Szerintem fontos, hogy ha már írunk, írjunk helyesen. Ez a műveltségre is utal (végtére is aki sokat olvas, nem nagyon tud hibákkal tele írni), na meg persze az igényességre. Arra, hogy legalább egyszer visszaolvastuk, amit papírra – bár jelen esetben inkább képernyőre – vetettünk.
Van olyan, aki egyszerűen képtelen helyesen írni. Ez rendellenes, de azt nem értem, miként szerezhetett az illető két nyelvvizsgát is. De még ha ilyen bajunk is van, a legtöbb szövegszerkesztőben ott a helyesírás-ellenőrző program, pár gombnyomás és kész. Igaz, igaz, hagynak némi kívánnivalót maguk után, na de mégis jobb, mint a semmi. Szóval a készségek nem elengedhetetlenek a mai világban, szemben az alapfokú ismeretekkel és némi önkritikával. Az ugyanis legtöbbször hiányzik.
A msik prolma. Vnnka aikk enm fiyglnke a gpélrse. Ugye, hogy zavaró? Szintén az igénytelenséget lehet említeni, a visszaolvasást és egyebeket. Miért? Erre nem lehet magyarázat a készségek hiánya, újfent ott a helyesírás-ellenőrző és különben is, és egyáltalán. Ha én veszem a fáradságot, hogy elolvassam amit összeirkáltak, akkor az már igazán elvárható, hogy egy rendezett, javított szöveget lássak. Lehet, hogy nem olyan jó a billentyűzet, de mindenkinek van kicsit jobbra fölül egy ilyen gombja: <- . Ajánlom, fantasztikus dolgokra képes. Sok sikert hozzá!
Az internetet legtöbben élőbeszéd helyett használják (lásd chat oldalak). Itt elég elterjedtnek számítanak a rövidítések, mint például du, azaz délután. Szerintem ez azért nem baj, mert az élőszó gyorsaságát próbáljuk utolérni. És érdekes módon itt már nem használunk "csúnya szavakat", mert nincs rá idő, hogy minden második szó után odabiggyesszem azt a bizonyost. Ez jó. Az viszont nem jó, hogy egyesek azt hiszik, attól lesz eredeti amit írnak – legyen az akármi -, hogy telepakolják ezekkel a kifejezésekkel. Természetes, ha kicsúszik néha az ember száján, na de hogy állandóan, és ráadásul írásban… Azt akarják, hogy arról jegyezzem meg őket, hogy anyáznak. Hát tessék. Jellegzetes stílusjegy, de szerintem nem feltétlenül egy művelt és kifinomult ízlésű emberre utal.
Szomorú lenne, hogy így állunk nyelvileg? Úgy tűnik, nem nagyon izgatja az embereket. Akkor biztos nem az, hiszen a többség jobban tudja.
8 hozzászólás
Tudod, mindebben teljesen igazad van, de én pedig arra ugrom, amikor valaki azt mondja, hogy ilyen-olyan fílingem volt és soppingolni voltam stb Le sem bírom írni a többi nyalánkságot !
Hát az már egy msáik gyönyörű történet… szerenécsére az ismerőseim legtöbbje akkor beszél csak így, ha utánoz valakit… 🙂
Elolvastam én is. De mek me du talx veled a szigeten.
Ja, Orwell újbeszélje, nem? Hejesírás duplaplusznemjó
ez teljesen igaz. Engem az idegesít ( a shoppingolni, és a juice szavakon kívül), hogy amiben benne van a “hat”, azt számmal helyettesítik. Nem tudom rendesen, értelmesen elolvasni, a rövidítések miatt, állandóan hatszor olvasok el valamit, és böngészem, hogy ki mit akar. Jó ez az írás, csak mindenkinek magára kellene ismernie benne.
Üdv
Elolvastam ezt is. Én elég gyakran chatelek, főleg online játékokban vagy msn-en, és ott tényleg fontosak ezek a rövidítések, ahogy írtad is, mert gyorsan kell. Végülis meg lehet tanulni… De az az igazság, hogy cseten kívül nem igazán találkozom ezekkel a szavakkal. Legföljebb élőbeszédbe, mondjuk ez érthető, nagy kocka programozó osztályba járok, ezek a netszavak szinte már az alapszókincsbe tartoznak. Szal nemtom, szvsz np. :DDD
A helyesírási részhez nem tudok mi hozzászólni – a nyelvtanban ez az egyetlen, amit szinte ösztönösen jól tudok. 😀
Szia Éva!
Nagyon örülök a téma felvetésének. Bizony nem ártana figyelni arra is mit adunk ki a kezünk közül, hiszen ez is jellemez bennünket. Amikor csak gyorsan írogatunk egymásnak – ott egy-egy elütés elmegy, de már a csúnya szavak használata igazán nem való. Leggyakrabban az ismeretlenség homályába burkolózva, mernek leírni dolgokat, amit szemtől-szemben már nem igen tennének meg.
Üdv.Éva
Sztem hi7len h ez ma még probléma. Telejsen beépült má az olvasókánkba a hibajavítás, úgyh ass tűnik fel, ha vki így ír. Ez tök rdben van, bár én is szeretem a magyar nyelven, azé még Lmegy a neten az ilyesmi. És pl smsbe nem ue megy? Ja és ha már némi szó S-ik a káromkodásról is: nem szoktam lépten-nyomon anyázni, de néha azé ott van a helye 1-1 f@sza melléknévnek v fnévnek.
A c6nek meg a programozóknak persze külön nyelve van, de mit is várhatnánk 1 oan világban ahol a programnév is egy kif. röv.-e. Ue tuggyuk, ez az ICQ, azaz “téged kereslek”. Ja és kedves Nádasdy úr is jól megaszonta, hogy ugyanúgy nem lehet hejeselni v támadni ezeket a nyelvi jelenségeket, ahogy a biológus sem hejesel7i a móqst.