Először azt gondoltam, ez csak tévedés lehet – és még most is ezt gondolom. Véletlenül odavetett megjegyzéssel kezdődött: Shelley utolsó szerelme, Edward Ellerker Williams. Tessék? Elég sok nő fordult meg Shelley körül, kettőt el is vett feleségül, egy beleőrült a szakításba (bár azt mondják, azelőtt se volt sok esze), gyerekeik születtek, és akkor ez –
Utánaolvastam egy kicsit, de igazán csak felületesen. Ennyi is elég volt. Shelley, Byron és barátaik mind egymást szerették Itáliában. Nem azért hagyták el Angliát, amiért – na jó, akadt több ok is – hanem mert Itáliában legális volt az, amiért odahaza akkoriban akasztás járt.
A baráti körhöz tartoztak, Williams-en kívül, Thomas Medwin, a szintén Indiából hazatért katonatiszt, a feltűnően jóképű tengerész és szélhámos Edward Trelawny, aki szintén megjárta Indiát, Thomas Jefferson Hogg, Thomas Love Peacock, Pietro Gamba gróf, Leigh Hunt, talán még mások is. Nős emberek és családapák, híresek, vagy inkább hírhedtek a zavaros nőügyeikről – főleg Byron, aki „a nőket ott szerezte, ahol találta, utcán, bordélyokban, utcai maszkabálon” (Tótfalusi István), és éppen az inkriminált hónapokban zajlott az idill Teresa Guiccioli grófnővel, ami lényegesen több volt rajongó barátságnál. Byron számos régi egyetemi barátjával levelezett, akikhez gyengéd szálak fűzték – de mindenki meleg volt, kivétel nélkül, aki valaha két szót váltott velük, és ha jól olvasom a forrásaimat, Shelley volt a középpont, aki azokat is elcsábította, akik azelőtt nem is hallottak a görög divatról.
Eddig a „vádak,” de most már lássuk a bizonyítékokat. Bizonyítékok „természetesen” nincsenek, vagy a pókhálónál is vékonyabbak. Mary Godwin-Shelley a férje halála után állítólag elégetett néhány levelet és kéziratot, állítólag kiszakított néhány lapot a költő naplójából – napnál is világosabb, hogy miért szakította ki! Byron szeretett a barátaival lövöldözni, biliárdozni, berúgni – ez a bizonyíték, hogy a nőket csak megtűrte az életében. Trelawny egyes leveleit is elégették gondos kezek. Úgy rendelkezett, hogy a hamvait Shelley szíve mellé temessék a római protestáns temetőben – aha! Williams még Indiában elszerette egy tiszttársa feleségét, együtt éltek, de sosem vette el – persze, hogy azért nem! Teresa egyszer leírta, hogy „meleg és lelkes barátságot” ápolt Byronnal; egészen mást írt sok százszor, de csak ez igaz.
Az irodalom szolgáltatja a legsúlyosabb „bizonyítékokat.” Az egész Don Juan a homo szerelmet dicsőíti. Shelley egyszer egy csókról talált írni:
… Te drága angyal, élvezet,
Maradj, és szívd ki lelkemet!
Te szívd! Te szívd! Izzít a kéj,
Megőrjít most a szenvedély,
És révületbe fúl az éj.
Az ajkamon a csókod ég,
Adj hát megint, és újra még,
A csókod megfojthat akár,
Mindent megér ez a halál.”
(Epithalamium of Francis Ravaillac and Charlotte Cordé)
Egy elbeszélő költemény szereplője mondja ezeket a kitalált szavakat, de tényként kezeljük, hogy nem csók volt az a csók, hanem –
A Serchio sem közönséges folyó Toscanában, a Ripafratta sem középkori vár:
„A Serchio egy nagy kanyart tevén,
Márvány a gát, amelyet széthasít,
A Ripafratt’ alatt, a szurdokon
Meghal, miként a kéj szenved halált,
És megvonaglik, mintha szörnyű görcs
Gyötörne lent, és fönt a vad hegyek –
De most az égre lelkesült folyó
A boldog síkon ömlik el…”
(The Boat ont he Serchio)
Alig merem leírni az utolsó borzalmat, egy sírfeliratot, amelyben Shelley arról beszél, hogy Williams-el közös sírban szeretne nyugodni:
„Barátok voltak, mindig együtt élve,
Maradjanak meg így, leszállva végre
A sírba, és a por ne váljon széjjel,
Hisz egy a két szív, egy nagy szenvedéllyel.”
(Epitaph)
Mondhatom én, hogy ez a nagy szenvedély az irodalom volt – kiváló írók voltak Medwin és Trelawny is – Leigh Hunt szerkesztő, esszéíró és költő –
Mondom, nem hiszem. De tegyük fel, hogy igaz, mert miért ne? A kényelmetlen, zavaró érzés akkor is marad. Nem azért, mert ezekben a szerelmekben az összes partner férfi – magánügy, és nekem igazán mindegy, hogy fornarino vagy fornarina – vagy a jácint szó is azt jelenti, csak azt, nem is létezik jácint nevű virág. Sokkal mélyebbről indul bennem az ellenérzés. Amit igazán és tényleg soha nem fogok megérteni: a világirodalom összes alkotása, sőt minden, ami egy művész kezéből kikerül, legyen az festmény, szobor, gobelin, szimfónia – legyen bár közönséges használati tárgy, a borotvától az esztergapadig, mindent a szex hoz létre, pontosabban az ellenállhatatlan hajtóerő, hogy egy másik testtől csikarjuk ki a boldogságot – testi összefonódás nélkül még gondolkodni sem lehet?
Egyszerűen nem hiszem, hogy csak a test létezik, azon innen vagy azon túl semmi sincs.
12 hozzászólás
Jaj, ez nagyon jó! pedig niiiincs!!! Ezt már egy nagy filozófus is megmondta, Freudnak hívták…sajnos ilyen az ember, a szex mozgat mindent
freud kiment a divatból. adlerről és jungról hallottál már?
Olvastam kintről az imént.
Ajánlhatok Neked egy könyvet?
Nyáry Krisztián: Így szerettek ők
Miközben olvasgattam, arra gondoltam, mekkorákat csemegéznél belőle.
S arra is, hogy a Te gyűjteményed is megérne egy nyomtatott és normálisan terjesztett formulát.
Szeretettel: A.
szia A.
a könyvet olvastam. lehet bölcsködni, hogy az író magánélete szent, de nem az. másként olvasunk pl. egy csibe-novellát, ha tudjuk, mi van mögötte. azzal sem értek egyet, ha valaki "meg akarja védeni a gyerekeit." a legjobbat akkor teszi, ha a cselekedeteit később is fel tudja, fel meri vállalni.
akit érdekel, john lauritsen: hellenism and homoeroticism in shelley and his circle, 2005, angolul a neten
Ha jól értem a konklúziódat, az zavar, hogy sok műalkotásban az utókor – jogosan vagy sem – a szexuális (szerelmi) indítékot véli felfedezni.
Egyfelől igazad van, mert hát ugye már Arany is megmondta, hogy "akarta a fene", vagyis utólag azt magyarázol bele bármibe, amit akarsz, másfelől meg igaz, hogy életrajzi adatok nélkül sokkal színtelenebb lenne egy-egy alkotó szellemi öröksége. Az Elbocsátó szép üzenetnél pl. szerintem egyáltalán nem baj, hogy tudjuk, Ady milyen kapcsolatban élt Lédával. De az csak "normális" szerelmi kapcsolat, de én az írásodból úgy érzem, hogy téged sokkal inkább a homoszexualitás ténye (vagy feltételezése) zavar. Amúgy az Andi által említett könyv alapjául szolgáló FB bejegyzéseket olvastam, szerintem az ilyen "irodalmi pletykák" már csak arra is jók, hogy felkeltsék a figyelmet az illető művei iránt. Függetlenül attól, hogy meleg vagy hetero, aszexuális vagy szadista, önző vagy önfeláldozó szerető, stb. volt.
Érdekes felvetés volt.
Üdv,Poppy
kedves Poppy,
nem az zavar, hogy a szerelmi indítékot, hanem az, hogy CSAK azt.
hetero, homo, transi, mindegy.
az ember nemcsak anyag és hormonműködés. szerintem-
Nem értek egy valamit. Ha valaki úgy érzi, hogy a testi vonzalom számára bakfitty és zavaró az a tény, hogy mások ennek a szexuális vonzalomnak utóhatásaként(totál mindegy, hogy gay, vagy nem) remekműveket alkottak, mondja el ezt anélkül, hogy a halottakat háborgatná. Illetlenség szerintem minduntalan a halottakkal kötekedni, mert azokról „vagy jót, vagy semmit”, de főleg pletykát ne! Én nem adnék egy nyugalmazott piackutatási elemző véleményére ilyen sokat és sosem támaszkodnék arra, amit mond, mert nem szakember a témában, tényleg csak pletykára alapoz, hiszen ismeri a piacot. Lauritsent megértem, mert pénzt hozott neki a konyhára, de ne haragudj téged nem értelek, hogy miért csak a halottakkal foglalkozol, talán nincs élő ember, aki felkeltené érdeklődésedet? Szerintem a testet nem lehet kihagyni a játékból, főleg ha élő az! Üdv. István
témát csak az rendelhet, aki fizet a cikkért.
egyébként sajnálom, az élő ismerőseim nem olyan érdekesek, mint shelley, byron etc.
de abban Istefánnak igaza van, h nem ízléses, így az utókorból lecikizni őket. Ez persze nem jelenti azt, h az írás, mint olyan, ne lenne szellemes, vitriolos-nyelvezetű, élvezetes írás. Ízlések és pofonok….
Jó, hogy összegezted a végén, mire is gondoltál a cikkel, mert amíg olvastam, csak kapkodtam a fejem. Nekem ez idegen világ. Tudom, ma már bárminek pillanatok alatt utána lehet nézni az Interneten, de vannak dolgok, amiben meglehetősen lusta vagyok. Még itthon ülve is.


Sok esetben nem lehet kihagyni a testiséget a művészetekből, de mégis egyetértek az utolsó mondatoddal. Én sem hiszem, hogy mindent CSAK abból a szemszögből lehet nézni. Freudot ezért utáltam. Ki is ment a divatból, bár nem miattam.
C. G. Jung gondolatai sokkal közelebb állnak hozzám. Igaz, nem ismerem a teljes munkásságát. Azért érdekes, hogy Freud tanítvány volt, de nem követte azt a vonalat.
Amikor két fiatal szereti egymást, nem számít milyen nemüek;- a szerelem a fontos!
Én már öreg vagyok és megmaradok a nőknél.Grt.Z