Nemcsak a katasztrófavédelemnek, a tűzoltóságnak, a rendőrségnek, az önkormányzatoknak, és a cégeknek kell felkészülniük egy nagy napvihar következményeire, hanem nekünk magunknak is. Azt, hogy pontosan hogyan, mindenkinek saját magának kell eldöntenie. Azonban van néhány dolog, amit mindenkinek szükséges lenne meggondolni, és a lehetőségeinkhez képest megtenni a szükséges lépéseket. Legyen otthon néhány napra, esetleg néhány hétre való élelem. Elsősorban száraz tészta, konzervek, burgonya, köles, rizs, dió, alma, méz, különböző magvak, és más olyan élelmiszerek, amik hűtés hiányában is fogyaszthatóak.
Áramszünet eseten talán az első és legkellemetlenebb dolog, hogy nem hűt a hűtőszekrény, a fagyasztó láda. Ha csak néhány óráról van szó, akkor általában nincsen baj, mert általában 12 – 17 óra tárolási időt biztosítanak a modern hűtőgépek áramszünet esetén is. Ez persze csak akkor igaz, ha minél kevesebbszer, és minél kevesebb ideig nyitogatjuk az ajtaját. A fagyasztó szekrény, ha tele van, akkor két napig is fagyott állapotban tartja a tartalmát, ha csak félig van, akkor legfeljebb egy napig. A legjobb, ha megnézzük a saját hűtőgépünk technikai paramétereit, hogy tisztában legyünk vele. Segíthet, ha a jégakkukat a mélyhűtőben tároljuk, és áramszünet esetén a jégkockákkal együtt betesszük a hűtőbe. A fagyasztó szekrényből is áttehetünk egy-két dolgot, amit majd ki akarunk olvasztani.
Amennyiben ennél hosszabb időről van szó, akkor fel kell készülni az étel másfajta hűtésére, vagy elkészítésére.
Ha tél van, akkor nincsen ezzel túl sok gond, egy ablakpárkány, vagy egy szabadban álló polc, vagy szekrényke hűtőszekrényként hasznosítható. Nem szabad azonban megfeledkezni az ablakpárkányon a biztonságos rögzítésről, és a kültéren tárolt étel csábításáról más élőlények /macskák, madarak, patkányok, stb./ számára. Biztonságos csomagolással, tároló eszközökkel kell ellátni a hűtésre kitett ételeket.
Ha azonban a kinti hőmérséklet a hűtőszekrény hőfokát /ami általában +5 -7 Celsius-fok, a fagyasztóban pedig -18 fok/ meghaladja, akkor más megoldás után kell néznünk.
Ha 12 vagy 24 Voltos egyenáramú feszültség a rendelkezésünkre áll /akku/, akkor egy feszültségátalakító /inverter/ segítségével egy ideig tudunk 230 V-os feszültséget biztosítani a hűtőgép számára, pld. a gépkocsink akkumulátoráról, amíg az akku is ki nem fogy.
Ha nincsen sem akkunk, sem inverterünk, akkor legjobb megoldás a fagyasztóban levő étel hasznosítására, ha kis adagokban elosztjuk a szomszédaink között, amíg meg nem romlik. Próbáljuk „csere ügyletet” kötni velük, pld. egy fagyasztóban tárolt csirkét jobban elálló élelmiszerre /krumpli, köles, alma, tészta, méz, dió, stb./ cserélni.
Ha vidéken élünk, a hűtőszekrényben tárolt étel egy részét átcsoportosíthatjuk máshová. Néhány napig a tej, tejföl, vaj, hús, gyümölcs nem romlik meg, ha leengedjük a kútba. Természetesen nem bele a kút vízébe, hanem a vödörbe téve, a víz fölé engedjük. Ha a vödörnek kicsi a térfogata a hűteni kívánt dologhoz, akkor megfelelően becsomagolva kötélen, vastag spárgán is le lehet engedni a kútba. Gyerekkoromban, ha friss húst engedtek le hűteni a kútba, akkor az élősködők távol tartására csalánnal takarták le. Ha nincsen kút az udvarunkon, akkor nézzünk körül a szomszédságban, és kérjük meg azt, akinek van kútja, hogy mi is hűthessünk benne élelmet.
Gyümölcsnek, zöldségnek, italoknak jó helye van egy hűvös pincében, vagy veremben. Ha a vízóra aknája a kertünk északi oldalán van, azt is használhatjuk hűtésre, ha a fedlapot a felmelegedés ellen vastagon betakarjuk szalmával, falevéllel, náddal, vagy tőzeggel.
Bárhová szeretnénk átcsoportosítani az ételeket a hűtőből, előbb győződjünk meg hőmérővel a hely hőmérsékletéről, és ezt kísérjük is fegyelemmel addig, amíg ott ételt tárolunk, a bakteriális fertőzések elkerülésére.
Amennyire lehet, igyekezzünk a rendelkezésre álló húst tartósítani. Zsírban lesütve, hűvös helyen tartva a hús sokáig eláll, ha a zsír teljesen beborítja a húst, vagyis légmentesen lezárja. Ahol tartjuk a lesütött húst, annak a helyiségnek legalább olyan hűvösnek kell lennie, hogy a zsír ne olvadjon meg. Használatkor nem kell kimelegíteni az egészet, csak fakanállal leszedni egy tányérra a zsírt annyi húsról, amennyit meg akarunk enni, és a hús kivétele után a zsírt szépen vissza kell kenni a maradékra, a légmentes lezárás miatt.
A zsírban lerakott húshoz hasonlóan lehet paprikást, meg pörköltet is tartósítani. A megpuhult, de nem szétfőtt húst, szafttal együtt dunsztos üvegbe kell tenni, lezárni, és legalább egy órát gőzölni, mint a befőttet. Ezt ha kinyitjuk nem lehet visszazárva tovább tárolni, hiszen már nincsen légmentesen lezárva. El kell fogyasztani.
Amennyiben a mélyhűtő egy disznóvágás miatt, vagy egy jól sikerült vadász kirándulás nyomán dugig van hússal, a hús megmentésének legcélszerűbb módja a sózás, pácolás, majd a füstölés. Amennyiben ezekhez nem értünk, de rendszeresen nagy mennyiségű hús van a fagyasztónkban, akkor idejében sajátítsuk el a tudnivalókat, mert áramszünet esetén nem tudunk az Interneten lévő információkhoz hozzáférni, és az esetleges hozzávalókat gyorsan beszerezni.
A hűtőben lévő kolbász remekül eláll, ha egy kistányérba konyhasót teszünk, annyi vizet öntünk rá, hogy pép keletkezzen a sóból, és ezzel a só péppel bekenjük a kolbászt. Felakasztjuk egy szellős helyre, a só hamarosan egy finom jegeces réteggé válik, ami megóvja a penészedéstől.
Ha egy megkezdett füstölt sonkát is rejt a hűtő, a sonka nem fog megpenészesedni, vagy kiszáradni, ha száraz szénát ujjnyi vastagságúra vagdalva egy új papírzacskóba tesszünk, és közé tesszük a sonkát, úgy, hogy a széna mindenütt betakarja. A zacskót bekötve egy száraz, szellős helyre tesszük, így a sonka nagyon hosszú ideig eláll, és megőrzi finom ízét.
Ha sok citrom van éppen a hűtőnkben, egy nagy befőttes üvegbe belerakva, és hideg vízzel leöntve friss marad, ha mindennap cseréljük rajta a vizet, hogy hideg legyen.
Mit tegyünk ha éppen érik a gyümölcs, és nem tudjuk lefagyasztani, mert nincsen áram? A komlónak mind a virága, mind a gyümölcse tartósító hatású. Ha egy komlóval teli edénybe tesszük a friss gyümölcsöt, akkor sokáig eláll.
A kényes gyümölcsöket /pld. eper/ is lehetett tartósítani a fagyasztó ládák feltalálása előtt. Tiszta fehér homok kellett hozzá, amit addig mostak, amíg a leülepedett homok fölött a vízréteg teljesen tiszta volt. Aztán a homokot megszárították a napon, és összekeverték konyakkal. Beleszórták egy fából, vagy agyagból készült nagy edénybe, és az érett, egészséges gyümölcsöket úgy tették bele egyenként, hogy egymással ne érintkezzenek, homok vegye körül mindegyiket. Természetesen az agyagedény nem állhatott nedves helyen, és egyik sem állhatott meleg helyen.
A karácsonyi cseresznye is remek volt gyerekkoromban. Amikor érett a cseresznye, a legszebb, teljesen épp cseresznyéket a nagymamám szárastól óvatosan leszedte, és beletette egy nagy dunsztos üvegbe. Légmentesen lezárta, majd jó mélyen elásta a kertben a földbe. Amikor hónapok múlva kiásta, még mindig friss volt a cseresznye benne. Ha karácsonykor olyan fagyott volt a föld, hogy nem lehetett kiásni, akkor bizony farsangi cseresznye lett belőle.
Kisebb víztartalmú gyümölcsöknél, /pld. alma, körte/ a tartósítás egyetlen kelléke a selyempapír. A szép, érett, száraz gyümölcsöket egyenként selyempapírba kell szorosan begöngyölni, és kamrában, hűvös helyen tárolni. A gyümölcsök színe élénk marad, és nem keletkeznek rajtuk foltok.
Az eltarthatóságon kívül gondot jelent a főzési lehetőség is, villanytűzhely esetén, vagy ha a gázszolgáltatás is leáll. Az áramszünet kihatással van a melegvízre és a fűtésre is, még akkor is ha gázzal fűtünk, vagy szilárd tüzelőanyagú kazánnal, mert a központi fűtésnél áram hiányában a keringető szivattyú nem működik, és a gáz üzemű bojler sem gyújt be elektromos szikra nélkül. Ezért praktikus „látványelemként”, alternatív megoldásként, egy fűtésre és szükség esetén, vízmelegítésre, főzésre alkalmas vegyes tüzelésű vaskályhát időben beszerezni.
Nemcsak a hűtőgép, de a többi háztartási gép sem működik áram nélkül. Egy kis kitekintés a régi időre, amikor még nem is voltak ilyen gépek, talán segít az elektromos világban felnövekedett nemzedéknek.
Ha rövidebb időről, mondjuk pár napról van szó, akkor a takarítást porszívó hiányában mellőzhetjük, de ha esetleg hosszabb időről, néhány hétről, vagy hónapról van szó, akkor nézzük hogyan takarítottak annak idején, a porszívó nélküli világban? Fordított sorrendben. Ma előbb letörölgetjük a port, aztán felporszívózunk. Annak idején előbb vették a partvist, és összesöpörték vele a szemetet, port. Ez azonban némi szálló porral járt, így praktikusabb a portörlést a söprés után elvégezni. A kisebb szőnyegeket a szabadban kirázták alaposan, a nagyobbakat pedig, a következő módon takarították ki: egy lavórban vizet tettek a szőnyeg mellé, egy kis seprőnek /vagy egy erős szálú kefének/ a végét a vízbe bemártották, aztán a lavór felett megrázták a seprőt, így eltávolítva a víz nagyját. Az enyhén vizes kis seprővel elkezdték a nagy szőnyeg egyik oldalán egy csíkot – szál ellenében – végig seperni /mintha füvet nyírnánk/ az enyhén nedves seprőcske a szőnyegen levő port, és szöszöket összetapasztotta „porcicává”, ami összegyűlt egy pici kupacba a csík mellett, amin éppen a söprögetést végezték. A kis seprőt elég gyakran be kellett mártani a vízbe, és lerázogatni, hogy működjön a por összetapasztása. Amikor egy csíkkal végeztek, belefogtak ugyanígy a mellette levőbe, tovább söpörve az előző csíkról lesöpört porcicákat, akik tovább híztak a következő sor porával. Körülbelül a negyedik csík végén aztán az összes összetapadt port már lesöpörték a szőnyegről a parkettra. Lehetett a szőnyeg szélét felhajtva a partvissal összeseperni a parkettát, aztán letörölni a port a bútorokról, majd egy nedves ronggyal áttörölni a parkettet. Hosszabb ideig tartott, és fáradtságosabb volt, mint a porszívózás, de a szőnyeg bolyhos lett a sepréstől, és tiszta.
A köves helyiségek takarítása sepréssel és felmosással történt.
Áramszünet esetén a mosógép sem működik, így ha szükségesség válik a ruhák mosása, csak kézzel tudunk mosni, mint régen. Ehhez nagyon praktikus, ha van otthon legalább egy lavórunk, amit megtölthetünk kézmeleg vízzel, beleszórunk némi mosóport, vagy folyékony mosószert /lehetőleg kézi mosáshoz valót, ha ilyen nincsen, akkor a sampon is megteszi/ és beáztatjuk a vízbe a mosnivalót legalább néhány órára. Amikor nekifogunk a mosásnak, átgyúrjuk a ruhákat a vízben, aztán leöntünk róla annyi vizet, hogy meleg vízzel utántöltve újra kézmeleg vízben mossunk. Aztán gyúrjuk, nyomkodjuk együtt az egész cuccot, majd darabonként átdörzsöljük őket, a jobban koszos helyeken többször. Aztán beletesszük egy másik lavórba/mosdóba, amiben szintén kézmeleg, tiszta víz van, egy kanál ecetet is tehetünk bele. Ez lesz az öblítővíz. Mikor mosás után minden ruhadarab átkerül az öblítővízbe, ott is együtt gyúrjuk, nyomkodjuk őket, majd egyenként kicsavarjuk. Ezzel eltávolítva a víz nagy részét, kiteríthetjük száradni. Ha nincsen áram, nincsen vasalás sem, így igyekezzük alaposan kirázva, formára igazítva kiteríteni, hogy száradás után minél kevésbé legyen gyűrött.
A fentiekből adódik, hogy tartalék élelmiszereken kívül, tartalék vízzel, tartalék mosóporral, tartalék tisztítószerekkel, ecettel, sóval, tartalék gyógyszerekkel, a háztartás áram nélküli működtetéséhez szükséges eszközökkel /pld. kályha, a kályhába való tüzelő, hőmérő, jégakku, lavór, partvis, kisseprő, zseblámpa, tartalék elem, gyertya, dunsztos üveg, stb./ rendelkezzünk.
A gépkocsink tankját se hagyjuk „kiszáradni”, legalább egy fél tank benzin mindig legyen benne. A bakkártyánkon kívül rendelkezzünk valamennyi készpénzzel.
Természetesen a lista nem teljes, hiszen különböző élethelyzetben lévő embereknek még más dolgok is nagyon fontosak lehetnek!
Szerencsére nem rendelkezem látnoki képességekkel, mert ennek terhét elviselni sem tudnám, de bízom benne, hogy a cikkem mindenkit gondolkodásra késztet. Úgy az áramszolgáltató, mint az áramot használó cégek, az atomerőművek, a településükön élőkért felelősséggel tartozó önkormányzatok, és a magánemberek, mind megteszik a szükséges óvintézkedéseket, elkészítik a saját akciótervüket egy áram nélküli időszakra, és beszerzik azokat az eszközöket, és javakat, amik ennek áthidalásában a segítségükre lehetnek. A napvihar minél kisebb károkkal való túlélése ne szerencse kérdése legyen, hanem rátermetten találjuk meg az ehhez való alkalmazkodást!
Vége
21 hozzászólás
Kedves Judit!
Nagyon körültekintően állítottad össze a cikkedet. Nem csodálkoznék rajta, ha katasztrófa esetén minden önkormányzat hirdetőfalára kitennék az írásodat. Gyakorlatilag minden fontosabb dologra kitértél, ami az egyes embert a családokat segíti a nehezebb időszak átvészelésében. A nagyobb horderejű megoldásokat pedig bízzuk csak a szakemberekre. Már, ha van ilyen egyáltalán. Ebben nem vagyok optimista. Bárcsak ők is ennyire komolyan felkészülnének a tennivalókra, mint azt te tetted meg. A második részben igazán belemerültél a részletekbe, és ez nagy előnye a cikkednek. Hathatós segítséget olvashattunk tőled. Számomra az összes felsorolt "technika" ismerős, és még annál is többet ismerek.
Saját szakmám igencsak rá van utalva az áramellátásra, de bizony én még megtanultam az iskolában, hogy áram nélkül is lehet esztergálni, forgácsolni. Hihetetlen, igaz? Na, de nem szaporítom tovább a szót. Cikked példaértékű. Én a helyedben elküldeném a katasztrófavédelmiseknek, és még sok egyéb olyan helyre, ahol jó lenne, ha komolyabban vennék a dolgokat. Gratulálok a cikkedhez! Engem nagyon lenyűgözött.
Kedves Artúr!
Sajnos nagyon-nagyon messze vagyunk attól a svájci gyakorlattól, hogy mindenki tudja azt, hogy a lakókörnyezetében, vagy általánosságban milyen vészhelyzetek fordulhatnak elő, és akkor neki személy szerint pontosan mit kell tennie.
Én csak a felszínt kapargattam a témában, ennél sokkal mélyebb, és átfogóbb lakossági felkészítés lenne szükséges. Sajnos ez nálunk megreked kb. az elsősegély nyújtási tanfolyamok szintjén, amik a maguk nemében biztosan hasznosak, de édes kevés, mint katasztrófavédelmi felkészítés.
Köszönöm, hogy átrágtad magad a jelen napvihar mentes pillanatban túl hosszú, és túl unalmas cikkemen. 🙂
Judit
Kedves Judit!
Nagyon sok hasznos tanáccsal lettem gazdagabb cikked olvasva, de azért nincsenek illúzióim, több napos áramszünet káoszba taszítaná az országot, de európát, és a többi kontinens városait is. Egyszerűen azért, mert ha nincs villany akkor nincs víz sem, legalábbis a városokban, arról nem is beszélve, hogy tíz, húsz, vagy még magasabb lakóházakba az idősebbek nem tudnának közlekedni, a pánikról már nem is beszélek.
Mindazonáltal nagyon hasznos, megszívlelendő cikket írtál, rávilágítva mérhetetlen kiszolgáltatásunkra.
Zagyvapart.
Kedves Feri! Azt én sem állítom, hogy egy hosszabb áramszünetet nem lenne nehéz átvészelni. Ha minden marad így, ahogyan most van, és senki nem készül fel semmire, akkor tényleg jöhet a káosz /totális rendetlenség/. Ma már olyan összkomfortossá váltunk, hogy megdermedve s értetlenül állnánk áramszünetet, vízhiányt vagy süket telefont tapasztalva. Azonban, ha nem folyik a csapból a víz, akkor is van víz a településeken. Legfeljebb el kell érte menni a legközelebbi kúthoz, forráshoz, és takarékos üzemmódban kell használni. A Te városodban is van forrásvíz… 🙂 Abban is igazad van, hogy a tíz, húsz emeletes lakóházak nem ideális lakóhelyek /lásd amit az első résznél írtam Neked/, ezért írtam a jegyzetemben, hogy amíg van rá lehetőség kell keresni egy vidéki tartózkodási lehetőséget. Judit
Nem könnyű erre felkészülni Judit, semmiképp. Több millió városi vidékre menetele? Hát…..
Szerintem az információhiány komoly pánikot keltene. A riasztók és a rendőrség hiánya pedig sajnos azonnali fosztogatáshoz vezetne. Hogy drasztikus legyek: azt csapnák először fejbe, akinek fúrt kútja van. A városokban a szennyvízproblémák miatt napok alatt járványveszély alakulna ki. Nincsenek illúzióim…….
Emellett a probléma felvetése általad nagyon is elgondolkodtató, csak az a baj, hogy én személyesen semmi biztatót nem tudnék mondani egy emeleti panelben lakó többgyerekes családnak, igaz másnak sem……
Nézd el nekem, hogy ebben a témában nagyon szkeptikus vagyok.
Kedves Szusi! Ha egyetértenék Veled, meg sem írtam volna ezt a jegyzetet.
Sajnos a pánikkeltő filmek mennyisége már minőségbe csap át, mert csak olyan véleményeket lehet hallani egy hosszabb áramszünetről, mint a Tiéd. Miért is kellene "fejbe csapni" akinek kútja van? Egy kútban nem egy pohár, vagy egy vödör víz van! Régen egy kút egy egész falut ellátott, és "természetes" volt, hogy el kell menni vízért a kútra. A mi településünkön még megvannak az utcákon a régi nyomós kutak, és az idei aszályos nyáron sokan hordták onnan a vizet, akik nem akartak közüzemi vízből locsolni. Van egy forrás is, onnan is sokan viszik a vizet palackokban, demizsonokban. Még soha nem hallottam, hogy bárkinek baja esett volna, ha ezeket megitta. Amióta a vizet boltban árulják pénzért, az emberek hajlamosak azt hinni a reklámok nyomán, hogy csak azt lehet meginni. Judit
Nagyon aprólékosan, körültekintően írtál, ebben a témában is, ami jellemző írásaidra. Igen mindenképpen fontos gondoskodni saját környezetünkről, és lehetőleg a legmegfelelőbben eljárni. Ésszerűen ez fontos. Sokször tapasztalom, hogy saját magunkra kell hagyatkozni, ugyanis csak egy csekély példa, ha idehaza leesik 5 cm hó akkor már káosz uralkodik ott fent, mert nem képesek kellőképpen kezelni a helyzetet. No, egy nagyobb méreteket ejtő történés után mi lenne, az csak rossz álmomban merészkedjen elő. A falun élő embereknek bizonyos értelemben ilyenkor talán, nem biztos de talán nagyobb a lehetőség. Lehetne fejtegetni még tovább, és tovább. Mindenesetre amit olvashattunk az igen, megállja a helyét, és jó észben tartani a leírtakat, praktikákat amelyeket felsoroltál. Köszönöm, hogy olvashattam, és amit még megjegyeznék, az energiát amit belefektettél ebbe a két részes remek jegyzetedbe.
Marietta
Kedves Marietta! Az ésszerűségből óriási hiány van nálunk az már igaz! Néha amikor kiakadok olyan dolgokon, amiknek egy ésszerűbb világban nem is szabadna létezniük, azt a költői kérdést szoktam feltenni, hogy "Itt mindenki hülye? Vagy csak én vagyok az?"
Amikor én gyerek voltam, még természetes volt, hogy a nem romlandó dolgokból volt otthon tartalék. Egyrészt a hiányos ellátottság miatt, másrészt azért, mert szezonálisan lehetett csak kapni sokmindent. Nagymamám a szegénység, és a háborús nélkülözések miatt nem volt nyugodt, ha nem volt egy zsák krumpli, hagyma, legalább öt kiló liszt, három kiló zsír, szalonna, só, mák, dió, befőttek, lekvárok és általa készített száraztészták tömegei a kamrában. Minden fűszerből tartalék is. Almák hada a szekrények tetején. Ma amikor hipp-hopp elugrunk a hipermarkecekbe, ez a hagyomány megszünt. Judit
Kedves Judit!
Nagy örömmel olvastam a régi jól bevált módszerekről. Hihetetlen milyen leleményesek voltak az ősök. Akkor még nem volt ennyi műdolog, meg elektronika, ami ennyire eltávolított volna bennünket a természetes tárolási módszerektől, meg úgy egyáltalán a természet ismeretétől. A régiek tudásához viszonyítva merült fel bennem a kérdés: A jelenünk a múlthoz képest most fejlődésnek vagy visszafejlődésnek nevezhető?
Üdvözlettel:
Sanyi
Kedves Sanyi! Jó kis filozófiai kérdést tettél fel… 😀
Fejlődik az emberiség, vagy visszafejlődik? Ha a technikai haladást vesszük figyelembe, akkor fejlődik. Én sem szeretnék ökrös szekéren bejárni Budapestre! 😀 Veled is nehezen leveleznék e nélkül a fejlődés nélkül! Ha a társadalmakat nézzük, akkor is fejlődik. Még nemrégiben elég volt egy uralkodó intése, és a vérpadon találta magát valaki. Semmi jogszabály, semmi bíróság, semmi ítélet, csak a végrehajtása a király /császár, vezér, főtitkár, stb./ akaratának. Ha azt nézzük, hogy a technikai fejlődés mennyire gyűrte maga alá az emberiséget, mint a Föld egyik élőlényét, mennyire tette képtelenné a kegyetlen és nagybetűs TERMÉSZETBEN való élve maradásra ezek nélkül a segédeszközök nélkül, akkor beszélhetünk visszafejlődésről is. 🙂
Judit
Kedves Judit!
Nagyon helyesen tetted, hogy alaposan, körültekintően emlékeztél meg azokról a korabeli szokásokról, amelyek nélkül akkor nem lehetett élni, s bizony, egy ktasztrófa esetén nagyon is hasznosítani lehetne azt a tudást, amit az újabb generációk már nem ismernek. Egészen kicsi koromban én is tanúja voltam az udvarban ásott kútból szerzett víz használatának, a hűtőgépek- áram- és egyéb, most nélkülözhetetlen különféle eszközöknek, tanúja voltam a kézzel mosás technikájának, s egyebeknek is, nem beszélve a kertből szüretelt mindenféle zöldség- és gyűmölcsféle tartósításának, a disznóölés után a szalonnafélék- és hús tartósításának. Most is érzem a pácolással készült, finom házi "erdélyi szalonna" páralan ízét.
Bizony, a tanácsaidat sokszorosítva el kellene küldeni illetékeseknek, hogy okulva belőle, tegyék meg a fontos intézkedéseket.
Gratulálok az írásodhoz.
Kedves Judit!
Nagyon helyesen tetted, hogy alaposan, körültekintően emlékeztél meg azokról a korabeli szokásokról, amelyek nélkül akkor nem lehetett élni, s bizony, egy ktasztrófa esetén nagyon is hasznosítani lehetne azt a tudást, amit az újabb generációk már nem ismernek. Egészen kicsi koromban én is tanúja voltam az udvarban ásott kútból szerzett víz használatának, a hűtőgépek- áram- és egyéb, most nélkülözhetetlen különféle eszközöknek, tanúja voltam a kézzel mosás technikájának, s egyebeknek is, nem beszélve a kertből szüretelt mindenféle zöldség- és gyűmölcsféle tartósításának, a disznóölés után a szalonnafélék- és hús tartósításának. Most is érzem a pácolással készült, finom házi "erdélyi szalonna" páralan ízét.
Bizony, a tanácsaidat sokszorosítva el kellene küldeni illetékeseknek, hogy okulva belőle, tegyék meg a fontos intézkedéseket.
Gratulálok az írásodhoz.
Kedves Kata! Ha egy fiatal ma odacsöppene egy 1950-es évekbeli falusi vegyesboltba, azt hinné vége a világnak, meg neki is! 🙂 Nemhogy a kedvenc márkájú kávéját, de még kávét sem találna. A családi kávépótlóról meg ő nem tudná, hogy mi fán terem? Nagy ügyesség, és sok ötlet kellett akkoriban egy család ellátásához, de meg lehetett oldani. Akkor sem volt piszkos a hajunk /mosószappan/, és korpás sem /hajmosás után egy kanál ecet az öblítő vízbe, utána még kimosni, hogy ne maradjon ecetszagú a hajunk/, és szép fényes volt /két kockacukor az utolsó öblítővízbe/. Semmi head and shoulders sampon, semmi hajhab, hajfény, hajlakk, stb. Ma meg roskadoznak a hajápoló szerektől a polcok, de a legtöbb ember haja úgy néz ki, mintha műanyagból lenne…
Jó, a tanácsodra elküldöm pár újságíró kollegámnak a témát, hátha ráharapnak! Úgy is el szokták csenni a témáimat, a "Királykisasszony ábránd" című cikkemet is már viszontláttam egy magazinban. Nem az én nevem volt aláírva. 🙂 Judit
Kedves Judit!
Katasztrófa bármikor bekövetkezhet, és nem árt, ha ilyenkor felkészülten nézünk az események elé. Szinte minden az elektromossághoz köt, jó, hogy felhívtad rá a figyelmünket. Nagyon sok praktikát ismersz, ami akár a jelen helyzetben is hasznosítani tudunk.
Szeretettel: Eszti
Kedves Eszti!
Ma már szinte hihetetlen, hogy Edisonnak milyen sok nehézséggel kellett megküzdenie, mire el tudta fogadtatni az elektromos áram használatát, és az áram versenytársa lett a gáznak az ipari, és a lakossági felhasználásban. A gázlángot felváltotta a villanyfény. Ma már tényleg minden az elektromossághoz köt bennünket, de akármilyen hihetetlen, áram nélkül is lehet élni. 🙂
A körülmények változásával sokminden értelmét veszti a régi praktikák közül! Ki készítene ma már házilag szaloncukrot, amikor a boltban is megveheti?
Köszönöm, hogy olvastál, és hozzászólást is írtál. 🙂
Judit
Nem véletlenül tanultam meg kisiskolás indián leánykoromban tüzet csiholni.Lehet hogy egyszer hasznát veszem? Különben érdekes gondolatot vetettél fel.Grt.Z
Kedves Zarzwieczky! A gyufa feltalálásáig /ami még csak csekély 170 éve volt/ a szegény ember mit hordott az erszényében? Nem pénzt, mert az nem volt neki, hanem tűzszerszámot. 🙂
Taplót és kovát, az acél pedig az erszénye mellett, szíjon lógott a derekát megtámasztó széles bőrövéről. A még szegényebbeknél – akiknek még tűzszerszámra sem tellett – ha kialudt a tűz a háznál, a bíró tiszte volt tüzet gyújtani a községházán tartott tűzszerszámmal. Jó, hogy tudsz tüzet gyújtani a régi módon, bár hol vannak már azok a cigánykovácsok, akik a tűzgyújtó acélt készítették? A taplóról sem a bükk, cser, és diófákon termő gomba jut ma az emberek eszébe, hanem a meglehetősen ostoba, agresszív és buta ember. Hát nem is tudom mi is lenne gyufa és öngyujtó hiányában azzal a tűzgyújtással… Kösz, hogy olvastál! 🙂 Judit
Kedves Judit!
Felfedeztem a cikkedet már napokkal ezelőtt, de csak most volt annyi időm, hogy figyelmesen, teljesen végigolvassam, és bizony nem bántam meg! Sok értékes információt összegyűjtöttél, leírtál katasztrófák esetére. Olykor-olykor elgondolkodom azon, hogy milyen kár, hogy az oktatásnak már nem része az, hogy megtanuljuk igazán teremteni az életet… Azt többnyire tudjuk, hogy hogyan kell bánni a gépekkel, a fejlett technikával, stb., de azok az egyszerű, mégis nagyon fontos dolgok, amiket összefoglaltál, már sokak számára ismeretlenek. Magam is találkoztam gyerekkoromban néhány módszerrel azok közül, amiket leírtál, de volt több is, amit nem ismertem, pedig bizony szükség esetén sokat segíthetnek. Az első és legfontosabb tényleg az lenne, hogy felkészüljünk és képesek legyünk összefogni, a másik pedig az, hogy tudjuk alkalmazni az egyszerű, létfontosságú tevékenységeket.
Tetszik a cikked, nagyon hasznos!
barackvirág
Kedves Barackvirág!
Egész generációk nőttek fel villanyfényben, az áramot olyan természetesnek tekintve, mint a levegőt.
Pedig lehet élni áram nélkül is, mint Artúr írta a hozzászólásában, a villanymotor feltalálása előtt is tudtak pld. esztergálni, forgácsolni.
Igen, igazad van, fontos lenne, hogy mindenki tudja ma is, hogy mit kell tenni!
Ez egyébként a második része a cikkemnek, ha van kedved, olvasd el az első részét is.
Judit
Kedves Judit!
Olvastam az elsőt is, csak annyira érdekelt, hogy már léptem is a második részre, és oda elfelejtettem hozzászólást írni… 🙂 Viszont most eszembe is jutott, hogy mit szerettem volna mondani az abban leírtakkal kapcsolatban, úgyhogy ott pótolom gyorsan az elmaradást… 🙂
barackvirág