Elfogyott a napraforgó és a köles, amivel a madáretetőket töltöm meg naponta kétszer, hogy a száz számra érkező kis tollas barátaink jól lakjanak ebben a farkasordító hidegben, amikor összefüggő hótakaró borít mindent.
A közelünkben két állateledel bolt is van, elindulok, hogy beszerezzem nekik az utánpótlást.
Az első boltban megnyitnám az ajtót, de nem tudok bemenni, annyian vannak odabenn. Széles hátak torlaszolják el a bejáratot. Még az utcára is kihallatszik a hangzavar a boltból. Egy barnaszemű, barna bőrű, tíz év körüli kis legény őrzi kívülről az ajtót. „Néni! Nem lehet bemenni! Gyere a jövő héten, most mink visszük el.” – mondja, és még meg is fogja a kilincset az ajtón, mintha még ahhoz sem szabadna hozzányúlnom. Kicsit csodálkozom, de nem akarom kivárni, amíg a bolt kiürül, így a másik állateledeles felé veszem az irányt.
A másik boltban egy lélek sincsen az eladón kívül. Megveszem a magokat, és megkérdezem, hogy sült libatöpörtyű van-e, mert a feketerigóknak vinnék pár darabot.
Az eladó megcsóválja a fejét – „Nincsen semmim. Épp most fosztották ki a húsféleségeket. Családi pótlékot kaptak a szegények, és elvittek minden sült, és fagyasztott árut. Üresek a hűtőládák, és a rekeszek.” – int a háta mögött álló két nagy hűtőláda, és a polcok alatt felhalmozott kék műanyag rekeszek felé. „Mára rendeltem a fagyasztott húsokat, meg is jött időben, de nem volt elég, pedig rengeteget hoztak. Akkora volt a roham” – mondja, és nagyot sóhajt.
Ahogy a magokkal hazafelé ballagok, megvilágosodok, hogy miért nem tudtam bemenni az első boltba. Ott még volt az állati fogyasztásra szánt húsokból… Ezt vették rekesz számra, mert ezt eszik.
Előkerülnek régebbi emlékeim is, amiknek akkor nem tulajdonítottam jelentőséget.
Az az idős asszony, akivel a múltkor találkoztam az állateledelesnél. A gurulós szatyrát töltötte meg csirkemell- és pulyka nyesedékkel, kutya szalámival, sült kacsa darabokkal. Dugig tömte a méretes táskát, és meglepően keveset fizetett. Akkor azt gondoltam, hogy sok kutyája, vagy macskája van a néninek. Eszembe sem jutott, hogy esetleg ő eszi meg…
Felrémlettek más esetek is, amikor az állatosnál rengeteg húsárut vettek meg, amíg várakoztam a soromra. Én buta! Volt olyan eset is, amikor megkérdeztem a vásárlót, hogy hány kutyusnak viszi ezt a rengeteg ételt. Zavartan pislogott, és olyan halkan motyogta a választ, hogy nem is értettem. Az eladó pedig, hátat fordított, és a polcon keresgélt valami láthatatlan dolgot, amíg én feltettem ezt az ostoba kérdést.
Amíg hazaértem – a felidézett emlékek hatására – nehezebb volt a szívem, mint a kezemben a magokkal tömött reklámtáska.
Engem furdalt a lelkiismeret, hogy milyen bután viselkedtem, mert elképzelni sem tudtam azt, hogy már ilyen iszonyú etnikai, és demográfiai szegénység is a mindennapok része.
Már nem a hentesnél beszerzett csirke far-hát, csirke láb és nyak, ami a nyugdíjasok, és a szegények asztalára kerül. Odáig jutottak, hogy állati takarmánynak szánt ételeket tudnak csak megfizetni.
Emlékszem rá, hogy régen milyen nagy újsághír volt, hogy Németországban a török vendégmunkások állateledel konzerveket ettek. Még a cikkek lesajnáló hangja is eszembe jut. Ki gondolta akkoriban, hogy a mi honfitársaink is ide jutnak?
Most az újságokban nap, mint nap a költségvetésből eltűnt milliárdokról olvasunk. Szinte már természetes ebben az országban az áron aluli privatizáció, a támogatások nagy részének eltüntetése, a kámforrá vált EU milliárdok, a költségvetésből a közalapítványokon keresztül kiszivárogtatott pénzek. Közben pedig, a költségvetési hiány egyetlen okaként a túl sokba kerülő állampolgárokat marasztalják el, megalapozatlan, és homályos utalásokkal a hivatalos kommunikációban. Az EU tagállamok gyakorlatától eltérően a magyar kormányok a szociális ellátórendszert politikai kérdésként kezelik, pedig valódi szegénység ellenes intézkedésekre óriási szükség lenne egy olyan országban, ahol a népesség legalább 35%-a megélhetési gondokkal küzd, ahol az átlagkereset mindössze 416 euró havonta, és az átlagos nyugdíj összege 326 euró.
Az Európai Unió a szegénység, és társadalmi kirekesztés elleni küzdelmet a következő tíz év egyik fő céljává emelte az „Európa 2020” stratégiájában. Magyarország az „Európa 2020” jegyében azt vállalta, hogy tíz év alatt mintegy félmillióval csökkenti a szegénységben élők számát. Ehhez az Európai Szociális Alap /ESZA/ forrásaiból 2007 – 2013 között 3,6 milliárd eurós támogatást kap. Az ESZA források szegénység ellenes felhasználásairól a tavalyi évben pont annyit lehet tudni, mint az előző években: semmit.
A szegénység ellenes program inkább a szegények elleni program lett nálunk; a szegénység kriminalizálása. A hajléktalanság bűn, a kukázás bűncselekmény, miközben emberek százezreit nyomják a mélyszegénység felé a visszamenőlegesen megváltoztatott rokkantsági nyugdíj, szolgálati nyugdíj, és nyugdíj szabályokkal. Szétzilálva az ország egységes jogrendjét, csorbítva az érintettek jogait
Megengedhetetlen, hogy a leghátrányosabb helyzetben lévő társadalmi csoportokat, mint a hajléktalanokat, a rokkantakat, a fogyatékosokat, a nyugdíjasokat, vagy a szegényeket bűnbakként kezeljék, és jogszabályokkal sújtsanak le rájuk. Megengedhetetlen, hogy magyar emberek bármely csoportjának állateledelen kelljen élnie!
24 hozzászólás
Kedves Judit! Nagyon helyesen állítod be a problémákat. Íme kezdenek jelentkezni az első élelmiszer gondok, de sajnos ez csak a kezdet. Engem ezelőtt egy pár évvel szemberöhögtek, amikor arról beszéltem, hogy eljön az idő amikor a pénz ehetetlenné válik, ma már egyre kevesebben vigyorognak rajta. Nagyon jó a jegyzeted! Szeretettel István
Kedves István!
A jegyzetem nem az élelmiszer hiányról szól, hanem a mély szegénységről.
Arról, hogy már a szegények is különböző "kaszt"-okat alkotnak…
Judit
Kedves Judit!
Mélységesen egyet értek az írásoddal. Nem is tudom, hogy lehet ezt félreérteni, vagy félremagyarázni.
Amikor olvastam felállt a szőr a hátamon. Tettem ezt úgy, hogy már két-három éve magam is ismerek olyan nénikét, aki a kutyáknak szánt fagyasztott csirkelábat, meg csirkefejet tudja csak megvenni, hogy néha-néha hús jellegű ételt készítsen magának. Ezeket az égbekiáltó igazságtalanságokat már végre orvosolni kéne. Sajnos nem oldódnak meg attól, hogy beszélünk róla.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali!
Ne feledjük, hogy olyan öregségünk lesz, amilyen mintát adunk fiataljainknak az idősekkel való bánásmód terén! Ha kedvezőtlen fordulatot vesz az életünk – akár önhibánkon kívül – olyan szegények leszünk, amilyen szegénységben tartjuk a nálunk kevésbé szerencséseket, vagy rátermetteket. A szociálpolitika ma szitokszó lett, a költségvetés idei évi tervezésénél a szociális szférát érintő mintegy egyharmadnyi az állami forrásmegvonás.
Az emberek többsége manapság két szóra vágyik: a tisztességes megélhetésre.
Judit
Nemrég írtam egy haikut, nyomor címmel:
A szem többet lát
néhanap, mint, amit a
lélek elvisel.
A te tapasztalásod is valami ilyesmi. Cikked lényegre törő és elgondolkodtató és ha tovább gondoljuk, akkor ráeszmélünk arra, hogy a világon több millió embernek még "állateledel" sem jut, csak azt, mi nem látjuk. Ezt már igen, és megdöbbentő, mint minden, amit elképzelni sem tudunk, amíg a saját szemünkkel nem látjuk.
El sem tudom képzelni, hogyan akarják a szegénységet csökkenteni? A magam részéről ezt csak a munkahelyteremtésben látom, ahol meg lehet keresni azt a pénzt, amit megenni ugyan nem lehet, de tisztességgel élni, lehet belőle.
Kedves Szusi!
Sajnos azt tapasztaljuk, hogy a kevesek gazdasági érdekei /elsősorban a transznacionális vállalatoké, és az őket kiszolgáló döntéshozásban résztvevő szerencse lovagoké/ eltiporják a szociális irányító és ellátó rendszereket. A szegénység csökkentése ma minden eddiginél égetőbb probléma lenne, mert a szegénység bővülése és fokozódása lehetetlenné teszi a gazdasági növekedést. A munkahelyteremtési igéretek csak a választási kampányok részei nálunk. Aztán – ahogy én látom – a munkahelyteremtés kimerül abban, hogy bennfentes "továbbképző" cégek zsebeit tömik ki a költségvetésből, akik "visszavezetni" ígérik a semmire sem jó tanfolyamaikkal a munkanélkülieket, a gyorsan zsugorodó munkaerőpiacra.
Judit
Kedves Judit!
Igen jelenség, és egyre inkább az. Nekem kereskedő ismerősöm, aki árusítja mesélte már évekkel ezelőtt, hogy emberi fogyasztás miatt a rendelését a duplájára kellett szabni. Kitette a táblát, hogy emberi fogyasztásra alkalmatlan, betegséget okozhat. Ettől függetlenül nem csappant a vásárlás. Sőt!!! Istenem , hová jutunk? Ilyenkor gondolom azt, mi az én bajom? Hiszen van mit enni…és mégis, a fene egye meg!!! Biztosan értesz.
Szeretettel:Marietta
Kedves Marietta!
Én még sehol nem olvastam, sehol nem hallottam eddig erről. A szembesülés ezzel a jelenséggel számomra vérforraló volt. Próbáltam utána keresni az Interneten is, de csak egy fórumot találtam ez ügyben, ahol valaki arról érdeklődött, hogy Budapesten hol vannak olyan állateledel boltok, amik fagyasztott húsokat árulnak, mert hallotta, hogy azok olcsók, és emberi fogyasztásra is jók. Szörnyű! Szégyenletes!
Judit
Remek írás!
És mélyen megrázó érzés, amelyről én is írtam már Ma is, mint régen c. versemben.
Félelmetes, hogy az EU erőfeszítéseinek semmi gyümölcse itthon, pedig a kapott pénzeket szigorúan ellenőrzik. Vagy csak az iparnak adottakat? Ami a szociális megoldásokra megy, annak nincs gazdája? Hogy létezhet az, hogy még csak nem is beszélnek a médiában erről?
Sajnos, amig mindenki, vagy legalább a nagy többség nem érti meg, hogy csak együtt tud felemelkedni az ország, addig nem lesz változás.
Félelmetes, hogy írásodról nem az irtózatos szegénység, hanem élelmiszerhiány jut eszébe valakinek…
Kedves Irén!
Elolvastam a "Ma is, mint régen" című versedet, írtam is hozzászólást alatta.
Félelmetes szembesülni azzal, hogy micsoda tömegek váltak alkalmazotti és értelmiségi középosztályból s a szakképzett munkásságból lecsúszott, tönkrement emberekké /erről szól az "Undorító féreg" c. írásom is/akik kényszerű életmódváltásokon estek keresztül, s így civilizációs megaláztatások áldozataivá váltak.
A médiában sok mindenről nem beszélnek, amit mindenki lát maga körül – ha nem néz félre, hogy ne lássa – nem érdeke a média híreit megválogatóknak, hogy ezek a témák napirendre kerüljenek. Majd ők megmondják a tutit, hogy mivel foglalkozzanak az emberek, és mivel ne.
Judit
Kedves Judit!
Idő hiányában csak futólag néztem rá a Napvilágra; láttam, hogy van egy cikked, és gondoltam, gyorsan belenézek, aztán majd elolvasom, mert most sietek… a vége az lett, hogy az időm rövidségének a dacára végigolvastam, és nem hagytam későbbre, mert egészen lekötötte a figyelmemet az írásod. Találkoztam én is nem egy olyan emberrel, aki annak ellenére, hogy becsületesen dolgozik, nem él meg rendesen, sőt… Nagycsaládosként mi is megérezzük a problémákat (mint sok más család). Tudom azt is, hogy mindamellett, amiről írtál, sok gyermek éhezik valamilyen szinten… és ezek tényleg tények, és csak néhány példa… itt van a munkahelyek hiánya, a létszámleépítések, stb, stb; sokat lehetne még írni erről… Az utolsó mondatod pedig nagyon önmagáért beszél…
Megint egy közérdekű, igen fontos témáról írtál egy olyan jelenségen keresztül, ami jól mutatja a jelenlegi igen szomorú helyzetet…
Szeretettel: Mónika
Kedves Mónika!
Magyarországon ma a jövedelmek alapján a lakosság 12-15 százaléka tartozik a relatív szegények közé. A létminimum alatt élők száma 33 százalék, tehát az abszolút szegénység igen magas. Körülbelül 2-300 ezer család jövedelmét kizárólag szociális juttatások teszik ki.
De a szegénység nem csupán jövedelemhiányt jelent. Azáltal, hogy a szegények nem érik el a társadalomban elfogadott életszínvonalat, életminőséget, kizáródnak a teljes társadalmi részvétel lehetőségéből. A szegénység így együtt jár a kitaszítottsággal, a jogfosztottsággal, az emberi méltóság elvesztésével.
Judit
Kedves Judit!
Sajnos a szegénység egyre nagyobb méreteket ölt. Amikor valahol ingyen ételt osztanak, hosszú sor kígyózik már órákkal előtte, és bármilyen korosztályt megtalálunk a várakozók között. Szörnyű, hogy az életben maradásért mi mindent el követ az ember, akár a romlott étel kockázatát is vállalva. Ez a jelenség nálunk is ismerős.
Szeretettel: Eszti
Kedves Eszti!
Az elmúlt időszakban a hajléktalanok mellett egyre nagyobb számban jelennek meg hajlékkal (még) rendelkező, több gyermekes, szegénységben élő családok ételosztásokon. Nem ritka, hogy babakocsis édesanyák is beállnak a sorba a napi betevőért, ami szívszorító látvány.
Miközben annyira elrugaszkodott a valóságtól az országot irányító csoport, hogy képesek azt mondani, hogy egyre jobban élünk! Hát talán ők…
Judit
Kedves Judit!
Keveset járok, de tudom, mennyire súlyos a helyzet: emberek és gyerek éheznek.
Tévedés, azt hinni, hogy élelmiszerhiányra lenne! Telve az üzletek minden jóval, de az a baj, hogy egyre többen nem bírják megvenni nem csak a finomságokat, de az alapvető élelmiszereket sem.
Borzong a hátam, ha olvasom, hogy nem csak a kukákból kutatják a kidobott élelmiszert, hanem állateledelt vásárolnak azért, mert a legolcsóbb emberi eledelt sem tudják megfizetni? Érthetetlen!
Hová lehet lesüllyeszteni az embereket? Ki mondja meg. De ki tudná mindezt megváltoztatni, hiszen nem előre megyünk, hogy munkához jusson minden család, hanem inkább még most is munkahelyek megszüntetéséről hallunk-olvasunk. S hogy akarják a gazdaságot élénkíteni, amikor egyre kisebb a vásárlóerő, ami nagyon visszahat a normális gazdasági helyzetre.
Hol vannak a közgazdászok, akik meg tudnák mutatni a kivezető utat?
Jó hogy megírtad!
Kata
Kedves Kata!
A hozzászólásodról egy régi vicc jutott az eszembe. Egy társaságban arról vitatkoznak a férfiak, hogy melyikük mestersége a régebbi. Az építész azt mondja, hogy az övé, és az ókori piramisokra hivatkozik. A mérnök vitatkozik vele, mondván, hogy a vízvezeték rendszerek régebbiek, így az ő szakmája a régebbi. Az orvos letromfolja őket, hogy már az ősemberek is végeztek koponya műtéteket. Ezen mindenki elgondolkodik, de a nagy csendben megszólal a közgazdász: "Mit gondoltok ki csinálta az őskáoszt?"
Így tőlük kivezető útra nem számíthatunk, azt hiszem… Amint "köz"-ről van szó, sajnos megszűnik a gazdálkodás.
Judit
Kedves Judit!
Én 1991-ben New Yorkban láttam először, hogy valaki, egy színes bőrű ember kukából evett, akkor elborzadtam. Ma már minden nap látom itthon a házunk mögötti tárolónál, és város szerte mindenhol. Ami a 3,6 milliárdos EU-s támogatást illeti, nincs kétségem majd lenyúlják, és maradnak a hangzatos hazugságok a rabszolgaságunkról, az egymillió új munkahelyről, stb. Nagyon tetszett a jegyzeted, emberi, és valós problémát tárt elénk.
Gratulálok: Zagyvapart.
Kedves Feri!
Aki megvonja a vállát a kukából evők, az állateledelen élők, a hajléktalanok sorsán, talán nem is tudja, hogy milyen közel jár ő is ehhez az életformához. Megeshet, hogy ő is így jár!! Hamar utcára lehet kerülni, kell egy kis hitel és ugrik a lakás, meg egy csődbemenő vállalkozás, és már teszik is ki a munkahelyéről.
Valahogy lenyomták az emberek torkán, hogy ezek az emberek mind saját maguk tehetnek a sorsukról. Talán könnyebb ezt gondolni, ezzel áltatni magunkat, de amíg így gondolkodunk, addig valós a veszély, hogy mi is ide jutunk.
Judit
Most én is elcsodálkoztam, mert nem is tudtam, hogy ezekben a boltokban ilyesmit is árulnak..
A szegénységen nem csodálkozom már,, bár erre mifelénk kevesebb a szegény, mert több a munkalehetőség, de azért a falvakban nő a nélkülözők száma.
Csak szólások jutnak eszembe, ahogy olvaslak, pl a szegénység nem válogat, vagy mindig a végén csattan az ostor. Csak az a baj, hogy a szegényedők tábora rohamosan nő, pedig fennhangon osztják az észt, miként kellene segíteni rajtuk. Munkahelyek kellenek, na ezek nem szaporodnak olyan gyorsan.
Kedves Ibolya!
Valóban, aki azt hallja, hogy a nyugdíjasok, vagy a szegények állateledelt esznek, azt gondolja, hogy Whiskas, vagy Pedigree konzerveket. Nem erről van szó, mert ezek nagyon drágák, és eszméletlenül sótlanok.
A munkahelyeket könnyű volt "elprivatizálni", de nagyon nehéz újakat létrehozni. Nem is erölködnek túlságosan ezzel. Inkább még mindekit kirúgni, mindent megkurtítani, mindent abból a szempontból kezelni, hogy honnan csurrran-cseppen még valami…
Judit
Tanulságos írás. Amikor még térségünkben csak hallottuk hogy a büszke "nyugaton" a kedvenceknek külön konzerveket forgalmaznak ( az itthoni kedvencek nagyjábol beérték a konyhai maradékokkal!- 70-es évek), USA nagy bácsi Clevelandból mesélte, hogy a feketék tucatszám vásárolják, saját használatra a kutyakonzervet. Ja és Morzek :Emigránsok c. drámája! Grt.Z
Kedves Zarzwieczky!
A hozzászólásod utolsó mondata egészen mellbevágott! Akik nálunk állateledelen élnek, azok emigránsok saját hazájukban… Idegenek egy számukra is idegen országban… Azonban nekik nincs hová "hazatérni", így még álmodozni sem tudnak, mint Mrożek szereplői. Félelmetes gondolat. Egy ideig biztosan elrágolódok rajta…
Judit
Kedves Judit!
Kemény fejtörést okozott, mire megfejtettem, hogy hol is van a hozzászólásom, illetve, hogy miért nincs. Merthogy olvastam, az tuti, márpedig akkor írni is szoktam. No, de megfejtettem, s elárulom Neked is. Csak felpillantottam a dátumra, amikor olvastam, még nem voltam regisztrálva. Ez a titok nyitja.
Nos, nem is tudom mit mondhatnék, hiszen már mindent elmondtak előttem. Megdöbbentett, amit írtál, és erre nincs mentség. Hogy fordulhat elő ilyesmi a 21. században. Emberek állateledelen? Ha ilyen körülményeket teremtenek, ezt az országot a turisták is messze el fogják kerülni, attól azután még szegényebb lesz az ország… meddig süllyedhetünk még???
Vajon kinek állhat ez érdekében, hogy a szegény embert a még nagyobb nyomorba taszítsa? Döbbenetes, elképesztő… és még sorolhatnám a jelzőket, de mi értelme lenne?
Ida
Kedves Ida!
Sajnos egyre gyakrabban olvasni olyan cikkeket, amikben arról írnak, hogy lesznek-e, és mikor lesznek Magyarországon éhséglázadások! Ha ezeket a cikkeket átveszi a külföldi sajtó, akkor valószínűleg olyan következményei is lesznek, hogy megcsappan a turizmus nálunk, mert nem javasolt, fokozott biztonsági kockázatot rejtő utazási célnak /veszélyes országnak/ fognak minősíteni minket más országok külügyminisztériumai. Amikor a szenzációhajhászás jegyében ilyen cikkek megjelennek, akkor erre nem gondol a tisztelt "elemző". Én úgy látom, nem a megoldásokon jár az eszük a különböző pártoskodónak, hanem sokan közülük azt szeretnék, hogy még nagyobb nyomor, és zavargások legyenek, hogy ez őket segítse be a Duna parti eklektikus "mese palotába".
Judit