. A sivatag felől meleget és édeskésen nehéz hullaszagot hozott a szél. A vár előtt dúló csata zaját elnyomta a szerzetesek kórusának hangja
Odakint szikrázott a napfény, a templom félhomályát nem tudta elűzni az oltáron és az áldozórácson pislákoló pár szál gyertya.
Ezüsttel hímzett fehér ornátusában úrfelmutatáshoz készült a pap.
Abban a pillanatban, amikor felemelte az Oltáriszentséget, egy emberként zuhantak térdre a lovagok, és harsant fel a vár udvarán a rohamra indulók kiáltása.
Rohamra és halálba – gondolta a lovag szomorúan. Nem járta át a jól ismert áhítat, megrendültség a pap égnek emelt karja láttán. Társaira gondolt. Azokra, akik már ott hevernek a szaracénok által ütött sebbel a forró homokon, és azokra, akik ezután áldozzák életüket a Szent Célért.
Fiára nézett.
Az ifjú sápadt volt, és arca visszatükrözte apja eltökéltségét. A férfi meghatottan nézte az áldozásból visszatérő gyerekét. Igyekezett elűzni a látomást: a hófehér tunika mell részén izzó nyolcágú keresztet vér borítja.
Szemét az oltár fölötti kereszten görcsbe feszült korpuszra emelte. Megpróbált alkut kötni Krisztussal: „életemet adom megszentelt földedért, – Te pedig tartsad életben a fiamat.” Még végig sem gondolta a fohászt, elszégyellte magát. „Hogyan üzletelhetnék Veled, kufár módra Uram? Bocsáss meg esendő lelkemnek.” – gondolta.
Újra a fiúra nézett.
A lapockáján kígyóként tekeredő hajfonatot bámulta, mely a lázadás szimbóluma volt, hisz a rendi regula tiltotta a hosszú hajat. Bár csak a hátát látta, a háta közepén a hajfonatot, – tudta, hogy mit él át a gyerek. Egyek voltak ők szívben, lélekben, hitben.
Lánckesztyűs kezét kardja markolatára helyezte, és nehéz szívvel indult ki a templomból. Az ajtóban még megállt, visszafordult. Fia ott térdelt az oltár előtt, imájába merülten, mozdulatlanul. Úgy itta magába a látványt, mint utolsó képet az életből.
„Magamat szívesen áldozom Neked. De ha ő kell, …. Fontold meg még, Uram” – sóhajtotta, és apródjának intett a többi fegyverért.
1 hozzászólás
Szia!
Már korábban is olvastam, és megijedtem, amikor törölted ezt az alkotásodat. Megfogalmaztam a hozzászólásomat is, de már nem tudtam beilleszteni. Már nem emlékszem pontosan, milyen impressziókat adtak nekem a soraid, de elvarázsolt engem ez az általad bemutatott rövidfilm. Nem is filmnek láttam, hanem néhány diaképként, gyors egymásutánjában megjelentetett üzenetnek.
Olyan képeket varázsolsz az olvasó elé, aminek látszólag nincs eleje, sem vége, mégis azonnal érthető, érezhető, hogy hová tartozik. Mozaikdarabok. A múlt cseréptöredékei.