Magam elé készítettem egy noteszt, és összegyűjtögettem, mi lehet az, ami a legfontosabb, hogy valamiféle ésszerű sorrend is kialakuljon? Minden felsorolt szó mellé, egy nevet is írtam, volt, ahol többet, hiszen ez egy társasjáték lesz, a szó nemes értelmében.
Részt venni benne nem kötelező, csupán a segítőkészség lehet domináns. Ami fontos, nem egyszeri alkalom van itt szó. Semmiképpen nem elhalmozásról. Azok csalókák tudnak lenni. Tudni kell a mértéket, tudni kell azt, hogy egy-egy valaminek az öröme nagyobb, mint amikor több minden egyszerre az ölbe esik. Egyetlen oka van, az ember feldolgozni képtelen azt, amikor harmincféle féle ajándékot kap egyszerre. Viszont, ha ez a harminc ajándék meglepetésként érkezik kis szünetet tartva egymás között, akkor képes úgy elönteni a testet a boldogság érzete, hogy fenomenális lehet.
Nem akartam tudatosan a karácsonyra gondolni. Úgy érzem, a dátumok egybeesése csupán a találkozás miatt alakult így. Az, hogy a karácsony szerves része lesz ennek a folyamatnak, annak az angyalkák örülhetnek leginkább. Fogalmam sincs, merre élnek a városban Kláráék, milyen körülmények között. A látszat engedtette meg, hogy elképzeljem, mélyszegénységben virrad rájuk a nap.
Akkor pedig a nélkülözések sorát élhetik meg, ami nem emberhez méltó. Vannak alapvető dolgok, amelyek elkerülhetetlenül zavart okoznak, mint testi, mint pszichés tekintetben. A háttérbehúzódástól, a kisebbségi érzetig, és az életkedvtől való búcsú, mind-mind egyfajta leépüléshez vezethet mentálisan. Még súlyosabb a helyzet, ha mindez egy kisgyermek esetében történik.
Igyekszem úgy felépíteni ezt a várat, hogy minden bástyája védhesse őket. Hogy miért? Pontosan azért, hogy elhitethessem magammal azt, hogy idő, és egyéb ráfordítással sikerül megváltoztatnom valamit. Nem mindent, de az apró lépések viszik az embert előrébb, és előrébb. Vágyam lett az, hogy a hitemet beigazolódni lássam.
Kísérlet? Nem! Inkább kihívás magam felé, és Klári felé is. Ebben neki is aktívan részt kell vállalni, függetlenül attól, hogy semmi konkrétumot nem tudok róla, egyelőre. Annál viszont jobban ismerem, és tudom, ha ő ezt nem akarná, akkor csendben elsétált volna mellettem, és szaporábbra vette volna lépteit, mintsem megérintsen. Nem nevezem segélykiáltásnak, de, hogy tudatni szerette volna ott, akkor, velem, hogy valami nem stimmel, az biztos.
Mik azok az alapvető dolgok, amelyek így elsődlegesen szükségesek lehetnek?
-ruházat
-lábbeli
-ágynemű
-játékok
Stop! Továbbgondolni ebben a pillanatban badarság. A következő lépés kik lehetnek azok az emberek, akik ebben hajlandóak segíteni? Neveket írtam a felsorolás után, egyenként. Figyelembe véve mindent, értem ezalatt, az életkort, az alkatot, hogy az ismerőseim körében legyenek, semmiképpen nem akartam nagydobra verni, ezt az egészet. Éppen elég az, hogy látja mindenki a szegénységnek ezt a fokát. Sajnálkozó emberekre nincs szükség. Tettre, készekre annál inkább.
Az ágynemű, mint meleg paplan, takaró, és huzat, fontos számomra. Az éjszakák, azok a gyötrő éjszakák. Elég belegondolni abba, amikor az ember villanyoltás után már saját magával marad, mi minden játszódik le belül, míg alvás lesz belőle? Fázósan, dideregve, a remény képe is deres lesz, és nem jól érzékelhető.
Játékok, azok egy kisgyermek számára olyan, mint egy óriási vattacukor. Színes, puha, édes, és… és csillogó szemeket, pírtól boldog arcot képes varázsolni.
Nélkülük sivár, porba karcolt szürke a világ, amit egy heves eső, könnyedén elmos.
Estefelé, minden érintettől kérek egy találkozót, hogy előállhassak a tervemmel. Izgatott lettem, és elszánt. Bővíteni szeretném a repertoárt még, ezzel-azzal, de ezt a beszélgetésekkor fogom vázolni éppen ott, ahol vagyok. Természetesen Klárával való beszélgetésünk is segíteni fog abban nekem, hogy a lépéseket, amit meg tudok tenni, meg is tehessem.
Izgatottan várom a hat órát, hogy beszélhessek, Pirivel, Évával, Somával, Dömével, Kareszal, és Annuskával, kinek mikor lenne jó egy találkozó velem?
Folyt…
10 hozzászólás
Kedves Marietta!
Tetszett a folytatásban, a jól átgondolt terv, amit előkészítettél.
Kíváncsivá tettél, hogyan fogadják majd az ismerőseid.
Szeretettel: Ica
Kedves Ica!
Meglátjuk hamarosan. 🙂
Szeretettel:Marietta
Kedves Selanne!
Nagyon jó!
Különpsen kíváncsi lennék mikor lenne és hogy esne ki egy találkozó,
ezekkel a személyekkel:
"Izgatottan várom a hat órát, hogy beszélhessek, Pirivel, Évával, Somával, Dömével, Kareszal, és Annuskával, kinek mikor lenne jó egy találkozó velem?"
Gratuláloki:sailor
Szia!
Örülök, hogy érdekelnek a továbbiak.
Szeretettel:Selanne
Kedves Marietta!
Alaposan elgondolkodtam ezen a részen! Klárán ugyan látszik, hogy szegény, de abban nem vagyok biztos, hogy a segítő szándékkal adott holmit elfogja /el akarja/ fogadni. Az a tapasztalatom, hogy az emberek sokszor visszautasítják a segítséget, mert félnek, hogy nem tudják viszonozni. Vagy valamit elvárnak tőle viszonzásul, de ő nem tudja kitalálni, hogy mit várnak tőle. A segítők beleszólnak majd az életébe olyan módon, ahogyan az neki nem lenne jó. A beleszólásukkal, az irányításukkal elvesztené saját kompetenciáját, átalakítanák a megszokott életét, és ő ezt nem szeretné. Ahogyan az előző részben írtad, valahol félrecsúszott az élete, valahol hibázott, és azt gondolhatja, hogy joga volt hibázni. A segítségnyújtással ezt a jogát vonják kétségbe.
Nehéz kérni, és nehéz elfogadni a segítséget! Majd kiderül, hogy Klárának is nehéz lesz-e…
Judit
Kedves Judit!
Mint mindig, most is nagyon jó rálátással közelíted meg a dolgot. Igen, ez egy nagyon kényes dolog, mindkét oldalról.
A beleszólni, egy másik ember életébe nem szabad, csak ha engedi a másik fél. Itt még minden feltevés, tervezet, és valamerre elmozdulni látszik, és egy biztos. Toleránsnak kell lenni. Sejtése sincsen mit szeretne Klára. Érzékenység jelen van halmozottan. Írok is egyébként erről, és próbálom belefoglalni azt, ami lényeges a háttérben. Nagyon sok ember nem fogadja el a segítséget, de sokan igen. Vegyes ez is.
Köszönöm szépen, hogy megosztottad gondolataidat velem.
Szeretettel:Marietta
Szia Marietta! Ajándékozni, segíteni nem könnyű dolog, egy sereg kérdést felvet. Jól érzékeltetted, milyeneket! Haladok tovább a történet olvasásában, majd jelentkezem!!! Szeretettel üdvözöllek: én
Szia Laci!
Írni, sem volt könnyű, hiszen ez aztán nem történt meg. Elképzeltem, hogyan is állnék neki, ha egy ilyen eset elém toppanna. Biztosan vannak ebben is olyan lépések, amelyeket nem is így tenne az ember. Bár én nagyjából így. Ez is egyéntől függ.
Szeretettel:Marietta
Kedves Marietta!
Jó gondolatok, mégis egyetértek Judittal: nem biztos, hogy örömmel fogadnák az ilyen ajándékot. Velem is megtörtént. Egy vadonatúj finom-selyemnadrággal lepett meg valaki, azonban én nem tudtam hordani, mivel a mérete nem felelt meg. Nem akartam megbántani, csak levélben megköszöntem. Még most is megvan, pedig régen történt. Egy alkalommal ismerősömet megkínáltam vele, mivel szerintem a lányának éppen jó lenne, és szép, fiatalos. Megmutattam, látta, hogy senki sem hordta, mégis finoman elutasította, azzal: nem biztos, hogy a lányának tetszene. Igaz, a mai lányok mindenütt, mindenhova, még színházba és szórakozni is csak a farmert hordanak…
Ott öregszik meg – velem együtt a szép selyemnadrág, ezért ha valakinek kell, írja meg, elküldöm levél-csomagban, olyan könnyű. Kb. M-es méret.
(Egy tanács: írásodban találtam: „előrébb, és előrébb” rosszul hangzik! Helyette jobb az előbbre szó.)
Szeretettel olvastam: Kata
Kedves Kata!
Nagyon örülök, hogy egyetértesz Judittal, mert én is. 🙂
A frankó cuccokat, én el szoktam fogadni, mert én is tovább adom, amit megunok. A turikat is szeretem, és hihetetlen dolgok vannak ott, röhejesen olcsó áron.
A nyelvtani észrevételt köszönöm, fogom javítani.
Szeretettel:Marietta