Döntés, döntésképtelenség.
A döntésképtelen embernek nincsenek céljai. A célok kitűzése akár véletlenszerűen, akár szándékosan történik nagyon fontos tényező minden ember életében. A rövid, vagy hosszú távú célok beindítanak egy olyan időzítőt, amely ha döntési helyzetbe kerülünk automatikusan bekapcsol, és párhuzamot állít a célok és az eldöntendő helyzet között.
Azonnal beindul egy reakció, amely választási lehetőséget kínál: döntenünk kell.
1. Igen…döntésünk hozzájárul a cél eléréséhez
2. Nem…döntésünk akadályozza a cél elérését
3. Talán…döntésünk lehetőséget ad, de az eredmény csak később derül ki
Az élet számos területén minden nap hozunk döntéseket. Sokszor egyszerű dolgokról van szó, amit észre sem veszünk: pl. Két különböző csatornán megy film, mindkettő érdekel. Melyiket nézzem. –A fiam a rántott húst szereti, a párom a brassóit. Mit főzzek? Két kiskutyát mutattak, melyiket hozzam el? Stb…
De vannak sokkal nagyobb horderejű döntések is, amelyek befolyásolják a további életünket. Ezek már megfontoltságot, határozottságot és nem utolsósorban kellő tapasztalatot kívánnak.
Pl: munkahely váltás, iskola választás, gyermek vállalás, pár választás, stb…
A döntési kényszer a legjobb edzés a határozott jellem kialakításához. Az az ember, aki mindig másra vár egy-egy helyzet megoldásában, hamarosan határozatlanná, manipulálhatóvá válik. Környezete lassan kirekeszti először a fontosabb, később a jelentéktelen döntésekből is.
Az ilyen ember elveszíti önbecsülését, megtűrtnek érzi magát. Ők lesznek azok, akik legkönnyebben veszítik el munkahelyeiket, egész életük sikerélménytől mentes, passzív vegetálás lesz.
Mi lehet a kiút, és van-e kivezető megoldás ezeknek az embereknek? Meggyőződésem, hogy van, de erről majd legközelebb írok.
(öregsam)
„ Az ember legnagyobb hatalma a választás lehetőségében rejlik” (Joseph Murphy)
3 hozzászólás
Úgy döntöttem, hozzá szólok írásodhoz:-)
Igen…lehet edzeni a döntőkénket…tudatosan. Keresnünk kell a lehetőséget rá, és eldönteni, mit akarunk. Mire gondolok? Menjünk le például sétálni, és egy kereszteződésben döntsük el, merre akarunk menni, és saját magunk számára keressük meg, miért azt az utat választottuk. Mindenben lehet ezt gyakorolni.
Nagyon jó a cikk, az élet valóban döntések sorozata. Gratulálok.
🙂
Köszönöm a hozzászólásodat, jön a folytatás is hamarosan!
Ma, születésnapodon olvastam el ezt az írásodat és tökéletesen egyetértek veled.
Boldog szülinapot és sok szép gondolatot kívánok! Katalin