1. A kevélység
Tényleg ennyire üres az életed? Semmi értéket nem találsz benne? Úgy próbálod magad értékessé tenni, hogy a másikat lenézed? Megalázod társaidat, lealacsonyítod őket? Azt hiszed, hogy az emberek így erősnek és nagynak fognak látni? Tévedsz. Miért másokkal foglalkozol? Magadban keresd a fényt! Ott lesz az. És ha megtaláltad őrizd, ápold. Ha gondolod, megőrzöd magadnak, ha gondolod, a világ elé tárod. Büszkének lenni nem bűn. A kevélység az. A kevély ember gyenge. Saját magát teszi gyengévé.
2. A fösvénység
Miért ragaszkodsz annyira a vackaidhoz? Azt hiszed többet érnek, mint te magad? Ugyan, dehogy. Értéktelen kacatok. Jön egy pusztító vihar, egy váratlan tűzvész és már semmid sincs. Csak te magad vagy magadnak. A jellemed, az érzéseid, a lelked. Ez tesz emberré, nem a vagyonod. Ezekre vigyázz, ne a haszontalan dolgaidra! A fösvény ember sebezhető, mert múlandó dolgokba kapaszkodik. És végül nincstelenül hal meg.
3. A bujaság
Bűn lenne kiélni a vágyainkat? Megélni a legteljesebb kielégülést? Nem az. Nem bűn boldognak lenni. Egy szerelmes pár összeolvadása szent dolog. Az teszi szentté, hogy a világon egyszerre csak egy embert szerethetsz szerelemmel igazán, és ő épp a karjaidban van. De ezt ne mások kárára tedd! Ne a megcsalás vagy a kihasználás takarója alatt! Ha semmibe veszed a társadat, semmi leszel te is. Ha a szívedet kettéosztod, ne csodálkozz, ha az egyik részét elveszíted. És a maradék már nem lesz teljes soha. A bűnösen buja ember csak félember.
4. Az irigység
Irigykedve nézed a másikat, mert az többet ért el az életben mint te? Komolyan olyan dolgok után áhítozol, amiért te semmit nem tettél? Amiben nincs munkád? Amiért más dolgozott, más szenvedett? Te csak saját magaddal törődj, a saját munkáddal, a saját értékeiddel. Nem bűn kedvet kapni a másik álmaira. De azt a saját erődből valósítsd meg, és ne a másik kárára. A legkisebb eredmény, amiért keményen megdolgoztál, milliószor többet ér a társaidtól összelopkodott álmoknál. Az irigy ember ezt nem tudja. Csak áll az elfüggönyözött ablaknál és sóvárogva lesi a szomszédját. Az irigy ember élete üres. Nagyon üres.
5. A torkosság
Fröcsögő nyállal követeled a nyalánkságaidat? Degeszre eszed magad, hogy szinte már mozdulni sem tudsz? Az a legnagyobb gondod, hogy csak pár falattal ettél többet, mint ami elég? Néha, két falat között, feltekinthetnél a tányérodból, és akkor talán meglátnád a szomszédban éhező gyerekeket, a vízért könyörgő embereket. Meglátnád a szükséget, szerte a világban, a jajveszékelők millióit. De a többség fel se pillant tányérjából. A torkos ember vak. Világtalan meglátni a világot.
6. A harag
Haragszol a másikra, mert megbántott? Olyat tett, amivel ártott neked, amit te elítélsz? Azt hiszed, te sosem bántasz meg másokat, akár akaratlanul is? Azt hiszed, hogy egyedül a te értékrended az igazi, és minden más dühítő és felháborító? Ne hidd! Lehet haragudni, mert mások vagyunk, másként élünk, és ez néha dühíti a másikat. Mindenkit elragadhat a hév, az indulat. Haragudni, azt lehet, de tudni kell felengedni, megbocsátani, kezet nyújtani. Aki erre képtelen, a haragtartó ember, azt elkerülik a többiek. A legvégén egyedül marad a haragjával. A haragos ember nagyon magányos.
7. A jóra való restség
Hidegen hagy a kéregető hajléktalan? Fejcsóválva ülsz a TV előtt, látva a beteg gyerekeket, majd közömbösen átkapcsolsz a kedvenc sorozatodra? Azt gondolod, hogy majd segítesz holnap, hogy majd segít más? Ne gondold! Vagy azt hiszed, hogy a te segítséged annyira jelentéktelen, hogy egyben felesleges is? Nehogy azt hidd! A legkisebb jótett is felbecsülhetetlen érték a közönnyel és a tétlenséggel szemben. Nem kell az egész világot megváltanod. Elég egy kis szeletét. "Nem kell győznöd, csak harcolnod kell."
22 hozzászólás
Szia Balázs!

Sokfajta bűn létezik, de valóban a legtöbb a fent említettek egyikére vezethető vissza. Saját véleményed nekem nagyon tetszik, és örömmel tölt el, hogy már fiatalon is ilyen bölcsen, helyesen építet fel értékrendedet. Cikked nagyon megfogott, sok gondolat hasonlóságot mutat saját céljaimmal. Mindenképpen elgondolkodtam írásodon. Gratulálok, és muszáj ide írnom, lám a mai fiatalok között is sokan tudják, mi a valódi érték, mi az élet lényege, mert gondolom, saját véleményeddel korosztályodból nem vagy egyedül.
Kedves artur!
Köszönöm! És ha jól veszem észre, egyáltalán nem vagyok egyedül ilyen téren.
Jó, ahogy felsorolod a bűnöket, és utána hozzáfűzöd a magyarázataidat. Értékes gondolatokat olvashattam.
Rozália
Köszönöm Rozália!
Nem találok szavakat!
Engedelmeddel kinyomtatom és elteszem!
Nem is elteszem, hanem megmutatom a Te korosztályodbelieknek… bízva abban, hogy így jobban megértik, miről is van szó…
Neked is köszönöm, Gyömbér!
azonkívül, hogy nekem nagyon jó érzés, nem hiszem, hogy sokra mennél vele másoknál…. :/
Engedelmemmel kinyomtathatod…..
Azért megpróbálom…:)
Kedves Arnodre!
Cikked nagyon megfogott, már maga a témaválasztás is. Az ember életének valóban e bűnök valamelyike, vagy halmaza, a legnagyobb ellensége.
Tetszenek gondolkodásra késztető kérdéssorozataid, összegzéseid.
Mindig is hittem, s jó tudni, hogy fiataljainkból még nem haltak ki az igazi értékek!
Cikkedhez gratulálok!
Üdv: wryan
Kedves wryan!
nagyon köszönöm! örülök, hogy hiszel bennünk…
üdv
Jó volt olvasni magvas gondolataidat. Minden szavaddal, mondatoddal egyetértek.
Kedves Colhicum!
Nagyon köszönöm, és külön öröm, hogy még egyet is értesz!
üdv
Hát, le a kalappal, komolyan, ez egy sokat megélt, megfontolt elme szüleménye, úgy tűnik. S hogy mégis egy fiatal ember írta? Ez még nagyobbá teszi a szememben az alkotót!
Hanga
Köszönöm, Hanga! :$:)
Szép tiszta gondolatok!
Hasonló gondolatok foglalkoztatnak engem is, ezeket írtam meg csak kicsit hosszabban és nem ilyen szép rendezett formában a "Belső diaporáma kivetülés" írásomban.
Gratulálok.
Szirom
Köszönöm szépen szirom!
De az miért van, hogy nem tudom megnézni az adatlapodat? :O
Kedves Arnodre,
Bölcs gondolatok, valóban. Úgy látom a magyarázatokban adva van a megoldás, amit nem mindig könnyű teljesíteni. Hiszek bennük, és remélem az ember egyszer végérvényesen megérti és annak megfelelően fog cselekedni, mert a cselekedeteiben ismerni meg az embert.
A parancsolatok, illetve én sóhajok-nak nevezném, minden időben jól jönnek és szükségesek, nélkülük kitörne a káosz. Most általad, "Arnodre" köntösben újra napvilágra kerültek. Gratulálok,
szeretettel, eszkimo.
Kedves Arnodre!
Cikkedre a tegnapi nap folyamán bukkantam rá. Tegnap, amikor ismét megfogalmazódott bennem, mennyire nehezére esik az embernek "jónak" lennie egy olyan világban, ahol élünk.
Biztos vagyok benne, hogy ezeknek a bűnöknek valamelyik változatával rendszeresen találkozunk. Sajnos. A tegnap számomra pont egy ilyen volt. Éppen ezért még mélyebb benyomást tettek rám szavaid, fellibbentették előttem a feledni vélt reményt. Szeretném hinni, hogy ha a "felnőttek" el is felejtik – pont Karácsony táján!! – ezeket és az ezekkel szemben álló erényeket, legalább mi gyermekek, ifjak, a következő nemzedék ne feledjük el, hogy mit jelent!
Örülök, hogy elolvashattam. És utólagos engedelmeddel beteszem pár mondatodat beteszem az idézet táramba.
Öszinte tisztelettel és üdvözlettel:
Edina
Kedves Chendra!
mindenhol akad jó és rossz is bőven, azt hiszem…
Örülök, hogy ilyen pozitív hatással voltak rád ezek a sorok! Egyébként ahogy nem szeretem a "mai fiatalok" kifejezést, úgy talán a felnőtteket sem kell kipécézni…
és nyugodtan másold csak be az idézettáradba, már ha tényleg találsz valami bemásolnivalót…
Köszi, hogy olvastad és a hozzászólásodat is!
üdv
Arnodre
Itt jártam, lenne miben javulni az emberiségnek. Összegzés, elgondolkodni érdemes.
Szeretettel:Selanne
Kedves Selanne!
Az írásom célja sem volt más, mint a Te összegzésed: elgondolkodtatni.
köszönöm, hogy itt jártál!
Balázs
Kedves Arnodre az ember már csak ilyen, nem rosszabb és nem jobb , mint hajdan, és nem is változik. A hét fő bún, attól lett bűn, hogy van, szerénység,adakozás, erkölcsösség, mértékletesség, megbocsátás stb. Ám egy valami valóbsn nagy hiba, ha nem törekszünk a jóra életünkben. Üdv. Jega Ibolya
Kedves Jega!
Hogy a bűn, vagy az erény volt-e előbb, nem tudom eldönteni. A főbűnök fenti listázása pedig értelemszerűen nem tőlem származik.
Érdekes viszont az az észrevétel, amely így utólag bennem is megfogalmazódott, hogy a jóra való restség, mintha a többi fölé emelkedne, tulajdonképpen magába foglalja az összeset. És így, talán a legnehezebben "kiküszöbölhető".
üdvözlettel
Balázs