Olyan meleg volt azon a napon, mint aratáskor szokott lenni, de meglehet, hogy egy fokkal melegebb is volt, mert a friss búzatarlón egy épkézláb kaszást se lehetett látni, bizonyára a forróság miatt elhúzódtak valamerre. Csak a félig megnyomorodottak rugdalóztak mindenfelé fél lábbal, vagy fél kézzel, de ezek számunkra teljesen értéktelenek voltak.
Mi hasznavehetetlen gyerekek voltunk akkoriban és azon versenyeztünk, hogy ki tudja elkapni a legnagyobb testű szöcskét, fajra és nemre való tekintet nélkül. Természetesen mindenikünk a szép zöld színű, nagy testű sáskaféléket kereste, ezeket nevezték kaszásnak mifelénk.
Hiába futkorásztunk az aratók után, nem sok szerencsével jártunk. Már delet kondított a toronyóra és semmi említésre méltó zsákmány nem került a dobozunkba. Ez szomorú tény volt, hiszen tudtuk, hogy következik az ebédszünet, utána meg a pihenő, amikor a gyerekeknek kuss a neve és hát nem olyan egyszerű csendben játszani, ha az embernek még egy szöcskéje sincs.
De a sikertelen szöcskevadászatra való tekintet nélkül, a harangszóra mintegy parancsszóra nagyapámék abbahagyták az aratást és a kalákásokkal együtt bevonultak a nagy vackorfa árnyékába, megkezdve a déli foglalatosságot.
Ez a kaláka íratlan törvénye volt, hiszen egy reggeli, egy jó ebéd, vagy vacsora volt a fizetés a munkáért, no meg természetesen alkalomadtán a segítséget is vissza kellett fizetni, ugyancsak segítséggel.
Nem is csodálkozom, hogy olyan nyugodt ember volt a nagyapám, hiszen nem fájt a feje az adóbevallás miatt!
Gondolom valahogy ilyenformán történt az adóbevallás akkoriban, persze csak szóbélileg, az írásbelit akkor még nem ismerték.
Adóellenőr:- na lássuk a bevételeket Jani bácsi!
Jani bá:-hát, kaptam egy kis segítséget, de vissza is adtam…
AE:- na, ne ilyesmit mondjon, hanem valamit, amit a kezével megfoghat!- vág a szavába az ellenőr.
Jani bá:- utoljára egy tenyérnyi paprikás szalonnát, egy fej vereshagymával, egy tányér lucskost, füstölt oldalassal és vacsorára egy kis túrót fokhagymával.
AE:- de mit dugott el a ládafiába?
Jani bá:- én semmit, az asszony dugdossa oda a pálinkásüveget, de én úgyis megkapom! Ide figyeljen! – És máris húzza elő a butykost, ami mellett aztán nyugodtan megegyeztek az adó ügyében.
De visszatérve a vackorfa árnyékába, ahol jókedvűen falatoztak a kalákások, fittyet hányva az adóellenőrnek, minket is ott lehetett látni, mert szerettük hallgatni a vidám történeteket, meg a vicces megjegyzéseket, melyekkel hol az egyik, hol a másik jelenlevőt célozták meg.
Ezt a részét szerettem az ebédszünetnek, de az utána következő emésztési szünetet már nem, mert ilyenkor csak a tücsök ciripelést és madárcsicsergést volt szabad hallgatni.
Ilyenkor félre is vonultunk mi gyerekek és ott pusmogtunk az árnyék másik oldalán, nehogy megzavarjuk valakinek csendes déli sziesztáját. Akkoriban nem volt annyi joga a gyerekeknek és bizony odaszalajtottak nekik egy-egy nyaklevest, ha nem tisztelték a nagyapjuk álmát.
Már nem emlékszem mivel foglalatoskodtunk, hogy a madárcsicsergést és a szundikálást ne zavarjuk, amikor olyan hangosan kezdett el visítozni valaki, hogy az összes madár elrepült a fáról, a tücsköknek földbe gyökerezett a lábuk, így aztán nem tudtak zenélni és mi rohantunk csodát látni.
Hiszen csoda volt, hogy valaki ilyenkor megengedte magának a hangoskodást.
Közelebb érve látom, hogy nagyanyám a szoknyáját szorítva visít és már azt is megértem, hogy kígyó. Körülötte férfiak, asszonyok sürgölődnek, tanakodnak, míg végül az egyik legbátrabb szomszédasszony óvatosan felemelve a szoknyát, megfogta a kígyó farkát -amelyik máig is ismeretlen okokból nagyanyám lábán igyekezett felfelé- és ettől lódította el a szemtelen hidegvérűt.
Nem a kígyó volt az egyetlen hidegvérű a környéken, mert ott volt nagyapám is, aki mindezt a legteljesebb lelki nyugalommal és hidegvérrel szemlélte, úgy emlékszem fel se ült jóformán.
A szemére is vetették miután a kedélyek lecsendesedtek:- te ember, képes voltál mozdulatlanul nézni, hogy a feleséged megmarja a kígyó!
Mire ő rendíthetetlen nyugalommal felelte:- nem harapni akart az, csak a lyukat kereste!
19 hozzászólás
Nagyon eredeti! Sokkal jobban áll, mint egy elmélkedős cikk, ami után a tanulatlan olvasónak (nekem) kérdőjelek tömkelegei maradnak a fejében. Jó, aztán a hozzászólásodban mindig megmagyarázod, és én megértem. De ha az ember vállon felül gyenge (én) akkor egy ilyesmin, mint ez, sokkal jobban szórakozik!!! BUÉK -én
Pálinkás BUÉK kedves Bödön! Reggel korán kívánom ezt, mielőtt még kipárolgott volna belőlem a jókívánság. Nem tudom ez, hogy áll nekem, majd később meglátom! Üdv. István
Hidegvérrel állítom, sokoldalú vagy írás terén, és ez jó. Nem skatulyázod be magad. A történet jóóó:-)
De a kígyótól kirázott a hideg, és a nagyapád pedig kegyetlen:-) igeeeen!
Szeretettel:Marietta
Nagyapám csak egy nyugodt ember volt kedves Marietta, nagyon szerette nagyanyámat, csak tudta, hogy ami nem szalonna, nem fogy el! Szeretettel: István
Gördülékeny, csattanós 🙂
Köszi Gyula! BUÉK! Üdv. István
Élmény volt olvasni ezt a visszaemlékezést a gyermekkor egy darabkájára. Valóban, az volt gyönyörűséges abban a korban, hogy együtt volt több generáció, valahogy a gyerekek mindig szem előtt voltak, nevelve voltak, példákból tanultak, szemlélői és tanúi voltak az "életnek" magának… Ez esetben a nagypapádra én is haragszom (miként Marietta), de az írásod nagyon tetszett!
Szeretettel
Ida
Sajnos ez van kedves Ida, ami rég természetes volt, ma már elérhetetlennek tűnik. Olyan szomorú érzésem van, hogy sose érünk meg ismét olyan időket, hacsak be nem ad nekünk egy modern rigolya és visszapattanunk egy pár évtizedet. Köszönöm, szeretettel: István
u.i szegény nagyapámra ne haragudj, hiszen csak rám hasonlít és erről nem tehet!
Kedves István!
Már a címválasztás nagyon jó! /Bár ez csak a történet végére derül ki! 🙂 / Hidegvérű a kígyó, és a nagypapa is :D.
A magyar hiedelemvilágban nagy szerepet játszott a kígyó. Nem rettegtek tőle, mint manapság. Azt tartották, hogy minden háznak van egy kígyója, ami a küszöb alatt, vagy a falban lakik. Védi a család nyugalmát, ha idegenek közelítenek, jelez: fütyül, csörög, vagy ketyeg. Ha előbújik, akkor tejjel kell táplálni, mert ha a kígyót valaki bántja, vagy agyonüti, akkor a házat szerencsétlenség, vagy tűzvész éri, meghal a gazda, vagy a gyermeke.
Nem tudom, hogy ismered-e ezt a hiedelmet, de nagyon tetszett, hogy nem agyonütik a kígyót, hanem csak eldobják. Remek!!! No az aratásnál azért a vaskos humor is jelen volt, ezért a csattanó is telitalálat.
Judit
Köszönöm Judit kedves! Üdv. István
Szia István!
Ezen jót lehet röhögni. Tetszik. A kígyó biztos "hímnemű volt" :))) Vagy előző életében férfi 🙂 Jó történet.
Barátsággal: Ági
Én nem igazán szeretem a kígyócskákat, fogdosni sem szoktam őket, de remélem a tavaszra majd megszokom!
A kígyó egy rusnya állat 🙂 Ne szokd meg. Én félek tőlük. Még a Vízisiklótól is.
Itt a nagy pusztában ahol lakom szerencsére kígyócskák nincsenek. Vagy én nem találkoztam velük. Nem is akarok.
Ági
Mindent meg lehet szokni Ági kedves. Pl. a patkányokat se kedvelem, de volt olyan helyzet amikor kénytelen voltam velük együtt élni és ebből a kellemetlen helyzetből egy kígyó mentett ki. Lehet alkalomadtán majd elmesélem. Addig is szeretettel kívánok Boldog Új Esztendőt! István
Ez már igaz. Mindent meg lehet szokni, ha úgy adódik. Remélem egyszer leírod vagyis megírod. Boldog Új Esztendőt kívánok neked én is.
Barátsággal: Ági
Már a legelső mondat szóismétléssekkel kezdődik. A "volt" szó például indokolatlanul sokszor jelenik meg a történetben. De ez csak egy példa. Második mondat:
"Csak a félig megnyomorodottak rugdalóztak mindenfelé fél lábbal, vagy fél kézzel, de ezek számunkra teljesen értéktelenek voltak."
Itt is szóismétlések vannak, ráadásul nehezen érthető, hogy mit is akarsz közölni. Szóismétlési, fogalmazási és vesszőhiba is akad, már ebben a rövid szövegben is.
Nem akartam szólni, de meglepett, hogy ilyen elemi dolgokra sem hívják fel a figyelmedet.
A hangulata ettől függetlenül tetszett, de inkább nem pontozom.
Ejnye- bejnye pedig hányszor megkértem, hogy javítsanak ki amikor hibázok! Egyébként, amikor nem értesz egy mondatot, érdemes elolvasni a következőt, ez talán ad rá magyarázatot. Sajnálom, ha sokat ismételgettem, nem akarattal történt, bizonyára Bilobil hiányom vala! (ez nem „volt”) Egyébként, én csak ilyen elemis szinten tartok egyelőre az írás terén, inkább a gondolatokat szoktam boncolgatni és nem a vesszőket. üdv. István
Na ezt jó volt olvasni, a végén a csattanó is frappáns volt. Gratulálok! Ez egy jól megírt ízig vérig novella! Tetszett!
szeretettel-panka
Köszönöm kedves Panka! Szinte elájultam, mikor hozzászóltál! (azért nem ájultam el). Remélem még találkozunk! Szeretettel: István