Itt a tél, s alattomosan támad a kellemetlen tüneteivel a nátha, s az influenza. Rengeteg búvóhelye van a gonoszkodó vírusoknak télen. Miért pont ez az időszak kedvez a betegségek kialakulásának? A magyarázat pofonegyszerű! A lehűlés, a nyirkos levegő, a nulla fok körüli hőmérséklet, ideális a betegségek többségét okozó vírusok szaporodásához – mindez önmagában még nem lenne elég, de ilyenkor immunrendszerünk is gyengébb, és a gyakori téli depresszió is terheli szervezetünket.
Számos kórokozó telepszik meg a bevásárlókocsi fogóján, liftek nyomógombjain, metrón, mozgólépcsők karfáin, buszon, villamoson, nyilvános mosdókban, wc-ben, üzletekben. A minap olvastam egy tanulmányban, hogy a kórokozók egyik kedvenc helye a munkahelyi íróasztal – ki gondolná? Kimutatták, hogy 400-szor annyi baktérium található itt, mint egy átlagos wc-ülőkén. S íróasztalunk legfertőzöttebb tárgya az egér, a billentyűzet és a telefonkagyló. Hisz’ zajlik az élet az irodaházakban. Nem árt ezeket időnként fertőtlenítőszerrel lemosni, bármilyen komikusnak hangzik. S a gyakori kézmosás is az elsődleges védelemhez tartozna. Sőt néha nem ártana szellőztetni sem!
A másik fontos dolog, hogy rétegesen, az időjárásnak megfelelően öltözködjünk, s fokozottabban figyeljünk a vitamin bevitelre. Sokat legyünk friss levegőn, sétáljunk, ha lehet a tömegközlekedés helyett gyalogoljunk kicsit. No persze, ha van rá idő! Mert ez a fránya idő (!) ő uralkodik felettünk, s mindent rá is fogunk. Így a téli sportokat már meg sem merem említeni jó tanácsként. Pedig szüksége lenne mindenkinek rá. Ha más nem, egy jó kis hógolyózás, vagy szánkózás, vagy egy hosszú vasárnapi séta egy romantikus havas tájon.
Ha viszont már elkaptuk a kórságot, akkor a legjobb a következőket szem előtt tartani.
Míg nincs láz és komolyabb tünet, házilagos módszerekkel is sikeresen felvehetjük a harcot. Éppen ezért az első jelek felbukkanásánál már komolyan kell venni, s azonnal megtenni a megfelelő óvintézkedéseket. Ezzel megelőzhető a betegség elhatalmasodása, a szövődmények kialakulása, s nem utolsó sorban mások megfertőzése. Mivel a nátha cseppfertőzéssel tejed, alapszabály, hogy mindig zsebkendőbe tüsszentsünk, ugyanis a tüsszentés során kilökődött baktériumokat vagy vírusokat tartalmazó részecskék sebessége akár 160-180 km/órát is elérheti. Elképesztő, mint egy ezer köbcentis motor, úgy száguldoznak! Ezeket a gyorsan mozgó részecskéket egyméteres sugarú körben belélegezheti bárki, és már meg is kapta a betegséget.
Legtöbbünk pontosan ebben az időszakban nem figyel arra, hogy otthon maradjon. Mert éppen muszáj mennie dolgozni, muszáj elvinni a gyermeket oviba, muszáj elmenni iskolába, muszáj az előadást megtartani és sorolhatnám még miért muszáj betegen is menni… S közben elhatalmasodik a betegség és még a környezetünket is megajándékozzuk egy-két virgonc vírussal.
Tehát a legfontosabb tanács, ha náthásak vagyunk legalább egy-két napot töltsünk ágyban, ugyanis nem lehet tudni, hogy komolyabb betegség első tünete-e, vagy csak egy meghűlés áldozatai vagyunk. Ha nem jelentkezik láz és más tünet, akkor két napi fekvés sokat segít, immunrendszerünk a pihenés alatt fokozottabban tud működni, s beindul a védekező mechanizmus. Meleg (nem forró) csipkebogyó, citromfű, kamilla tea keverékét vagy mézes, citromos teát fogyasszunk bőségesen, finom fokhagymás pirítóssal. Köztudott a fokhagyma jótékony, gyulladáscsökkentő hatása! Együnk gyakran gyümölcsöt (részesítsük előnybe a citrusféléket), könnyen emészthető ételeket, salátákat, zöldségféléket, fehér húsokat fogyasszunk. Bújjunk be egy jó meleg ágyikóba, vegyünk fel – akár – még két zoknit is, hallgassuk meg kedvenc CD lemezünket, szundikáljunk amennyit csak bírunk.
Ha végtagi fájdalmak is jelentkeznek, akkor egy eukaliptusz – olajos meleg fürdő is sokat segít, melynek ismert vírus-baktériumölő illetve lázcsökkentő hatása van, illóanyagait fürdés közben be is lélegezzük. Egyébként a téli fertőzéses időszakban ajánlom irodákban, lakásban is illatlámpa segítségével a levegő fertőtlenítésére.
Az orrfolyás a bőrt kisebezheti, gondoskodjunk egy kis védőkrémről még időben, mielőtt tűzvörös sebek éktelenkednének bájos orrocskánk alatt, jól bevált védőanyag erre a szőlőzsír, persze vigyázzunk, ne meggyes legyen, nehogy úgy járjunk, mint Gyömbér a Ciki I. c. történetében. (lásd: Napvilág – Gyömbér alkotásai között)
Láz és fájdalom is gyakran kíséri a náthát vagy az influenzát.
A láz egy védekező reflex a fertőzés leküzdésére, nem kell megijedni tőle. A láz megemeli a normális testhőmérsékletet, s szépen elkezdi pusztítani a kórokozókat. Ezért tévhit az, hogy teljesen le kell húzni a lázat, egy elviselhető hőemelkedés bizony segít a gyógyulásban. Természetesen ha rohamosan emelkedik, akkor gondoskodni kell a csillapításról. Leghatásosabb a hűtőfürdő, percek alatt lehúzza a makacs lázat. Egy a lényege, hogy melegvízbe kezdjük el és fokozatosan hűtsük le a vizet, amennyit elvisel a testünk. Majd egy nagy fürdőlepedőbe gyorsan bugyoláljuk be magunkat, így szárítsuk le a vizet testünkről. S gyorsan vissza az ágyba!
Természetesen, ha fokozódnak a tünetek a hidegrázás, a láz, a végtagfájdalmak, köhögés – orvos által meghatározott gyógyszerekkel csillapíthatók, ám a nátha kórokozóit még ezek a szerek sem tudják sarokba szorítani: a szervezetnek egyedül kell velük megküzdeni! Ezért fontos a pihenés, hogy az immunrendszer tudjon dolgozni és ezért felelőtlenség saját magunkkal szemben, ha fittyes sem hányva rá, nem vonjuk ki magunkat a „közélet forgatagából”, s nem parancsolunk egy kis kényszerpihenőt. Ezzel az apró odafigyeléssel megelőzhető lenne számos veszélyes szövődmény kialakulása, mikor már csak az antibiotikus kezelések segíthetnek. Itt felhívnám a figyelmet arra, hogy a kezdeti tünetek megjelenésekor felesleges antibiotikumhoz nyúlni, ugyanis a vírusos náthák illetve az influenza kórokozói ellen az antibiotikumok semmit sem érnek, hiszen csakis a baktériumokat képesek ártalmatlanná tenni. Bizony a gonosz vírusok, ha nem küzdünk meg velük a betegség elején, előkészíthetik a terepet egy bakteriális fertőzés számára, mely sokkal hosszadalmasabb ágyban-fekvést és komolyabb gyógyszeres kezelést igényel.
Vajon felvértezhetjük-e magunkat valamiképpen jó előre a vírusok ellen? Igen! Az egészséges életmód nagyban befolyásolja az immunrendszerünket. A változatos táplálkozás, vitaminok ásványi anyagok, s megfelelő mennyiségű (napi 1,5-2 liter víz) folyadék bevitele télen is. Újabban ajánlják a szaunázást, mely nemcsak erősíti a szívet és a keringést, hanem a méregtelenítés mellett a megfázás ellen is véd. Sport, mozgás! S ha hideg van sál, sapka!
Szóval élvezzük és éljük az életet, és varázsoljuk tudatosan egészségessé és boldoggá napjainkat. Ne hagyjuk, hogy ránk nyomja bélyegét a rossz időjárás, vagy mások rossz hangulata, ne hagyjuk elhatalmasodni a rossz szokásainkat. Az egészségünket, életünket és benne játszott szerepünket magunk alakítjuk ki, s mi magunknak találjuk meg mindenben az örömet és boldogságot! S ha valóban odafigyelünk e kincsre – az egészségünkre, akkor sokkal kevesebbet leszünk betegek.
Hapci…
Ó pardon! Lehet megfáztam picikét…megyek az ágyikóba! Viszontlátásra!
Szép, betegségmentes téli napokat kívánok mindenkinek:
Dr. Sleep Well
14 hozzászólás
Értettük.)) sál sapka…megyek cseresznyét szedni…))
Kedves DSW, mert már így foglak hívni, mikor rendel?
……..tudom, csak március 4.-étől van már hely..((
De köszönöm a jótanácsokat, mert tudom ezt komolyan kell venni…
Üdvi: dp.
Cseresznyét szedni sapkában és sálban? Na szép!:DDD Elképzeltelek:))
Köszönöm, hogy olvasol!:))
Ez jó volt…hapci!.) Sok okos, értelmes tanács, igazán jó köntösben, kedves sleepwell dokornő.:)
Gratulálok: Colhicum
Kedves Colhicum, látom elkaptad, már Te is hapcizol:) Szóval bújj az ágyikóba szépen:)
Köszi, hogy itt jártál:)
"Komoly dolgok" szórakoztató köntösben…
Grat. Gyömbér
Köszi Gyömbér! Remélem Te még nem vagy náthás!:)
Köszönjük a tanácsokat, élvezet volt olvasni. Sajnos, észrevettem, hogy manapság még a legnagyobb hidegben sem divat sapkát hordani. Egyetértek veled, élvezzük és éljük az életet, és ha mégis megbetegednénk, kúráljuk magunkat, ügyelve arra, hogy lehetőleg másoknak ne adjuk tovább. Hapci!!!!!(Éppen most gyógyultam ki a náthából.)
Köszönjük Dr. Sleep well, hogy megosztotta velünk eme tanácsokat, ha egyszer náthás leszek, majd betartom:)
Tetszett a stílusod:)
🙂 Bocsi, hogy mostanában nem nagyon vagyok fent. Jó kis cikk! Nemrégiben én is majnem megbetegedtem, de még csírájában elfojtottam a dolgot. Azt tudtad, hogy a házban lévő helyiségek közül állítólag a konyhában található a legtöbb kórokozó? Nemrég olvastam valahol. :):)
Köszönöm nektek Rozália, Henkee és Davey, hogy itt jártatok, s mindenkinek mégegyszer!:)
Davey! Igen tudom, a konyhában nagyon jó táptalajt találnak a kórokozók. Az előző napii vacsora nyomai a konyhai mosogatóban szalmonellafertőzést vagy akár ételmérgezést is okozhatnak. Egyes influenzavírusok pedig napokig képesek életben maradni a konyhapulton vagy vágódeszkán. S a mosogatószivacsról már nem is beszélek! Nem véletlenül mosogattak el azonnal nagymamáink, s nem véletlenül forrázták ki alaposan a szivacsot, mosogatórongyot, s súrolták ki fertőtlenítővel a mosogató edényt. Ők tudtak valamit, pedig nem volt modern gépesített konyhájuk.
Gyere picit gyakrabban!:)
Szerencsére én nem szoktam olyan könnyen elkapni a náthát. De ha mégis, akkor megfogadom jó tanácsaid.
Hát persze, mert a geológusok sokat vannak friss levegőn!:)Szóval Te nem fogsz megbetegedni Tamás!:) Köszi, hogy olvastál!:)
Kedves Sleepwell!
Hosszú évek óta nem voltam sem megfázva, sem nem kaptam el az influenzát. Nos az idén már előre felkészültem, hogy még csak véletlenül se, rengeteg gyümölcs, napi 3-4 liter folyadék, (nem túlzás) vitaminkomlex és még miegyebek szedése, sőt rengeteg szabadlevegőn járás.
És most itt vagyok, nyakamon a vastag sál, mert fáj a torkom. Lábamon zokni, melegítőben és pizsamában, vastag takaróval takarózva a kb. 25 fokos szobában. A hátam már szétszakad a fekvéstől és a bőrőm is fáj a láztól.
A fene megette, az én vírusaim nem tudják, hogy csak hol lenne szabad nekik támadásba lendülniük. De tudom már! Elolvastatom velük ezt a remek írást, és remélem mélységes szégyenükben távoznak tőlem!
Aranyos és hasznos amit írtál! Tetszik!
üdv.:
hamupipő
Kedves Hamupipő! Maradj ágyban, amig gyenge vagy, s folytasd a sok vitamint és folyadékot, s néha egy fájdalomcsillapató segít, a virusra sajnos nincs gyógyszer, csak a pihenés. Írj addig szép verseket nekünk!:)
Mielőbbi gyógyulást kívánok Neked!:)