Felkapcsoltam a villanyt a nappaliban. Egy és három félszobás lakótelepi lakásunknak ez volt az egyetlen helyisége, ahol össze tudtunk gyűlni. Kis családom, Labdáék, ott sorakoztak utánam. Először nagylány, akit Melindának kereszteltünk, de ezt a nevet senki sem használja, hanem Indinek nevezi mindenki. Utána az éppen plafonig érő fiam, Péter, a karjai viszont a földet söprik, mert hiába szólok rá, igen csak görnyedten jár. Majd picilány, Bea következik, kezében Nyúl úr fülével, utána közvetlenül Nyúl úr is, a másfél méteres rózsaszínű plüssállat, bár látom, hogy a fül ismét némi reparálásra fog szorulni. A sort életem párja, és bár anyósom nem biztos benne, gyermekeim apja zárja, terelgetve maga előtt a lustán imbolygó kis csapatot. A népvándorlást észlelve kutyánk, Latyi, és macskánk, Ariel, neve Isten macskáját, nem pedig mosópor márkát jelent, is bejönnek a nappaliba, és lefekszenek, lehetőleg minél messzebb egymástól.
– Mi van? – húzza a száját, kamaszszokás, Indi.
– Kupaktanács – közli a tényt Feri, a férjem. Családom ifjabb nemzedéke felszisszen, és mogorván dobják le tagjaikat a nappali különböző ülőalkalmatosságaiba, persze Nyúl úrnak külön szék kell.
– Na mi a pálya? – kérdezi kicsi fiacskám, aki erősen mutál, így a mondat felénél, legalább két oktávot csúszik a hangja, fölfelé.
– Apátok szép jutalmat kapott, így összegyűlt a pénz – mondom lelkesen, mire porontyaink így:
– Mire? – Évek óta gyűjtjük a pénzt egy kertes házra. Tavaly meghalt a nagymamám, és hagyott ránk egy szép summát, de az örökösödési adó elvitt belőle egy csomót, úgyhogy kellett egy év, mire összegyűlt a pénz egy, az igényünket kielégítő házra.
– A házra – néz férjem csökkentagyú utódaira.
– Na végre, nem kell egy pisissel, meg egy nagyobb plüssállat sereglettel együtt aludnom -lelkesedik Indi, csinos, hál istennek pattanásmentes, arca felderül. Persze tizenhat éves létére, még ő is Muffival, a plüsskutyával alszik. Ja, persze, az más.
– Hová akartok költözni? – néz gyanakodva Péter.
– Hát, valahova a főváros közelébe – néz rá gyanakodva az apja, a gyanú beigazolódik. Péter már rúgja is ki maga alól a fotelt, és kamasz hévvel ordít.
– Mi lesz a csapattal, a haverokkal. Hagyjam ott a gimit, mert nektek mehetnéketek van?
– Te nem alszol egy pisissel – dohog az orra alatt Indi – Beácskám végre rá jön, hogy őt bántják, és keserves sírásra fakad. Könnyei bőségesen hullanak, aztán mikor meg tud szólalni, kijelenti:
– Dilis tyúk! – erre még Péter is elhallgat.
-Bámulatos, hogy miket tanulnak az óvodában – jelenti ki csodálkozva, és visszaül a helyére.
– Ezt Te mondtad múltkor az egyik barátnődre – világosítja fel durcás képpel Indi.
– Nem mennénk olyan messzire. Arra gondoltunk, hogy úgy mennénk el, hogy egy óra alatt be lehetne érni. Nem kéne semmit ott hagyni – világosítja fel a kis csapatot a ház ura. Péter villogó szemekkel néz az apjára. Látom Indi is elbizonytalanodott.
– El akartok menni a kerületből? – néz nagy bánatos szemeivel az apjára. Tudja jól, hogy ezzel a nézéssel sok mindent elérhet hímnemű szülőjénél.
– Hát, annyi pénzünk nincs, hogy Pesten vegyünk házat.
– Az egyik osztálytársam itt lakik az út túloldalán, két utcával lejjebb. Két hónap múlva odébb költöznek, és a régi házban ott marad a nagymama egyedül. Örülnének mind, ha ide tudna költözni a telepre, mert egymagának túl nagy a ház. Beszéljünk velük.
– Édes lányom, gondolod, ők lopták a pénzt? Nem kívánhatjuk el, hogy bagóért elcseréljék a házukat – dörren rá az elszomorodott kisasszonyra párom. Pedig az ötlet szerintem sem rossz, megérne egy misét. Na, majd este az ágyban megbeszéljük. Nekem sem lenne kedvem itt hagyni a szépségszalont, ahol délelőttönként dolgozom. Délutánonként átvedlek festőművésszé. Azt mondják, hogy jó kezem van, már, mint kozmetikusként, a festményeimet már kevésbé veszik. Így a délelőttből tartom el a délutánt, de napi kétórai utazásnál ez nem menne.
– Jövő héttől elindulunk házat nézni! – jelentette ki a családfő általános vállrángások közepette.
– Nekem délutánonként edzésem van. Gábor bá úgysem enged el.
– Én már beszéltem vele, az öt edzésből kettőről elenged a nemes ügy érdekében – fiacskám szeme elkerekedett, és már vette is a levegőt, hogy kifejezze jogos felháborodását, az orvtámadás miatt, amikor a kutya végül elérte a macskát, lapos kúszásban, és csupa játékból, húzni kezdte a farkát. A macska pofonvágta, már megint kezelgethetem a karmok helyét, és az asztalon landolt, fölborítva, poharat, vázát, és a társalgás menetét. Latyi ugatott, Ariel háta ívbe görbült, szeme szikráthányt, mi ordítottunk, hogy csend legyen, szóval teljes volt a káosz. A nappali falát ütni kezdte a szomszéd, nem hallotta a tévéhíradót, aztán pár perc múlva csöngettek. Ekkorra a kutyát sikerült a konyhába zárni, családom tagjait pedig a szobáikba. A férjem nyitott ajtót. A szomszéd volt. Vészjóslóan kedves arccal állt az ajtóban. Hangja csöpögött a jóindulattól!
– Jó estét szomszéd! Lementem a patikába, és vettem a kutyának nyugtatót. Jót fog tenni. Esetenkén maguk is bevehetnek belőle. Remélem, a lakáscsere hamar létrejön, na nem azért mintha nem szeretném magukat, csak sosem hallom a tévét maguktól. Viszlát, és nem viszhall! – mondta, és ott hagyta a tátott szájú férjemet.
5 hozzászólás
Érdekes történetnek indul. Várom a folytatást. Kíváncsi vagyok erre a költözésre. Valahogy mi is így tettük anno.
Köszi:)
Mi, most állunk elötte. Kívácsi leszek, mennyi az egyezés.
Nem voltam itthon, csak ma kapcsolódom be. Sajnos, csak az elsőt tudom elolvasni, mert ugyan két gépünk van, de az internetbe éppen az van bekötve, ahol alig tudom olvasni a szövegeket.
Tetszik a történet, de a stílusod is. Biztosan érdekes lesz a folytatás. Ezért megigérem, hogy folytatom, ha ismét hozzájutok.
.
Kedves Kata köszönöm, hogy elolvastad, és további jó szórakozást hozzá.
eddig nekem tetszik 🙂