A harmadik napon, reggel ismét bőséges svédasztalos reggelivel várt minket a szálloda, aminek a reggeli után búcsút intettünk, és elindultunk Valencia, Spanyolország harmadik legnagyobb városa felé.
Útközben az idegenvezetőtől gyorsított spanyol nyelvleckét kaptunk a kérem, köszönöm, és az italok, kávék spanyol nevei tárgykörében.
Ebből a legérdekesebb számomra a „függő kávé” volt, ami egy szolidaritási kávé, aki ilyet rendel, az látatlanban meghív egy utána érkező vendéget, aki rászorul a kávéra, nem maga issza meg. A pulton elhelyezett golyós számológép jelzi, hogy éppen mennyi függő kávé van kifizetve.
A másik érdekesség a Zapatero kávé, ami Rodriguez Zapatero spanyol szocialista politikusról kapta a nevét, aki, amikor megkérdezték, hogy szerinte mennyibe kerül egy kávé a bárban, hetven centre becsülte az árát. /Igazából már akkor is egy euró fölött volt az ára/. Azóta van viccből Zapatero kávé, aminek az ismérve, hogy hozzál hozzá poharat, vizet, cukrot, és ne használd a vécét.
Majd a spanyolok étkezési szokásaiba lettünk beavatva.
Reggel egy pohár víz otthon, reggeli egy bárban – ami kávéból és fánkból áll, a második reggeli a munkahelyen fél tizenegykor. Ebéd fél háromkor, szieszta ötig, munkaidő vége este kilenckor, vacsora este féltizenegykor.
Megtudtunk, hogy a városokban közvécék nincsenek, egy bárba kell bemenni, ha ilyen igény van. A bárban a földre kell ledobni a szemetet, a pultnál. Ugyanott a legolcsóbb az étel-ital, onnan távolodva nőnek az árak. Ha kiülsz a teraszra, nem viheted magaddal a pultnál vett ételt, italt, ott a pincértől kell rendelni, és duplájába kerül, mint amit a pultnál kell fizetni érte.
Útközben megálltunk egy Medas nevű étteremnél, ami nagyon érdekesen volt megépítve, mert a sztráda fölötti hídban volt a shop és a kávézó-étterem. Az autópálya mindkét oldaláról meg lehetett közelíteni, és az étterem része alatt hömpölygött a forgalom. Így átkelőnek is lehetett használni a sztráda fölött.
Valenciát a rómaiak alapították Valentia néven, ami latinul erősséget jelent.
711-től több mint 300 évig az arab Córdobai kalifátus része volt. A keresztény csapatok 1094-ben visszafoglalták, de nyolc év múlva megint elfoglalták a mórok. 136 év múlva került újra a keresztények birtokába, és a Valenciai királyság fővárosa lett. 1492-ben Kasztíliai Izabella csatolta Kasztíliához. A spanyol polgárháború alatt a város végig a köztársaságiak kezén volt, és Franco blokádja alatt állt.
Valenciába érve először a modern városnegyeddel találkoztunk, széles sugárutakon, magas, modern – csupa üveg, fém és beton – épületek között haladtunk, a Művészetek és Tudományok városáig, ami Valencia modern részének legnagyobb nevezetessége, kulturális és tudományos központ.
A kiszáradt Turia folyó medrét parkosították, és a Gaudi szellemében megtervezett modern épület komplexumokat csodás medencékkel és folyamokkal vették körül.
Olyan, mint egy süllyesztett, festői szépségű mesebeli modern park. Aminek vizeiből kiemelkedik a planetárium – ez egy óriási, nyitott szemre hasonlít -.
A Fülöp herceg tudományos múzeum – ami egy óriási bálna csontvázára emlékeztet -.
Az Óceánográfiai múzeum – egy tavirózsa formájú épület -, valamint a Zsófia királyné Operaház, és Előadó Művészeti Központ – amit talán egy hatalmas, fehér, elrepülni készülő madárhoz lehetne hasonlítani, oldalnézetből, szemből nézve pedig egy nagy lencséhez -.
Nem csak vízből kiemelkedő hatalmas épületek vannak itt – amik között csónakázni lehet – , hanem a Turia kert, nagyon szép, ápolt park, tele pálmafákkal, ami körülveszi a medencéket, és amire az épületekből rálátni, és sétálni hívogat.
Ennek része az Umbracle, ami egy félig fedett pálmaház, ami Valencia őshonos növényeit mutatja be. A növények között szabadtéri művészeti galéria van, a kortárs művészek szobrai vannak itt kiállítva.
320 méter hosszú, és 60 méter széles, parabolikus, fehér fém ívekkel van fedve, amik nem tartanak semmit, csak határoló elemként vannak a pálmaház fölött. Az ívek vízszintesen fehér, vékony pálcák sokaságával vannak összekötve, ettől kicsit hálószerű az egész.
A két vége nyitott, keresztül lehet sétálni, vagy kerékpározni rajta, az árnyékban, a szép növények és szobrok között. Az Umbracle alatt egy óriási parkoló van.
A parkban a padok is hófehér betonból vannak, fehér csempével kirakva mozaikosan. Kellemesebb nézni, mint ülni rajta.
Miután minden épületet alaposan megnéztünk kívülről, lefényképeztük, és levideóztuk őket – és egymást – az épületek előtt, visszaszálltunk a buszba, búcsút intettünk a művészetek és tudományok városát – magas talpazatán – őrző mitikus griffmadár szobroknak, és elindultunk megnézni a történelmi városrészt.
10 hozzászólás
irigyellek, klassz lehetett minden…
az utazás fáradalmaiért nem, de a látnivalókért, nagyon!
túlparti4
Kedves Túlparti!
Én is irigyeltem magamat! 😀 Időnként alaposan belecsíptem a karomba, hogy nem álmodom én ezt?
Szinte hihetetlen volt, hogy én eljutottam az Escoriálba, az Alhambrában sétáltam, és még rengeteg minden, ami a hosszú utazás alatt történt.
Megírtam, hogy el ne felejtsem ezt a nagy élményt, el ne lopja tőlem a gonosz idő.
Judit
Szia!
Úristen! Milyen csodás, amiről írsz! Jó lenne látni, átélni ezt, amit te. nagyon remekül leírtad a látottakat, sok érdekes szokást is megismertem, amit nem tudtam. A szemét lehajigálás, nekem furcsa. Más emberek, más szokások. Óceánográfiai múzeum szuper látvány lehetett. Tetszett ez a rész is.
Üdv hundido
Kedves Katalin!
Sajnos ide fényképeket nem lehet feltölteni, de azért itt meg lehet nézni azt amiről ez a rész szól:
https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C5%B1v%C3%A9szetek_V%C3%A1rosa_(Valencia)
Én nem dobtam le a szemetet a földre, nem vagyok rá képes. Elvittem az utcán az első szemetesig.
Nem is vagyok igazi spanyol. 😉
Judit
Kedves Judit!
Szerencsére Spanyolországban jártam, (már vagy húsz éve, sok minden felejtődik, de nem minden! Valenciában nem. Örülök, hogy ennyi szép élményt megosztottál vekünk.
szeretettel
Ica
Kedves Ica!
Én sem sokat tudtam Valenciáról, sőt nem is terveztem, hogy egyáltalán valaha elmegyek oda…
Aztán nagyon kellemes meglepetés, nagy élmény volt.
Judit
Kedves Judit!
Bizonyára kitalálod, miért irigyeltelek igazán? Igen, a pálmaház! Úgyszintén a buja trópusi növényzet lenyűgöző látvány.
Amúgy igen különös szokásaik vannak a spanyoloknak, gondolok itt az étkezési szokásaikra, meg a szemét földre dobálására.
Valencia modern város, az építészetük is egyedi, modern és érdekes. Igazén lenyűgöző.
Ida
Kedves Ida!
Sok napfény, mediterrán tengerpart, történelmi utcák, modern városrészek – Valenciában minden együtt van, amit csak kívánhat a turista.
Bármelyiket választjuk, csalódni biztosan nem fogunk. Nem csak egyetlen napra, de hetekre való felfedezni és látnivalót kínál ez a város.
Valóban lenyűgöző, ahogy írtad.
Judit
Kedves Judit!
Gyönyörű város lehet Valencia! A neten majd nézek képeket róla. Nagyon érdekesnek találom a spanyolok szokásait. Gondolom, a meleg éghajlat miatt tartanak délután pihenőt, és inkább késő estig dolgoznak. A fél 11-es vacsora és a szemétledobálás lepett meg legjobban.
Sok szeretettel olvastalak: Matild
Kedves Matild!
Valóban gyönyörű város Valencia, érdemes lenne hosszabb időt is eltölteni ott.
Az elmúlt tíz évben már nálunk is fontolgatták a déli pihenő, a szieszta bevezetését. Ez azt jelentené, hogy a munkavégzés általában 8–12, illetve délután nagyjából 16–20 óra között tartana.
A Magyar Tudományos Akadémia a klímaváltozás következményeinek vizsgálatára indított kutatási programjában már 2003-ban felvetette egészségügyi okokból. 2007-ben állampolgári kezdeményezésre népszavazásra terjesztették fel a szieszta bevezetését, ám végül elhalt a dolog.
Régebben a kisebb vidéki településeken hazánkban is volt déli leállás, csak osztott műszaknak hívták, mely ma is létezik. A boltos 11-kor bezárt, hazament megetetni az állatokat, meg a családot, pihent egy kicsit, majd délután újra kinyitott.
Judit