Naponta felment a hegyre.
Régen a fiával, már csak egyedül. Akkor virágos-tarkába öltözve, már csak fekete kendőbe burkolózva.
Az a sír, hatalmasra nyitott szájával az életét szippantotta magába. A szívóerő vonzásának képtelen volt ellenállni. Nap – nap után ott térdelt a kopjafánál. Úgy ölelte a faragott oszlopot, mint ahogy utoljára ölelte fiának elomló testét. Kapaszkodott a márványosuló testbe, és nem volt ereje kimondani: legyen meg a Te akaratod. Ahogy nem volt ereje megtartani a gyermekét, úgy volt képtelen elengedni. Lelkének megnyugvást csak a séták jelentettek fel a hegyre. A tetőn mindig megállt a fogadalmi kápolnánál, lenézett a tó mindig ugyanolyan, és mindig más tükrére. Üres lélekkel, fagyott szívvel állt. Várta, hogy a szélben meghallja fia suttogását, a napsugár helyett gyermeke simítását érezze. Ilyenkor dermedtsége felengedett.
Azon a délutánon valami megváltozott. Az út mentén a mandulafák menyasszonycsokorként bólogattak. A kápolna ajtaja nyitva volt, az öreg szerzetes ifjonti erővel húzta a harang kötelét. Az asszony kábultan nézett körül. „Virágvasárnap van!”- jutott eszébe. Letérdelt a kőbe faragott Mária szobor elé. „Ha Te el tudtad engedni, én is megteszem”- ígérte a lágy tekintetű asszonynak.
Csak a hegy aljában vette észre, hogy fekete kendőjét a Mária szobor előtt hagyta.
3 hozzászólás
Szia!
Az anyák mindíg nehezen engedik el fiaikat, lányaikat, ezt nagyon jól sikerült érzékeltetned. (AZ elő két mondatban hiányolom a “már” szó elől a “most” szót)
Lehet, hogy ez csak írói fogásod?
Üdv.
Meghatóan érzékelteted az anyai fájdalmat, amikor elveszíti gyermekét, nehéz, talán lehetetlen rajta túllépni. Nagyon jó, hogy a végén mégis – megnyugszik, aki betér a kápolnába, ahol erőt meríthet a további élethez.
Üdvözöllek: Kati
Kedves Matyi /Ildikó/! Szép, szomorú dolgokról írsz, elegánsan, visszafogottan, és mégis nagy ábrázoló erővel. Tetszenek az írásaid! Felmerül bennem, vajon, ha az élet “napos” oldaláról írnál, könnyedén csipkelődve, az milyen lenne? Persze, tudom, baromság. Az ember nem bújhat ki a bőréből, Rejtő Jenő nem írt drámát, sem Dosztojevszkij humorszket. Üdvözlettel: én /Bödön/