Ha nyelvünk mai (ezredfordulós) állapotát megnézzük… nem maradhat el az informatikai technológia adta nyelvhasználati sajátosságok „megcsodálása”. Az elektromos kommunikáció eszközeit, ugyanis nagyon sokan, sokféle céllal és módon használják! Az SMS és az e-mail ma már elterjedt, bevett érintkezési forma mind az üzleti, mind a magánszférában, akárcsak a közvetlen kapcsolattartás a világhálón keresztül.
A jövő (magyar) nyelvhasználatát nagyban meghatározza azon korosztálynak tagjai, akik ma tizen-, huszonévesek s kik életének szerves részévé vált ez az elektronikus kommunikáció. Ennek különböző eszközei: az internetes csevegés (chat), a villámposta (e-mail) és az írásos telefonüzenet (SMS), melyek mind egymással szoros kapcsolatban állnak (hisz lehet a netről SMS-t küldeni mobiltelefonra, villámposta-üzenetet továbbítani mobiltelefonról a NETre, sőt akár a tévé teletext-oldalain üzengetni egymásnak SMS-sek segítségével), így hát együttesen kell egy véka alá vennünk őket! Hogy a fiatal korosztály nyelvhasználati szokásainak valóban meghatározó eleme az elektronikus kommunikáció, az is bizonyítja: ezek a „gyerekek” szinte állandóan a mobiltelefon vagy a számítógép billentyűit nyomkodják, meg az is, hogy „NET-nemzedéknek” nevezik magukat, és mások is őket… Az internetes kapcsolattartás legelterjedtebb formái – az e-mail (elektronikus-levél: a világot behálózó interneten keresztül – a régi levelezés megfelelője egy gyorsabb futárral) és a chat (csevegés: melyben azonal jelenik meg a szöveg a két „beszélgetőnél” ) – tág teret adnak a kötetlen, oldott, baráti hangulatú beszélgetésre (vagy éppen nem barátira…). Természetes és magától értetődő hát, hogy kialakul és igen nagy tért hódít saját jellegzetes szlengjük, annál is inkább, mert fő használóik – a fiatalok – amúgy is hajlanak a szlengre, és kerülik a kötött, száraz „hivatalos” stílust, ami számukra a velük bizonyos mértékig szemben álló felnőtt külvilágot” jelképezi. De vajon meddig megy ez így? Míg eltűnnek a nyelvújítással bekerült szavaink a szótárból? Míg saját szótárat kell vásárolni a „szleng nyelvcsaládokhoz???” amíg el nem tűnik a beszél nyelv?
Égető kérdések… E rohanó világban alig van időnk leülni, pihenni beszélgetni (egy kávé mellett)…ehelyett NETcaféban (internetes kávézó – de nem kávézva interneteznek a gyerekek… nem… gyors café-kat „isznak” amit a NET „szolgál fel”… természetesen lehet választani.. tisztán/cukorral, feketén?) ülnek – például – a fiatalok s beszélgetnek, cseverésznek akár padtársukkal…éppen a használt „jelbeszéddel” ahogy szokás!… Hát ide jut(ott) a világ? Ez kellene gyermekeinknek? A szleng/ a chat / email / AZ INTERNET??!!
Kiszorítjuk a családi beszélgetéseket – a családot? – a tradiciót? (Karácsonyi üdvözlő-lapok) az érzelem kinyilvánítást? A nyelvet??? Ez itt a kérdés… Tudjuk-e mi valójában, hogy tűnik el, mialatt a chat és az e-mail beszivárog a hétköznapjainkba?
Néhány használatos szó illetve kifejezés!
1. bazger, bazmeg, bazzeg, b +
2. baszd meg!
3. Hol mászkáltál ilyen sokáig, bazzeg ?
4. töltelékszóként, nemtetszés kifejezésére és nyomatékosításra egyaránt használják
1. hepi
2. boldog, feldobott, vidám
3. A szülinapomon olyan hepi voltam.
4. gyakori
1. lol ( az angol laugh out loudly kifejezés kezdőbetűiből )
2. hangos röhögés
3. Ne má ! Lol !
4. gyakori
1. oks, ox, oxi ( az OK = oké szlenges alakváltozatai )
2. rendben van, igen, jó
3. – Akkor oks a balhé ? – Oxi !
4. gyakori, szinte már kiszorítja az oké-t
1. pill ( a pillanat szó rövidítése )
2. a, pillanat b, egy pillanat türelmet kérek
3. a, Per pill nem érek rá, bocs. b, Pill, rögtön adom.
4. gyakori
1. pls, plz ( az angol please szóból )
2. lécci (a kérlek, légy szíves játékos változata)
3. Engem is hagyj szóhoz jutni, pls !
4. gyakori
1. privi ( az angol private message = személyes üzenet szóból )
2. személyre szóló ( a többiek számára nem olvasható ) címzett üzenet a chat egyik szereplőjének
3. Aki szeretne velem vacsizni, írjon időpontot egy priviben !
4. gyakori, az internetes szleng alapszókincsének része, becéző
1. re, rere ( az angol returned = visszajöttem szóból )
2. szia (sziasztok) újra
3. Re, dudez ! Ismét a neten a király !
4. gyakori, itt a csetelés rövid szüneteltetése utáni visszatéréskor mondják
1. thx ( az angol thanks szójátékos változata )
2. köszönöm
3. Thx, öcskös, ezt el is vártam tőled !
4. gyakori
SMILEY magyarázat! (internetes hangulatjelek)
🙂 = mosolygós, boldog, :-)) = nevetés, vicces :-))))) = hahotázás, röhög
🙁 / :’( = sírás, szomorú
😎 = szemüveges, (:-) = kopasz, :-{ ) = bajszos, {:-) = parókás,
-:-) = punk, d:-) = baseball sapkás, <l-) = kínai.
A smileykkal cselekvést, tevékenységet is jelezhetünk:
:-* = csókol, 😉 = kacsint, 😡 = hallgat, :-q = cigarettázik,
I-O = ásít, :-V = kiabál, >:0 = dühöng, 😀 = teli szájjal nevet.
2 hozzászólás
“De vajon meddig megy ez így? Míg eltűnnek a nyelvújítással bekerült szavaink a szótárból? Míg saját szótárat kell vásárolni a „szleng nyelvcsaládokhoz???” amíg el nem tűnik a beszél nyelv?
Égető kérdések… E rohanó világban alig van időnk leülni, pihenni beszélgetni (egy kávé mellett)…ehelyett NETcaféban (internetes kávézó – de nem kávézva interneteznek a gyerekek… nem… gyors café-kat „isznak” amit a NET „szolgál fel”… természetesen lehet választani.. tisztán/cukorral, feketén?) ülnek – például – a fiatalok s beszélgetnek, cseverésznek akár padtársukkal…éppen a használt „jelbeszéddel” ahogy szokás!… Hát ide jut(ott) a világ? Ez kellene gyermekeinknek? A szleng/ a chat / email / AZ INTERNET??!!
Kiszorítjuk a családi beszélgetéseket – a családot? – a tradiciót? (Karácsonyi üdvözlő-lapok) az érzelem kinyilvánítást? A nyelvet??? Ez itt a kérdés… Tudjuk-e mi valójában, hogy tűnik el, mialatt a chat és az e-mail beszivárog a hétköznapjainkba?”
-.O` Ez sztem hülyeség, már bocs, Titusz 😀 Ez olyan, mintha valaki tiltakozna az ellen, hogy a gyufát ne gyufának, hanem gyújtó-fácskának hívjuk…
Amúgy a netszleng bölcsője újonnan az MMORPG-k. Ahol ha nem ír az ember a lehető leggyorsabban, értékes másodperceket veszthet, és lecsapja egy szörny. Érthető. 😀
Ezek nehéz kérdések, még eldöntetlenek, nem tudhatjuk, pozitív vagy negatív végkicsengése lesz-e ennek a globális internetkultúrának.