Tomi a homlokát simogatta. Egy dudort érzett. A visszapillantó tükörben megnézte és vigyorgott egy nagyot:
– Anyuci ehhez mit fog szólni? Na, lesz-kapsz.
Észre se vette, hogy elfelejtett sírni. Valahogy most minden olyan furcsa lett. Nagy csend vette körül. Csak valami buborékolást hallott a motorházból és egy madár trilláját az útszéli nyárfáról. Meleg volt. A napsütés függőlegesen sütött rá. Lecibálta magáról a vékony mellényt, amit kora reggel Anyu erőltetett rá, pedig ő mindent bevetett ellene. Karjait összeszorította, sírni kezdett, és közben figyelte Anyut, hogy használ-e, de Anyu figyelmen kívül hagyta, Apu meg szokás szerint nem szólt bele a dolgokba, csak pakolta a táskájába az iratokat. Nagy ember volt ő, az ő Apukája egy rettentő okos ügyvéd volt, aki sok embert "kirántott a szarból". Ezt a szót nem mondhatta ki, mert egy majdnem négy éves nem beszélhet csúnyán, de azért megjegyezte az ilyesmit. Megfogadta már régen, ha nagy lesz, akkor cigarettázni fog, meg iszik sört is, meg csúnya szavakat is mond, mert hát egy felnőtt már megteheti.
Apura nézett. A kormánykerékre dőlve ült az autóban.
— Apu alszik, Apu fáradt, Aput hagyni kell pihenni.
Anyu mondta mindig ezt, ha otthon Apu miatt csendben kellett lennie. Megszokta. Tudta, hogy ilyenkor nem játszhat a vijjogó tűzoltó autóval. Azért néha kitalált valami olyat, hogy mégis legyen zaj. Véletlenül leesett az asztalról valami, ő meg csak nézte a plafont, hogy "mik történnek", vagy a cica farkán csavart egyet, mire az nagyot nyávogott, de soha nem karmolta meg érte. Összenőttek.
Úgy döntött, hagyja Aput aludni. Vért látott a homlokán. Elővette a zsebkendőjét. Letörölte, és adott egy puszit oda. Furcsa íze volt. Nézte még Aput egy picit, aztán kikászálódott a furcsán álló, majdnem oldalára dőlt kocsiból.
Megbotlott az idő által lemart útszegélyben, és majdnem az árokba esett. A térdén lehorzsolta a bőrt, és ő is vérezni kezdett. Elnevette magát. Lesz Anyunak dolga, mire ellátja a két sebesült férfit. Bár őt csak ,,kicsi férfi"-nak hívta, amiért meg is sértődött.
Szétnézett. Sárga kankalinokat látott az árokszélen. Felnevetett. Pár napja kérdezte Anyut, hogy az út szélén mik azok a nagyon szép, sárga virágok. Anyu elmondta, mire ő azonnal elnevezte őket kancsalinnak. Apunak is el kellett magyarázni, hogy ő miért nevet, ha Anyu rákacsint. Anyut meg fogja lepni. Egy nagy csokrot szed. Anyu mindig örült a virágnak. Apuval sokszor kimentek a piacra, és vettek Anyunak szegfűt, gerberát, rózsát. És ő adta át mindig. Érdekes, mégis ő csak egy puszit kapott Anyutól, Apunak meg elkezdte rágcsálni a száját. Mi a fene jó abban a rágcsálásban? Furcsák a felnőttek. Olyan értelmetlen dolgokat csinálnak.
Egy gyíkot látott meg. Fürgén mozgott. Aztán megálltak, szinte egymással szemben. Felemelte a fejét, és szembenéztek. Nem féltek. Elhagyatott mellékút volt ez. Kocsik is nagyon ritkán jártak erre, a gyík nem ismerte az emberi gonoszságot, Tomi pedig még minden állatot szeretett. Egyszer a napozója zsebeit apró, pici békaporontyokkal pakolta meg, és a szobában szétengedte őket. Hű de izgalmas volt, ahogy ugráltak. De Anyu miért sikoltozott? A békák nem bántották volna. Buta volt Anyu. Azt sem értette miért kapott érte büntetést. Aznap este a kedvenc jégkrém a hűtőben maradt, hiába könyörgött érte.
Érthetetlenek ezek a felnőttek.
Unatkozott már. Érezte, hogy pisilnie kell. Kigombolta a nadrágot, de mert az ilyen komoly művelethez két kéz kell, hát az lecsúszott a földre. Nem baj, majd felhúzza, csak azok a gombok ne lennének, mindig Anyu gombolja be, mert neki nehezen megy. Egy lapulevelet célzott meg, és telibe is találta. Ezen elvigyorodott, büszke volt magára.
Visszament a kocsihoz. Nézte Aput. Még mindig úgy aludt, mint ahogy hagyta. Éhes kezdett lenni és szomjas is. Óvatosan megrázta Apu vállát:
— Apúúúú, éhes vagyok, meg szomjas is, ébredj fel, unatkozok!
Apu nem mozdult. Tomit a sírás kerülgette, de fegyelmezett volt. Apu sokszor elbeszélgetett vele, hogy a sírás nem férfias, ő pedig férfi volt, azaz nagyon az akart lenni. Amikor eltört a keze, akkor sem sírt, pedig nagyon fájt. Anyu és Apu nagyon büszke volt rá. Ő is magára.
Rázta Apu vállát, egyre türelmetlenebbül. Újra letörölt a kezével egy vércseppet a homlokáról. Szárazon hullott szét, és furcsán hideg volt Apu homloka, pedig a nap már nagyon tűzött, igazi nyári hőség volt.
Autó zaját hallotta. Egy Audi lehet. Apuval mindig azt játszották, hogy milyen autó megy el a házuk előtt. Sokat megtanult, Apu mondta a nevüket.
Igen, Audi jött és fékezett mellettük. Egy bácsi ugrott ki belőle, és Apuhoz szaladt. A nyakára tette a kezét, az ujját és furcsán feljajdult. Ő is nézte Apu arcát, a szem ránézett, de nem látta a mosolygást a tekintetében, mintha valahova máshová nézett volna. Mi van vele? Félve megkérdezte:
— Haragszol rám Apu? Nem csináltam semmi rosszat, csak néhány virágot téptem le, de sok van itt ám, nem fog hiányozni senkinek sem. Tudod mit? Most majd te adod át Anyunak, de ne rágjátok már egymás száját, én azt nem szeretem.
A bácsi megfogta a kezét, és szomorúan szólt:
— Kisfiam, Apu most nem megy haza, mindjárt jönnek egy nagy fehér autóval valakik, akik Aput elviszik, és jön érted Anyu. Gyere, ülj le ide az árokszélre, és várjuk meg a bácsikat.
Arrébb lépett. Elővette a mobilját, és valakivel beszélni kezdett.
Tomi nem figyelt rá. Azon gondolkodott, mit fog Anyu szólni, hogy Apu nem megy haza, hiszen reggel megmondta:
— Tomi, vigyázz Apára, rád bízom!
Akkor most ő nem vigyázott rá?
19 hozzászólás
Szia ermi-enigma!
Nagyon tudsz írni és hatni.
Képtelen vagyok bármi mást megjegyezni itt, annyira megrázott a novellád. Szívbemarkoló történet választékosan, lélekből megfogalmazva.
Köszönöm, hogy olvashattam.
Szeretettel: Kankalin
Kedves Kankalin.
Mint mindig, valahol "megtörtént" esetet írok meg. A részletekről semmit sem tudtam, azt hozzászőttem. Igen, igyekszem "lélekből" fogalmazni. Szeretem magam beleélni mások helyzetébe, akár egy kisgyerek pár órájába is.
Köszönöm szépen a véleményed. Kezdem magam elbízni annyira dicsérsz. 🙂
üdv
imre
Ritkán szoktam ennyire dicsérni. Akik régóta ismernek, tudják. 🙂
Írhattam volna, hogy az első párbeszédnél a mondat kezdését javítani kellene, mert kisbetűvel volt olvasható az "Anyuci", de ezt az egyet javítottam, mert kézenfekvő volt, hogy csak elírás történt.
Ami jó, az jó. Ha ilyeneket találok, alá is fogom írni. 🙂
Tényleg jó! Csak talán a gyerek reakciói, gondolkodása nem egy háromévesé .Pl., hogy felismer egy kocsi-márkát. ? Üdv: én
Kedves "Én"
A novella szövegében is ott van, hogy NÉGY éves. De hidd el, hogy ettől sokkal többre is képes "egy ifju férfi". A kisfiú ilyetén vonásait létező személyről mintáztam. Egy autószerelő fia szinte minden kocsit felismert a hangjáról. Hidd el többet tudnak ezek a pici emberek, mint gondolnád. Egyéb reakcióival mi bajod van még? Szereti a virágokat, szófogadó, leesik a nadrágja pisilés közben, vigyázna az apjára….és? Van itt valami ami nem lehet jellemző?
köszönöm, hogy olvastad
üdv
imre
Jó, most tök mindegy 3-e vagy négy, hanem azokról a gondolatmenetekről beszélek, amiket az író (vagy nem az?!) a szájába ad. Pl. „Apukája egy rettentő okos ügyvéd volt, aki sok embert "kirántott a szarból". Ezt a szót nem mondhatta ki, mert egy majdnem négy éves nem beszélhet csúnyán, de azért megjegyezte az ilyesmit. Megfogadta már régen, ha nagy lesz, akkor cigarettázni fog, meg iszik sört is, meg csúnya szavakat is mond, mert hát egy felnőtt már megteheti.” Vagy: „Úgy döntött,
Kedves BÖDÖN
Nem akarlak én semmiről sem meggyőzni, higgy magadban és kész. Hány gyereket neveltél fel? Jól emlékezem arra, hogy a fiam – még nem volt négy éves – egyszer Ircsitől megkérdezte, hogy:
– Anya, ha felnőtt leszek akkor én is cigarettázhatok, sört is ihatok, meg káromkodhatok?
No, nem valami jó példát mutathattam a fiamnak.
Szóval nem kell semmit sem elhinned, járd a magad útját.
További szép napot.
üdv
– i –
Szia! Erre van egy sztorim. Sz. Csonti, a nagy mesteredző játszott edzőmeggyet a Dokival a Tabánban. Én tanítványommal a mellettük lévő pályán. Egyszer csak hallom ám, h vitáznak. Kinn volt, mondja a Sz. Csonti. Nem igaz, mert benn volt. Gyerekeim életére esküszöm, hogy kinn volt! Én meg az én gyerekeim életére! Mert neked hány gyereked van? Három, vágja ki büszkén a Doki. Akkor én nyertem, triumfál diadalmasan Csonti, mert nekem meg négy! Üdv: én
elcsépelt vicc….
hagyja Aput aludni.” És: „Lesz Anyunak dolga, mire ellátja a két sebesült férfit. Bár őt csak ,,kicsi férfi"-nak hívta, amiért meg is…” Végül: „Tomi nem figyelt rá. Azon gondolkodott, mit fog Anyu szólni, hogy Apu nem megy haza, hiszen reggel megmondta:- Tomi, vigyázz Apára, rád bízom! Akkor most ő nem vigyázott rá?” Sztem ezek egy nagyobb gyerek szájába/gondolataiba való szavak/gondolatok, de nem akarok a kákán csomót keresni, mert tényleg jó, hatásos. Vagy hatásvadászó. A kettő nem zárja ki egymást. Az írók gyakran élnek vele.  Üdv én
Kedves Barátom…
én fütyülök rá, hogy milyen hatással vagyok az írásaimmal másokra…amit érzek azt megírom….meglehet csak a magam szórakoztatása ez…bánja a fene…ha mást "megfog" az már az ő baja….vagy az Ő LELKE….
"írok, mert jól esik"…
Megérintett történeted novelládban. Még erősebben hatnak soraid így Advent idején. Szeretettel. Éva
Kedves Évi
A gyermeklélek tisztasága, világlátása Advent nélkül is tiszteletet parancsoló, néha könnyeket is.
Köszönöm, hogy olvastál.
üdv
– i –
A novella jó. Kár a többiért.
Nem én kötözködtem, csak védeni próbáltam a "főhőst"…de hát mindenhol vannak "vezérek" akik igyekeznek irányítani másokat….na velem aztán jóval kezdi…:D 😀 😀
A novella elég jó. igaza van abban Imrének, hogy egy kisgyerek mindent lát és elraktároz az emlékezetében, viszont ilyen szabatosan csak később fogalmazódnak meg benne a gondolatok. Az audis dolgot én kihagytam volna, mert lehet, hogy ez a kisgyerek, aki egy jól menő, talán gazdag ügyvéd fia, ismeri az autómárkákat, de ez egyedi, nem tipikus, nem feltétlen hihető. Az viszont találó rész, mikor az apját keltegeti, mert éhes, szomjas, unatkozik.
Nem értem, mi is igazából az Ermi-Bödön vita tárgya. Hisz mindkettőnek igaza van a maga szempontjából. Sőt Lacának is, hogy kár érte.
Üdv: Kati
Tudod Kedves Katalin, a vers, vagy bármilyen írás az író "saját gyermeke" és hát az ember igyekszik megvédeni a gyermekét. A támadást én sem értem, de hidegen hagy…
írok a magam kedvére…
köszönöm szépen a dícséreted – "a novella elég jó"
üdv
– i –
Ó, jaj. Megrázót írtál…
Tetszett.
Köszönöm szépen a véleményed Ircsi..
üdv
– i –