„ Homo homini lupus est.”
Gondolom mindenki hallott már arról, hogy néha- néha elhangzik valahol egy megjegyzés miszerint jelen időben egyfajta vad és könyörtelen kapitalizmusban élünk. Van aki elgondolkodik rajta, hogy mit is jelent ez, van aki elfogadja, mint tényállást, de a legtöbben a másik pillanatban elfelejtik és rohannak tovább.
Sokáig gondolkodtam, hogy mi is jellemezné legjobban, míg végül a jó öreg latin közmondás mellett döntöttem, mely szó szerint fordítva: „ Ember, embernek farkasa”.
Így egymagában ez nem sokat jelent, mivel a latin egy kicsit szófukar nyelv, de egy tőmondata nagyon sok mondanivalót rejtegethet.
Aki nem ismeri egy éhes farkashorda szokásait, annak most megsúgom, hogy a farkasok nem temetik el halottaikat, hanem felfalják őket és ugyanezt teszik a sebesültjeikkel és a gyengébbekkel.
És íme ide jutottunk mi is, faljuk egymást, marakodunk, testvérek fojtanák meg egymást egy kanál vízben, ha lehetne, szülő és gyerek lesz halálos ellenség, idegenekről nem is beszélve.
És legtöbbször mindez egy kis apróért történik, nem pedig egymás elveinek meg nem értése miatt.
Tulajdonképpen elvi kérdéseken nem is lehet összeveszni, hisz beszélgetni sincs idő, mindenki csak futkos a pénz után, egyesek, hogy legyen mit elszórjanak, mások azért, hogy kuporgassák, de mindenki igyekszik a másikba harapni, vagy éppenséggel felfalni azt, aki útjában van. Mindezeket nem a szó szoros értelmében tesszük, egyelőre, de ha nem változtatunk szokásainkon oda is juthatunk, hogy emberevők legyünk.
Egyelőre még eltemetjük a halottakat és ápoljuk a sebesülteket, de a gyengébbeknek már a fejére lépünk és elnyomjuk őket, saját érvényesülésünk érdekében, nem nézve azt, hogy ezekből halottak vagy sebesültek lesznek. Nem törődik ma már senki- senkivel, mindenki csak saját érdekeit tartja szem előtt és így válunk magányos, morcos farkasokká, egyedül vadászva egy-egy délibábot és mivel ez csak csalóka ábránd, egyre morcosabbak és magányosabbak leszünk.
Feltételezem, hogy a fiatal nemzedék azt sem tudja, hogy mi az a kaláka, mert kiment divatból az effajta felebaráti segítség.
Két fő okból nem lehet megszervezni:- az első az, hogy az embereknek nincs idejük, no meg nem is akarnak ingyen segíteni, a második meg az, hogy a törvények nem engedik, hisz így nincs mit adózni és akkor miből él meg az, aki abból él.
Itt már nem követjük a farkashorda szokásait, nem tudunk csapatmunkát végezni, amikor nagyobb vadat kell ejteni, széthúznak a csapattársak, ezért aztán kiszalad mindig a markunkból a nagy fogás.
Ritkán akad egy falkavezér, aki vezetni és kordában tudja tartani csapatát. Nehéz mesterség ez, mert a farkasok, amikor jól laknak akkor is éhesek, sőt minél több van nekik annál éhesebbek.
Gondolkodtam azon, hogy miként is vethetnénk véget ennek a vad hajszának és marakodásnak, de rájöttem, hogy igazából csak kompromisszumos megoldások léteznek. Visszatérhetnénk például a cserekereskedelemhez, eltűnne a pénz és így lecsillapodna egy kicsit az emberiség, egyik része nyugodtan kivárná a termés beérését, míg a másik része addig nyugodtan elkészítené az árút amit cserébe adna érte. Így elkezdenők újra írni történelmünket és nem engednők meg, hogy egy vadkapitalizmus tönkretegye életünket.
Utópia ez tudom, hiszen a magányos ordasok, akik pénzhalmokon ücsörögnek ezt meg nem engednék, mert mondjuk, ha tojáson kellene kotoljanak, ezek, vagy megkotlósodnának, vagy kikelnének, ennek a következményeit ráhagyom, hogy mindenki saját csapongó képzelete szerint bírálja el.
7 hozzászólás
Szia!
Itt kívülről olvastam az írásodat. Bocsi, hogy azzal kezdem ami az utolsó gondolatod volt, felnevettem hangosan. Igen kotolhatnának, és jó sokáig azon amit én gondolok! Egyébként pedig valóban jelenség sajnos, a dögöljön meg a szomszéd tehene. Elharapódzott sok minden, hogy változtatni kellene az biztos, persze vannak is változások, elég sok ,az pedig mintha sokk volna.
Szeretettel:Selanne
Kedves István!
Sok igazság is van az írásodban, azonban sok helyen túlzásba viszed az emberek ostorozását. Ugyanis mégsem lehet azt mondani, hogy: "de mindenki igyekszik a másikba harapni, vagy éppenséggel felfalni " – ilyen állításod nem egyedüli. Már pedig nem lehet az embereket általánosítani, mert az mindeig félrevezető. Sokan, pl. én is, és még sokn, mások is kikérhetik maguknak ezt az állítást, meg még néhányat.
S ahogyan a korábbi kommunizmusban, úgy a mostani vad-kapitalizmus is szélsőséges, éppen ezért kizárt dolog, hogy ilyen rendszerekben élhető világot lehet teremteni az embereknek, ami után talán mindekni áhítozik!
Üdvözöllek: Kata
Szia István!
A mottódhoz csatlakozva, örömmel jelentem neked, vége. Nincs több. Tegnap megettem az utolsó kannibált is.
Cikkedben nekem némi nehézséget okozott annak értelmezése, miként keveredik eszmefuttatásodban a magányos farkas és az éhes farkascsorda szerepe? A velük való példák bemutatását talán világosabban el kellene különítened, mert így kissé kusza a dolog. Bár lehet, csak én vagyok nehéz felfogású.
Vezesd végig nyugodtan egy-egy gondolatmeneted fonalát, mert hiszen, hely van elég. És azért is, mert érdekesek, értékesek a gondolataid. Valóban, az emberek többsége ma már ilyen és ehhez hasonló jellemet ölt magára, mint ahogyan azt megfogalmazod. A bátor hangot csak az érti félre, akiről szól. Akinek nem inge, az pólót húz magára.
A cikkek akkor jók, ha hosszúak. ( Csak vicceltem. )
Kedves Artúr! Van a világon egynéhány „magányos” farkas aki birtokolja a világ összvagyonának majdnem felét, ezeket ne keresd a leggazdagabbak toplistáján. Ezek, azok az emberek akik az általunk ismert falkavezéreket irányítják, akik aztán megadják a hordák irányvonalát és szokásait, mindig felcsillantva előttük valami jó zsákmányt, amit lehet sosem kapnak el, de képesek érte felfalni egymást. Itt a kapcsolat! Nem kell félreérteni a dolgokat, itt még nem a hétköznapok embereiről van szó, de sajnos ezek is ugyanebbe a csapdába kezdenek esni, tisztelet a kivételnek. Általában van egy kis túlzás írásaimban, de ezt jól meggondolt szándékkal teszem és azt is tudom, hogy nem kerülök értük toplistára, mert nem szeretem a szirupos írásokat, erős szivarokat szívok, így akit megkínálok általában egy kicsit mellbe veri az első füst, nos ugyanez a helyzet az íráskínálatommal is. Üdv. István.
Kedves Selanne! Hát mit mondjak, a sokk hatás sokszor hatásos, de általában nem sok ideig tart. Változtatni azt biztos kellene, de nem sokan ismerik fel a helyzetképet, így inkább mindenki csak vár, sajnos nem mérik fel azt a rideg valóságot, hogy az idő elrohan felettünk és amikorra észbe kapunk már mindennek vége. Szeretettel: István
Kedves Kata! Minden írásomnak a magja egy igazság, hogy egy kicsit túlzok ez a reklámok hatása. Én sem vagyok kivétel, én is csak egy ember vagyok és sokszor csapdába esek. Hidd el senkit nem akarok megsérteni, amiért általánosítom a problémát az nem jelenti azt, hogy mindenki magára kell vegye. Ha pl. Koreában jelennek meg az írásaim, ahol a piacon kutya kiállítás van azokból az ebekből amelyeket fogyasztásra kínálnak, senki az égvilágon meg nem botránkozik írásaimon sőt…
Én nem ostorozom az embereket, ha valaki úgy érzi, hogy megsértettem az szóljon, az írás ugyanúgy rám is vonatkozik mind bárkire, aki ezt nem tudja elviselni, nos, az tegyen róla. Én átvészeltem egyfajta kommunizmust, hogy miként nem részletezem, de hidd el nekem, hogy nem szeretnék átélni egy olyan kapitalizmust, amelyik durvább a legvadabb kommunizmusnál. Szeretettel: István.
Az ember az embernek farkasa, de fordítva ezt nem mondhatjuk el a farkasokra, akik között szigorú farkastörvény uralkodik, de ők ezt maradéktalanul be is tartják. Az ember soha nem lesz olyan összetartó, mint a farkasok, mert nincs olyan ellenségük, mint mi nekik. Az ember soha nem változik, az alaptermészete bizony megmaradt, önző és uralkodó, ilyenné tette az evolúció. Magasra törünk, mindenek felett uralkodunk, de a természet, egy földi katasztrófa egy pillanat alatt eltüntethet bennünket, mintha soha nem is léteztünk volna, és Föld forog tovább.