Reggel, amikor kilépünk az utcára, és napsütés fogad, mit érzünk? Vajon mindenki ugyanazt érzi? Miért nem? Pedig mindenkire ugyanaz a Nap süt. Ha esik az eső, akkor mindenkinek borongós a kedve? És az esőben táncoló bolondnak?
Miért nem egyforma az emberek hangulata? Persze, nem vagyunk egyformák. Ez a legkézenfekvőbb magyarázat. Alapjaiban azonban ugyanazok a dolgok hasonló érzéseket váltanak ki az emberekből. Van tehát sok közös vonásunk. A különbözőségek oka az, ahogyan születésünktől fogva felfedezzük a világot. Nincs két egyforma ember, mert nincs két egyforma élethelyzet sem. Amint a világra jöttünk, azonnal hatással van ránk minden. Érzékszerveink állandó ingereket kapnak. Semmit sem élünk meg egyformán. A legnagyobb hatással a kimondott szavak vannak ránk, főleg, hogy a beszédet halljuk a legtöbbet. Az ember, mióta beszélni tud, mindenhez hozzáköti a szavait. Látványhoz, hanghoz, érzéshez, tárgyakhoz, élőlényekhez, a másik emberhez egyaránt. Mindennek nevet adunk. Nem csoda, hogy a legerősebb hatással a szavak vannak ránk. Ha nem is érezzük ezt közvetlenül, ez akkor is így van.
Gondoljunk csak bele! Egy egyszerű helyzet. Beszélgetünk egy másik emberrel, és azt vesszük észre, hogy a másik hangulata hirtelen megváltozik. Nem értjük, mert hiszen nem mondtunk semmi olyat. Úgy érezzük, nem adtunk okot erre a váltásra. Biztos ez?
Nem történt más, mint az, hogy elhangzott egy olyan szó, ami neki más töltéssel, más jelentéssel bír, mint nekünk. Ezek után gyakran az történik, hogy sok-sok szóval, kommunikációval kell helyre hozni, visszaterelni a beszélgetést az eredeti állapotába. Jártunk már így? Én nagyon sokszor. Ha nem ismerjük, hogy a szavak mások számára mit jelentenek, nehéz a helyzet. Ezért jó, ha egy szónak lehetőleg az összes jelentését ismerjük, s persze, ehhez ismernünk kell a másik embert is. Bele kell gondolnunk abba, hogy az általunk használt szavak nem okoznak-e neki problémát?
Tudjuk, hogy egy szónak több jelentése is van. A mondatban elfoglalt helye, a szövegkörnyezet adja meg, hogy éppen melyik jelentéstartalomra gondolunk. A szavak mégis sokszor másként hatnak a másik ember számára. Miért?
– Olyan éhes vagyok, hogy majd kilukad a hasam – jegyzi meg valaki egy kollégája füle hallatára. Az illető nem mondott semmi rosszat. Nem akart bántani ezzel senkit, de nem ismeri a szavak erejét. Emlékezzünk csak. Az ember mindenhez szavakat köt. Ezek azonban visszafelé is hatnak. A dolgok is kötődnek a szavakhoz.
Az elhangzott mondat után az illető értetlenül áll, miért lett morcosabb a kollégája? Mitől lett rosszkedvű? Nem tudta, hogy a kollégája édesapja gyomorfekély betegségében szenved, és már kétszer is műtötték, mert szó szerint kilukadt a hasa, a gyomorfala vékonyodott el. Esetleg, ha tudta is, nem gondolta volna, hogy ez az egyszerű, mások által sokat használt mondat, egész napra elrontja társa hangulatát. A furcsa a dologban, hogy a kolléga sem tud róla, mi történt? Csak a rosszkedvet érzi, ami egész napjára rányomja bélyegét.
Igen. A szavaknak ekkora erejük van, sőt, még ennél is erősebb. Miért? Mert ahogy mindenhez szavakat kötünk, a szavak magukkal hordozzák a hozzá tartozó érzést, hangulatot, emléket. Szerintem, mindenki talál az életében olyan napokat, amikor jól indult minden, és menetközben valahogy rosszabb lett a kedve, holott semmi olyan nem történt egész nap, ami magyarázatot adott volna rá. Biztos, hogy akkor is valami hasonló fordulhatott elő. Egyszerűen csak hallottunk egy olyan szót, ami számunkra erős töltéssel rendelkezett, bár nem tudtunk róla. Egyszerűnek hangzik? Az is. Ezek után magunk is megfigyelhetjük, hogy bizony így történik körülöttünk minden. A jó azonban az, hogy ezen lehet változtatni. Pusztán azzal, hogy megtaláljuk ezeket a szavakat, már csökken az erejük. A kellemes töltéssel bíró szavak, azonban sosem veszítenek ebből a varázsból, mert a jó, valóban mindig győz.
Ha elég figyelmesek vagyunk másokkal, ha beszélgetéskor valóban figyelünk a másikra, akkor nagy gyakorlatra tehetünk szert abban, hogy ne rontsuk el mások hangulatát, sőt, ha már elég jól ismerjük a másikat, akár még emelhetünk is a kedélyállapotán a megfelelő szavakkal. Nem mágia ez, csak a szavak erejének ismerete. Nagyon hasznos ismeret ez az ember magánéletében, és még hasznosabb, ha valaki a szavakat használja a munkájában. Például előadóművész, tanár, író, és hasonló területek. Aki a szavak erejének nagy ismerője, az elérheti az embereknél a kellő hatást. A szavakhoz mindig tartoznak, kötődnek emlékek, érzések. Hatásuk van mindig, mindenkire. Vigyázzunk a szavainkkal!
26 hozzászólás
Ezek a gondolatok, figyelemre méltóak! Kommunikációval , a szavakkal élünk:
Formálni megfelelően, tálalni úgymond nem könnyű, óvatosan bánni vele érték.
Gratulálok:Csézy
Szia!
Nagyon tetszik a cikked. Sokszor vagdalkozunk felelőtlenül a szavakkal, és meg sem gondoljuk a következményeit. Néha pedig teljesen ártatlanul bántunk meg másokat, mint az általad említett gyomorfekélyes esetben. Csak egy szó, gondoljuk, mégis egy egész világot jelenthet. Igen, vigyázzunk a szavakkal, mert megédesíthetik, de tönkre is tehetik a napunkat.
Szeretettel: Rozália
Köszönöm kedves olvasó!
Bizony nagy szerepe van a kommunikációnak az élet összes területén.
🙂
Kedves Rozália!
Sokat változna a világ, ha az emberek a szavakat többször használnák a megédesítésre, ahogy te fogalmazod.
Köszönöm!
Sokan elhamarkodottan szoktak mondani valamit, ez rám is jellemző volt úgy 10-15 éve, de mára, remélem, sikerült a szavaimat megfontoltan használnom. Hasznos az írásod, tetszett!
Hanga
Művésznő!
Muszáj használnunk a szavakat, és bármennyire is vigyázunk, mindig lesznek olyan szavaink, amelyek másokra hatást gyakorolnak. Ez kikerülhetetlen, de ha tudjuk, ismerjük ennek a dolognak a működését, akkor sokkal könnyebb rendbe tenni a helyzetet.
Köszönöm, hogy olvastál, és hogy hasznosnak találod a cikket.
🙂
Tetszik az írásod, és elgondolkodtató. Igaz, a szavaknak hihetetlen erejük, tehetségük van, hogy lesújtsanak, vagy felemeljenek. De nem ismerhetjük minden szó minden jelentését. Vagy azt gondoljuk, hogy ismerjük, használjuk bátran, és másnak mást jelent. Humoros (?) példa. Bemegyek az osztályba, teljes erővel "dühöng" a konvektor. Meleg van – mondom. Ki az? – kérdi egy nyegle hang, és röhögéstől fuldoklik mindenki. Népművész-keramikus ismerősöm munkáiról beszélek a gyerekeknek. Mondom, hogy munkái közül igazi kedvencem egy kis köcsög. Nézek bambán, és nem értem, – csak érteni vélem, – miért fetreng mindenki. Ismerni a szavak jelentését? Melyiket? Melyikét? Üdvözöllek – matyi
Szia! Azt hiszem, ha az osztályban ültem volna, az elsőt még igen, de a második esetet én sem bírtam volna ki nevetés nélkül. Sajnos, amúgy sem voltam túl jó gyerek az iskolai órákon.
🙂
Köszönöm a véleményed, és az olvasást.
Kedves Artur!
Elgondolkodtam az írásodon és néhány dolog eszembe jutott: az sem mindegy milyen szót milyen hangsúllyal mondjuk. Valamint a kimondott szónak vagy a leírt szónak nagyobb az ereje. De gondolom ez már egy másik téma. Tetszett az okfejtésed. Gratulálok a cikkedhez!
Barátsággal Panka!
Kispanka, nagyon köszönöm!
Bizony igazad van. Sok múlik a hangsúlyon is. Nagyon sok.
🙂
Nagyon jó témát választottál. Óriási ereje van a szavaknak. Én például kerülöm azokat az embereket, akiknek az a szavajárása: Ami a szívemen, az a számon. Előttem mindez azt jelenti, hogy nyersen, durván el lehet mondani a másiknak azt, amit mi gondolunk – akár helyes az, amiről szó van, akár nem. Bizony ezzel a módszerrel sok embert meg lehet bántani. Bár azok, akikről itt szót ejtettem, nem véletlenül használnak sértő szavakat, hanem szándékkal, hogy a saját véleményüket kifejtsék, akár kíváncsi rá valaki, akár nem. Jó példát hozott fel Matyi! A köcsögöt a fiatalok nem a kerámiából készített bögrére-vázára értelmezik, egészen más ajelentése náluk. Elképzeltem a nagy "röhögést", amit ez a szó kiváltott.
Örülök Artúr, hogy elolvastam a művedet. Szia!
Kedves Kata!
Köszönöm szépen a hozzászólásodat!
Valóban sokan teszik, amit megemlítettél: " ami a szívemen, az a számon". Jobb volna, ha így hangzana: " ami a fejemben, az a nyelvemen".
Tudod melyik mottó nem tetszik még nekem? " Élj a mának". Ezzel egyre többet találkozom az Interneten. Főleg fiatalok adatlapján, mint mottó. Nagyon nem jó ez. Csoda, ha távolodnak az emberek egymástól? Folytathatnám még, de az majd egy másik cikk témája lesz.
Hát igen! Alapigazságokat követtél el.Bizonyos részeit az írásodnak akár marketing oktatások is használhatnák.De így személyesebb.Grt.Z
Köszönöm Z!
Igen, igazad van. Én is nagy hasznát veszem a szavak erejének. Úgy is, mint amatőr alkotó, és úgy is, mint Üzletkötő.
🙂
A szavak erejét mindnyájan ismerjük. Amikor egy regényt olvasunk, egy szavakból szőtt világban járunk. Ott élünk, sírunk rajta, vagy nevetünk, elszomorít, vagy felemel. Pedig "csak" szavak egy papiron. Jó esetben mesterien használt szavak. Na és a varázsigék? Azok is csak szavak. Mágikus erejű szavak…. reméljük és hisszük, hogy segíthetnek az életünkön, teljestik a vágyainkat. Amíóta csak beszél az ember ront és épít a szavaival, akárcsak a cselekedeteivel…. Szép is lenne a világ, ha mindenki megfogadná a tanácsodat és "vigyázna a szavaira".
Judit
Kedves Judit!
Szép is lesz a világ, ha egyre többen vigyázunk a szavainkkal.
Köszönöm!
És akkor még nem is beszéltünk a metakommunikációról, ami még inkább félreérthető, illetve árulkodó lehet.
Egy számomra meghatározó személy ezt mondta: A szív bőségéből szól a száj. Nagy igazság ez is. Azt is olvastam, hogy a nyelv az ember legveszélyesebb fegyvere. Ki vitatkozna ezzel?
Kedves Artur. Remek cikkeddel sikerült sokunkat továbbgondolkodásra serkentened.
Kedves Artúr!
Nagy igazságokat írtál le. A beszéd fontosságát bizonyítja egy kísérlet is: Ha pl. valaki hajótörést szenved (ami azért manapság már igen ritkán fordul elő), és egy lakatlan szigetre vetődik, hangosan beszél magával, mert létszükséglet számára, hogy emberi szót halljon, még ha csak a sajátját is. Többi megállapításoddal teljes mértékben egyetértek, ezt csak kiegészítésnek szántam:)
Üdv: Borostyán
Kedves Borostyán!
Köszönöm a kiegészítést! Ez így nagyon igaz és érdekes is, amit írtál a hozzászólásodban.
Üdv.
Kedves Arany!
Igazad van, sokminden kimaradt a cikkből, és nagyon köszönöm a véleményedet. Fontos dolgokat tettél bele a hozzászólásodba. Köszönöm!
Üdv.
Kedves Artúr!
Igen, szavak használata több, mint egyszerű beszéd, vagy írás.
Igen a szavaknak ereje, hatása, hangulata stb. van.
Igen a szavak "rendeltetés szerű használata" művészet.
Tetszett az írásod, gratulálok: Zagyvapart.
Nagyon szépen köszönöm Ferenc!
Jó, ha tudom, hogy mások is hisznek a szavak erejében.
Üdv.
Nagyon jó cikk! Sok-sok embernek el kellene olvasnia…hátha értenének a SZAVAID-ból…hátha…
Gratulálok!
Gy.
Köszönöm kedves Gyömbér!
Én is remélem, hogy sokan olvassák.
Üdv.
Kedves Artúr!
Pár napja egy kis youtube videót hallgattam és néztem. Szintén ez volt a címe.
Valóban a szavaknak súlya van. Jó kis cikk. Érdemes volt elolvasni.
Gratulálok!
Ági
Szia Ági!
Nem ismerem azt a videót, így nem tudhatom, melyik a korábbi. Az írásom, vagy az általad említett dal.
Köszönöm a gratulációdat!