A hajléktalanok sorsát sokan szívükön viselik itt, a Napvilág Íróklubban, hiszen rengeteg vers, elbeszélés született róluk. Úgy látom, együttérzésben (legalábbis a klubtagok részéről) nincs hiány, sőt, amennyire lehetséges, apróbb támogatással, élelem, meleg ruha stb. is segítik/segítjük őket. Ez nemes cselekedet, a rászorulóknak pedig gyakran az életét mentheti meg egy meleg tea vagy egy takaró. Mégis, valahogy kicsit olyan ez, mintha kiskanállal próbálnánk a tengert kimerni. A mai napot megoldottuk, ma nem kell fáznia, nem kell korgó gyomorral nyugovóra térnie- már amennyire egy kartonpapír békés álmot biztosít-, de mi lesz holnap? Lesz mit ennie? Ha nem találkozik egy jótét lélekkel, megtöltheti-e bendőjét? Ki az, aki egy kedves szót szól hozzá? A hajléktalanlét egyenlő a teljes bizonytalansággal, a másnap kiszámíthatatlan. Nemcsak a test sorvad el a szenvedések hatására, hanem a lélek is megbetegszik, fokozatosan veszíti el kontrollját. Mindez azért jutott eszembe, mert szemtanúja vagyok egy asszony lassú agóniájának. Pár éve jelent meg az utcákon, rozzant babakocsiját maga előtt tolva, szemlesütve szólítja meg a járókelőket pár forintot kunyerálva. A kezdetben még telt arc egyre jobban lesoványodott, a barázdák elmélyültek, tekintete kifejezéstelenné vált, ruházata elrongyolódott. Mára már egyetlen céljává vált, hogy olcsó borral teli üvegét meghúzhassa. Minap a téli hidegben láttam meztelen altesttel bolyongani. Mivé sorvad az értelem az egyedüllét, a kitaszítottság hatására, ha már a szégyenérzet is teljesen megszűnik. Milyen szörnyűségeken kellett keresztülmennie, hogy már semmi sem érdekli? Mi lehet sorsára a megoldás? A mentő kórházba viszi, ahol egy darabig jól érzi magát, nem kell az utcákat rónia, puha ágyban alhat, enni is kap. De sebzett lelkére lesz-e gyógyír? És mi történik, ha a kórház biztonságos falait el kell hagynia? Nem tudom, létezik-e válasz ezekre a kérdésekre, de ha csupán elgondolkodunk rajtuk, már tettünk valamit azért, hogy a világ jobbá váljon.
22 hozzászólás
Kedves Rozália, ez korunk eggyik megoldatlan problémája. Szerintem mindannyiunk környezetében vannak hasonló esetek. Talán nem mindenki került ebbe a helyzetbe a maga hibájábol. Nagyon sokan a munkájuk megszünése miatt kerültek ilyen helyzetbe. Nem hiszem, hogy a kisemberek dolga lenne egyedül a hajléktalanok segítése, talán a felsöbb vezetésnek is többet kellene tenni értük.
Kedves Rozália!
Megértéssel, és szomorúan olvastam írásod. Megértéssel azért, mert sajnálom őket, szomorúan meg azért, mert jelenleg nincs számukra átfogó megoldás, sajnos.
Zagyvapart.
Szegények mindig voltak és mindig lesznek. Hajléktalanok is mindig lesznek. Alapvetően az erkölcsi normákat kellene átalakítani. A hajléktalanok nagy többsége elvált férfiakból áll, akik mindenüket a családra hagyták. De képzeljük el, hogy a jövőben nem lesz válás. S hogy ne legyen több válás, alapvető társadalmi fordulat szükséges. Az pedig alapvető erkölcsi fordulat nékül elképzelhetetlen.
Üdv: Colhicum
Kedves Rozália!
Szomorú és elgondolkodtató írásod sajnos egyre inkább aktuálissá lesz, nem hogy veszítene, régebben kivívott helyezéséből. A szomorú az, hogy hosszú évek óta tudjuk, hogy ez a probléma mennyire súlyosbodik, és mégsem születik egy felmelő megoldás ezekért az emberekért, akik sokszor önhibájukonkívül kerülnek ebbe a megalázó és kilátástalan helyzetbe. Valamit központilag kéne tenni, de úgy érzem, mintha ebben az esetben is inkább a szegényebb réteg a segítő, a tehetősebb, pedig a mélyen lenéző. Tisztelet a kivételnek!
Tetszik az írásod kedves Rozália!
üdv.:
hamupipő
Szia!
Sajnos igaz, hogy emberek kerülnek önhibájukon kívül ilyen helyzetbe. Mi is így jártunk, hogy hogyan megtudhatod lapomon. Egy kisgyermek naplójából.
Üdv: láva
Kedves Láva!
Az emberek túlnyomó része valóban negatívan fordul a hátrányos helyzetben lévőkhöz, én cikkemben azokra a napvilágos társaimra utaltam, akikkel kapcsolatban vagyok. Az Egy kisgyermek naplóját elolvastam, mélyen megrendített.
Szeretettel: Rozália
Szia!
Cikked akár segélykiáltás is lehetne, helyettük. A probléma megoldása annyira egyszerű, mégis, akik megoldhatnák e helyzetet, semmit sem tesznek. Félő, hogy lassan odáig jutunk, nem kell ahhoz feltétlenül elváltnak, vagy munkanélkülinek lenni, hogy utcára kerüljön még több ember. A témába, véleményem pontosabb megírásába nem merülnék bele, mert a szabályzat miatt nem lehet.
Üdv.
Kedves Rozália!
Igen.. így van ahogy leírod, de ez nagyon nehéz kérdés…
Nekem is van egy hontalan "barátom", 70 éves, van egy törzshelye, sokat adtam már Neki.. pénz, sör, téli bakancs, póló, pulóver…
Ő a Sanyi..
Szereztem Neki munkát… egy horgászüzletben kellett volna pakolászni, jó melegben, tisztetsséges pénzért..ott ahol egyébként is mindig van…
Azt mondta: Ugyan..én hogy dolgozzak?? Kicsit megingott a bizalmam..bár lehet, hogy már ezt a képességüket is elveszítették..nem is csodálom…
Jó lenne tudni segíteni, de Mi csak annyit tudunk tenni, amennyit…
A világ nem fog jobbá válni…valami "kis"-hiba mindig ott van…
Szeretettel: dinipapa
Kedves Szhemi, Zagyvapart, Colhicum, Hamupipő, Artur és Dinipapa!
Köszönöm szépen, hogy hozzászóltatok a cikkemhez. Egyetértek veletek, ahhoz ne legyenek szegény emberek a társadalmi berendezkedésen és az alapvető mentalitásunkon kellene változtatnunk. Addig pedig marad a személyes segítség.
Szeretettel: Rozália
Az ahhoz után kimaradt egy hogy, bocsánat!!!
A hajéktalanságról több polcot betöltő köteteket írhatnánk.A művelt Nagy -Britanniában a XIX sz. végén, és a XX. sz. elején a hajléktanokat begyűjtötték és elaltatták.Mindezt azért mert ahhoz hogy visszavezesd őket a szociális hálóba és a mindennapi "dolgos hétköznapokba" ( lásd Dinipapa példája) rengetek energiába és pénzbe kerül.Először mentálhigéniailag kell komoly lépéseket tenni és azután lehetne eredményeket várni.Az írásod különben nagyszerű.Grt.Z
Kedves Zarzwieczky!
Igen, valóban fontosak a mentálhigiénés lépések, de vajon történik-e valami ebben az irányban? Köszönöm a látogatásodat.
Szeretettel: Rozália
Kedves Rozália!
Ismét jó cikket írtál, róluk, sajnos a társadalom által "kirekesztettekről", s bár a kórház néhány nap melegség nekik, (pedig kórházaink is betegek!) mégis a gyógyír nem ez…a gyógyír a lehetőség lenne, mi számukra is nyújtana "életlehetőséget"! Sajnos erre jelenleg nem látok semmiféle lépést, semmiféle szándékot. Így maradnak az utcán, fáznak, tönkremennek. Néha kapnak élelmet és egy két, kinyűtt ruhát…nagyon sajnálom őket, ha tehetem adakozom is, de ez kevés nekik, embernek lenni így nem lehet…sajnos!
Egyébként a társadalom is kórházi kezelésre szorulna…
Gratulálok!
Kedves Sleepwell!
Sajnos, ez így van. Köszönöm, hogy elolvastad a cikkemet.
Szeretettel: Rozália
Kedves Rozália!
A cikked sajnos igaz. Ha valaki odajut nagyon nehéz újra "normális" emberré válni.A kirekesztés,megalázás abban a pillanatban jelentkezik, ahogy kitudódik, hogy valaki hajléktalan lesz. Egyből se munkája, se barátja nem lesz. Az egyik hozzászóló az elvált férfiakról ír. Sajnos ez megtörténik azokkal is, akik családban élnek. Nehéz megoldást találni. Igaz, hogy aki idejut, nehezen boldogul, de szerintem nem az a megoldás, hogy kéregetek. Én nem tettem soha, bár nekünk egy gyermekről is gondoskodni kell. Az az elkeseritő tudod, hogy mindenhol csak az általánosítás megy. Mindenhol csak falakba ütközünk.
A cikked jó, de én nem tapasztaltam, hogy szívesen segítenének az emberek. Nekünk 7 éve senki sem segít, ahol most vagyunk az a saját eredményünk. Az, hogy még egy gyetreknek sem sikerül semmilyen segítséget kapnom, az nagyon elkeserítő. Látni, hogy kortársainak minden olyan lehetősege megvan, amit ő nélkülöz, az nagyon fájdalmas.
További jó írást kívánok, s elnézést a kifakadásomért. Tudom, hogy ez a mi problémánk, de egy nehéz teher.
Üdv: láva
Kedves Láva!
Nem is tudom, mit írjak neked. Te, aki ezt a sorsot személyesen is megtapasztalod, te tudod igazán, hogy mit jelent elveszíteni az otthonunkat. Erőt, bátorságot és kitartást kívánok nektek. És azt, hogy ne adjátok fel!!!!! Soha!!!!!!
Szeretettel: Rozália
Mélyen megrendítő sorok!
A téma megoldása egyértelműen a " feljebbvalók" kötelessége.
A mi segítségünk csak egy csepp a tengerben.
Ismét nagyot alkottál.
Köszönöm, hogy elolvastad, Zsike!
Rozália
Pár forint, egy tál meleg étel, néhány haszált ruha. Ez jut eszébe elsőre mindenkinek ha a hajléktalanokról van szó. Mi talán boldogok lennénk ezektől az ő helyükben? Nekünk megoldaná a problémánkat?
A gondoskodó államtól várnánk, hogy támogassa szorult helyzetbe került polgárait. Fizetünk éppen elég adót.
A gondoskodó állam azonban csak álom itt és most.
Köszönöm a hozzászólásodat, kedves Judit.
Én őszinte részvétet érzek a hajléktalanok iránt. Azt hiszem, az lenne a legjobb, ha mindegyik kaphatna ruhát, élelmet, normális munkát, szállást. A baj csak az, hogy a mai világban mindenki csak magával törődik, a rászorulókkal senki.
A Liza Wheat naplója c. regényemnek az egyik főszereplője is egy hajléktalan. ( Kár, hogy gyorsabban nem tudom felrakni 🙁 )
Tetszik a véleménykifejtésed.
Köszönöm, hogy nálam jártál, kedves Lilly!
Szeretettel: Eszti