Mit várhat az ember egy filmtől, amire a kövér nőnek maszkírozott John Travoltával próbálják a moziba csalogatni a nézőket? Röviden: nem sokat. Csak a véletlennek köszönhető, meg a Moziünnepnek, hogy most megírhatom, talán mégis érdemes jegyet váltani rá.
Tudni kell, hogy a Hajlakk egy 1988-as John Waters film újrafeldolgozása, kicsit giccsesen, kicsit túlozva, és nagyon zenésen. Tupírozott hajú, pöttyös szoknyás lányok, és hibátlan mosolyú fiúk éneklik és táncolják végig a film 112 percének jelentős részét, a furcsaság pedig mindebben az, hogy még ennek ellenére is szórakoztató. A főszereplő, Tracy (Nikki Blonsky) egy reggel dalolva ébredő, naiv túlsúlyos tinédzser, aki anélkül él bele a Balitmore-i kisvárosi egyszerűségbe, hogy bármivel is komolyabban foglalkozna, persze a táncon kívül. Minden délután a képernyő elé szögezi a Corny Collins Show elbűvölő házigazdája, és lelkes táncosai, s az is hamar világossá válik, hogy Tracy-nek egyetlen álma van: közéjük kerülni. Máris megvan hát az alapprobléma – hogyan érhet el, egy kövér, ám igen ambiciózus és tehetséges lány sikereket a televíziózás zárt világában –, melyet tovább árnyal a ’60-as évek igen jellemző, és egyre erősödő fekete-fehér konfliktusa, újabb központi kérdést vetve fel ezzel a film számára. Harcos-táncos főszereplőnk azonban az ügy mellé áll, így könnyen kitalálható, hogy a végkifejlet csakis pozitív lehet. Lelkesen csatlakozik az integrációt követelő négerek tüntetéséhez, és egy szemtelen rendőrt is fejbe csapkod a táblájával, melyen feketék és fehérek tökéletes összhangját hirdeti, hogy végül a Corny Collins Show-ból (a társadalmi normák jelképéből) egy hatalmas, boldogan mulató, mindenféle színű családot csináljon.
Még a szépséges szőke, ámbár gonosz lány (Brittany Snow), akit ráadásul tisztességtelen ex-szépségkirálynő, és egyben tévéigazgató anyja (Michel Pfeiffer) próbál egyre feljebb tuszkolni azon a bizonyos létrán, és kizárólagosan állítani a kamerák elé, nos, bizony még ő is kudarcot vall, hogy győzedelmeskedhessen minden és mindenki, ami és aki egy kicsit is más. Lett légyen szó akár a néger táncos kislányról, akár a főszereplő folyton nyalókázó, infantilis barátnőjéről (Amanda Bynes), aki végül önfeledten csókolja meg élő adásban az őt elcsábító fekete fiút, s boldogan rázza fenekét testhez simuló ruhájában újdonsült barátja oldalán. Itt kell megemlítenünk a legnagyszerűbb mellékszereplő karakterét, aki nem más, mint a nyalókázó lány szentelt vizet fröcskölgető, Bibliát lapozgató, bigott és megkeseredett édesanyja (Allison Janney), aki ugyan ritkán jelenik meg a vásznon, ellenben remek játéka feledhetetlenné teszi minden megnyilatkozását.
Az ugyan nem egészen világos, hogy miért volt szükség éppen John Travoltára a főszereplő hatalmas édesanyjának megformálásához, mindenesetre szerez néhány kellemes percet rózsaszín flitteres ruhájával, illetve állandó evési kényszerével. A tűsarkút azért nem vállalta be, jobb is talán, így is épp elég „stop the traffic”, viszont ezzel együtt szerethető figura, aki egy – talán mondani se kell – soványka dilibolt-vezetővel (Christpoher Walken) él boldog házasságban, melyet a kacérkodó tévéigazgató vörös ruhában lejtett tánca sem tehet tönkre, bármennyire igyekezzék is.
Két dolgot merek egészen nyugodt szívvel ajánlani a filmmel kapcsolatban: először is, hogy nézzétek meg, mert bár olykor kicsit fárasztó, mégis garantált a majd’ kétórányi szüntelen vigyorgás, mely olykor kacagásba csap át. Másodszor pedig, hogy véletlenül se pótszékről nézzétek az első sorból, mert az viszont már egyáltalán nem olyan vicces.
4 hozzászólás
Kedves macs!
Hatásos (ám nem hatásvadász) kedvcsináló. Sokat elárul a filmről – épp elég plusz infóz szolgálat -, de semmi olyat, amitől úgy érezném, a beszámoló alapján ismerem annyira a sztorit, hogy ne kelljen megnéznem! Ügyesen jártad körül a témát, ráadásul egy “paravánt” is sikerült köré húznod, hogy a veled együtt “körüljárók” csak felvillanásokat, árnyakat láthassanak, és ne érezzék majd úgy a moziban: “ja, ezt is tudtam… meg már ezt is!”
Bár nem vagyok a műfaj nagy rajongója (sem a táncos, sem a pasiból kövér nyanyát sztoriknak), éledezik a kedvem, s talán ez egyszer (önszántamból) kivételt teszek…
Azt kaptam a cikktől, amit el is vártam! Gratulálok:
Kuvik
Szia!
Köszönöm a tájékoztatást. Én már csak a főszereplő miatt is megnézném, mert nagyon jó szinésznek tartom Travoltát. Amikor fiatalon feltűnt, mint táncos, nem kellett nagyot alakítania, mivel az elvárás csak annyi volt vele szemben, hogy jól táncoljon. Nehéz volt ebből a skatulyából kimásznia, de szerintem sikerült neki. Ma is sokan leszólják szinészi képességeit, talán a vallása miatt, talán a múltbéli táncos mivolta miatt, pedig ha végig nézzük filmjeit, igen sokoldalú az alakítása. Teljesen eltérő karaktereket is el tud játszani profi módon. A cikked tartalmát illetően egyet értek Kuvik véleményével.
Üdv.
Kedves Banyamacska!
Nekem is tetszett ajánlód! Travoltát én is nagyon szeretem, s ajánlód, valamint Travolta “új arca” miatt, ha tehetem, meg fogom nézni a filmet.
üdv: wryan
Kedves Kuvik, artur és wryan,
először is köszönöm, hogy olvastatok. Emellett igazán örülök, ha sikerült felkeltenem az érdeklődéseteket a film iránt, épp ez lett volna a cél. Ami Travoltát illeti, valóban egy egészen új arcát mutatja meg a filmben, és ami azt illeti, nem okoz csalódást, én csupán azzal nem voltam tisztában, hogy mi indolokja, hogy férfi játszon női szerepet (aztán eszembe jutott, hogy valószínűleg annyi a magyarázat, hogy az eredeti Waters filmben egy transzvesztita játszotta az anyukát). Összességében egy igazán könnyed alkotásról van szó.
Mégegyszer köszönöm a véleményeteket!
üdv: banyamacs