A disco épületének gyomra, mint minden szombat este, aznap is lüktetett a hangos zenétől. Mikor a fiú belépett a kopottas, fehér faajtón, megcsapta az ismerős borzongás. A színes fények ragadós szirupként olvadtak le a falakról, hogy egy pillanat múlva a körök, pontok és vonalak lázas fekélyként újra birtokukba vegyék azokat. Izzadság édeskésen parfümös gőze feszítette belülről az épületet. Odakint az út mellett álló lámpák, mint hideg csontvázak, közönyösen okádták piszkossárga fényüket az aszfaltra. Csak az ajtók és ablakok résein csendre vágyó, lopva kiszökő, tompa dübörgés hasított sebet az éjszakába.
A fiú utat tört magának a vastag emberfalon. A pulthoz érve italt kért. Arca kipirult, érezte, ahogy fekete ingének puha szövete egyre jobban a hátához tapad. Ismerős arcok villantak ki itt is, ott is az ismeretlenek közül, de épp csak egy pillanatra, hogy aztán a Mámor zsíros karja újra körülfonja derekukat és visszarántsa tűnő gőzpalotájába. A táncolók serege lassan magába szippantotta a fiút is. Ilyenkor mindig úgy érezte, része lett valaminek. Része lett a Mindenségek. A zene egyre csak tornyosult fölé, az idő csikorogva megállította vaskerekeit. A falak megnyúlni látszottak, a fények vibrálva együvé váltak, összesűrűsödtek. A színes massza, lomhán mászott ide-oda; néha lecsúszott a földre és ott vonaglott tovább, hogy azután visszamászhasson a falak fehér mázára és becsoroghasson a repedésekbe. Az alkohol kellemesen keserű páráján a fiúnak még úgy tetszett, nem is a hangfalak sikoltanak, hanem maga az épület. Mint egy óriási levágott fej, mely utolsó erejével üveg szemeit még az éjszakába fúrja és sikoltani próbál, de hangja már csak saját, bomló agyában ver visszhangot.
A sikoly távolodni tűnt és a fiú akkor saját, lassan előrelendülő karjait pillantotta meg, miközben teste úgy zuhant hátra, mintha csak a padlóból előtűnő, láthatatlan, görcsös kezek markolnák a ruháját. Látta, ahogy meztelen karjain elcsúszik a fény, látta amint néhányan ijedten fordítják felé a tekintetüket, és ketten utána kapnak, de már nem érik el. Az arcok lassan távolodni kezdtek. A fiú szája mosolyra húzódott; a zuhanást agya utolsó sebesült idegsejtjei a repülés mámorának fogták fel. Karjait széttárva, félelem nélkül zuhant a semmibe. Abba az ismeretlenbe, melyhez úgy érezte, soha nem volt még ilyen közel. Mielőtt teste a földhöz csapódott, még hallotta a kezéből kieső üvegpohár szilánkjainak csilingelését; hallotta, ahogy az üveg széttört testének éles darabkái dallamosan egymáshoz csapódnak, és saját koponyájának elfojtott reccsenése előtt még hallotta azt is, hogyan roppan össze súlyától a teste alá került néhány szilánk. Ezek voltak utolsó emlékei, mielőtt a Csend hideg ujjai bilincsként kattantak a csuklóján. A tornyosuló színes fényeket és a zene sikolyát egyszerre ragadta magával az Enyészet halálos csókja. A pompás köntösüket levetett, csupasz, fehér falakon most csak zokogás gördült végig halk visszafogottságban.
A fiú ma nem is nézte, hány tablettát vesz be. Teste a függőség bilincsébe zárva rázta nehéz láncait és követelte a Mámor leheletét…újra.
Sápadt arcára dermedt, utolsó mosolya felett nem sokkal később már egy fekete zsák zipzár fogai zárultak össze jóllakottan.
17 hozzászólás
Szerintem nagyon érzékletes írás. A hasonlataid, amiket használsz, komor, feszes képet festenek. Az utolsó mondatod pedig kifejezetten tetszik, anélkül, hogy kimondana bármit, benne van minden. Drukkolok, hogy a pályázaton is értékeljék!
Gratulálok!
üdv, banyamacs
Bevallom, miután feltöltöttem és visszaolvastam nekem elég silánynak tűnt ez a művem :S Erőltetettnek vagy nem is tudom… Remélem tévedtem. Köszi, hogy olvastál Banyamacska 🙂
Nem rossz ez, Phoenix; arra gondoltam, azért tűnhet a Te számodra silánynak vagy erőltetettnek, mert eleve adott volt a téma a pályázatra, ezen kívül egy – úgymond – "kézzelfoghatóbb" illetve "közismertebb" (de súlyos) problémáról szól. Így egy kicsit nehezebb megragadni a dolgot. Mindettől függetlenül nagyon kifejező, és itt is művészien alkottad meg a lényeget 🙂
Üdv. M. W.
Köszönöm. Megnyugtattál. Tényleg 🙂
Ennek örülök 🙂
Remek írás. Tömör, lényegre törő. Szerintem van esélyed.:)
Gratulálok: Colhicum
Köszönöm szépen 🙂
Azt már tudom, hogy remekül írsz, remélem sikeres lesz a pályázatod.Ami nekem a személyes észrevételem, hogy kicsit sok a jelző amit használtál ebben a műben.
Majka
Igen. Ez nekem is feltűnt. Talán ezért is éreztem, ahogy lentebb is írtam, erőltetettnek.
Szerintem nagyon jól láttatsz és ami a lényeg olvasható. Ami alatt azt értem ,hogy nem kell kínlódva rágni a sorokat hanem magukkal ragadnak az események és szinte magam előtt látom a képeket. Szia Samu
Köszönöm. Ennek örülök 🙂
Üdv.: Phoenix
szia Phoenix!
Maga a téma tetszik és a megvalósítással kapcsolatban is csak az az észrevételem van, amit alább már te is beláttál, hogy kicsit túl sok a hasonlat, szinte már erőltetett. Szerintem ez a sok körülírás és felesleges jelző nem feltétlenül illik a témához. Persze ez az én véleményem.
Silánynak meg egyáltalán nem mondanám! 🙂
szóval így tovább, gratulálok! 🙂
üdv
Balázs
Elkezdtem átnézni az irományaimat. Esküszöm, kijavítom 🙂 Köszi a hozzászólást 🙂
Üdv.: Phoenix
Na, végre valahára kijavítottam. 🙂
Nekem nagyon rendben van ez az írás. Mielőtt elolvastam volna a többi véleményt, azt mondtam magamban: milyen jók, mennyire helyükön vannak a jelzők, hasonlatok, szóképek. Nekem egyáltalán nem tűnt erőltetetnek, vagy feleslegesnek használatuk. Minden ott van, ahol kell, s ha nem lenne, szegényebb lenne az írás.
A másik, amit kiemelnék: a rövid próza a pillanatfelvétel világa. Nem szabad abba a hibába esni, hogy mindent elmondok a fiúról, milyenek a családi körülményei, hány barátnője volt, miért lett narkós, stb. Csak egy jól megválasztott felvétel, egy jellemző, döntő pillanat. Te ezt tetted, megragadtad ezt a pillanatot és jól tetted, hogy ezt tetted! Tetszett!
-én
Köszönöm Bödön. Mikor megláttam, hogy új hozzászólás érkezett erre az írásomra, bevallom, picit megijedtem, hogy negatív lesz. De viselem a negatív kritikát is (természetesen, hiszen amatőr "író" vagyok. Minden hozzászólás számít). Köszönöm, hogy nálam jártál 🙂 (a pozitív kritikának pedig most duplán örülök, mert picit megzuhantam ma :))
Üdv.: Phoenix
Szia! Sztem nem kell félned a negatív kritikáktól sem, az igazi profik is kapnak ilyet is olyat is, aminek az az oka, hogy még a menő kritikusok sem tudják mindíg tutira megmondani mi az ábra egy-egy mű esetén. Az igazi visszajelzés a "néma" publikum véleménye, olvassák-e, és hányan, azt, amit írsz. Az "adatlapokon" van egy olyan adat, ami az írások olvasottságát jelzi. Ez egy érdekes szám, ill. visszajelzés. Nekem sok olyan írásom van fenn ezen az oldalon, pl. a Zögling egyes részei, amelyekre nem jött hozzászólás, az adatlap tanulsága szerint azonban sok százan olvasták. Érdemes ezt a számot is figyelni.
Üdv: én