni sem tudott, Benedek meg csak a lányt nézte és ő sem tudott megszólalni a gyönyörűségtől.
Miután minden homályba borult, akkor indultak tovább, s ahogy egyre szürkült az ég, úgy kezdtek kigyulladni a lámpák, és lassan a csillagok is kigyúltak az égbolton. Beszélgettek a gyerekkorukról, a szüleikről, meg egyáltalán az eddigi életükről, amit még nem tudtak egymásról, mert nem tudhattak. Jól belemelegedtek a beszélgetésbe, már igazából azt sem tudták hol vannak, a város melyik részén. Legalábbis Ágnes nem tudta, ő falun élt, ott nőtt fel, csak egyetemistaként került fel a városba.
Egyszer csak arra figyeltek fel, hogy kiértek a városból. Az út megy tovább, sőt a járda is az út mellett, de épületek már nincsenek.
– Jajjj, te tudod egyáltalán hol vagyunk, véget ért a város?
– Aha, tudom. Ott vagyunk, ahonnan már vissza kell fordulnunk. Nincs tovább. Tudod, hogy már legalább öt-hat kilométert gyalogoltunk? Visszaforduljunk, vagy hívjak taxit?
– Ami engem illet, nem kell, bírom még. Te hogy állsz?
– Még két lábon, de, hogy meddig? Jóóó, csak tréfa volt! Forduljunk vissza, de azért szólj ám, ha elfáradtál.
Visszafordultak. Egy ideig mentek csendben, hallgattak mindketten. Aztán Benedek megszólalt.
– Olyan csendben vagy. Szólj, ha elfáradtál!
– Te is csendben vagy, elfáradtál volna?
– Nem, csak éppen gondban vagyok…
– Ó, mi az a nagy gond? Tudok segíteni?
– Neeem hinném… No, de hátha mégis! Azt sem tudom, hogy mondjam el…
– Lehetőleg magyarul, azt biztos megértem! – mosolygott Ágnes.
– Az van, hogy…, de most mégsem…, majd inkább máskor…
– Pedig most ráérünk, van még öt kilométerünk.
– Hát jóóó, de ígérd meg, hogy nem nevetsz ki.
– Miért nevetnélek ki? Csak vágj bele nyugodtan!
– Az van ugyanis…, hogy…, szeretném megkérni egy lány kezét…, de nem merem, félek, hogy kosarat kapok…
Ágnes egy pillanatra megtorpant, majd erőt vett magán s felgyorsította lépteit, s csak úgy visszaszólt:
– Márpedig, csak úgy fog kiderülni, hogy kosarat kapsz-e, ha megkéred a kezét. – A végén már meg-megremegett a hangja, majd felgyorsította lépteit és közben nyelte a könnyeit.
– Ágnes! – futott utána Benedek, amikor utolérte, elé állt, majd féltérdre ereszkedett, – Hozzám jössz feleségül?
– Azt mondtad, van barátnőd…, akkor hát az ő kezét kérd meg!
– Nem mondtam, hogy van barátnőm, azt mondtam, szeretném megkérni egy lány kezét…, te vagy az a lány, Ágnes! Az első pillanatban, amikor behoztad hozzám Misit, tudtam, hogy te vagy az, aki kell nekem. Szeretlek! Hozzám jössz feleségül?… Válaszolj, kérlek!
– Most úgy összezavartál, nem halaszthatjuk ezt máskorra?
– De, persze! Bocsáss meg, látod milyen mafla vagyok!
– Nem vagy mafla, össze vagy zavarodva, ahogyan én is… Inkább menjünk!
Elindultak. Ágnes nyújtotta a kezét, Benedek megfogta a kis kezet és helyrebillent a lelki egyensúlya. Tervezgetni kezdték a jövőt.
Időnként meg-megálltak, s nézték a csillagos eget. Még hullócsillagot is láttak.
– Hunyd le a szemed és kívánj valamit! – mondta Ágnes és maga is úgy tett. – Igen!
– Mi igen?
– Mit kívántál?
– Azt, hogy légy a feleségem.
– Én viszont arra mondtam igent! – majd egy forró csókkal megpecsételték elhatározásukat.
Amikor végül levegőhöz jutottak, Benedek szólalt meg először.
– Tudod mi lesz az első lépésünk az esküvőnk után?
– Te már azt is tudod? Na mi lesz az első lépés, mert én el sem tudom képzelni.
– Az, hogy örökbe fogadjuk Misit! Mi leszünk a Bruckner család.
– Akkor nekem is Brucknernek kell lennem?
– Valamilyen formában mindenképpen. Ha meg akarod tartani a leánykori neved, akkor mondjuk, lehetsz Brucknerné Dér Ágnes, ugye jól hangzik?…, de a gyerekeink, ha lesznek, ők Brucknerek lesznek és nem szeretném, ha Misi kilógna a sorból, hiszen máris úgy szeretjük őt, mintha a mi gyerekünk lenne, nem igaz?
– Brucknerné leszek, megtartanám azt a három betűt a szüleimért, akiket olyan korán elveszítettem. Az, hogy Misit örökbe fogadjuk, az remek gondolat. Benedek, te olyan, de olyan jó ember vagy!
Közben hazaértek. Már kis híján éjfél volt. A kapuban elbúcsúztak egymástól. Természetesen a búcsúcsók ezúttal nem maradt el.
Ágnes csendben lépett be a lakásba. Első útja Misihez vezetett. A kicsi mélyen aludt, édes mosoly ült az arcocskáján.
– Jó éjt Misikém! Jó éjt Bruckner Misi, édes kicsi fiam.
Erzsi néni is mélyen aludt a nappaliban a kanapén. Ágnes nem akarta felébreszteni, majd reggel hazamegy. Ő viszont a maga régi kis szobájában tért nyugovóra ezen az estén és végtelen boldogság járta át a lelkét.
Hogyan is mondta Erzsi néni?, „… folydogál a víz a maga medrében, gyermekem.”
Milyen igaza volt!
21 hozzászólás
Szia Ida! 🙂
Megvártam, amíg felkerül a teljes novella, mert jobban szeretek megszakítás nélkül olvasni.
Talán sokan azt gonddolják, hogy ez a történet hihetetlen, de olyan dolgokat tapasztaltam, amelyek azt erősítik bennem, hogy a mesék akár valóra is válhatnak.
Jólesett pozitív hangulatú művet olvasni, hiszen annyi probléma van a világban, hogy épp elég megélni a hétköznapokon.
Teszek néhány megjegyzést. 3-4 igekötős ige javításra szorul. Érdemes lenne még "átfutnod" a szöveget, hogy rendben legyenek.
Az előző résznél találtam egy "furcsaságot", ami szerintem, nem hihető: Misi féléves korában már mondatokban beszélt. Ez túl korai, szerintem inkább másfél, és még akkor is szinte rekordnak számít.
Van is egy ütközés: Misi Ágnes nevét nem tudja kimondani. Ezeket átgondolnám.
Tetszett a végén a leírás, megmutatkozik benne, mennyire kedveled a természetet.
Örömmel olvastalak, mindig kitalálsz valamit. Legyen így továbbra is! 🙂
Szeretettel: Kankalin
Szia Ida! 🙂
Megvártam, amíg felkerül a teljes novella, mert jobban szeretek megszakítás nélkül olvasni.
Talán sokan azt gondolják, hogy ez a történet hihetetlen, de olyan dolgokat tapasztaltam, amelyek azt erősítik bennem, hogy a mesék akár valóra is válhatnak.
Jólesett pozitív hangulatú művet olvasni, hiszen annyi probléma van a világban, hogy épp elég megélni a hétköznapokon.
Teszek néhány megjegyzést. 3-4 igekötős ige javításra szorul. Érdemes lenne még "átfutnod" a szöveget, hogy rendben legyenek.
Az előző résznél találtam egy "furcsaságot", ami szerintem, nem hihető: Misi féléves korában már mondatokban beszélt. Ez túl korai, szerintem inkább másfél, és még akkor is szinte rekordnak számít.
Van is egy ütközés: Misi Ágnes nevét nem tudja kimondani. Ezeket átgondolnám.
Tetszett a végén a leírás, megmutatkozik benne, mennyire kedveled a természetet.
Örömmel olvastalak, mindig kitalálsz valamit. Legyen így továbbra is! 🙂
Szeretettel: Kankalin
Szia Kankalin!
A történeteim általában véve, az életből merített valós történetek. Ami nem azt jelenti, hogy ez egy valós történet, hanem valós történetek szövevénye. A családi tragédia, a főhős és az orvos története mind mind igaz történet. Mégsem úgy igaz, ahogyan leírtam, hanem minden eleme kiragadott egy-egy valós történetből.
Ezt csupán azért mondom, mert azt írod, hogy találtál benne nem hihető dolgokat. Lehet, hihetetlenül hangzik, hogy fél évesen beszélni kezd egy baba. Megértelek, nem találkoztál ilyen esettel, én viszont igen. Ezt elmondom, mert velem esett meg. A fiam kezdett fél éves korában beszélni, másfél évesen már tökéletesen beszélt, arról nem is beszélve, hogy három évesen rakta az asztalra a dominó kockákat és számolta, egészen hetvenkilencig, ott megakadt. Hidd el, hogy én sem értettem, de igaz volt. Ez ruháztam át Misire a történetemben. Az sem ütközés, hogy Ágnes nevét nem tudja kimondani, próbálkozott vele, de neki könnyebb volt a Gigi, és ez érthető.
Szia Ida! 🙂
Őszinte volt a véleményem, mint mindig: annál a résznél elakadtam, megosztottam veled.
Amit a korai fejlődésről említettél, magam is tapasztaltam a fiamon, aki 7 hónaposan stabilan járt, beszédfejlődése korán indult, kétévesen hosszú verseket mondott, erről van is felvétel (Pl.: József Attila – Altató). Számolási készsége sem volt megszokott: 5 éves kora előtt 100-ig pótolt, 6 évesen már – tízezres számkörben – pillanatok alatt végzett hibátlan fejszámolásokat, helyiérték átlépésekkel. Azért említem, hogy lásd, nem csak pedagógiai vonalon van vagy nincs konkrét tapasztalatom. Misi megjelenített személyiségjegyeinek összegzése alapján nekem nem állt össze a kép, mert másfél éves korában fejlettebbnek kellett volna lennie.
Nem állítottam, hogy "légből kapott ostobaságokat írsz", csak elgondolkodtam, és megosztottam veled ennek eredményét – úgy fogalmaztam, hogy "furcsaság".
Köszönöm, hogy elmondtad a tapasztalataidat. 🙂
Szeretettel: Kankalin
Szia Kankalin!
Ne haragudj, de erre most nem igazán tudok mit mondani.
Nem dicsekvésnek szántam, amit a fiamról elárultam, csupán azért tettem, mert hihetetlennek találtad azt, amit ráruháztam Misire.
Azt állítod, hogy félévesen Misi nem beszélhetett, viszont másfél évesen fejlettebbnek kellett volna lennie. Nyilván azzal nem számoltál, hogy a tragédia, ami a családban történt őt is megviselhette és visszaesett a fejlődésben. Azt mondod, csupán azt jegyezted meg, hogy "furcsaság". Éppen ez a "furcsaság" a legbántóbb az egészben.
Mindenesetre, köszönöm az időt, amit a novellámra áldoztál.
Szeretettel,
Ida
folytatom:
Ha azt mondom, hogy egy ötéves gyerek megtanul olvasni magától, úgy, hogy senki sem tanítja, pedagógusként biztosan erre is azt mondanád, hogy ilyen nem létezik. Pedig erre is van példa.
Nem ragozom tovább, de biztosítalak róla, hogy nem írok légből kapott ostobaságokat. A történeteim valódi történetek szövevénye, tehát igaz történetek, csupán nem olyan formában, hogy valaki magára ismerhetne.
Örülök, hogy mindennek ellenére tetszett a történet, de annak is örülök, hogy megírtad kétségeidet. Csupán azért meséltem el ezt így, ilyen hosszan, hogy nem biztos, hogy hihetetlen lehet az, amivel még mi magunk nem találkoztunk.
Hálásan köszönöm a véleményed és örömmel vettem, hogy a kétségeidet is megírtad.
Szeretettel,
Ida
Kedves Ida!
Elolvastam, mert van egy kismama ismerősöm. Azért itt nálad minden a napos oldal látszik ami jó is.
A kisgyerekes anyukák azért nyűgösebbek. Akit ismerek biztos.
Igen egyedi stílusod van. Lehet megismerném cím nélkül is. Azt hittem ez is lesz vagy tíz részes.
A happy end az nálad mindig ott van. Nem is vártam mást. Érdekes volt.
Szeretettel: Ági
Kedves Ági!
Az az érzésem, hogy te a végén kezdted a történetet. Csupán azon csodálkoztam el, hogy szerinted itt minden heppy, csoda jó, csoda szép… Valójában itt a dráma az elején van. Viszont, szeretem, ha jól végződnek a dolgok.
Köszönöm, hogy jöttél, régen láttalak itt a Napvilágon.
Szeretettel,
Ida
Kedves Ida!
Valóban visszafele olvastam. Én nem tudom, de nekem ez akkor sem volt valahogy olyan drámai.
Én is szeretem, ha jól végződnek a dolgok, csak nem mindig jön össze. Én ezt tapasztaltam.
Ezért volt jó elolvasni. Amúgy még visszafele nem olvastam még semmit. Bár van olyan elolvasom az elejét meg a végét és kész. Vagyis volt olyan. Érdekes volt. Anyám szokott néha, úgy olvasni, öt oldalakat lapoz, én inkább nem olvasom el!
Én is örültem neked már rég nem láttalak itt.
Azt írod:
Csupán azon csodálkoztam el, hogy szerinted itt minden heppy, csoda jó, csoda szép… Valójában itt a dráma az elején van.
Nekem az ilyen drámák szépek. Az emberi érzések ábrázolása miatt. Azért van, ahol és van aki az ilyesmivel nem bíbelődik ennyit mint Te. Jól van kidolgozva és látszik adsz a részletekre többnyire. Ezért volt jó elolvasni.
Szeretettel: Ági
Kedves Ági!
Bocs, hogy válasz nélkül maradt egy hozzászólásod. Ezúttal pótolom.
Tudtam, hogy rájössz a végén, hogy fordítva ülsz a lovon, de semmi baj, így is megértetted.
Örülök, hogy szépnek és jól kidolgozottnak érzed a drámát a novellában. Nem is tudtam rólad, hogy szereted a drámai feszültségeket.
Minden jót neked, Ági!
Szeretettel,
Ida
Kedves Ida!
Jaj még valami direkt olvastam visszafele, mert ilyet még úgy sem csináltam eddig.
Remélem ez nem okozott neked gondot, bár ezt nem igazán nevezném problémának.
A visszafele olvasást meg azt sem, hogy fordítva ülök a lovon. Amúgy gyalog járok ( Vicc volt)
Engem nem zavar, hogy fordítva ülök a lovon. Bár szerintem inkább sehogy.
Annyi bajunk legyen az életben! Nem szeretem a drámai feszültséget. Inkább unom. Ezért kerülöm a " nagy izgalmakat "Már a nyugalomra hajtok. Csak feljöttem, de ezzel én le is tudtam egy időre az olvasgatást.
Meg az írást is egy jó időre! Lehet az évre! Minden jót neked is!
Szeretettel: Ági
Kedves Ági!
Nem okoztál gondot, hogy hátulról kezdted. Úgy olvasod, ahogy neked tetszik. Azt csupán viccnek szántam, hogy "fordítva ülsz a lovon", nincs jelentősége.
Kívánok jó pihenést neked, a szép őszben (reméljük, szép lesz). Magam is ritkán járok mostanában, de majd találkozunk még!
Ölellek szeretettel,
Ida
Na megint szétcsúsztak a sorok ne haragudj!
Szeretettel: Ági
Kedves Ida!
Köszönet ezért a nagyon szépen sikerült történetért!
Az egymásra találás Benedek és Ágnes közt,nagyon szép
érzéseket hozott a felszínre!
Minden jól sikerült a sok nehézség után!
Gratulálok!
Szeretettel:sailor
Szép napot!
Ui örvendeztess meg bennünket nég sok ilyen poz.tartalmú írásokkal!
Kedves sailor!
Köszönöm a kitartásod, hogy végéig követted a történetet, és annak is nagyon örülök, hogy tetszett. Az írásra buzdítást is köszönöm, ígérem, igyekezni fogok. 🙂
Mindenesetre örülök, hogy tetszett a történet.
Hálásan köszönöm kedves soraidat.
Szeretettel,
Ida
Szia!
Tetszett ez a történet. Az, hogy jóra fordult minden ,mint a mesékben, is klassz. Jól esett a lelkemnek
. Szerettel: hundido
Szia hundido!
Örülök, hogy tetszett a történet. Annak még inkább, hogy jólesett a lelkednek.
Köszönöm kedves soraid!
Szeretettel,
Ida
Kedves Ida!
Szép, "előírásszerű" helyszínt választottál a lánykéréshez (már csak így dukál egy Dr. Brucknertől); amit aztán egy apró félreértéssel fűszereztél – igazán idás kis történet volt, ami üdítőleg hatott ebben a lehangoló időszakban. Írásaidból látszik, hogy nem adod fel a reményt, továbbra is hiszel az emberi jóságban, a szeretetben és a szerelemben. Kívánom neked, hogy őrizd meg ezt a hitedet az idők végezetéig.
Laca 🙂🌹
Kedves Laca!
Azt nem tudom megígérni, hogy az idők végezetéig… talán csupán az időm végezetéig, azt megígérhetem.
Meghatódtam azon, hogy idás történetnek nevezted. Bizonyára van benne valami, bár írtam én drámai történeteket is, persze jóval kevesebbet, mert szinte rosszul éreztem magam utána. Valóban, szeretem ha jól végződnek a dolgok, mert mindent helyre lehet hozni, csak akarni kell, és nem szabad hagyni, hogy eluralkodjon felettünk a reménytelenség.
Megköszönöm, hogy olvastad és a kedves sorokat, amit hozzáfűztél.
Szeretettel,
Ida
Ja és még valami írj helyettem is! Sok ihletet kívánok neked meg szép őszt meg telet bár az még odébb van!
Szeretettel: Ági
Kedves Ida!
Én is szeretettel ölellek. Szép őszünk van eddig már ami az időjárást illeti.
Hamarabb akartam írni, de mindig van valami. Köszönöm a kedves soraidat!
Még látom feltettél egy verset azt elolvasom! További jó alkotómunkát neked!
Majd valamikor leszek vagyis olvasni néha feljövök!
Szeretettel: Ági