Hogy mi ez a század? Áldás? Átok?
Mindegy, teremtsünk egy új világot!
Rúgjunk fel minden szabályt, hisz csak azért vannak,
sose látott-hallott versek most majd szárnyra kapnak!
Múljon a múlt, ha múlnia kell,
mit bánom? Jövő, csak Te gyere el!
Tűzre a régit, tűzre, mi volt!
Csak Egy éli túl, ha már lángolt.
Az az Egy a fáklya lesz nekünk,
s mi szívesen adjuk majd Érte éltünk!
Vérünkkel írjuk az új költeményt,
mi teremtjük meg a reményt!
„Figyelmezz szavunkra, birkaösztön, Nyáj!
Vár ránk egy más, egy csodás táj!
Bár ti azt már úgysem éritek meg,
legyenek boldogok a gyermekek!”
Hiába szózatunk, nem értik ők!
Oktalan, ostoba múlt-szeretők!
Magunk leszünk benne, de ne bánjátok:
Költők, teremtsünk egy új világot!
(2006. IX. 5. éjjel)
8 hozzászólás
Bocsánatos bűn! Szárnyal mint a felvilágosodást követő “múlt” költészete, A verset diktálta érzelmeket megértem, tisztelem, “Hogy mi ez a század? Áldás? Átok? / Mindegy, teremtsünk egy új világot! Rajta!! De valóban tűzre a régit? Mindet? Fenébe a konvenciókkal! Helyes!! Akkor hát melyek az alapvető emberi értékek? Éljen a forradalom! Éljen bizony, és romboljon, de óvjon is. FORMÁLJA A MÚLT ÉRTÉKEIT HASZNÁRA.
A nyájjal meg vigyázz! Nem vele van baj, hanem a gondatlan, önző, buta és bugris “pásztorokkal”, mondjuk inkább tevehajcsároknak.
Üdv! Sőt Salve!
Olvasónak igaza van.
A múltat teljesen kidobni nem lehet, mert akkor nincs min lépdelni a jövő felé. Az idősek bölcsességével mi lesz?
Ezen a ponton engedjétek meg, hogy megvédjem az álláspontomat.
Ott áll, szó szerint leírva, hogy van, ami megmarad! Csak Egy éli túl, ha már lángolt: az az Egy igenis túléli, ha már lángolt. Az igazi értékeket meg kell tartani. Igen, tűzre MINDENT úgy ahogy van, de ez a tűz “A Tűz”, vagy másképp: egy mérleg, egy bíró, az idő rostája… satöbbi. Tűzre mindent, és lássuk, mi marad meg! Én erre gondoltam, amikor ezt írtam.
A birkaösztönről meg annyit, hogy nap-mint-nap lehetünk tanúi annak, hogy az egyes emberek nem mernek A Nyáj ellenében vagy csak szimplán másképp cselekedni és maradnak ott, ahol vannak; míg ha már egyszer a hangadók (akár tevehajcsárok, akár tisztességes, jószándékú pásztorok) elindultak, hát özönlik utánuk a jónép. (Vagy fordítva, ha mennek, hát van, aki nem mer maradni, holott úgy gondolja, neki az lenne a jobb.)
Nem akarom túlmagyarázni a dolgot, meg nem is nagyon szabad, a vers akkor jó, ha nem szorul magyarázatra, de úgy éreztem, erre szükség volt, hogy tisztán lássátok, én nem akarom válogatás nélkül porig rombolni a költészet oszlopait.
Köszönöm, hogy olvastatok,
üdv:
Zsázsa
Igen! Jó lenne, ha lenne egy ilyen tisztító tűz! Bárcsak, már ti lennétek azok. Ráférne a világra, de legalább is a földre.
Üdv!
Kicsit elcsépeltnek tartom a témát, amit megfogalmaztál, a romantika korában volt ez igen nagy divat, úgy sejtem, az innen szerzett olvasmányélményied lehettek rád hatással. Mindenesetre szépen oldottad meg, hangzatos, energikus, ügyes.
Nekem sokkal inkább a felvilágosodás eszméi jutnak eszembe. A téma tényleg kicsit elcsépelt, ráadásul kapásból Batsányi János Látó című verse jut eszembe róla, mindazonáltal jó vers, a témája pedig minden korban aktuális.
Szép
Nagyon erőltetett az utolsó két sor.Nem értem, hogy miért kell ragaszkodni a kötött formához, amikor Te, Zsázsa a 21. századról írsz. A modern költészet igenis létezhet rímek nélkül(ill. szabálytalan rímképlettel). Légyszíves, írd meg a kedvemért 21. századi formában! köszönöm
ahhoz képest h arról írsz,hogy idézem a koholmányt:"Rúgjunk fel minden szabályt, hisz csak azért vannak" egyrészt nincsen befejezve a mondat, másrészt pedig éles antagonizmust vehetünk észre! más a vers programja, mint amit leírsz!