Csupán tudni szeretném, hogy mi miért is van,
nem befolyásolni, egyszerűen érteni.
A miértekre választ többnyire nem kapok,
jól lehet, hogy nincsenek is valós válaszok.
Amint a gyermeknél, ha nem akar vallani,
kínjában csupán annyit tud mondani, hogy csak.
A válasz nem érdemi, mindenki értheti,
ámde a többség mindig szemet huny majd neki.
8 hozzászólás
Kedves Rita!
Szíved érzékeny jósága késztetett e vers megírására. Valós válaszok mindenre kell, hogy legyenek, csak az emberi elme és szív nem képes mindezt kikutatva felfogni. Mert vannak úgymond előre nem látható események, melyeknek összefüggései láthatatlanok az emberi szemek számára. S így megmagyarázhatatlanok is nekünk egyszerű embereknek.
De amit felvetsz nagyon érdekes és kíváncsiságra ad okot :
“Csupán tudni szeretném, hogy mi miért is van,
nem befolyásolni, egyszerűen érteni.
A miértekre választ többnyire nem kapok,
jól lehet, hogy nincsenek is valós válaszok.”
Értékes művedet Szeretettel olvastam!
Köszönöm szépen, hogy megírtad!
Szeretettel Zoli voltam Kaposvárról)
Kedves Zoli!
Jóleső érzéssel olvastam hozzászólásod, őszintén szólva, már a neved láttán is megörültem. Nagyon prózai dolgokra gondoltam, nem előre nem látható eseményekre, olyanokra, melyekre az illető tudja a választ, de vagy már a kérdés felvetésétől is megsértődik, vagy nem akarja felvállalni azt. Ezért hoztam a gyerek témát. Megkérdezi Pistike Zolikát, hogy miért döntötted össze a váram? Mire az azt válaszolja, hogy csak. Nem pedig azt, hogy mert szebbet készítettél, mint én, mert irigy vagyok, mert rossz vagyok, stb.
Még egyszer köszönöm a jelenléted és a kedves szavaid.
Szeretettel: Rita 🙂
Kedves Rita!
Jól látod:.
A miértekre választ többnyire nem kapok,
jól lehet, hogy nincsenek is valós válaszok.”
Igen,ez nagyon jó meghatározás,hogy ´többnyire´,
mert még azokra a kérdésekrs amelyelyekre ´többnyire jönnek
válaszok kétséges,hogy igazak e!
Nem könnyü kiigazodni,különösen ma,mikor minden
oldalról ellentétes nézeteket hallunk,látunk,olvasunk!
Néha talán a legjobb felelet egyes kérdésekre:
“Amint a gyermeknél, ha nem akar vallani,
kínjában csupán annyit tud mondani, hogy csak.”
Gartulálok nagyon jó gondolataidra!
Szeretettel:sailor
Legyen szép napod!
“
Kedves Sailor!
Nagyon szépen köszönöm mind a megtisztelő látogatást, mind a hozzászólásod tartalmát, melyeken látszik, hogy nem csak átfutsz a sorokon, hanem azokra odafigyelsz és értelmezed is.
Szeretettel: Rita 🙂
Kedves Rita!
“Csupán tudni szeretném, hogy mi miért is van,
nem befolyásolni, egyszerűen érteni.
A miértekre választ többnyire nem kapok,
jól lehet, hogy nincsenek is valós válaszok.”
Hát igen sok mindent szeretnénk tudni, megtudni, de sajnos nem mindenre sikerül megtalálni a választ. Kitűnő, nagyon szép, sokatmondó versedhez szeretettel gratulálok:
Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
Nagyon szépen köszönöm a figyelmed, az átgondolt hozzászólást és a véleményed.
Sok szeretettel: Rita 🙂
Kedves Rita,
mély és elgondolkodtató a versed,filozófiai témát feszeget.
Jób könyve foglalkozik ezekkel a miértekkel. Neki volt egy csodálatos ,prosperáló élete, hatalmas vagyonnal aztán tragédiák követték egymást:elveszítette mindenét, állatait, gyermekeit (rájuk szakadt a ház a nagy szél miatt), tetőtől talpig fekélyes lett. A végén csak ült magába zuhanva és egy cserépdarabbal vakargatta fekélyes bőrét, a hamu közepén, meredve maga elé, keresve a miértet a történtekre.Fájdalmában többször Istenhez kiált: ” válaszolj, mondd el nekem, tudni akarom, hogy miért?” Ekkor forgószéllel megjelenik az Úr és 70 kérdést tesz fel Jóbnak, megmagyarázza neki,hogy mindenek felett hatalma van és a Gondviselésre kell biznia magát és ebbe a gondviselésbe nemcsak a természeti erők, az állatok, a növények ismerete és a velük való törődés tartozik, hanem az ember tökéletes ismerete, és a vele való törődés. Az ő hatalma végtelen…az emberé véges.
A kérdés az, hogy van ?e megnyugvás, vigasz, ha nincs konkrét válasz? Az életben sok mindenre nincs válasz…csak a vigasz és a hit .
Köszönöm az elgondolkodtatást. A versed gyönyörűre írtad.:)
Szeretettel és elismeréssel:
M.
Kedves Napfény!
A Te figyelmed csodálatra méltó, tanítani kellene. Ezt tapasztaltam most a többiek hozzászólásain keresztül is. Megtisztelő, ha valaki időt szán egy írás elemzésére, szinte belelép a másik érzéseibe, gondolataiba, magáénak érzi azokat. Jóbnak azt mondta a felesége, hogy tagadd meg az Istent és legyél öngyilkos, mire Jób azt válaszolta, hogy ha a jót elfogadtuk Isten kezéből, akkor a rosszat is el kell fogadnunk. Nem tettem idéző jelbe, mert nem kerestem ki ezt a részt. Szerintem a lényeg benne van. Ne csak addig legyen jó Isten, amíg ad, fogadjuk el a próbák, megpróbáltatások idejét is, hiszen azt ígéri, hogy nem hagy feljebb kisérteni, mint amennyit el tudunk viselni és a kimenekedés útját is elkészíti.
Köszönettel és szeretettel: Rita 🙂