Teljes, mindent átfogó képet nem tudok, és nem akarok adni erről a témáról. Szándékom csupán annyi, hogy bepillantást adjak saját műhelytitkaimba, s ezzel talán kicsi segítséget adhatok fiatalabb kortársaimnak, illetve kezdő tollforgatóknak, vagy egyszerűen csak néhány használható ötletet sikerül átadnom.
Nincs kialakított szisztémám, mert a módszer mindig változik, de az éjszakai alkotás, számomra a legtökéletesebb hangulatot biztosítja hozzá. Van úgy, hogy kortárs amatőr íróktól olvasok, és az ad ihletet. Ugyanazok a dolgok vesznek körül minket, ezért nagy segítség lehet a másik alkotó látásmódja, esetleg témája. A legjobb, ha nem értünk vele teljes mértékben egyet, mert akkor mintha párbeszédbe elegyednénk vele, kifejthetjük nézetünket, s ebből születhet meg saját írásunk. Bevált módszer lehet az is, ha egy adott témáról úgy írunk, mintha egy barátunknak mondanánk el a véleményünket, vagy mesélnénk el egy érdekes eseményt.
Nagyon szeretem még azt a módszert is, hogy megfigyelem a körülöttem zajló unalmas eseményeket, de egyes helyekre gondolatban beiktatok meg nem történt helyzeteket, amitől kiszíneződik a történet. Például:
Szemtanúja voltam egy szokványos újságvásárlásnak. Az eladó fiatal, csinos nő. A vásárló jóképű fiatalember. Nem történt semmi különös, de szerintem, történhetett volna. Otthon felidéztem a sztorit. Elképzeltem, hogy a vásárló fiú kicsit zavartan vásárol. Leejti az újságot. Az eladónő halvány mosolyt ereszt el. A fiatalember ettől természetesen még zavartabb. Újra leejti a lapot, és felálltában beveri a fejét a pultba. Több újság is lepotyog. Ketten együtt kezdik el összeszedni… Nem folytatom, innen már viszi a történet tovább magát, kialakulhat ebben a helyzetben egy kis romantika, rajtunk múlik, meddig tart, és mi minden fér bele. Nem nehéz ehhez hasonló sztorikat kitalálni. Néha azonban az élet a valóságban is produkálhat jó történeteket, csak meg kell látni.
Sokszor csak egy gondolatsorból indul ki az egész történet, a többi menet közben alakul. Leírom azt a néhány mondatot, ami nem hagy nyugodni, azután köré építem a mondanivalómat. Legjellemzőbb példa rá, hogy nekem így születnek meg a Hapsi-bácsi monológok. Belül, magamban elképzelem, hogyan dohognék az adott témáról, és természetesen hagyom magam túlzásokba esni.
Előfordul, hogy egy régi megtörtént eset köszön vissza gondolatban, ami szintén egy kis túlzást hozzáadva, érdekes történetté alakulhat. A múltbéli sztori velem is történhetett, de megfigyelt esemény is volt már, hogy felbukkant. Legtöbbször egy hasonló dolog, egy elhangzott mondat, vagy egy dal juttatja eszembe. A zene, véleményem szerint, erősen ihletadó segédeszköz. Sokszor hoz engem a megfelelő hangulatba. Ha kedélyállapotunkhoz sikerül a legmegfelelőbbet kiválasztani, biztos a siker. Alkotni fogunk.
Az én véleményem, hogy lehet megrendelésre is írni, de nem minden esetben, mert, ha megragad, és megfog a téma, biztosan, ha nem, akkor nyilván nem lesz belőle semmi, vagy csak egy erőltetett alkotás sikeredik. Abban egyet értek, hogy gátat szabnak a kötöttségek egy alkotónak, de csak, ha szárnyalni szeretne, ha nincs éppen ihlet, még jól is jöhet.
Az írás akkor a legizgalmasabb, ha a szerző sem tudja teljesen, mi lesz még benne. Azért fontos, hogy legyen gerince a sztorinak, én is inkább a kiszínezésnél gondoltam arra, hogy menet közben ugranak be megfelelő kiegészítések.
Szívesen játszom azt a játékot is, hogy kedvenc szerzőimet olvasva, kedvem támad leutánozni a stílusukat. Ugyanolyan nem lehetek, nem is ez a cél, de mindenképpen biztosít némi gyakorlatot és jártasságot az irodalomban, és elkerülhetjük vele az egyhangúságot, megszokott, bevett rutint. Gazdagíthatjuk vele szókincsünket, és elkerüljük a beskatulyázást, feltéve, ha nem az a célunk, hogy csak egy bizonyos stílusban ismerjenek el.
A legjobb, ha az ember ki tud fogni magának egy hivatásos írót, mint mentort, vagy mint egy tanítót, persze ez nehéz, mert ahhoz az illető írónak őszintének kell lennie, az elfogultsága ugyanolyan veszélyes lenne, mint az irigysége.
Az olvasottság pedig ezer akadémiával felér.
Végül pedig vallom, hogy nagyon fontos egy jó cím választása, ami szerintem rövid, és az írásra vonatkozva, kifejező kell, legyen. Én például nem szeretem a hosszú, egész mondatos címeket.
A könyvírásról nem sok fogalmam van, még egyet sem írtam, de szerintem nem szabad úgy könyvet írni, hogy egyes részeket bő lére eresztünk, mert kell az oldalszámhoz. Gondolom, úgy készül, hogy sok-sok kisebb írásból lesz egyszer a könyv. Ha sikerül jó összekötő szövegeket írni a saját műveinkhez, kialakulhat egy könyvre való. A lényeg az, hogy az összekötő szöveg ne töltelékként hasson, hanem érdekes átvezetés egyik novellából a másikba, s mint ahogyan ez a rövid írás is, mint vélemény, bármikor folytatható, bővíthető legyen.
30 hozzászólás
Köszönjük, artur! Minthogy magam is szívesen “utánoznám” az általam olvasott nagy írókat, válaszom hamarosan megtalálod a cikkek / egyéb rovatban….
Üdv: Kuvik
Szia!
A stílus gyakorlatok nagyon sokat segítenek szerintem a saját hang megtalálásában. Nem volt véletlen, hogy a régi festő akadémiákon a tanítványok a mesterek műveit másolták első feladatként.
Mindegyikünk másképp talál rá az “alkotásra”, de jó olvasni erről.
Maristi
Szia Kuvik!
Nagyon kiváncsivá tettél. Figyelni fogom a cikkedet.
🙂
Szia Naristi!
Egyetértek veled, és nem csak a nagyoktól lehet stílust tanulni, hanem kedves alkotó társainktól is, fiatal tehetségektől is.
🙂
BOCSÁNAT!
MARISTI a helyes:-)))))
Szia!
És persze az írómentornak nemcsak őszintének, hanem alázatosnak is kell lennie, hogy tényleg örüljön, ha a tanítvány ügyes. Akkor is, ha ügyesebb nála:) Persze nagyon nehéz ilyet találni, mert hát…
És a rendelésre alkotás tényleg nem egyszerű. A Kaiseres pályázaton is csak törtem a fejem. Extra nehezítő körülmény, hogy egyáltalán nem vagyok húsevő, évi kb. fél kiló a teljes fogyasztásom… Aztán rájöttem, hogy csak nézőpontot kell váltanom, és a macskám szemével nézni a világot:)
Jó kis összefoglalás!
Kedves Inesita!
Bizony kevés az olyan hivatásos író, nekem szerencsém volt. Ismertem egyet, aki mindig szerény volt, és úgy tanított, hogy nem is vettük észre.
🙂
Ez tetszett, és valóban sikerült néhány jó tanácsot megosztanod az olvasókkal, velem legalábbis igen.:) A könyvírással vitatkoznék, én ugyanis többet írok regényt mint novellát, és azt is ugyanolyan folyamatosan, sorjában kell írni, nem pedig külön részekből összevarrni, összekötő szöveggel… Persze ez az egyetlen, amibe beleköthetek, és ez is csak a keményfejű természetemnek köszönhető!:) Egyébként egy újságban is hálás téma lenne, csak meg kéne találni a hozzá illő rovatot…
Habár most azon gondolkodom, hogy vajon részletekben is megírható-e egy regény, mert ezzel szöget ütöttél a fejemben!:) Egyezzünk ki egy olyanban, hogy műfajtól függ.:)
Nagyon jó, haszonos témát választottál. Nemcsak fiataloknak, másoknak is érdemes ehhez hasonló cikkeket olvasni, hiszen “a jó pap is holtig tanul!”
Természetesen mindenkinek meg van a maga szokása, hogyan állítja össze a novelláit, akár a regényeit. Én általában nem szeretem az elvont fogalmakat, inkább mindig az életből vett példákról, eseményekről szeretek írni. Sőt, minden embernek külön élete, regénye lehet. Annyi minden történik az életben még a sivár hétköznapokon is, hogy csak figyelni kell, megjegyezni, lejegyezni, aztán megvan a táma.
Én sem szeretem az előírt, kötött témát, ezért nem vállalkoztam én sem a Kaiser-pályázatra, de az ABC pályázatokra is csak ritkán írok. Lehet, hogy éppen az adott témában nem jut eszembe olyan esemény, amit érdemes megírni, de később mégis bejönne.
Artur! – folytasd a megkezdett témát, érdekes és tanulságos!
Üdvözlettel
Szia F.W.S.!
Könyvet írni bizonyára számtalan módon lehet, nem is állítottam, hogy csak úgy, ahogyan leírtam, mert az csak az én elképzelésem, hiszen egyet sem írtam még. Ha neki fognék, azt hiszem, én úgy csinálnám…majd kiderül jól gondoltam-e? Igazad van, műfajtól biztosan nagyban függ.
:-)))
Szia Kata!
Köszönöm véleményed, és biztató szavad. Az élet valóban kimeríthetetlen témát ad nekünk. Én azért nagyon szeretem a kötöttségeket is. Például verset nem nagyon tudok írni, de a verspárbajaim azt hiszem jól sikerülnek,köszönhető persze a másik félnek, mivel őt szoktam leutánozni. Nekem úgy könnyebb.
:-)))
Kedves Artur!
Köszönöm, hogy megosztottad velünk gondolataidat az alkotásról. Valóban jó dolog, ha egy jó írót meg tudunk nyerni mentornak, de ha mégsem találunk, akkor minél többet olvassunk és olvassunk, mert rengeteget tanulhatunk belőle. A cím megválasztása szinte az egész mű veleje, hiszen ezzel lehet az olvasó figyelmét felkelteni vagy eltántorítani.
Szia Rozália!
Az olvasás áldásos hatásával nagyon egyetértek. Köszönöm soraidat!
Tanulságos!:) Köszönjük!:)
Kedves sosy!
Ha te mondod? Szívesen!
Na ittvok én is 😀 Mivel megrögzött fórumozó vagyok, az “Alkotok” totyikban leírtak alapján is valami ilyesmire számítottam. 🙂
Francis W Scott: Hehehehe, nyilván műfaj-függő is lehet, de én éppen úgy csinálom, ahogy artur leírta – a regényemet gyakorlatilag kis, különálló részekből teszem össze. Ez nekem azért is jó, mert később könnyebb lesz a PC-játékban pályákra osztani ;] Filmben pedig úgyis összefésülik a fejezeteket. Az egészhez csak az kell, hogy a történet váza, vagy legalábbis az aktuális könyvrészlet gerince benne legyen a fejünkben. Még annyit, hogy az átvezetők maguk is lehetnek kis novella-szerűségek, hogy soha ne legyen túl unalmas. 🙂
Szia Richard!
Pontosan erre gondoltam a könyvírást illetően, biztosan van más módszer is, de nekem sem menne, csak így, ahogyan leírtam.
:-)))
Szia!
Én most csak a regény írásának menetéhez szeretnék hozzászólni. Szerintem nehéz részekből összerakni egy regényt, vagyha mégis így tenne az író, már előre kell tudnia a történetet. Különben nagyon “epizódszerű” lesz. Ugyebár a főhős változik, a személyisége, a motivációja, és ha ezt előre nem írja bele az író, csak kis sztorikat ollóz össze, akkor nem lesz elég hiteles a főhős. Bár persze van olyan történet is, amit meg lehet oldani ezzel a módszerrel. F. W. S.-tal értek egyet, hogy műfajfüggő.
Egyébként az írásod jó, nekem tetszett.:) Tényleg jó így belelátni valakinek a “műhelytitkaiba”, köszönjük, hogy megosztottad velünk a gondolatiadat.:)
Üdv,
Vel
Szia Vel!
Neked is igazad van, de szerintem csak akkor, ha az valóban összeollózva lenne, én nem egészen erre gondoltam, de tudod mit? Amikor majd megjelenik a Te és az én első könyvem, leülünk megbeszélni, hogyan is csináltuk? Jó?
Örülök, ha adhattam valamit, és köszönöm a véleményedet, igazán hozzáértésre vall.
🙂
Nem kötekedni akartam, értem én az álláspontod.;)
De rendben, ha mindketten ott tartunk, majd megbeszéljük.:D
Ezt viszont a múltkor elfelejtettem: “nem szabad úgy könyvet írni, hogy egyes részeket bő lére eresztünk, mert kell az oldalszámhoz” – Ez mennyire igaz! A minap olvastam valahol, hogy valaki ahhoz kért tanácsot, hogy lehet nyújtani egy regényt, hogy megfelelő hosszú legyen… Azt hittem, rosszul leszek! Ha van egy történeted, egy karaktered, akkor megvan az is, hogy hány szóra van ítélve az írásod. És ha csak tíz oldal, akkor nem kell minden áron regény faragni belőle. Inkább írjon az illető egy jó novellát, mint egy rossz regényt.
Na, még ennyit akartam.:) És szerintem mindketten reméljük, hogy arra a beszélgetésre sor kerül majd.;)
Vel!
Nem is vettem kötekedésnek. Szeretem, ha valakinek megismerhetem az álláspontját. Azzal én is gazdagodom. Arra a beszélgetésre pedig biztosan sor kerül hamarosan.
:-)))
Hehe én inkább azzal vagyok bajban, hogy a rákban sűrítek bele ~500 oldalba vagy száz évet, de megoldom 😀 Lehet, hogy kicsit lefaragok az évekből…
Richard barátom, ne tedd!
Inkább írj mindjárt trilógiát:DDD
Több lesz az trilógiánál, el kell férnie a maradék 2000 évnek is 😀
Csillagok háborognak?
:-)))))
Hát 2400-ban egészen biztosan fognak… 😀
Huh de ez már elég off 🙂
Akkor 2601-Űrodisszeia!
Hasznos írás, ajánlom mellé Stephen King: Az írás c. könyvét, ő is ad egy-két jótanácsot.
Nekem saját tapasztalatom, hogy hajnalban jönnek nagyon jó ötletek, ezért már egy ideje oda van készítva az ágyam mellé egy notesz és egy toll, mert ha nem írom fel azonnal, reggelre gyakran elfelejtem.
A megrendelt írással kapcsolatosan is egyetértek veled. Volt, hogy hozzá se fogtam egy pályázatra írni, mert nem ihletett meg a megadott téma, de az is előfordult, hogy nagyon bejött, és általában olyankor sikerül valami eredményt elérenem, amikor ez megtörténik.
Örülök, hogy írtál erről a témáról.
Köszönöm az ajánlást, és a véleményedet! Rengeteg formája van az alkotói munkának. Szerintem, sokan vagyunk így, hogy fekhelyünk mellett ott figyel a toll és a papír. Remek dolog írással kezdeni a napot!
:-)))