Gyerünk már, ébredj! – a törékeny kis nő nagyot rúg ormótlan, koszos cipőjével az alvó ember rongykupaccá gyűrődött testébe. Nem lehet látni , hol végződik a rongy és hol kezdődik az ember . A kosz az , ami mindent egyállagúvá és egyszínűvé érlelt a mocskos, hideg aluljáró kövezetén. A nő megtántorodik, kezéből kiesik az üres üveg, nagy csörömpöléssel csattan a kövön. Káromkodik a fekvő alak, a nő is, egymást szidják.
– Mondtam neked, hogy gyere, az Isten verjen meg! – sikolt a nő a részegek artikulálatlan hangján, hogy zeng belé a tér. Ez is miattad van!
Koszos körmű kezével az alatta lassan gyűlő vérvörös tócsára mutat, ami az egyetlen szín a szürkeségben. A férfi alkoholtól duzzadt arcán nem látszik semmi érzelem, ahogy kikászálódik és nehezen visszanyert egyensúlyát veszélyeztetve elindul a nő után. A nő lassan araszol felfelé a lépcsőn, nem tudni, hogy még meglévő részegsége akadályozza a menésben, vagy a fájdalom, ami időről időre rátör. Nem ér föl a lépcső tetejére, ott esik össze, ahol épp áll, görcsösen kapaszkodva a korlátba.
A mentő sokára jön, a járókelők jönnek-mennek, legtöbben oda sem néznek a piszkos, büdös ,dülöngélő férfire és a földön fekvő nőre. Megszokták már az ilyen alakokat; addig isznak, amíg van mit, aztán eszméletlenül fetrengenek a hányadékukban.
A mentősök leküldve a gyomruk ellenkezését hordágyra rakják az asszonyt és a szülészeti osztályra szállítják, miután akadozó nyelvű társa beszédéből nagy nehezen kiderül, hogy az asszony egy ideje azt állítja, hogy terhes.
A szülészeten hamarosan lemosdatják, amennyire lehet. A szülés megindult, koraszülés, még hetedik hónapban sem járhat. A baba erőtlen, nem sokat segít a vajúdásban. Honnan is lenne ereje: éhezés az osztályrésze mióta csak megfogant. Nagy nehezen mégis sikerül a világra jönnie, gyötrött, ráncos arcában már benne a világ gyötrelme. Hamar mérlegre kerül, lemosdatják és hála a szakavatott kezeknek, percek múlva már békésen szuszog egy inkubátorban a koraszülött osztály kórtermében. A nővér lekapcsolja a lámpát, behúzza maga mögött az ajtót . Sok dolga van még. Ilyenkor karácsony éjszakáján sincs nyugta az embernek ha a szülészeten dolgozik. A babák jönnek tekintet nélkül az ünnepre. Pedig ha maradt volna még pár súlytalan percig, láthatta volna a fényes csillagot, amint bevilágítja a termet, láthatta volna a három , fényes ruhába öltözött férfit, amint földre borulva imádják a fiúgyermeket, aki megszületett karácsony éjszakáján.
16 hozzászólás
Nagyon tetszik, bárhol megtörténhet hasonló és hasonlóan…a végén a szembeállítás remek megoldás….
egyetlen észrevétel, ha nem haragszol érte: “…gyötrött, ráncos arcában már benne a világ gyötrelme…” én “gyűrött” -re /vagy más valamire/ cserélném, a szóismétlés miatt…
gratulálok, színvonalas írás!
üdv:Roni
Igazad van, Roni! Nem vettem észre. Köszönöm! 🙂
Tetszett a történet, a végén a párhuzam Jézus születésével. Sajnos, nem minden kisgyerek születik megfelelő körülmények közé.
Tetszett a történet, a végén a párhuzam Jézus születésével. Sajnos, nem minden kisgyerek születik megfelelő körülmények közé.
Kedves Virág! Nagyon élethűen adtad vissza a hangúlatát ennek a szomorú eseménynek, mármint a körűlmények szomorúak. A születést leszámítva, sajnos a hajléktalan-élet szinte mindennapos látvány Budapesten. A hajléktalanokról én is írtam egy versfélét, ha van kedved olvasd el.
Írásodhoz gratulálok. Üdv.: Túri I.
Köszönöm a hozzászólásokat. Én úgy gondoltam, hogy azt mondom el: Jézus ma is születik, de ma sem ismerjük fel…
Megható, egyben borzalmas, vagy mondhatnám úgy is, hogy botrányos, hogy ilyenek megtörénhetnek, talán nem is ritkán. Szegény apró lény, aki így jön a világra. De az is lehet, hogy otthagyják, árvány, talán majd valaki magához veszi és felneveli. Milyen ledsz a sorsa…
Szomorú valóságot tártál elénk.
Üdvözöllek: Kata
Kata, köszönöm a véleményed.
Rövid, lényegretörű, érdekes. Valójában én a hatodik hónapra születtem, úgyhogy egy kicsit közel áll a hiúságomhoz ez a novella. Ezért is tetszett. Bár a befejezés kicsit furcsa, de ha az ember jobban belegondol ez is lehetséges lenne éppenséggel.
Hatodik hónapra? Uram Isten, milyen pici lehettél! ÉS milyen csoda, hogy életben maradtál! Biztosan Hozzád is eljöttek a Keleti Bölcsek. 🙂
Kedves Virág!
Jézusnak itt és most nehéz lenne istállóban születnie. Ha ma születne szegény hajléktalanok / Jézus szülei is azok voltak, hiszen azért született istállóban, mert a mindenórás Máriát nem fogadták be sehol Betlehemben/ gyermekeként egy aluljáróban jönne a világra. Jól eltalált a párhuzam!! Meg az is, hogy annyival azért talán előbbre vagyunk, hogy mégsem az aluljáróban kellett megszületnie, legalább a kórházi szülészet még befogadja a mai "Máriákat". A mai "három királyok" azonban nem hiszem, hogy a megváltót keresnék…..
Elgondolkodtató, szép ez az írás, mégha olvasás közben nem is tudatosul ez rögtön.
Judit
Hm… 🙂 A harom kiraly, azaz a napkeleti bolcsek felismerik Jezust mindig, mindenhol, minden korulmeny ellenere.
Koszonom!
Az utolsó három sor elolvasása előtt volt egy olyan mély sejtésem, hogy: úristen, ez Krisztus újjászületése. Ha újjászületne, ebbe a világba: az csakis így történhetne. Elhatároztam, hogy ez mindenképpen leírom ide, akárhogy is érjen véget a történet. De végül értelmetlenné vált a megérzéseimről beszélnem…
Az az igazán csodálatos írás, aminek a lényegét az ember már akkor megérzi, mielőtt ki lenne mondva. Amin átsugárzik egy nagyon mély mondanivaló… Neked ez sikerült. Nagyon-nagyon gratulálok!!!
Maat Ka Ra
A lényeg ott van az írásodban megfogalmazva, nincs arra szükség hogy kicsomagoljam…ezen kívül mindent elmondtak már az előttem szólók.
Nagyon koszonom nektek. Nagyon.
Megrázó az írásod – engem váratlanul ért a csattanó, de elgondolkodtató… Sajnos tényleg vannak ilyen kilátástalanságba érkező életek, és nem egy gyermekisten, hanem egy egyszerű emberke vállára hullik a súlyuk.
Tetszett az írásod!
Üdv: Kalina