Mondhatom: életem során divathullámok kavalkádját éltem át. Divatról lévén szó, az ember reflexből először az öltözködésre asszociál. Pedig volt minden. A viseleteken túl kultúra, irányzatokkal fűszerezve, étkezés, gépjármű dizájn, szokás és szabadidő… Tény, nagyapáim nem jártak fitnesz- és wellneszezni. Viszont nem állt módomban kifaggatni őket, mivel a felpörgetett húszadik század- születésemig – diszkvalifikálta őket e földi életből. Csak közvetett információim vannak. Egyikük mozdonyvezetőként – napjaink léptékeivel mérve – úgy öt – hat buszmegállónyit gyalogolt minden alkalommal a munkahelyére. Felmenőim kétkezi munkából éltek és nem fiákeren, vagy lóháton jártak dolgozni. A gondolat napjainkig konvertálható. Az erőnléti fitneszt már a munkaidő kezdete előtt letudhatták.
Gyerekként, eufórikusan örültem az első kerékpáromnak és édes kábulatban éltem meg az első KGST gyártmányú motorom vásárlását. Manapság hallani, hogy az ifjúság akármilyen autóba nem is hajlandó beülni. De nem kívánom – még titkolt irigységemben sem – megszólni őket, hiszen valamiféle igényesség vinné előrefele a világot és elvégre mi kódolhattuk beléjük ezt a flancot.
Ma már a ló is- és a lovaglás is divat. Főleg ott ahol a rezsi és a mindennapi betevő nem kérdés. De ott még a kerékpár is, miután divatban van, nem akármilyen és nem akármennyibe kerül. Legjobb tudomásom szerint, őseink egy háztartásban éltek különböző háziállatokkal. Mondhatni, egészséges szimbiózisban. Manapság ezek a háziasított állatkák – a legjobb esetben a kedvenceink – ha nem esnek divathullámok áldozatául. E téren inkább a kutyusok vannak veszélyben, ha a gazdi netán notórius divatmajmoló. Láttam foxik, vizslák, bokszerek, agarak stb. divatját. A keverékek, sznobék portáján non gráták. A fajtákba sorolhatók vannak veszélyben. Ha a divatjuk, úgymond kifut, mehetnek az utakra, menhelyekre és még nem jó rágondolni hova…
Tanult emberek állítják, hogy az urbánus rétegek vonzalma a háziállatok iránt, amolyan első lépés, tudatalatti, akár atavisztikus kapcsolatteremtési vágy az anyatermészettel. Aztán hírtelen jön a megunás, a kiábrándulás és cicák, kutyusok hada kerül az utcára, vadászgörények, varánuszok és uram bocsá’ mérges kígyók társaságában. De tudomásom szerint, kerültek már ily módon tavainkba, folyóinkba píranyák és aligátorok is. De maradnék inkább a kutyusoknál, mivel e témában életem nagy részében érintett voltam.
Amikor még az úgynevezett rendszerváltás hajnalán, a „művelt” nyugaton jártam és sárga irigységtől átitatva éltem át, azt amit mindnyájan, akik napkeletről- napnyugatra utaztunk és szembesültünk – maradjunk a színeknél – „ a szomszéd zöldebb füvével”. Igen, a gondos rend! „Serva ordinem et ordo servabit te!”( Tartsd meg a rendet, a rend is megtart téged, érvényesül ). Sehol sem volt kiírva, de lépésről, lépésre ott volt a levegőben. Az igazi kutyás társadalom, itthon is elítéli azokat, akik a fekáliát a parkokban, vagy a járdák szélein hagyják. De mit kezdjünk az utcákon össze-vissza, vizelő homo sapiensekkel? A forgalmas körutak húgyszagú mellékutcáival, ahol a sötétben az embernek vigyáznia kell, hogy hová lép… Divat lenne? Meddig?
12 hozzászólás
Kedves Jenő!
Alaposan elgondolkodtam az írásodon, hiszen sok témát foglaltál bele.
A bűzlő utcák városa lett Budapest, ahol 20.000 emberre jut egy nyilvános illemhely! Sokkal többre lenne szükség, mert nem mindig van idő és lehetőség keresgélni egyet, így aztán elvégzik a dolgukat, ahol tudják, mert amit muszáj, azt muszáj… Szerintem itt nem divatról van szó.
A kutyás társadalom állítólagos elítélést nem veszi túlságosan zokon a kutyás társadalom, mert pld. Rózsadombon rengeteg kutya van, de én még nem láttam olyan gazdit, aki felszedte volna az utcán a kutyája piszkát, pedig elég sokat sétálok mostanában arra.
Az utcára kitett állatok sem a divatból való kimenésük okán kerülnek oda, többnyire a túlszaporulat /drága az ivartalanítás/ vagy a családi kiadások növekedése az oka, hogy kiteszik őket.
Judit
Kedves Judit!
Mindig megtisztelő számomra ha nálam jársz.Eddig nem gondoltam a "szükségletek" számszerűsítésére,de biztos igazad lehet az illemhelyekkel kapcsolatosan. A "divat kutyák" esetében személyes tapasztalataim vannak, akkár munkahelyről, hogy" cseréljük le az uszkárt, mert most a rotweiler a divat" stb. A Rózsadombra csak ritkán járok,viszont a citadella környékén gyakrabban.Kirívó esetek mindenfelé vannak. Pár éve rászoltam egy fiatalemberre fekália ügyben, és csak azért nem rontott nekem fizikálisan, mert korom ellenére sem fúj el a szél. Hát ez van! Köszi h olvastál.Pusz.Jenő
Szia!
Az állatok tartása felelősséggel jár, de sajnos sokan csak akkor jönnek rá, amikor már beszerezték kedvencüket. Magam is találkozom nap mint nap olyan emberekkel, akiknek már X ideje van kutyájuk, de fogalmuk sincs az igényeikről, a kutyák természetéről, szokásaikról, így aztán kínlódássá válik az egész. Elgondolkodtató írás.
Szeretettel: Eszti
Szia Esztike!
Azért is örülök hogy olvastál, mert emlékszem egy régebbi írásodra,amelyben a kutyusodtól búcsúzol el.Csak mi tudjuk hogy az állatoknak is van lelkük és csak ŐK tudnak önzetlenül ragaszkodni.Pusszantás:Jenő
Szia!
Tőled megszokott módon írsz.Ez tetszik. "Serva ordinem et ordo servabit te!"( Tartsd meg a rendet, a rend is megtart téged, érvényesül )Okos gondolat.Elgondolkodtató amit írsz.
Ági
Szia Ágica!
Köszi hogy nálam jártál.Megtisztelő h megoszthattam egy gondolsatot. Pusszantás:Jenő
Remek témát választottál. Bizony, az utóbbi 50 évben nagyot változott a világ. Ha csak pozitív irányba tette volna… de hát ebben, mi emberek vagyunk ludasak.
Üdv. Ida
Kedves Ida!
Úgy van ahogy mondod. Szerintem azért kell a dolgokról beszéni ,amíg pozitiven is"ludasok" lehetünk és tegyünk valamit érte. Üdv Z.
Elgondolkodtató írásod remek téma.
Sajnos a divat mellett ott van a nemtörődés, senkivel, semmivel.
Üdvözletem: Ica
Kedves Ilonka!
Nem akarom – pestiesen szólva "osztani az észt"-, de a közöny látensen bomlaszt, anélkül h észrevennénk.Sajnos ez jellemzi a mindennapjainkat. Üdv. Z
Írásodban a divattól az értékrend-válságig fontos dolgokról szóltál, melyben magunk vagyunk a főszereplők. Hiszen rajtunk múlik mit hagyunk meg, s mit dobunk ki a megörökölt és megtapasztalt életformából, viselkedésmódból.
K.
De persze csak néhány száz km-t kell hajtanod nyugat felé, s Gratzban, vagy Klagenfurtban már egy eldobott csikket sem találsz az utcán. Mitől? A pénztől. A pénz először kultúrát teremt, a kultúra meg rendet. Meg a rendőrök is. ha egy keletről jött nem ismeri ki magát a helyi szokásokban:)