20óra 31perc. Korán van még, de a szemem mégis fáj. Bosszúból az utóbbi hetek miatt. Igaza van, elhanyagoltam, kínoztam, nem engedtem regenerálódni. És ha tudná, hogy még két napig ez lesz! Inkább hagyjuk.
Ülök és bámulom a monitort. Hangosan olvasok (bár a hangosant inkább csak képzelem, hisz alig mormolok) a szavak erőnek erejével támadják a dobhártyámat, behatolva keresik az utat memóriafaluba, de sötét van, mélységes sötét és sehol egy ösvény. Eltévednek. Bolyonganak, talán egy-két szerencsés célba is ér…de a többi? Bánatosan visszafordul és fel is út, le is út.
Sejttan: egysejtűek Érdekesnek tűnhet a téma, de a tudományos betűhalmazok mégis esélytelenek. Záródik a szemhéj, kulcs sehol. A fantázia törött szárnya mintha összeforrni látszana? Nem NEEM éébresztő! Testszerveződés és felépítés „Küzdeni kell, gondolj a csütörtökre!”-mondja a belső hang, „két nyamvadt nap sőtigazábólcsak 1 és fél” „ugye nem is olyan vészes, nyisd ki szépen a szemed és olvass tovább!” Megértéséhez az endoszimbionta elmélet…egy hosszú pislogás és sejtbiológiai alapismeretek szükségesek. Az eukarióta sejt több organelluma-vmi ellenállhatatlanul húzza lefelé a pillákat, szűkül a rés, még egy kicsit, még egy miniméter…megint lehunyom a szemem: eltűnik a konyhaasztal (amit idéglenesen a számítógép kisajátított, magamögé utasítva magasrangú és nagy tiszteletben álló bögréket, tányérokat, a fehér hímzéses terítőt, virágvázát stb.) a lezárt szemhéjakon át egy pillanatig még átvilágít a villogó monitor fehér fénye, de aztán minden elmosódik, mint mikor a festő új színt kever ki a palettáján: sárga-piros…képzeletmadaram (amelynek már határozottan összeforrtnak tűnik a szárnya) a tenger fölött repül, a nap narancsgolyója álmosan kukucskál ki a horizont mögül minden egyes pislogásával egyre erőteljesebb fénysugarakat bocsátva a vízre. Kék-zöld: az alattam elterült tengervégtelenség most eltűnik és helyette egy hegycsúcsot látok, ami havas és szikrázóan hideg. A nagy fehérségben vmi zöldet pillantok meg…alábbszállunk és nicsak! egy aprócska kék virág bontja szirmait…már épp leszakítanám, mikor nagyon messziről egy hang hallatszik és közeledik, egyre közelebb…Hopp! hát nem elszundítottam? 20óra 35perc. Konyhaasztal. Monitor. Sejttan. Lassan térek magamhoz. „Hol is tartottam? Te jó ég, hogy voltál képes megint elaludni?!” „így sose leszel kész!” „gyerünk: KONCENTRÁLJ menni fog, muszáj!” bekebelezett sejtekből alakult ki. Elsődleges endoszimbionták: a bekebelezett sejt pro…minden hiába. Nem megy. N.e.m. m.e.gy. „Feladtad volna? hát ez az a híres akaraterő?! nevetséges SZÁNALMAS. emberi.” de hiába már minden próbálkozás, ha a test feladta, a lélek sem küzdhet tovább eredményesen. prokarióta volt (belőle: mitokondrium, p próbálkozni lehet persze lasztiszok egy része). Másodlagos endoszimbionták: a bekebelezett…de egyre reménytelenebb. A mondatok lassan értelmetlenül egymásmellépakolt betűhalmazzá válnak és a belső hang: „ne aludj! menni fog, kitartás” ordítása tompa háttérzajjá csendesül. Az ólomsúlyok végül lecsukásra kényszerítik a kiszáradt szemet…a belső hang néma, itt már nincs hatalma. Halk koppanással landolok a konyhaasztalon és újra hallom a hullámok moraját.
7 hozzászólás
Hát, igen. Nehéz tanulni kizsigerelt aggyal. Tapasztalatból tudom, hogy ilyenkor kell félretenni a jegyzeteket. Érdekfeszítően, jól írtad le azt az agyzsibbadást, ami jellemzi az “utolsó órákat”. (Csak kíváncsiság: a valami helyett vmi. Spóroltál? Elírás? Felületesség hatását kelti. Ne tedd!)
Hát igen, már reflexből vmit írtam, sajnos nagyon megszoktam a jegyzeteléssel járó rövidítéseket:( Meg ez nem is egy “komoly mű” (mármint rendes tagolással, normális mondatszerkezetekkel stb.), ahogy megírtam, be is másoltam még aznap éjszaka, mikor elaludtam tanulás közben. De igazad van és általában figyelek is az ilyesmire!
Köszönöm, hogy elolvastad:)
dejó hogy nem érettségizem biológiából, túlságosan is magamra vettem volna e szörnyű témát felölelő alkotást…ugye irodalom tárgyból nem szándékozol ilyet írni?:)bár abból kétlem, hogy lehetne ennyire szörnyű kifejezésekkel…számomra
Jajj, de át tudom érezni:D Idén május 21-től június 29-ig tartott a vizsgaidőszakom, és a végére… Hát igen, az álommanó csábításának nem lehetett ellenállni. Csak az én “hóhérom” nem sejtekről írt, hanem pl. “Az 1687. évi koronázás utáni első törvénycikk szerint…” Az is jó altató!
Nekem tetszik, hogy az írásod ilyen kis laza, semmi kötöttság. Tükrözi a diákok életérzését.
Pár percre visszaidézted a vizsgaidőszakjaim "szörnyűségeit".:) Nagyon tetszett.
Üdv: Colhicum
Nagyon jó történet…
S íme ismét vizsgaidőszak van. Legalábbis nekem. És hogy a sejttanodtól ne kerüljek messze, én őslénytannal indítok 🙂
Hih 🙂 Ismerős, ismerős 😀 ÉÉÉÉssss mindjárt itt az államvizsga is… 🙂