Úgy érzem, hogy folyamatosan bombáznak! Miközben azt állítják, hogy az én igényeimet elégítik ki, mert felmértek engem.
Ki vagyok én? Én vagyok a vevő. Ki bombáz engem? A termékfejlesztő mérnökök, a marketingesekkel karöltve. A hihetetlen mértékben gyorsuló termékmegújítási tempójuk már az agyamra megy.
Vegyünk egy egyszerű dolgot, a kozmetikai és háztartási cikkeket. Ezek vásárlására viszonylag gyakran kerül sor, ha nem is napi szinten. A gyártók rengeteg energiát, és pénzt ölnek bele, hogy egy-egy terméket piacra dobjanak. Hosszú időn keresztül még a vízcsapból is annak az arckrémnek, padlóápolónak, fogkrémnek, vagy mosószernek a reklámja folyik, amelyiket éppen piacra dobtak, vagy piacra készülnek dobni. Két eset van amiért aztán valóban meg is veszem az agyonreklámozott terméket. Az egyik eset, hogy meggyőztek róla ez egy csúcs-szuper termék, a világon a legjobb a számomra. A másik eset pedig az, hogy meg kell vennem, mert amit eddig használtam, és meg voltam elégedve vele, az egyszerűen „kifutó termék” lett, és eltűnt. Kényszerhelyzetbe hoznak, mert mire elfogy, az előzőleg megvásárolt termék, már nem találom meg ugyanazt az üzletek polcain. Legjobb esetben valami kényszeres változtatási láztól hajtva átcsomagolják, vagy „tavaszi csomagolást” adnak neki virágmintás változatban. Az eladók sokszor már úgy néznek rám, ha az előzőleg vásárolt terméket keresem, mintha elment volna az eszem. Minek nekem az, mikor itt van már az új termék? A gyártók már nem a fogyasztók szükségleteit elégítik ki, hanem szinte erővel tolják a vásárlót az általuk frissen kifejlesztett márkájuk felé. A termék megújítási láz fegyverré vált, a vevők ellenállásának letörésére.
Ugyanakkor egyre kevesebb információt közölnek egy termékről, hol vannak ma már a több oldalas tájékoztatók? Két sor a termék dobozán, apró betűvel, a HU jelzés után, épp csak elmondja, hogy mi van a csomagolásban. Ennél a termékmegújítási tempónál el sem tudom képzelni, hogy az ígért minőséget kapom az áráért, hiszen legközelebb már úgysem tudom ezt a terméket megvenni, ezért akár silány is lehet, egészségtelen is lehet, veszélyes is lehet – minden következmény nélkül. Ha abban nincsen etika, ahogy rám tukmálják az új terméket, ezekkel a számomra fontos minőségi tényezőkkel kapcsolatban miért számítsak etikus magatartásra?
Az árban pedig meg kell fizetnem minden fillérjét a kéretlen reklámoknak, az átcsomagolásoknak, a „tavaszi trendnek”, és minden felesleges és haszontalan más költségnek. Egyes becslések szerint ez bizonyos termékcsoportok árának körülbelül hetven százaléka. Ha ez így van, akkor nem nehéz elképzelni, hogy milyen „értékes” összetevőket tartalmazhat maga a termék.
Nem szeretem az agyonillatosított padlóápolókat, öblítőket, mert bűzlik tőlük az egész lakás, fejfájást lehet kapni tőlük, másnapra elvesztik a fedőillatukat, és poshadt, büdös szagot árasztanak. Időnként meg tudom mondani, hogy milyen öblítőt használt az aki a buszon mellettem áll, vagy csak elmegy mellettem az utcán, és úgy érzem, hogy ezek az illatosítások csak egyre intenzívebbek. A boltban gyanakodva néznek rám a biztonsági őrök, amikor sorban lecsavarom róluk a kupakot, és megszagolom őket. Pedig aggodalomra nincs ok, a legtöbbet akkor sem vinném el, ha ingyen adnák. Aztán ha véletlenül találok valami nem annyira büdöset, a következő vásárlásnál már nem is remélhetem, hogy újra meg lehet venni.
Azt hiszem, kiszállok ebből a „buliból”, mert nem érzem jól magam benne. Amilyen örömmel vetettem rá magam a hirtelen elérhetővé vált sokféle kozmetikumra, és háztartási vegyi árura, röpke két évtizeddel ezelőtt, most annyira elegem lett a termékmegújítási lázból. Már, a szinte minden csomagoláson ott díszelgő, „ÚJ” felirattól elmegy a kedvem a megvásárlásától.
Addig-addig bosszantottak az ostobaságig erőltetett termékmegújítással, hogy úgy döntöttem, egy száznyolcvan fokos fordulattal megpróbálok visszatérni a nagymamám korabeli tisztító szerekhez: a szódabikarbónához, az ecethez, a mosószódához, a mosószappanhoz, a sóhoz, a citromhoz. Ezek talán egészségesebbek is, mint a bolti vegyszerek, de mindenesetre sokkal olcsóbbak, és ami a fő, nem kell szétbosszankodnom az agyamat, hogy legközelebb már nem lesznek. Például az eddig használt, számomra drága, és csak ajándékba kért L’ Oreal arckrém is áldozatul esett a termékmegújításnak, kifutó széria lett. Ettől úgy felbosszantottam magam, hogy eszemben sincs megvenni az új fejlesztést. Áttértem a bio Shea vajra, ami negyed annyiba kerül, és nemcsak arckrémnek kiváló, hanem hajpakolásnak, kézkrémnek, testápolónak, de használható ajakápolásra, égésre is. Azért a száz éve változatlan kék dobozos Nivea krém mellett még kitartok, ha nem hajtanak végre rajta is egy termékmegújítást.
Éppen elég gond, hogy a műszaki áruk terén sajnos nem lehet kiszállni az állandó termékmegújítási lázból. A mindent elárasztó gyors avulási trend része a termékekbe szándékosan beprogramozott mesterséges élettartam lerövidítés.
A hálószobában még működik nálam egy több mint húsz éves hagyományos katódsugárcsöves tévé készülék, azonban tudom, hogy a nappaliban levő lapos tévé háttér világítása csak néhány évre van tervezve, s egyszer csak nem ad többé képet. A gyártók gondoskodtak róla, hogy hamar újat kelljen vennem. S lehet sorolni a további példákat…
Az alig három éves – nem irodai mértékben használt – nyomtatóm kondenzátora valószínűleg szándékosan alul méretezett, mert túlmelegszik, és úgy okádja a füstöt a nyomtató, mint egy sárkány. Mindenki tapasztalta már a mobil telefonok hamar tönkremenő akkumulátorait, amiket szinte lehetetlen kicserélni, s ezért új készüléket kell venni. A műszaki cikkek előző gyártmányaihoz nincsenek pótalkatrészek, vagy nehézkes a beszerzésük, és olyan drágák, hogy „nem éri meg” kicserélni őket, hanem egy újabb fejlesztésű készüléket „jobban megéri” megvásárolni.
Ezekkel a trükkökkel egyszerre húzzák ki a pénzt a zsebünkből – számunkra feleslegesen, számukra az extra profit érdekében – és iszonyú mértékben növelik a környezeti ártalmakat okozó hulladékot. Ez utóbbi már talán nem is a bosszantó butaságok kategória, hanem szándékos károkozás, és veszélyeztetés. A fejlődésnek a tartósságban és a minőségben kellene megnyilvánulnia, ehelyett a folyamatos újraeladásra alapoznak, de szinte mindig hiányzik a körforgásból a hulladék teljes mennyiségének újrahasznosítása.
Itt sajnos megáll a fogyasztói tudományom, mert – azon kívül, hogy minden műszaki terméket igyekszem addig használni, amíg csak meg tudom javíttatni – legfeljebb visszatérhetnék itt is a nagymamám idejében használt „technikákhoz”: a mosóteknőhöz, a szenes vasalóhoz, a kincses kalendáriumhoz, és a levélpapírhoz, de akkor sajnos ezt a cikket rajtam kívül más nem olvashatná.
33 hozzászólás
Kedves Judit!
Ez a cikked megint "telitalálat", nálam legalábbis. Magam is gyakran bosszankodom, ahogyan eltűnnek a polcokról az eddig megszokott, nálam jól bevált termékek. Vagy csak éppen új ruhát adnak rá, s az előzőnél jóval drágábban kínálják. Torkig vagyok vele! A műszaki cikkekről nem is beszélve. Vegyük csak a mobil telefont. Miért kell minden telefonhoz töltőt venni? Semmi semmivel nem kompatibilis, csak azért mert a gyártóknak az eladott mennyiség számít, a minőség legkevésbé sem. Az a cél, hogy minél előbb elromoljon és újat vegyünk, természetesen új töltővel. Még véletlenül sem tölthetem fel a régivel. Miért is? Nincs ember aki megjavítja ezeket a kütyüket, mert alkatrészek sincsenek hozzá! Vegyél újat! Az, hogy a szeméthegyek már kiszorítanak bennünket a Földről, az a kutyát nem érdekli. Vagy talán csak éppen azt! Nagyon jó, hogy felvetetted ezt a témát, jól fel is húztam magam.:)
Ida
Kedves Ida!
Köszönöm, hogy velem bosszankodsz! Azt hiszem ezt a sportot elég sokan űzzük!
A profitorientált „túllelkesültségben” rejlő csapdákban vergődik az egész fejlett világ. A vevőkből fogyasztók lettünk. Ebből a kifejezésből már eltűnt, hogy pénzt adunk a dolgokért /megvesszük/, csak egy feneketlen toroknak képzelnek bennünket a marketingesek /fogyassz! fogyassz! fogyassz! hiszen, te fogyasztó vagy!/. Harcászati stratégiákat vetnek be ellenünk, piaci rések lettünk. "Tudom ki vagy!" alapon figyelik a számítógépünkön a megnyitott oldalakat, "fogyasztó vezérelte termékdifferenciálásnak" hívják ezt a leskelődést, ami alapján nyomják a reklámokat. Itt az oldalon is megfigyelhető ez.
Judit
Mosolyogtam, ahogyan olvastam, és meg-megállva, a saját gondolataimmal nyugtáztam amit írtál. Láss csodát azokat a gondolatokat folytattad, és éppen úgy, ahogyan gondolom. Persze, majd aki szintén olvas több nézet lesz az, amely hasonló.
Én már régóta visszatérek bizonyos dolgokban, a nagyanyáink egyszerű receptjéhez. Van amit szeretek a modern dolgok közül is, ez tény, de az is igaz, hogy /valahol olvastam/ konkrétan azért gyártanak úgy, ahogy, és legyen az bármi, hogy fenn tudják magukat tartani a gyártók. Legyen munkájuk az embereknek. Mi pedig, ha tetszik, ha nem kényszerbe kerülve vásárolunk. Persze, ki van ez találva.
Bosszantó, sok esetben, a sok felesleges reklám, ami miatt egyre drágább, a pocsék áru is.
A Nivea krém egyébként a kedvencem, évtizedek óta, és az is marad, mert valóban az minőségben is megelégedettségemre szolgál.
Szeretettel:Marietta
Kedves Marietta!
Van egy 20 éves Hajdú villanybojlerünk. Már egy kicsit sárga a burkolata, egy kicsit rozsda pöttyös az alja /látszik rajta a kor/, az idén felújítottuk a fürdőszobát, és ki akartuk cserélni a bojlert egy újra, egy szépre. A szerelőnk lebeszélt róla bennünket, mondván, hogy ennek a bojlernek húsz éve semmi baja, és még legalább húsz évig nem is lesz. Ha veszünk egy szép, olasz bojlert, az még öt évig sem bírja. Így maradt a régi. Sajnos sokszor mi magunk vagyunk akik megkívánjuk az újabb szerkentyűt, pedig még a régi is jól szolgál. A direkt tönkremenő cuccok hatalmas szemét tömegét növelve, a már nem elég trendi cuccok szemét tömegével.
Mivel már lassan mindennek a gyártását kiszervezték Ázsiába, én nem aggódnék a tartósabb cikkek gyártása miatt elvesző munkahelyekért!
Judit
Én lájkolnám, de félek megszólnak érte, hogy maradi vagyok. Ezért csak egy pár csillagot küldök, remélem ez senkit nem zavar! Szeretettel: István
Kedves István!
Lájkolnám a lájkod! Köszönöm a csillagokat!
Judit
Kedves Judit !
Érdekes dolgokat feszegetsz a cikkedben. Mindennapi téma ami mindenkit érdekel.
Pontosan ilyeneket tapasztalok én is. El is gondolkodtam ezen a fene "nagy fejlesztésen",sőt egy kicsit tovább gondolva felmerült bennem egy izgató kérdés. A vegyes iparcikkeknél általában nincs szavatosság lejárta előtti árleszállítás. Vajon miért amikor a roskatag polcok nem arról árulkodnak, hogy kifogytak a készletek.Pedig milyen jó lenne, ha lenne néha ilyen vásár is. Gondolom a kereskedelemnek is jobban megérné mint kidobni.
Az élelmiszerszakmában én is tapasztaltam, hogy bizony a jó öreg régi bolgár recept alapján készült natúr joghurt biztonságosabb, mint a különféle selymesített állagú. Azért mert azt legalább tudom tejből készült.Tetszik a frappánsan megoldott befejezésed, annál is inkább, mert így legalább elolvahattam kitűnő cikkedet.
Szeretettel, Zsófi
Kedves Zsófi!
Ha jól tudom, a vegyes iparcikkek a festék-, vegyi-, és papíráruk, a villamossági termékek és a villanyszerelési cikkek, kisgépek, szerszámok, vas-, és műanyagáruk, szerelvények. Lássuk be, ezeknek többnyire nincsen olyan szavatossága, mint az élelmiszereknek, gyógyszereknek,: hogy a forgalomba hozatalától számítva csak bizonyos ideig használhatóak fel. Valószínűleg ezért nincs árleszállítás. /Egy csavar pld. húsz év múlva is egy csavar/. A kicsit minőségi hibás termékeket szokták egyedileg leárazni /pld. leütődik a kisgépről a festék/.
A joghurtgyártásnál a tejet Streptococcus thermophilus és Lactobacillus bulgaricus tenyészetek 1:1 arányú elegyével oltják be. Nekem már ennyi is túl sok! 🙂 Inkább veszek igazi tejet a helyi tehenészetből, és aludttejet csinálok belőle. 😀
Judit
Nagyon mai és találó, amit elénk tártál. Ismerős gondok mindenhol. Azonban ne reménykedj Judit (s Te se, Marietta), mert úgy néz ki, hogy a régi, jól bevált, aránylag olcsó Nívea krémet is kivonják a forgalomból, mivel amikor legutoljára én valakivel hozattam, nem bevált régit hozta, mivel a másik "éppen nem volt az üzletben", s egy hatalmas doboz, ugyanazon cég gyártmányát kaptam, igaz, nagyobb adag, drágább is, én mégis kétségekkel fogadtam. Megszoktam a régit. Maradiság? Lehet!
„a műszaki áruk terén sajnos nem lehet kiszállni az állandó termékmegújítási lázból." Pontosan. Lányom már talán az ötödik mosógépet vásárolta, mivel hamar tönkremennek, s ahogy mondod, olcsóbb megvenni, mint a korábbi alkatrészeinek utánajárni… Legutóbb egy "megbízható" német gyártmányt vásárolt, aztán, mielőtt lejárt volna a szavatossági ideje, elromlott a motorja, s ki kellett cserélni. Akkor sült ki, hogy olcsó kínai gyártmányú motor van benne.
Folytatom.
Ugyanakkor én megtartottam a régimódi jó Lehel gyártmányú mosógépemet, és már több mint 30 éve működőképes! Igaz, nem tud annyit, mint a mostaniak, de legalább időtálló!
Ma már minden használati cikk eldobható, mint a papír-zsebkendő, hogy újat kelljen beszerezni. A "gyártók gondoskodtak róla, hogy hamar újat kelljen venni" – világos, mindig újat és újat, abban van a pénz, de nem nekünk, hanem nekik!
Engem ez a módszer arra emlékeztet, hasonlít a gyógyszeradagolásokhoz: csak annyira hasson, hogy megszűnjenek bizonyos tünetek, de a "beteg" nehogy teljesen kigyógyuljon a bajából, csak járjon a rendelőbe, hogy újból felírják neki, mert anélkül nem élhet és meg is nyugtatják, hogy nem szabad abbahagyni, szednie kell a kapszulát élete végéig, hogy jól járjanak a gyógyszergyártók… meg az orvosok is, akik jutalmul ajándékot kapnak.
Nem folytatom, kimeríthetetlen téma!
Kata
Kedves Kata!
Nagyon jó példákat hoztál! A Nívea meg tanulhatna a saját kárából! Egyszer már megváltoztatták a kék dobozos krémjüket, és azonnal 50%-kal csökkent az eladás. Nem győzték utána reklámozni a kék dobozt, és harsogni, hogy ez a régi márka. Ha áldozatul esik az is a termékmegújításnak, akkor annyi neki is, azt sem vásárolom többé. 🙁
A szerelők mind azt mondják, hogy a régi jó minőségű bojlerokat, konvektorokat, mosógépeket nem szabad kicserélni újakra, mert azok maximum öt évig bírják. A régiekhez kell rendelni alkatrészt, akkor is ha húzós az ára, mert azzal elmegy még kifogástalanul újabb tíz évig. Igyekszem, igyekszem, bár néha nagy a csábítás az újra.
Judit
Már régen felmerült bennem, hogy már szinte mindenben van aloe vera. Namármost! Ha a világ összes termőföldjét azzal ültetnék be, akkor sem lenne ennyi felhasználható alapanyag. Ez, természetesen más alapanyagokra is vonatkozik.
Engem nem zavarnak a reklámok és az sem, hogy minden izét meg akarnak vetetni velem. Nem veszem meg, oszt annyi!
(Picit samponos vízzel lehet legszebben üveget pucolni és a szódabikarbóna fogfehérítésre kiváló!)
Kedves Szusi!
Egyik nagy sláger ma valóban az aloe vera, ha azonban egy pillantást vetünk a termék összetétel-listára, azt látjuk, hogy az anyag egészen hátul áll a sorban, tehát nagyon kis mennyiségben keverik bele, éppen csak annyit, hogy ráírhassák a dobozra a vásárlóvonzó "aloe vera" hatóanyagot. Ez egyébként a többi reklámozott hatóanyagnál is így van! Egyébként nagyon gyorsan nő, és rettentően szaporodik az aloe vera. Én minden évben több cseréppel elajándékozok, mert kiszorítanának bennünket a lakásból! 🙂
Judit
Kedves Judit,
most is beletrafáltál…!
Sokunk bosszankodásának tárgyát írtad le, és kit ne érdekelne mindennapos mérgelődéseink oka?
Jó cikk, gratula!
Kedves Irén!
A bosszantó butaságok sorozatom, már csak ilyen bosszantó butaságokról szól! 😀
Én úgy gondolom, hogy a kozmetikai és a háztartási vegyipar – az élelmiszeriparral karöltve – már annyira túl lő a célon, hogy lassan, de biztosan piacot veszít. Ha nem hagyják abba ezt a szédült termékfejlesztési lázat, van rá esély, hogy kivezetik magukat a piacról. Aztán majd csodálkoznak…
Judit
Nagyon precízen fogalmaztad meg a cikket, nem is bővíteném. Minden szó megalapozott.
Szeretettel gratulálok: oroszlán
Kedves Oroszlán!
Régóta vallom, hogy manapság igazán újszerű ötlettel egyetlen iparág szereplője sem tud előállni termékfejlesztés vonatkozásában. Meg nem tudnám mondani mi volt utoljára az a dolog, aminek láttán a homlokomra csapva felkiáltottam, hogy igen, ez az, ez kell nekem, nem is tudom, hogy tudtam élni nélküle..!
Ha valamelyik kijön egy új dologgal, azonnal lekoppintja a többi is, és kivonja a forgalomból a régi, bevált termékét.
Köszönöm, hogy olvastál, és az értékelést is! 🙂
Judit
Kedves Judit!
Tudod,tudom,tudjuk,hogy ez csak a ´kezdet´!
Küszöbön a "robot-menyország"…
Örültem,hogy érzed közeledését!
…
Sok szeretettel:sailor
Kedves Judit!
…´a robot menyország´alatt,nem csak
a kozmetikai és a háztartási vegyipart értem-ettem,
inkább egy olyan jövöt,ahol lassan nem lesz ránk szükség
…mindent,a ´robotok…legalábbis majdnerm mindent azok
tesznek MAJD HELYETTÜNK!
…még most,ahogy írod is:´Ki bombáz engem?A termékfejlesztö mérnökök,
a marketingesekkel karöltve´…ez még többé-kevésbé ´emberi´…habár…
Akkor lesz csak igazán:´A bosszantó butaságok´-at felülmúló,tiszta ´száraz´
…racionális és embertelen,ha a robotok szabják meg.´mi jó nekünk és mi nem´!
Szeretettel:sailor
Kedves Tengerész!
Amiről Te írsz, az már nem a "bosszantó butaságok" kategória!
Valóban robotok gyártanak gépeket, robotok műtenek betegeket, robotok vezetik a metrót, vonatot, hamarosan már a gépkocsikat is. Egyfajta "robot" teszi lehetővé azt is, hogy mi most beszélgethetünk. Jó ez? Jó, mert általában veszélyes, vagy monoton munkát végeznek a robotok, vagy olyan helyen dolgoznak, amihez az ember nem fér hozzá. Rossz ez? Rossz, mert egyre több embernek nincsen munkája. Ami veszélyezteti a saját, és a családja megélhetését – egyrészt. Másrészt, pedig ki veszi meg a termékeket, amiket a robotok gyártanak, ha nincsenek rá fizetőképes vásárlók? Ez egy kicsit más téma, mint amiről én írtam. Köszönöm, hogy kétszer is visszatértél az írásomhoz. 🙂
Judit
Kedves Sailor!
Bocs', hogy én is megjegyzést fűzök a kövtkező véleményedhez:
"…racionális és embertelen, ha a robotok szabják meg.´mi jó nekünk és mi nem´!"
Én úgy érzem, már erre nem is kell várni! Olyan érzésem van sokszor, – amikor hallgatom a politikusokat – ha nem is robotoknak hívják -, hogy már csakis ők tudják, mi a jó nekünk!
Kata
Kedves Judit!
Tetszett a cikked, de úgy gondolom, hogy egy picit egyoldalúra sikeredett. Azt írod: "Az árban pedig meg kell fizetnem minden fillérjét a kéretlen reklámoknak, az átcsomagolásoknak, a "tavaszi trendnek", és minden felesleges és haszontalan más költségnek."Ez ugyan igaz, de reklám nélkül honnan értesülnénk az új termékekről, hogyan lehetne beszélni bővített újratermelésről, igaz ma itthon, éppen csak beszélni lehet róla. Ja és kiszállni sem tudsz belőle, mert hosszú távon azért nem megoldás az ecet, a szódabikarbóna, és a mosószóda sem. Mindazonáltal, értem én, "hogy hibás a modell", de ez a "kapitálizmus" egyik velejárója.
Zagyvapart.
Kedves Feri! Ha jól emlékszem néhai tanulmányaimra, akkor a bővített újratermelés: a gazdaság többet vagy jobb minőségű termékeket állít elő, mint az előző időszakban. Ezzel nincs is baj. A baj az, hogy nem számít a minőség, csak "ÚJ" legyen az előállított termék. A mennyiségi eladást pedig azzal érik el, hogy egyszerűen nincs lehetőség választani a termékek között. Kéred, nem kéred, ezt kapod! Régebben még én is megnéztem a reklámokat, hogy tájékozódjak az újdonságokról, de ma már inkább elkerülöm őket, mert nem nyújtanak valós információt a termékekről. Legyenek azok mosóporok, gyógyszerek, vagy kozmetikumok /döntően manapság ezeket reklámozzák/. A termékek valós tulajdonságai fényévekre vannak a reklámban elhangzott szövegek tartalmához, vagy bemutatott képeihez képest. A gyakori ismételgetésük meg az őrületbe kergeti az embert!
Judit
Üdv Zagyvapart!
Tudom, hogy ez nem vitafórum, de mégsem bírom ki, hogy ne szálljak veled vitába. A citrom, az ecet a szódabikarbóna igenis megoldás. Hosszú távon. Nem szükséges tenzideket, foszfátokat és a jó ég tudja mi mindent juttatni a vizeinkbe, a talajba. Évek óta szódabikarbónával lágyítom a vizet a mosáshoz, ecetes vízzel tisztítom az ablakot és ecettel oldom a vízkövet, ( kávéfőzőben citromsavval) ecetes vízzel öblítem a hajam, oliva olajat használok testápoló helyett, sőt, amióta kidobtam minden szolgáltatók legmocskosabbikát, a TIGÁZ-t és fával fűtök, azóta a hamuból készített lúggal mosok. Köszönöm, nagyon jól elvagyok velük, tízezreket spórolok éves szinten és nem szennyezem a környezetet. A reklámokat messziről elkerülöm, sőt, ha rajtam múlna, a gyógyszerreklámokat betiltanám.
K.
Kedves Kate! A hozzászólásod ugyan nem nekem szól, de azért köszönöm, hogy elolvastad a jegyzetemet! 🙂 Ha már így megosztottad velünk a tapasztalataidat, én is elmondanám, hogy karácsonyra kaptam a kisebbik menyemtől ajándékba hajmosó szappant. Ő készítette. Kíváncsiságból megmostam vele a hajam, és teljesen elképedtem. A zavaróan fényes, vékony hajszálak helyett egy normális vastagságú, hajnak – és nem műanyag parókának – látszó tincsek lettek szárítás után a fejemen. Sokkal jobban tartja a formáját, nem kell százszor fésülködnöm, hogy helyre hozzam a szétzilálódott frizurámat. Reggel megfésülöm, kész, úgy marad. Voltak emlékeim, hogy régen így nézett ki egy haj, de már hinni sem akartam, hogy még valaha ilyen lehet! 🙂 Azt az extra tisztaság érzést, ami a szappanos hajmosás után a fejbőrömön lett, már évtizedek óta nem éreztem, bármilyen sampont használtam. Judit
Kedves Judit, sajnos a gyártók és kereskedők "dróton rángatják" a fogyasztókat. Mint tudjuk manapság az ár és érték messzire elkerülik egymást kis hazánkban. Az üzlet, az üzlet, és azt ne is gondolja senki, hogy számít a fogyasztó véleménye. Ugyan, mindig az újabbat lehet látszólag még remekebb tulajdonságokkal felruházni, hiszen az előzőről már tudjuk, hogy az nem volt igaz… Hígított, silány termékek sorozata, bújtatott köntösben. A terméket leginkább a csomagolás adja el, és a reklám. A magyarok még nagyon reklámfüggőek, és ha már azt mondják róla, hogy… akkor ki is próbálják. No nem folytatom. 🙂
Mindig tanulságos és figyelemfelkeltő írásodat most is szivesen olvastam.
pipacs 🙂
Kedves Pipacs!
Mindenki teszi a dolgát. A gyártók trükköznek, a reklámok hülyítenek, a fogyasztók bosszankodnak, én meg irkálok! 😀
Hozzászólásod minden szavával egyetértek. Egyébként meg adtál egy új ötletet, egy újabb bosszantó butaság megírására. 🙂 Köszönöm!
Judit
Kedves Judit!
Cikked megint sokakat érint, köztük engem is… Tapasztaltam én is gyakran hasonlót, és engem is bosszant… Kb. fél évvel ezelőtt jártam úgy, hogy egy drogériában kerestem azt a terméket, amit már hosszú ideje használok, és nem találtam… kicsit bosszankodtam miatta, és megjegyeztem, hogy nem igaz, hogy nem látom, hogy hol van… Egy kedves biztonsági őr sietett a segítségemre, és megkérdezte, hogy mit keresek. Elmondtam neki, és azt is, hogy régebben ott volt, azon a területen, ahol keresem. Ő pedig mosolyogva megjegyezte, hogy az már elég régen lehetett, mert már nincs olyan… Ami azt illeti, annyira nagyon nem volt az régen, és azóta sem találtam olyan terméket abban a kategóriában, amit igazán kedvelnék… Meglehetősen drágák ezek a dolgok, és ha nem válnak be, akkor az csak kidobott pénz, így még kísérletezni sem igazán lehet…
Lehetne akár egy saját újságod… 🙂
Szeretettel: barackvirág
Kedves Barackvirág!
Párizsban, amikor egy drogériában vásároltam valamit, az eladó a vásárlás után odatette elém a termékmintákat, hogy válasszak belőlük. Pici zacskókban a forgalmazott krémek, kicsi fiolákban a forgalmazott parfümök, picike rúzsok voltak a dobozban.
Valószínűleg a gyártók nem csak a párizsi üzleteknek adnak termékmintákat, hanem az itthoniaknak is, azonban én nem találkozom velük, nálunk…
Saját újsághoz én túl elfoglalt vagyok, nem lenne rá energiám, hogy rendszeresen foglalkozzam vele.
Judit
Kedves Judit!
Attól tartok, hogy ezt a cikket jóval kevesebben olvassák, mint amennyi embernek olvasnia kellene. Újságokban, magazinokban, hírportálokon, iskolák faliújságjain, villanyoszlopokon, hirdetőtáblákon, tömegközlekedési járműveken és még ki tudja hány helyen lenne a helye, hogy a lehető legtöbben találkozzanak ezzel a véleménnyel. Az persze más kérdés, hogy a "megújító" cégek ezt nagyon nem néznék jó szemmel.
A témáról alkotott véleményed, és a formai kivitelezés telitalálat!
Üdvözlettel:
Sanyi
Kedves Sanyi!
Biztos vagyok benne, hogy nem mindenki osztja a véleményemet, és ezt nem is várom el. Nem én vagyok az ügyeletes megmondó ember! Én bosszankodtam, ahogy mások is szoktak /mint a hozzászólásokból kiderült/, csak én meg is írtam. 🙂 Szoktam találkozni magazinokban az írásaim témájával, néha még egyes gondolataimmal is, így nincs kizárva, hogy ezeket is viszont látom egyszer. /Hiába, nehéz mindig új témákat hozni, és onnan veszik el, ahol találnak!/
Ha terjeszteni szeretnéd a jegyzetemet, semmi akadálya. Küldd el a linkjét a barátaidnak, ismerőseidnek. /Virtuális tömegközlekedés.! :D/
Judit
Kedves Judit!
Megint itt!
A robotokról beszéltünk!
´
…milyen régen!
Szeretettel:sailor
Kedves Tengerész!
Milyen igaz! Beleakadtunk megint…
Judit