Méhligeten innen, a Mézes-hegyen túl, él Dongó Döme és Darázs Dani. Jó barátok, bár gyakran vitatkoznak. Most is épp arról döngicsélnek, hogy mit is csináljanak a mai, kissé unalmas, szürke napon.
– Menjük a rétre, zümmögjünk, szálldossunk! – javasolta Döme.
– Á, az olyan uncsi! – vágta rá egyből Darázs Dani. – Valami érdekeset, valami különleges dolgot kéne tennünk! Valami olyasmit, ami…
De nem tudta befejezni a mondatot, mert megérkezett Zöngike, a méhecske, és már messziről hangosan kiabált:
– Sziasztok skacok! De jó, hogy itt talállak benneteket! Valami egészen különöset hallottam! Olyat, ha elmesélem, és majd megnézzük, leesik az állatok!
– Na! Bökd már ki! – rivallt rá kissé mérgesen Darázs Dani.
– Szóval, ahogy repkedtem a Virágos mezőn, nézelődtem, szippantgattam a finom virágillatokat…
– Ez nem igaz! – mordult Zöngire, Dongó Döme. – Kinyögnéd már végre, mit láttál? Mi az az eget verően fontos, amiért félbeszakítottál minket?
– Jah, ha így kiabálsz velem, akkor már itt sem vagyok! És különben is! Veszekedtetek, ha jól hallottam. Inkább legyetek hálásak, hogy az érkezésem miatt nem kezdtetek akár bunyózni is, mert a vitáitoknak legtöbbször ez a vége, ugyebár.
– Na, jó! Rendben. Örülünk, repesünk, hogy a körünkben köszönthetünk téged. Ha azonban nem mondod el azonnal mit hallottál, beléd csípek! – közeledett Zöngike felé fenyegetően Darázs Dani.
– Szóval, ahogy ott repkedtem, azt hallottam, hogy a pillangók arról trécselnek, hogy a Lépes-folyón valami furcsa úszkál. Senki sem tudja, mi az. Menjünk oda! Nézzük meg! – zümmögte lelkesen Zöngike.
– Hát… ez elég jól hangzik. Ez akár még izgalmas is lehet ezen a szürke, uncsi napon! Induljunk! – emelkedett fel hangos zümmögős-döngőssel Dani! – Előre! Utánam!
Azzal gyors repüléssel a Lépes-folyó felé vették az irányt. Már messziről látták a vízen ringatózó valamit. Tanakodtak, vajon mi lehet? Hogy kerülhetett a folyóba?
– Átlátszó, és a végén van egy dugasz – mondta Zöngike. – Igen, valóban az egy dugasz. Szerintem ez egy… ez egy …
– Na, mi? – kérdezte türelmetlenül Dongó Dani.
– Hát egy különleges, átlátszó hajószerű izébizé – nyögte ki Zöngike.
– Mizébizé? – rökönyödött meg Dani. – sületlenségeket döngicsélsz.
– Miért? Te tudod mi ez? Ha igen, akkor ne tartsd magadban! – mérgelődött Zöngike.
– Igenis tudom! Kérlek, ez egy üveg, dugóval, és van benne valami papiros. Már láttam ilyen üvegfélét egyszer egy újságban. Ki kéne pecáznunk valahogy. Kinyitni, és megnézni mi van a papíron.
Nekiveselkedtek, lökdösték, tolták, és az üveg lassan kijutott a partra. Fáradtan csüccsentek le a homokba.
– Na, ezzel megvolnánk. De hogyan húzzuk ki azt a dugaszt? –kérdezte Darázs Dani.
Ekkor arra ugrált Unka, a béka.
– Mi ez itt, brekeke? Mit találtatok? – érdeklődött. – Csak nem egy palackposta? Mert nagyon úgy néz ki.
– Palackposta-a-a? – tátották el a szájukat a megtalálók. – Az meg mi a csuda? – kérdezték egyszerre.
– Amikor este anyukám mesélt, az is pont erről, azaz a palackpostáról szólt. Lehet, hogy valami fontos üzenet van benne, vagy valaki segítséget kér… Tudjátok, ugyanis a palackposta arra való, hogy tudasson a megtalálóval valamit.
– Szóval ez az izébizé, ez egy palackposta? – ámuldozott Zöngike.
– Bizony! Nyissuk ki! – javasolta Unka.
Azzal néhányszor nekiveselkedtek és egyszerre csak hupsz! Kijött a dugó.
– Olyan izgatott vagyok! Mi lehet a papíron? – tapsikolt Zöngike.
Nézték, forgatták a lapot.
– Ez itt egy rajz – állapította meg Dani.
– Igen, azt mi is látjuk. Egy tekergő valami, ami tele van szeméttel. Ott betűk is vannak, látod? – mutatott a betűsorra Döme.
– Ki olvassa fel? – kérdezte Unka. – Én még nem járok suliba. Ti pedig igen.
– Ö… igen, de most valamiért nem tudom elolvasni – hajtotta le a fejét Darázs Dani. – Olyan homályosan látok.
– Hát… ö… ezt a betűt, meg ezt, meg ezt, meg ezt, nem ismerem – hajtotta le a fejét szomorúan Dongó Döme.
– Persze! Homályosan látsz! Te meg nem ismered fel mindegyik betűt! Na, szép, mondhatom. Persze, mert csintalankodtok az órákon, aztán tessék, itt van! Nem tudjátok elolvasni! – pirított rájuk Zöngike.
– Miért? Te nagy okos! Te talán el tudod? – dünnyögte Dongó Dani.
– Na, lássuk csak! Szóval: Kedves Valakik, akik megtaláljátok ezt a levelet! S.O.S.
– Miért írta vajon azt, hogy sós? – kérdezte Zöngike.
Unka közbevágott:
– Én tudom, mit jelent! Én tudom! Nem sós, hanem ez a három betű azt jelenti: segítség! A mesében, amit anyukám mondott, abban is volt, hogy: S.O.S.
– Óh! Akkor olvasom is tovább. Baj van! A vizeink, szeny-nye-zed- tek. Hú, ez de nehéz szó volt! – szótagolta Zöngike. – Fogjatok össze! Szedjétek ki a vízből, gyűjtsétek össze a part környékéről a szemetet! Segítsetek! A palackpostát dobjátok vissza, remélem, még sokan megtalálják! Legyetek ti is természetvédők! Üdvözlettel: Zöldike gyíkocska természetvédő – fejezte be az olvasást Zöngike.
– Bizony, nem szép dolog szemetelni! – jegyezte meg Unka.
– Hívjuk a barátainkat! Unka! Te is riaszd a békatársaidat! Együtt könnyebb lesz rendbe tenni a folyónak ezt a szakaszát! – rikkantotta Dongó Döme! – Látod Dani! Milyen izgalmasan alakul ez a nap?
Gyorsan elrepültek. Unka is sietett, hogy hívja pajtásait a folyó és annak a partjának a takarítására.
Sok szorgos kéz hamar végzett. Műanyag palackokat, zacskókat, konzervdobozokat és ki tudja még miket hordtak ki a partra. Zöngike hívta a Hulladékelszállító csapatot, akik kis idő múlva meg is érkeztek. Megdicsérték a kis szemétszedőket.
Darázs Dani büszkén kihúzta magát.
– Mi természetvédők vagyunk! Ezentúl, nagyon figyelünk a környezetünkre. Ugye, fiúk?
Döme, de Unka is bólogatott.
– Igen! – ordította Unka. – Ne szennyezd a vizet, inkább te is védjed!
– Igen! Igen! – kiabálta mindenki.
– Most már nincs más dolgunk, minthogy dobjuk vissza a vízbe a levelet szállító üveget. Remélem, akik megtalálják, ők is szorgalmasan tisztítják a folyónak a következő szakaszát! – mondta Zöngike, azzal útnak indította a palackpostát!
A többiek integettek, hullámokat csináltak, hogy minél messzebbre jusson a fontos hírvivőüveg.
9 hozzászólás
Kedves Hundido!
Aranyos és egyúttal tanulságos mesét hoztál. Bizony, nagyon sokan szemetelnek, ami szégyen, gyalázat, ilyen az én gyerekkoromban elő se fordulhatott volna. Úgynevezett faluban nőttem fel, azóta is itt élek, de most már nagyközség lett és Budapest közelsége miatt túlságosan beépült. Most már évtizedek óta vannak kukák, amelyeket gyerekkoromban még csak nem is láttam. Mindentől függetlenül a gyártót, az engedélyezőt és a forgalmazót tartom a legnagyobb felelősnek. Ha rajtam múlott volna, addig nem is engedtem volna a terméket piacra dobni, amíg nem oldják meg a begyűjtés és a felhasználás/megsemmisítés módját. Ez azonban annak ellenére se valósult meg, hogy mindent beborít a szemét. Igaz, sok-sok évvel később kialakult egyfajta szelektív gyűjtés, bár a legtöbb ember abban se biztos, hogy ez nem kerül-e egy az egyben a kommunális szemét közé, ráadásul nem terjed ki minden csomagoló anyagra. A milliárdos multikkal nem tudnak mit kezdeni, ezért bennünket kisembereket vegzálnak a környezetszennyezés káros hatásaival, miközben ennek az irdatlan szennyezésnek épp ők az előállítói. Aztán beszélhetnénk a magán repülőgépekről is, – amelyeken “utaznak” a környezetvédő tárgyalásokra – mint szennyező forrásról. Meg ami azt illeti úgy gondolom, hogy a háború se éppen környezetbarát, ennek ellenére folyamatosan öntik az olajat a tűzre. Ettől függetlenül, amire hatásunk van, azt a magunk részéről tegyük meg, még akkor is, ha a mi szennyezésünk egymilliárdnyi része sincs annak, amit a “nagyok” tesznek.
Szeretettel: Rita 🙂
Kedves Rita!
Köszönöm kedves szavaidat. Bizony nagy probléma a folyók, vizek szennyezése. A gyerekekben kell tudatatosítani, hogy mit és hogyan tegyenek, óvják a környezetüket, vízeiket. Reméelm ez a kis mese is segít ebben. Üdv hundido
Kedves Hundido!
Igen, remek mesét írtál, olvasmányos, érthető és bizony már gyermekkorban meg kell tanulni, hogy vigyázzunk a környezetünkre, aztán ők talán majd fellépnek a komolyabb szennyezők ellen is, mert a mi lehetőségünk csepp a tengerben.
Szeretettel: Rita 🙂
Kedves Hundido!
Nagyon tetszett írásod!
Köszönet az élményért!!
Csoda szép jelenet ,mikor Zöngike (nagyon ötletes név)
felolvasa a palackpósta tartalmát!
Nagyon tanulságoas üzenetet rejt,amit Darázs Dani és
a többiek is szívügyüknek tekíntik.
Gratulálok!
Egyike a legszebb meséknek,amit Töled olvastam!
Üdv:sailor
Szép estét!
Szia sailor!
Köszönöm a véleményad és hogy elolvastad e kis történetet. A gyerekek még fogékonyak, őket még meg lehet győzni arról, hogy miért fontos a környezetvédelem. Remélem ez a mesécske is segít ebben. üdv hundido
Szia hundido! 🙂
Jól érthető, a gyerekek szövegértéséhez igazodó mese, humorral fűszerezve.
Több tanulságot is rejtettél ebbe a történetbe – tanulás, egymásra figyelés, összefogás, környezetvédelem.
Itt jegyzem meg, hogy nekem egy mondatnyi utalás hiányzik arról, hogy milyen csúnya dolog a szemetelés, a tisztításra helyezted a hangsúlyt. Ez nem probléma, de úgy belekerülne még egy tanulság, hiszen a prevenció is fontos.
Külön kiemelem, hogy megemlítetted: a szülő mesét olvas gyermekének. Ezt is lényegesnek tartom, mert napjainkban egyre ritkábban fordul elő, pedig szükséges (lenne) az egészséges személyiségfejlődéshez.
Nagyon tetszett a meséd, de nem leptél meg vele, mert mindig színvonalasakat olvashatok tőled. Igazi tanító néni vagy. 🙂
Jólesett most is egy kicsit gyermeknek lenni.
Köszönöm az élményt! 🙂
Szeretettel: Kankalin
Kedves Kankalin!
Köszönöm az észrevételeidet, és beleszövőm majd amit javasoltál. Igen, fontos a környezetünk óvása, a mesélés, az összefogás. Köszönöm ötletetadó véleményed! Üdv hundido
Végre egy normális mese, ami nem arról szól, hogy fogat kell mosni lefekvés előtt, meg arról, hogy milyen jó az első nap az óvodába! (Persze az első nap is lehet jó, mindez az óvónéniken is múlik!)
mindenesetre nekem teccett!
üdv: túlparti
Kedves túlparti!
Köszönöm, hogy nálam jártál és tetszett e kis mese. üdv hundido