Olyan tevékenységről beszélek, amikor azt mondom költészet, amelynek révén, valamilyen formában értelmet nyer egy virtuális világ, ami mégis megfogható. Számos feljegyzés készült arról a történelemben, hogy egyes korszakokban, és egyes népcsoportok szempontja alapján, mit jelent az, amit akkor, és ma is, irodalomnak emlegetünk. Közlésforma ez, ami először csak némán születik meg, értelmes tollvonásokból, annak céljául, hogy a BEFOGADÓ lelkébe, de legfőképp értelmébe találjon. Szét kell tudni választani a fiktív jelenségeket, a valóság képétől, ám ez nem mindig könnyű akkor, ha egyes dolog olyan hitelesen van megfogalmazva, hogy még maga, a szerző is elhiszi. A költészet, egy olyan szintű követelés, ami nagyon súlyos mérce alá van rendelve. Esztétikai szempontokat figyelembe kell venni, nem különben azt is, hogy az írásnak, ha például versről beszélek, akkor ritmikai szempontból, rendben kell lennie. Továbbá, képeknek is kell keletkeznie, és amikor én azt mondom, hogy ritmika, akkor arról van szó, hogy a mű, legyen olyan, mintha a szerző énekelne művében, olyan hatást keltsen, mint egy zene. Nagyon FONTOS dolog! Nem szabad elsiklanunk a felett sem, hogy ez író, költő, akkor válik igen sikeressé, ha kézirata, nem tartalmaz ballisztikus jegyeket, jól megfogja a témát úgy, hogy ennek nyomán, együtt, eltalálja a megfelelő invenciózus versnyelvet is. Azt gondolom, korszakalkotó lehet egy mű abban az esetben, ha úgy közli a szerző, aki máshogy nem tudja. Mit értek ez alatt?? Azt értem, hogy legyen meg az egyedi hang, stílusjegy, ami csakis kizárólag magára jellemző. Észrevehető legyen a kéziratokban, és meg kell próbálni úgy közvetíteni az olvasók felé, hogy ne tűnjön sem plágiumnak, sem átírásnak. Hasson a szívekhez, a szigorú szerkesztők felé pedig azt javaslom, hogy alkosson úgy, amelynek révén, megjelenik egy mű, egy-egy folyóiratban. Nagyon nehezen érhető sajnos el, még én sem jutottam el odáig, mert nem találták megfelelőnek írásaimat, csupán most a visszajelzéseket, és saját gondolataimat osztom meg a nagyérdeművel. Tehát! Megfontolandó, amikor azt mondták nekem olyan a mű, mintha egy magánszemély közölné azokat, olyan témában, ami hétköznapi, ami a mindennapokban jelen van, vagy olyan téma, amiről, tudjuk, hogy így, vagy úgy van, semmi újat nem hoz irodalmi szempontból, magyarul tehát, profán. Én, itt tartok. Szerencsés, ha az írás nem ilyen.
Összegezve tehát:
Költőnek lenni tehát, igen kockázatos, főleg abban az esetben, ha valaki, mint én, mindennapi tevékenységnek titulálja ezt a műveletet, annak reményében, hogy valaki felfigyel arra amit tesz, és valamikor eredményessé tér ki. Én, a magam nevében, művészkollegáimnak kívánok a továbbiakban, nagyon sok sikert pályájukon, sok örömet, eredményes alkotásokat! Az olvasó közönségnek pedig azt ígérjük, hogy addig nem hagyjuk abba az írást, amíg vannak, kik olvassák verseinket, műveinket, és addig, amíg lélektől-lélekig nem hat, és kíván olvasni az Olvasó! A művészet csodálatos és alkotni fantasztikus dolog.
9 hozzászólás
Kedves Richard, az utsó mondatoddal messzemenően egyetértek, csakhogy nem mondtál vele semmi újat. Még ez nem lenne probléma, ki tud ma újat, vagy legalább is fontosat mondani a költészetről, talán Petőfi, Arany, József Attila, hogy az egyetemi tankönyvekről ne is beszéljek, melynek hegyei az egekbe érnek. Nekem inkább az a gondom, h aki a költészetről ( bármiről) ír, az tanuljon meg szépen, tisztán, egyértelműen fogalmazni. Most az kellene, h jöjjön, hogy példákat hozok, itt és itt, ez és ez nem stimmel, sántít. Nem teszem, mert az első mondattól az utolsóig sántít. Sajnálom, h most nem tudok jobbat írni! Kérlek ne haragudj: én
Kedves Richárd!
Nem tudtalak elolvasni végig. (Bödön teljesítményét nagyon tisztelem!
)
"Hasson a szívekhez, a szigorú szerkesztők felé pedig azt javaslom, hogy alkosson úgy, amelynek révén, megjelenik egy mű, egy-egy folyóiratban."
Az cikked első fele (amin átgyötörtem magam) olyan, mint ez a kiragadott mondat. Ha a zagyvaság, a sületlenség, a káosz lehet tökéletes, akkor Te tökéleteset alkottál.
Üdv. a
Kedves Alkotó Barátaim!
Sajnálom, hogy ilyen a véleményetek. Köszönöm, hogy írtatok azért nekem, nagyra értékelem.
Remélem, hogy a későbbiek folyamán, olyan írás kerül fel ide tőlem, ami elnyeri s tetszéseteket!
Üdvözlettel:
Vígh Richárd
alkotó tag
Tetszik a reakciód, ezért most végig olvastalak. " A művészet csodálatos és alkotni fantasztikus dolog." Ezt az utolsó mondatodat tartom a legjobbnak. Rövid, egyszerű és világos.
Jó szívvel tanácsolom Neked, hogy igyekezzél lehetőleg kevés szóval, egyszerűen, világosan fogalmazni.
Ha nem zavar, figyelni foglak.
Hajrá!
Üdv. a
Kedves Richárd!
Én elolvastam, végig az írásodat. Gyakoroljál sokat, és meghozza gyümölcsét. Szívvel-lélekkel tedd, mert én azt látom szereted művelni az írást.
Amikor nem sikerül úgy valami, csupán egy dolog. Szépen túl lehet jutni rajta, és kell is. Tapasztalatból mondom.
Szeretettel: Selanne
Szia Richárd!
Minden előttem szólóval maximálisan egyetértek.

Olyan alkotók írtak hozzád, akik már elismertek eddigi publikálásuk kapcsán.
Ne sajnáld a véleményüket! Örülj annak, hogy segíteni szeretnének, elmondják őszintén azt, amit gondolnak.
Nagy kincs ez, hiszen innen lehet emelkedni, ha valóban ezt szeretnéd.
Ha megfogadod a tanácsokat, előbbre léphetsz.
Ha jól érzékeltelek, akkor ez a szándékod.
Nagy út áll előtted. Rajtad múlik, hogy bírod-e erővel, kitartással.
Mindez némi izzadással jár.
Haladj, egyre csak fölfelé, ezt kívánom! Tanulj!
Szeretettel: Kankalin
Kedves Richárd!
Örülök annak, hogy erőt érzel magadban az íráshoz, ne add fel soha, írj sokat, olvass sokat és akkor egy szép napon megszületik egy ragyogó kristály.
Szeretettel: Szabolcs
Kedves Richárd!
Van egy javaslatom. A gondolataidat leírni úgy kell: egyszerűen, ahogyan otthon beszélünk a családunkkal. Nem kell különlegesen próbálkozni.
Én nem pontozok, nem csillagozok. Azt nélkülözve is le lehet írni a véleményünket. Egyébként is, a csillagozást már több mint egy éve elvetettük, mert nincs sok értelme, nélküle is leírhatjuk, amit gondolunk az írásokat olvasva. A jó írásokat megdicsérhetjük öt csillag nélkül is, s ha hibát találunk, azt udvarias
formában elmondhatjuk.
Jó a tanácsom, kérlek, fogadd el:
Kata
Az irodalomelméleti fejtegetések nem mindegyikével értek egyet .
Röviden, a végéről kiemelve ezt-azt:a költészet lehet és legyen , bizonyos értelemben mindennapi tevékenység .
És az igazi művész nem hagyja abba az alkotást . akkor sem , ha senkit sem érdekel , pl . ha senki sem olvas(sa). Továbbá nem feltétlenül célja , hogy lélektől lélekig hasson . Az utolsó mondattal abszolút egyetértek .