Remény nélküli, szegény falu volt, valahol a sziklákkal telehintett, erdős felvidéken. Félve bújt meg egy domb lábánál, melynek tetején a gőgös vár trónolt. Acélszürke kövekből építve, oltatlan mésszel habarcsolva, jobbágyvérrel öntözve. Emberöltőn keresztül jártak ide robotba a parasztok, emelték görcsberánduló izmokkal helyükre a sziklákat. Ha alászorult a kéz, zúzódott a láb, nem számított. Magasodjanak a falak, haladjon a munka, pusztuljon, aki gyenge. Aki nem bírta, deresre húzták. Tízet neki először. Ha nem használt, másnap húszat. Ha beteg a férfi, jöjjön a gyerek és az asszony. A várnak fel kell épülnie, mert ezt akarta az Úr. Nem az égben lakozó, hanem a földi. A király törvénye azt mondta, évi ötvenkét nap a robot. Az Úré azt, hogy indulj, vagy botozás lesz a részed. Hajts fejet, dolgozz szorgosan és tiéd lészen a mennyeknek országa. Nem a földi, hanem az égieké. Bár ahhoz először meg kell halni. De a halál könnyen jött, főleg annak, aki felemelte a fejét.
A domb oldalán ritkásan fa, csenevész bozót nőtt. A falut magas sövénykerítés övezte, távolabb felszántott földek, legelők. A házak félig a földbe ásva, zsuppszalma tetővel, köröttük gallykerítés. A szekerek kerekeitől, a reggel-este erre terelt jószág patáitól felszaggatott úton sár. A kunyhók közt is. Mindenütt! Az állandó köd, a szemerkélő eső ritkán engedte fölszáradni, a gyalogosok fél lábszárig merültek bele. Hiába topogtak a pitvarban, behordták mindenhová. Ha néha-néha megszáradt, akkor meg szúrta, hasogatta a lábat, bocskort kellett húzni. Ez a falu a sáré volt. Ebből születtek, ebben botorkáltak, ide temettek mindenkit. Itt éltek a sár szülöttei.
Kisebb lovascsapat jött a falun keresztülvezető úton. Félig az egyik kunyhó mögé húzódva parasztgyerek nézte őket. Mocskos, ócska daróc-ujjasban, -nadrágban. Mezítláb. Tízes évei elején, közepén járhatott. Elhanyagolt, szemébe lógó, szőkésbarna haját néha félrecsapta, hogy lásson. Száját tátva bámészkodott.
„A lovasok, ó Istenem, be gyönyörűek… Harcosok, katonák!”
Csillogó láncingek, mellvértek, fekete köpenyek, sisakok és kardok. Mintha nekik nem számítana a köd és a sár, csak jöttek és jöttek. Áradtak, mint egy csodálatos, gyönyörű folyó, mely úgy vág át a piszkos, földhözragadt világon, hogy szépségéből közben mit sem veszít. Erő sugárzott belőlük, egyfajta bármit leküzdő hatalom.
Élükön – a testőrök után – a fenséges tartású Úr, a környék istene, kinek kezében minden halandó élete. Merev arcán gőg és közöny. Pompás, éjfekete köntöse beterítette lova farát, csuklyája a fejébe húzva. Maga elé nézett. Neki ebben a faluban nem volt látnivaló. Ismerte, hisz az övé volt minden szál rőzse és minden felsíró csecsemő. Rajta múlt, melyiket dobják a tűzre. Mögötte jó tucatnyi láncinges fegyveres poroszkált. Közöttük kötélre fűzve három megbéklyózott, elvadult külsejű, fiatal férfi. Mellette lovagolt az Úrfi, az Örökös. Nagytermetű, csontos kamasz volt, angyalarcú, sötét hajú, minden lány álma.
„Belül meg fekete, mint az ördög” – gondolták a falusiak, ha ránéztek.
Kedves, mosolygós legénynek látszott. Le szokott járni a faluba kíséret nélkül is. Közvetlenül, barátságosan bánt mindenkivel, a lányok bolondultak érte. És reménykedtek, hogy majd ők! Nekik majd sikerül. Hiába!
A harcba volt szerelmes, a vérbe. Kihívott minden valamirevaló legényt a faluban. Nem lehetett kitérni előle. Félelmetesen jól verekedett, ügyesen és kíméletlenül. A faluban csak botot használt, de a várban állandóan karddal, tőrrel gyakorolt. Okította néhány sötét ember is, kiket az Úr hozott messziről. Gyakorlott gyilkosok, akik megtanították azokra a fogásokra, melyekkel mindig győzött.
Nem néha, nem sokszor. Mindig!
Igaz, olykor némelyik falubeli suhanc majdnem elkapta. Ilyenkor azonban előkerült valami rejtett fegyver, melytől nagyon gyorsan elment a bátorsága a legénykedőnek, aki nem akarta megérteni, hogy egy úr sohasem veszít. Nem veszíthet, hisz azért ő az úr!
Ilyenkor már nem is csak legyőzte a túl sokat akarót, de beletaposta a véres sárba. Olyan kíméletlenül, hogy nehezen talált vissza az eszére a vesztes, ha visszatalált egyáltalán. Az idők során egyre durvább lett, kerülte már minden legény a környéken! Senki sem állt meg előtte. Inkább meghunyászkodva tűrték, bármit is tett. „Nem harcos ez, hanem gyilkos… Vagy Úr? Egyre megy!” – mormolták maguk elé a kocsmában, ha az italból bátorságot merítettek.
Az Örökös unottan nézelődött, jobbjával egy öklömnyi kavicsot hajigált. Az út mentén álldogáló falusiak közül kinézte magának a száját tátó gyereket, egyet gondolt és hozzávágta a nehéz követ. Közelről, talán nyolc-tíz lábról, és a szurtos kölyök is másfelé figyelt. Mégis, a szeme sarkából észrevehette a felé zúduló veszedelmet, mert fejének kis biccentésével elengedte maga mellett. Nem kapkodott, nem ijedt meg, szelíden mosolygott. A kő – majdnem érintve arcát – a kunyhó falának csapódott, majd le a sárba. Az Úrfi gonosz vigyora lehervadt arcáról. Bosszússá vált, szemlátomást jobban esett volna neki, ha a lövedék bezúzza a kölyök fejét. A menet továbbhaladt, senki sem törődött az eseményekkel. Az Úrfi keze a nyeregtáskájába mélyedt, valamit előszedett. Elléptetett a suhanc mellett, majd villámgyors mozdulattal visszakézből hozzávágott egy csatakeresztet. Nyergéből hátrafordulva durván felröhögött, előre élvezve a bekövetkező tragédiát.
A szemtelen senki azonban könnyed hajlással elkerülte a gyilkos készséget és még szélesebben vigyorgott. Hisz az Úrfi azzal tisztelte meg, hogy tréfálkozik vele! Az éles, hegyes fegyver tövig merült a kunyhó vályogfalába.
A katonák arcán átsuhant egy könnyed mosoly, az Úr késpengényire szorított szája megrándult. Lassan odafordította fejét fiához. Tekintetében gyilkos düh lángolt. Mereven nézte az Örököst, aki érezte, hogy baj van. Elvörösödött. Hisz őket most nevetségessé tette egy paraszt.
– Meghalsz pór! – rikoltott. – Hogy mered… – Kardot rántva rúgatott volna a nemtelen senkit levágni, amikor…
– Vissza – Nyugodt hang, indulat nélküli. Az Úr szólalt meg csendesen. – Nem így! – Kissé oldalra fordulva jelentőségteljesen ránézett egy durva arcú, idősebb férfira – katonái vezetőjére –, a rabokra, majd a kölyökre.
A lovas kivált a menetből, magához intette az út mellett álldogáló Korgot, a kocsmárost. Néhány halkan elsuttogott szó után valamit adott a vigyorogva bólogató vörös embernek, aki a kölyökhöz lépett.
– Hé, Urlas! Menj az urakkal, vón’ egy kis munka! Kapsz majd enni is, meg ami kell! Szedd a lábad, gyerekem! Nem kell magaddal vinni semmit. De nem ám! Hehe! Eriggyél hamar!
„Menjek velük? Mire vagyok én jó? Mindegy! Nincs olyan piszkos foglalatosság, amit el ne végeznék. Sosem leszek fáradt! Biztosan enni is adnak. Talán nem is bírok vele egyszerre. De ha kevesebb, úgy is jó. Nem kell nekem olyan sok.”
Lázasan rohanó gondolataival küzdve a maszatos, kiéhezett kölyök beállt a durva arcú, vigyorgó lovas mögé, és szaporán kapkodva lábait elindult a sötéten komoruló vár felé.
17 hozzászólás
Heló.
Nem vagyok kritikus,csak szeretek olvasni és novellákat,regényt sem írtam soha. /legfejebb néhányat/Amikor elkezdek olvasni egy regényt v novellát,akaratlanul bennem van,hogy érdekel vagy sem. Ez érdekel. Nincs benne semmi maszlag, finoman mutat mindent, ami fontos, képszerűen jönnek elém a mondatok, tiszták és jól érthetőek.Érdeklődést kelt, hogy mi történik tovább és még az is benne van, hogy én mit írnék-de a hogyan már nincs-ezt te megteszed,mert várom a következő fejezetet. "Jó tollad van"-szokták mondani, de ez igaz rád is. Én Jókain. Hugón és Vernén "nevelkedtem",a mai korosztály egyiket sem olvassa-de ez nem baj, mert arra bíztatla,hogy folytasd az írást. Nekem tetszik, szívesen olvasom,mert van íze-szaga, amit kóstolgatni lehet és szerintem érdemes is. Elolvastam az előző műveidet is és ennek tudatában írtam mindezt! Üdv:ruca
Köszönöm szépen!
Amiatt van bennem a kételkedés, mert életem második írásának átirata, felújítása ez. Attól tartottam, hogy sok modorosság, túlírás marad benne. Nekem tetszik, de ez nem mérvadó, nem látom kívülállóként. Pontosan az a célom, hogy hangulata: íze, szaga, zamata legyen annak amit írok. Az, hogy mindezt nem én írtam le azt jelenti valamennyire sikerült.
Jólesett amit írtál, még egyszer köszönöm!
Szia. Nem hiszem,hogy túlírásoktól hemzsegne, vagy a modorosság megenné, befalná.Sőt, a témára tekintettel, elbírna többet is, mert bemutatod az első részben a történelmi időt,a helyet és a -talán-kezdő szereplőket. Ha nyílik az ajtó, mindenki figyeli, ki jön be és az milyen. A regényed is nyit, a forma ahogy teszed, nekem tetszik. Bátorság, jó lesz ez, meglátod!
szia:ruca
Köszi Ruca, lesz ebből valami. Egyébként regényt szinte könnyebb írni, mert tágabbak a lehetőségek és elég jó vagyok a hangulatok leírásában és a leíró részekben. Meglátjuk, folytatom majd.
Szia Laci!
Szerintem abszolút regény képes az írásod. Teljesen le tudott kötni. Hibátlannak éreztem a szóhasználatokat, a mondatszerkezeteket. Törés nélküli folyamatos történet követés. (figyelembe vettem, hogy regénynek indul) Már az első fejezet is felkelti az olvasó figyelmét. csak jó és pozitív véleményt tudok róla mondani.
Ígéretes regény kezdete. Én buzdítanálak, hogy folytasd. Szívesen követném nyomon tovább a történetet. A véleményemben semmilyen udvariaskodás nem volt. Így gondolom.
Baráti üdvözlettel
Zoli
Szia! Úgy látom, azaz olvasom, hogy a sötét középkor a szíved csücske. Én nem vagyok kritikus olvasó, mert ha tetszik egy írás a hibákat meg sem látom. Egy biztos, hogy ez a regénykezdet jó, mert tudom, hol, mikor játszódik a történet. Kik lesznek a főszereplői és a jellemükről van fogalmam már. Egy biztos, hogy ezt a regényt elolvasnám, mert felkeltette a kíváncsiságom. Várom a folytatást.
Szia Prince!
Köszönöm és véresen komolyan kérlek a fikázásra. belefeccölök párszáz munkaórát és a kiadók kiröhögnek vele. Lehet, hogy még nem vagyok elég érett a regényírásra. Mondjuk, ha nem próbálkozom, nem is tanulok.
Laci!
Amit leírtam, véresen komolyan gondoltam. Várom a folytatást és ígérem, ha bele lehet kötni, bele is fogok. Eddig ez teljesen rendben van nálam. Már úgy olvastam, mint egy regényt.
Üdv
Zoli
A témához csak annyit tennék hozzá, hogy a kiadók lassan eljátsszák a régi tekintélyüket. Mert bizony valamikor volt, de most? Ha van pénzed, bármilyen szemetet kiadhatsz. A kiadó nem foglalkozik vele, ha egyszer megkapta a hasznát. Mégis azt mondom, a lényeg, hömpölyögjön a betűtenger. Majd mindenki megtalálja benne a neki valót.
Írok majd véleményt a regény részletről is, de ahhoz előbb többször is elolvasom még.
Szia Artúr!
A kiadók annyiban jelentenek komoly szűrőt, hogy anyagilag sokat veszítenek, ha mellényúlnak. A magánkiadás veszélyes. Kis példányszámban nem lehet befutni vele. Ha a Gold Book kiadó bevállalna, ők fel tudnák futtatni a regényt. Álom, álom édes…
Szia Jega!
Örülök, hogy tetszett. Most kivételesen nem csak azért tettem ki, hogy az elismerésekben fürödjek. Szeretnék már regényt írni, de jó lenne, ha kiadható lenne. Természetesen belül tudom, hogy nem fog sikerülni, mert az első csak nagyon keveseknek jön össze, de azért ki lehetne bírni, ha mégis.
Holnap teszem ki a második részt.
Szia! Csak pozitívan, mert aranytollú vagy.
Köszönöm szépen, nagyon aranyosak vagytok!
Nagyon szeretném elhinni, de hihetetlen különbség van a lelkes véleményetek, és a hideg kiadói elutasítás között. Sebaj, megírom, közben megtanulok regényt írni. Ha nem is fog kiadásra kerülni, a tudás megmarad.
Szia!
Ez az első írás, amit olvasok és véleményezek itt
Kíváncsi vagyok a folytatásaira is, tetszik! Csak annyit tennék hozzá, hogy én néhol hosszabb mondatokba foglaltam volna a témát, így néhol úgy éreztem, meg-megakad. Másoknak viszomt, ahogy láttam, épp ez tetszett, szóval úgy folytasd, ahogy Neked adja magát!
Köszönöm, hogy olvastad!
)
A harmadik résznél adtam Neked választ. (így akit érdekel, odakattint és növeli az olvasottságomat
Szuperhős születik! Ez volt az első gondolatom, amikor a kölyök ügyességéről olvastam. Fiatal még és jóhiszemű. Egyszerű gondolatokkal a fejében. Jó, hogy nem zúzódott szét. Azt hiszem, fogunk mi még izgulni a kalandjain.

Filmszerűen, remekül írsz. Nem csak azt látja az olvasó, ami a sorokból ered, hanem, megérezteted a jövőt is. Előre vetíted a történet izgalmas lehetőségeit. A feszültséget fenn tudod tartani. Remek kezdés. Megyek a következő részhez.
Ja, igen. Én nem találtam benne hibát.