Végre itt az eperszezon. Bár még viszonylag drága, néha megkockáztatok egy-egy fél kilót, mert a fiúk nagyon szeretik.
A piacra mentem. A fél kiló 389 Ft. Persze mindig úgy csinálják, hogy kicsit több legyen. Történetesen 400 Ft-ot kellett fizetnem. Egy ezrest adtam, mert nem volt kisebb pénz nálam. A pasi százasokban adott vissza. Mutatta a kezében, hogy ott a hat darab százas, majd megfogta az odanyújtott kezemet, belerakta a pénzt, és becsukta a tenyeremet. Akkor még nem tudtam, hogy miért. Kicsit furcsállottam a dolgot, hogy miért kell megfogni a kezemet, de aztán rögtön rájöttem, mihelyt elfordultam a pulttól. A kezemben ugyanis már csak öt darab százas volt!
Szidtam magam, meg a pasit, de hát miért szóljak, hogyan tudnám bizonyítani, hogy nem én raktam már a zsebre azt a százast, amikor már elléptem a pulttól? Nem az a százas a lényeg, hanem maga a tény, hogy becsaptak!
Két nap múlva a fiúk megint kértek epret. Most már figyelni fogok, határoztam el, és nem megyek vissza ahhoz a pasihoz. A másik helyen ugyanaz a trükk. Amikor megmutatja, még ott van az összes visszajáró a kezében, de valahogy a kisujja mindig „beleakad” egy százasba, amikor a kezedbe nyomja. De én sem voltam ám rest! Feltűnően nem húztam vissza a kezemet addig, amíg meg nem számoltam a visszajárót. Tényleg eggyel kevesebb volt! S mikor szóltam, hirtelen úgy csinált, mintha a krumplik közé beesett volna a hiányzó százas! Mintha egy hegyben felhalmozott krumpli közül olyan könnyen ki lehetne szedni egy pénzdarabot!
Azóta nem tudnak becsapni! Mindig megszámolom a visszajárót még mielőtt visszahúznám a kezemet. És látom, hogy az emberek többsége nem ezt teszi, csak megnyugodva, hogy jól adtak vissza, zsebre rakja a pénzt. Sajnos nem csak a fiatalokkal, hanem az idősekkel is megteszik ugyanezt!
Mindenki okuljon a példámon, és ne hagyja magát becsapni!
És itt kérek elnézést azoktól a piaci árusoktól, akik becsületesen, és rendesen dolgoznak!
Elnézést!
8 hozzászólás
Szia!
Köszi a figyelmeztetést. A cikked jó.
Nem lehet, hogy az árusok abból indulnak ki, aki ilyenkor epret vesz, az ki van tömve lóvéval?
Üdv.
Az lehet, de sajnos az eper ára már évek óta nem nagyon csökken. Vagy csak rossz helyen keresem! /Bár fél kiló eper még nem jelenti a gazdagságot!/
Emma
Azt be szabad csapni, aki ki van tömve lóvéval?
Remélem, nem értettél félre?
Persze, hogy senkit sem szabad becsapni, csak próbáltam az ő fejükkel gondolkodni. Az eper áráról pedig mit sem tudok, évek óta nem vettem. Egyet értek veled abban, hogy aki megveszi, az nem feltétlenül gazdag, legfeljebb azért teszi, mert nagyon szereti azt, akit meg akar ajándékozni vele.
Üdv.
ez a gyengém, egyszerűen nem akarom megsérteni a többi embert(mégha többet nem is látom) avval, hogy számolgatom a visszajáró aprót. inkább húzzanak le egyszer kétszer mint hogy 10 becsületesben rossz érzés maradjon.
ez csak az én véleményem
Ahogy ő minden arcrezdülés nélkül be tud csapni téged, úgy egyáltalán nem sértés, ha megszámolod a visszajárót./ Szerintem!/ A nagy multiknál is kötelessége a pénztárosnak eléd leszámolni a visszajárót, a piacon miért lenne ez másképp? Szerinted, ha mindenki olyan jóhiszemű lenne, mint Te, melyik árus terjedne el, a becsületes, vagy a másik?
Szia!
Figyelemre méltó az irás.
A multik úgy vágnak át, hogy a polcon 400Ft a pénztárnál már 550… A piacosok meg igy. Vannak becsületesek is, de én mindig átszámolom a pénzt. Sok kis 100asból egyszer ezres lesz…
Nekem a piaci cigiárusitás tetszik a legjobban! Az is nagy csalás.
Üdv
Artur!
Aki ilyenkor epret vesz az a bolond, engedékeny városi szülő! 🙂 Mint én is…
Egyébiránt: a téma érdekes, innen, kisvárosból nézve is. Mert az évek során nálam kialakultak a “nénik és bácsik” körei a piacon, a boltokban. Lehet, hogy konzervatív vagyok, de ez van. A százhuszadik büdös hús után megragadtam annál a hentes néninél, aki nem vág át, és friss húst ad.
Ettől függetlenül eper: a múltkor én alul zöld-penészes, felül ép fajtát láttam. A férjem hozta az egyik budapesti multitól, szépen lefóliázva. Felét ki kellett dobni, és a szívem szakadt meg: 1. a férjem jót akart, a fiúknak hozta 2. a fiaink csalódottak voltak 3. bizony, nem vagyok skót, csak átlagos magyar értelmiségi: nekem 500 forint összeg
Visszajáró: ha ismerős, jól bevált boltos/árus az illető, számolás nélkül zsebre rakom, ezzel is jelezve, meg van még a bizalom kettőnk között. Máshol, viszont megszámolom, főleg amióta a keresztapukámnak az egyik “multi” 10 db tojás helyett 10 dobozt számolt fel a pénztárnál!