Belső-Diaporáma kivetülés
(Gondolatok)
Előszó:
Ne hogy abba a hibába essél, hogy a következőket komolyan vedd! De ha akarod, akkor tedd!
Ezek csak az én belső gondolataim, amiket bizonyos események, élethelyzetek hatására fogalmaztam meg magamnak !!! (és titkon talán egyszer majd olvassa a gyermekem is, mint valamiféle Parainesis-t). Ide csak azért teszem fel, hogy a kapott reakciókból leszűrjem, hogy jól gondolom-e, illetve jól fogalmaztam meg a dolgokat.
/Még egy dolog: a szavak csűrése csavarása sohasem volt az erősségem, úgyhogy bocs, ha valami nehezen érthető, vagy gyerekesnek, zavartnak tűnik./
Látod magad körül sorra meghalni az embereket, és egyszer majd rájössz, hogy Te leszel a következő.
Hallod mindenhonnan a kozmosz messzi hangjait és rájössz arra, hogy azok 200 millió évvel ezelőtt indultak, s ha válaszolsz is, azok csak 200 millió év múlva érnek oda vissza.
A reményt csak magunkban találhatjuk meg, itt és most.
Fontos, hogy honnan jöttünk, ki adott nekünk testet és lelket, de a legfontosabb az, hogy ezzel mit kezdünk.
Tovább visszük és tovább tudjuk-e adni olyannak, aki érti, érdekli és értékeli.
Mit ér, ha 200 millió évnyire van egy másik élet? A miénket itt kell megnyernünk, átélnünk és elhalnunk.
Mindegy, hogy hogyan nevezed azt, aki; vagy ami vezérel Téged: Allah, Isten, Buddha vagy Ego. Lényeg az, hogy amit el akarsz érni, az olyan legyen, amit belülről érzed, hogy jó. Bele tudj nézni abba a furcsa tükörbe, és ne kelljen lesütnöd a szemed magad előtt.
Az aljasság csak mások által fejlődik ki, de csak Te engedheted szabadjára, és csak Te foghatod be újra.
Gyűjts magad köré olyan embereket, akik szeretnek és kimondják őszintén rólad a véleményüket. Ez az igaz tükör, amibe bele kell folyton nézned.
Te is tarts tükröt másoknak, de ne bújj mögé. Légy te magad a tükör.
Tanácsot könnyű adni, de nehéz betartani, még annak is, aki adja. De kell, hogy legyen mögötte tapasztalatnak.
Az öreg indián szavai csengenek vissza: „Elszakadtunk attól, amiből lettünk és ahova visszakerülünk. A szálakat elszabtuk, és folyamatosan tépjük.”
Mielőbb vissza kell találnunk! Menj be az erdőbe, szaladj ki a rétre, nézz körül, és csendben hallgasd a hangokat. Szívd be a friss levegőt, melegedj a nap sugaraiban, érezd a tél hidegét, lásd az ősz ezer színeit és érezd a tavasz erejét.
Mindezt mutasd meg gyermekednek, ha nem is értékeli azonnal, hidd el, érzi, hogy ez jó neki. És vissza fog térni egyszer ugyanúgy, mint Te. Ő is meg fogja mutatni gyermekének, mert rájött arra, hogy ez jó. Neked fogja ezt megköszönni, mert ez a mi világunk és a célunk.
A birtoklás mindig gyűlölethez vezet. Nem azt mondom, hogy ne legyen semmid, de ne az legyen az elsődleges és a legfontosabb célod. Nem az a fontos, hogy belevésd a kőbe vagy a fába, hogy itt jártál, hanem az, hogy tudod, ott jártál. Fontos Neked és számít valamit.
A dolgok, az érzések és az emberek is eltűnnek. A lényeg, hogy mi marad utánunk és az, jobb lesz-e vagy rosszabb.
A rossznak is van jó oldala (Yin-Yang) A hullám után jön a hullámvölgy, a hegycsúcs után jönnek a völgyek. Éld meg őket, érezd mindkettőt. Ettől leszel teljesebb, de tiszteld az erőket, amik hatnak rád, akár rosszak, akár jók.
Tisztelet?! Miért lennél Te a legnagyobb, a legerősebb? Te vagy Isten?
Mert ha nem, akkor biztosan van nálad erősebb, okosabb, szebb vagy gazdagabb.
De van-e szerényebb, barátságosabb, segítőkészebb vagy szeretőbb ember?!
Igaz ezekhez több akarat, ész és erő kell és nehezebb az út, hogy ilyenné válj.
Nem lehetsz szent, de legyél kicsi szent, legalább magad előtt. Ismerd fel azokat a dolgokat, amik értékesek. Ehhez kell egy kis intelligencia, odafigyelés, érdeklődés a világ dolgai iránt.
8-4-ig, hétfőtől péntekig, 1-től 31-ig, januártól decemberig, születéstől a halálig nincs megállás.
De még is állj meg! Nem kell hátraarc, csak lassíts, pihenj meg, nézz körül. Nézz ki a rohanó vonatod ablakából jobbra is és ballra is, szállj le néha egy-egy állomáson, mert hamar a végállomásra érsz. Lehet, hogy korábban, mint ahogy szeretnéd.
A kérész is élvezi azt a gyönyörű néhány órát. De Ő is az utódai miatt oly boldog és serény. Te se magadért legyél csak kérész.
A teljesebb élethez, a megvilágosodáshoz nem a teljes önsanyargatás kell, de nem is a gyönyörök hajszolása.
A mérték a lényeg! Tudd, hogy hol a határ. Nehéz ezeket betartani, mert folyamatosan sulykolják az elmédbe a reklámokban, hogy: Mert megérdemled! Vedd meg! A tiéd! Szükséged van rá!
Mi igazán a tiéd és mi az, amit nem tudnak elvenni tőled? A hited, a tudásod, a becsületed, a…. Ezek mind kézzel megfoghatatlanok, nincs rajtuk árcédula, de annál súlyosabb és drágább, megfizethetetlen dolgok. Ezeket csak Te tudod elvenni magadtól!
Annyi hatás ér minket a mai modern világban, hogy ember legyen a talpán, aki kiigazodik közöttük, mi a jó és mi a rossz, mi az igaz és mi a hamis. Az első értékmérő műszert a szüleinktől kapjuk, a családtól, majd jön az iskola és a baráti, kortársi csoportok és a saját tapasztalatok.
De ha már az első műszer hiányzik vagy hibás?! Az utána következő minden egyes érzékelés is hibás lesz.
Ezért kell védeni a családot, azt az alapvető fontosságú intézményt (ahogy a tudomány nevezi). Sajnos egyre jobban veszít a fontosságából az emberek gondolkodásában. Egyre kisebb létszámúvá válik. Régebben ősi közösségek, törzsek védték tagjaikat, majd a nagy, többnemzedékes családok, ma már szinglikről beszélnek, egyszülős családokról!?
Ki mutatja meg a gyermeknek a szerepeket, az alapvető normális emberi érzéseket; viselkedésmódokat (apa-anya szerep, vezetői-beosztotti szerep, gyengédség-határozottság, büntetés-megbocsátás, összetartozás-elválás …stb)? Hol élhetné meg a gyermek máshol büntetlenül, hol próbálhatja ki határait, mint a családban.
De nem csak emberek vesznek körül, hanem az alapvető elemek: fény, víz, föld, levegő, idő, térés és ne hagyjuk ki a szeretetet se. Ezekből egyre kevesebb van és egyre szennyezettebb minden: A nap sugara káros; mérgező a víz, a föld, a levegő; egyre kevesebb a tér és az idő. Az emberek elfelejtik, hogy milyen nagyon nagy szükség van a tiszta elemekre, hiszen mi is ezekből vagyunk, mi is ezek között és ezekben létezünk.
Két ellentét jellemzi az embereket a világban:
A Szeretet és a Önzés
Az első
befogad, érted nyúl, önzetlen
Másokat szem előtt tart
Önmagában jut a csúcsra, a teljességbe
A második
magához ránt, oda bilincsel
elnyom maga körül mindenkit
Magasra juthat mások hátán, de onnan nagyot eshet
A Szeretet az egyik legszebb dolog a világon, de egyre ritkább is.
Ezért pusztul el minden, amit az ember hoz létre, épített fel; maga az egész világ is, a FÖLD.
Még ezt is be akarjuk kebelezni, mint egy vírus, amely elpusztítja az anyasejtet/gazdasejtet.
De ne csüggedj, légy vidám! Ez átsegít mindenen. Közelebb hoz másokat. A mosoly az egyik egyetemes mimika, amely minden kultúrában, minden népnél megtalálható és ugyanazt fejezi ki. A szavak előtti kommunikáció eredménye. Mosolyod legyen őszinte. A mosoly a legnagyobb fegyver a világon. Kár hogy egyre kevesebben járnak-kelnek mosollyal az arcukon. Pedig ez ingyen van, sosem fogy el, de feltölti a másik embert.
Ha nem is tudsz vicceket kitalálni, mesélni, de értsd a viccet és élvezd, nevess! (Állítólag fogyaszt)
De vedd is komolyan a viccet. Ahogy Osho mondta: Több tanulság és igazság van a viccekben, mint ahogy azt gondolná az ember.
A mi kultúránk része a vidámság és része az ital fogyasztása is. Ha iszod az italod, ne azt élvezd benne, hogy elveszi, eltompítja a gondjaidat, gondolataidat, hanem azt, hogy ad egy másik érzést: az ízt, a baráti társaság örömét, az alkalmat, amiért iszol, legyen az öröm vagy bánat.
….
Itt folytatom majd, hiszen még élek és érzek; és remélem, hogy még jó sokáig.
…
U.i.:
Ezek csak képek, gondolatok és szavak. Ezek mind elégnek, elszállnak és a feledés homályába merülnek. A fontos, hogy mi marad meg benned ezekből.
Ne felejtsd el, hogy mit éreztél, amikor ezeket olvastad, hallottad, mert ez a lényeg!
1 hozzászólás
Kedves szirom!
Gondolataid általános igazságokat, bölcsességeket tartalmaznak. Ezért tudok azonosulni velük. Én is sokszor fogalmaztam meg hasonlóakat:-))