A fiatal sportolók – szerencsére nem túl gyakran előforduló – hirtelen halála mindig nagy visszhangot kelt, hiszen a sportolókat az egészséges életmód képviselőinek tekintjük. De nézzük csak, hogyan dobog egy sportoló szíve? Miként okozhat szívbetegséget a sportolás?
Ma Magyarországon szív- és érrendszeri betegségekben halnak meg a legtöbben. Ezek közül a legfenyegetőbb a szívinfarktus, az érelmeszesedés és a trombózis. A kockázati tényezők közé tartozik a magas vérnyomás és koleszterinszint, az elhízás, a dohányzás és a testmozgás hiánya. A sportolók ugyan egészségesen étkeznek, nem dohányoznak, és rendszeresen mozognak, a versenyszerű sportolás hatására azonban a szív alkalmazkodik a jelentősen megnövekedett igényekhez, ennek következtében nagyfokú morfológiai és működésbeli eltérések alakulnak ki. Ezeket nevezzük összefoglalóan sportszív-szindrómának.
A fizikai terhelésnek általában két formáját különítik el. A tartós, jelentős perctérfogat- és szívfrekvencia-növekedéssel, de viszonylag kis vérnyomás-emelkedéssel járó, állóképességet igénylő, dinamikus, és a rövid idejű erőkifejtést igénylő, jelentős vérnyomás-emelkedést okozó statikus terhelést. Az első típus jellegzetes sportága a hosszútávfutás, a másik csoportba például a súlyemelés tartozik. A sportágak legtöbbjében azonban mindkét típusú terhelés érvényesül. A rendszeres sportolás a bal kamra tömegét növeli, azaz hipertrófiát okoz. A dinamikus sportot űzők esetében a bal kamra térfogata is növekszik (a tömeghez hasonlóan 36-45 százalékkal), de a két értékaránya alig változik. Az erősportok a bal kamra belső átmérőjén ugyan nem változtatnak, ám az izomtömeg akár 70 százalékkal is nőhet. A két terhelést ötvöző sportágak esetében köztes értéket kapunk.
Fontos kérdés, hogy a szív eleve nagy volt-e, vagy csak a terhelés hatására nagyobbodott meg. Egy versenyúszókkal végzett vizsgálattal igazolták, hogy az edzések hatására a szívfal vastagsága nőtt, majd az edzések abbahagyása után jelentős csökkenés volt észlelhető.
A sportszív-szindrómát nehéz elkülöníteni a sportolók hirtelen halálát okozó hipertrófiás szívizom-elfajulástól (HCM). A HCM okozta hirtelen a fiatal, panaszmentes egyéneknél a leggyakoribb – sportolóknál és nem sportolóknál egyaránt. Gyakran közepes vagy erős terhelés közben lép fel. Nehezíti a diagnózist és a megelőzést, hogy az örökletes HCM-ben szenvedő gyerekeknél a bal kamra megvastagodása csak 14 éves kor után jelentkezik.
A következő betegségcsoport, a sportolók szívbillentyű-betegségeinek felismerése is problémát jelent, mert a terheléshez való alkalmazkodás esetenként kóros eltéréseket utánozhat: például a szívben olyan „ártatlan” zörejek jelentkeznek, melyeket nem könnyű elkülöníteni a kóros jelenségektől. Kezelésüket pedig nehezíti, hogy nem léteznek olyan vizsgálatok, melyek a különböző kezelési stratégiákat értékelik.
A fiatal sportolókat érintő hirtelen halálesetek 4 százalékáért az aortaszűkület a felelős. A súlyos aortaszűkületben szenvedő betegeknél a terhelés szívrohamot és hirtelen halált is okozhat, az érintett sportolók nem versenyezhetnek, aortabillentyű-beültetést kell végezni rajtuk. Nagyon fontos, hogy a sportolók idejében orvoshoz forduljanak, és kiderüljön: szükség van-e billentyűműtétre. Nem szabad azonban elhamarkodni a döntést, mert a beavatkozás igen nagy kockázattal jár, és amellett, hogy a billentyűprotézisek élettartama korlátozott, bizonyos fajta billentyűk beültetése után élethosszig tartó véralvadásgátló-kezelés szükséges. A műtét kedvező hatásai csak hosszabb távon jelentkeznek, és az eredeti, ép billentyű többnyire nem pótolható tökéletesen. A sportolók hozzáállása is nehezíti a döntést. Egyesek még életük veszélyeztetése árán is hallgatnak panaszaikról, hogy elkerüljék a műtétet, míg mások azonnali beavatkozást szeretnének, mert a várakozás sportteljesítményük csökkenésével jár.
A rendszeres testmozgás fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. Ugyanakkor régóta tudjuk azt is, hogy a versenyszerű sportolás nem az egészségről szól, a sportolók túlhajtott életmódja nem lehet követendő példa az átlagemberek számára. A legfontosabb szerintem az, hogy megtaláljuk az arany középutat, és egy sikeres pályafutás után hosszú, mozgásban továbbra is gazdag, egészséges életet éljünk.
5 hozzászólás
Kedves Éva! Sajnos a mai embertpróbáló rohanó világban nem minden sportoló étkezik egészségesen (mert nem mindig telik nekik rá), és vannak olyan tehetségek is, akik lerombolják a szervezetüket mert abban a közösségben ahol élnek trendi a dohányzás. Sajnos ez is velejárója a dolgoknak. Egyébként jó a cikk. Az orvosi szaknyelvhez nem sok közöm van. Üdv!
És a sportolói részéhez? Mert nekem ahhoz is van. Aki akar, és érdekli, az igenis tud egészségesen táplálkozni, mert nem olcsóbb a big mac menü, mint egy rendes ebéd. Aki meg dohányzik is, az nem veszi/veheti olyan komolyan a sportot, hiszen mindenki tudja, milyen teljesítménycsökkenéssel járhat. Aki versenyez, az pontosan tudja, mire van szüksége a szervezetének ahhoz, hogy mindig jó formában legyen. Kifogásokat lehet keresni, drága stb., de nem az! Menj ki a piacra és nézd meg! Aki nem eszik rendesen, az azért teszi, mert másra költi az ebédpénzt. Be lehet menni a gyorsétterembe, igen, így van, de ha tudom, hogy nem lehet, mert egészségtelen, akkor nem teszem. Ennyi.
Ez a cikk mellékesen megjelent az Élet és tudományban (rövidített változatban, a kísérletek maradtak ki), megnyertem vele a British Council pályázatát, a zsűri szívsebész tagja külön személyesen megdícsért, elvittek egy hosszú hétvégére Londonba és még sorolhatnám. Ez az “egyébként” része. A “másik” meg érdekel, csináltad-e valaha, mert vannak nekem olyan korosztályos válogatott edzőtársaim, akiknek “nem telik” -nem kellene, hogy teljen rá, mégis ők étkeznek a legegészségesebben.
Hm, szerintem jó a cikk, bár heves indulatokat váltott ki. Az író hölgy egyébként tudtommal többszörös országos bajnok evezős.
Kedves Éva!
Mivel nem vagyok a tudatos önpusztítás híve (tehát mentes vagyok a káros szenvedélyektől), a sportolás sem áll távol tőlem. Legfőképpen a focit szeretem (nem versenyzői szinten, hiszen játéktudásom nincs, de nálam lelkesebben kevesen játszanak), és ha tehetem, futni is el szoktam menni. Mivel a térd és bokaízületeim ki vannak kopva, egy bizonyos idő után már sportolás közben is fájnak, de ez nem nagyon szokott érdekelni. (Évente járok vele kezelésre és van lúdtalp-betétem is). Megtanultam vele élni, mint ahogyan a pollenallergiámmal és az aszthmámmal is. Egyesületi szinten amúgysem űzhetném a focit, mert egy balesetből kifolyólag kilenc éves korom óta csak az egyik szememre látok rendesen, s ez még egy munkaalkalmasságin is problémát szokott okozni, pláne egy sportorvosi vizsgálaton. 31 évesen az a legjobb, ha megmarad az ember az amatőr sportolásnál. A gyorséttermeket utálom. Ha nem tudom mit eszem, mert nem látom, hogy hogyan készítik, legfőképpen, hogy miből, már nem is vonz. Mivel szeretek főzni, legfőképpen a magyar konyhát kedvelem, és imádom a főzelékeket, amelyek jellegzetesen vitamindúsak. Itt vidéken meg nem kell attól félnem, hogy génkezelt zöltségeket sóznak rám. Ha lesz pénzem venni akarok majd egy hobbi-kertet.
Remélem minden felmerült kérdésre válaszoltam. A díjadhoz meg őszintén gratulálok. Minden írásodat el fogom olvasni. Minden csak idő kérdése.
Üdvözlettel: Tamás
Nagyon jó írás, és érdekes. Megfogott. Az első pár sornál komolyan érdekelni kezdett a vége. (Ez nálam nagy szó.
)
Szóval gratulálok neked!