A természetszerűleg fennálló érdekellentétek igen érdekes témakör. Egyre inkább azt érzem, hogy belső összeütközéseimet – mivel eltüntetni nem tudom -, ezzel próbálkozni sem érdemes. A józanész felszólalása ez, nem keserű lemondás. Miről is mondanék le? Egy ténylegesen lehetetlen ügy megoldásáról azáltal, hogy a probléma forrását eltüntetem. De nem csak ilyen drasztikusnak látszó, s végleges eszközökkel élhetek. Inkább folyamatos felügyelet és kezelés-sorozat mellett/alatt kell(ene) stabilizálni helyzetem, hogy a nagyobb ész vagy érzelem fellángolások ne okozzanak maradandó sérüléseket. Az égési hegekkel még együtt lehet élni, azonban a szükségszerű takargatás felettébb kényelmetlen cselekvési minták rögzülését eredményezné.
Folytonos harc zajlik bennem. Több frontos küzdelem. Mélabús realizmusom viaskodik ösztönös optimizmusommal. És ott van még az elme művészi máztól csöpögő tétova része, mely sokszor elbukik, viszont ugyanannyiszor talpra áll. Idealizmusomról még nem is szóltam – alapelve az egyensúly. Hitem sem maradhat ki a "buliból”, mindig megtalál. Van még jó pár szövetségesem: civil szemlélő, higgadt elemző, szenvedélyes forradalmár, félénk kisgyerek – aki mit sem ért az egészből, s szüntelen alliterációkat gyártana.
Nos, ezzel a hatalmas, káosznak tűnő forgataggal még nem is lenne gond. Előbb-utóbb helyrerakom mind, s ha mégsem, legalább tervezgetek, áltatom magam a rend megteremtésével. „Átlátom az egészet”- bólogatások közepette kicsit megnyugszom. A pókerarc nagy áldás, ha nem átverésre használják (no, igen, akkor is, de most maradjunk a morális nézőpontnál). Valamennyi plusz idő igazán odaítélhető lenne az álca mögötti rendrakásra. Csupán a külső egyensúlyra való törekvés érdekében Rendezném belső vonalaimat, meglátásaimat közérthetővé csiszolnám. Mondhatnánk, hogy "Ez járjon mindenkinek!" Ám, legyen. De most hadd foglalkozzam magammal, s biztassak erre másokat is. Szóval, még a feleslegesnek tartott "Hajh, ha nekem pókerarcom lenne!"- típusú eszmefuttatások is elvezethetnek – közvetett módon – valamiféle mentális fejlődéshez.
Én ebben hiszek. Van, aki az esti kávézásban.
7 hozzászólás
Kedves Nola!
Ez a stabilizálós elgondolás nagyszerű ötlet. Egy probléma van csak vele, hogy végrehajthatatlan. Legalábbis hosszútávon biztosan. Az emberek tetteit nagyon gyakran az ösztön vagy az érzelem irányítja. Olyankor sutba dobhatjuk az észérveinket.
Nagyon dicséretes a magabiztos Önismereted, ám egy gond azért mégiscsak van. Nevezetesen, ha tudsz is az életben mindig időt szakítani arra, hogy a mentális fejlődésed egyenesirányú egyenletes mozgást végezzen, (természetesen pozitív irányba) akkor is megmászhatatlan (kikerülhetetlen) akadályt gördít majd eléd az ösztön és az érzelem.
Olyan ez mint egy mókuskerék, szélmalomharc, vagy a 22-es csapdája.
Majd 20 év múlva gondolkodj el ezen.
Azt kívánom neked tiszta szívemből, hogy ne legyen igazam.
Üdv.:
Millali
Az írásodban megleltem azt, amit szeretnél, ami ideális lenne, lehetne, az életben. Ha eltudnánk mindig számolni magunkban, mondjuk háromig, és az után lépnék a tettek mezejére, akkor talán, talán. Nem biztos, de a döntéseinket jobban lehetne korrigálni. Mivel az embert valóban sok esetben az érzelmei viszik, vagy a spontán döntései, akkor léphetünk affelé, hogy nincs önkontrol. Nincsen megfontolás. Volt, és biztosan lesz is az életedben olyan lépés. De ez nem baj. Így müködünk. A hibás lépéseket azért ki lehet javítani. 🙂
Szeretettel:Selanne
Kedves Nola! A stabilitás fontos, de nem a legfontosabb tényező az ember életében. Hidd el nagyon monoton lenne, ha minden a helyén állna és minden a helyére kerülne. Egy kis káosz mindig kell, ez így van rendjén.
Szeretettel:István
Kedves Nola!
Az ember élete során, érik olyan dolgok, amire csak gondolja, hogy fel van készülve. Ám jó ha az ember elmélkedik saját életének egyensúlyban tartásáról, nem csak testben, lélekben is.
Szépen fejtetted ki gondolataidat! Az önismeret is egyfajta kontroll magunkkal szemben.
szeretettel-panka
Kedves Nola!
Jó kis önelemzés ez. Kell ez nekem? Sokan kérdezik ezt maguktól bizonyos helyzetekben
Szerintem ez jó kis pszichológiai cikk.Akár annak is megfelelne.
Ági
Van egy jó módszer lelki egyensúlyunk rendbetételére: ne magunkkal foglalkozzunk, hanem rászoruló embertestvéreinkkel. Csak ötlet. Nem mintha én ezt tenném. De egy nagy vastag könyvben olvastam. Üdv: én
Köszönöm mindenkinek a hozzászólását!
Az elmélet nem mindig fedi a valóságot, sőt, de segít. Ha nincs meg egy gondolati "mag", és a dolgokat hagyjuk úgy, ahogyan vannak, mivel "ennek ez a rendje", nem várhatunk fejlődést. Sokszor olyan célokért küzdünk, küzdenek csoportok, amiket persze, nem tudnak 100%-osan megvalósítani, de lehet még az 50% se lenne reális. Ha így indulnak neki, vagy ezt kommunikálják kifelé, az számomra a lemondásra hajaz. Persze, az ember maradjon a realitás talaján, de magamat inkább biztatom, hajtom az egyensúly felé, mintsem hátradőljek engedve az ösztön-érzelem kombinációnak. (Még ha tisztában is vagyok ezek szükségességével.) Egy magán jellegű "csevegés" nem feltétlen a nagy igazságok kimondásáról szól, jóval inkább a folyamatos keresésről, kérdezésről.