Talán egy év is eltelt az ominózus találkozásunk óta. Egy válogatás – sznobul, casting – munkatársaként ügyködök mondjuk inkább tolmácsként, amolyan „a szekér ötödik kereke”funkcióban. Pont a fénytechnikát ellenőriztették velem, amikor a mikroporton átjött Nyikita a rendező ingerült, hangos dörgedelme:
– Hát ezt ki hívta ide?
Alig ismertem fel a Művésznőt, amikor könnyedén belibegett és magasságának megfelelően beállította a mikrofont.
Látszott, hogy Nyikita hatalmas teste szinte vergődik a dühtől és a bajszát is rágja.
Fiatal sztárszínésznőként a kamasz fiúk szexuális bálványa volt. Nekem is az egyik. A színpadon csicsergő naiva, a szívet tipró díva, a filmen háborúban eleset vőlegényét sirató szende; mindez ő volt egyben, a néhai sztár: a Művésznő. Akkor, amikor megbízásból fel kellett keresnem, életemben először ott ültem vele szemben, éppen hogy, egy féllépésnyire az intim szféráján kívül.
Egy töpörödött nénike. A haja kontyban, tövében ősz, a végein kopott festés. Az álla nedves. Valószínű mielőtt csengetésemet követően ajtót nyitott, sebtében pohárból betehette – az amúgy tökéletes – protézisét, amelyről rácsöpöghetett egy csepp víz. Csak a szemei! Csak a szemei és a hangja. Igen. Főleg a hangja nem öregedett.
A nappaliban ültetetett le és kedvesen kávéval kínált. Szerény belvárosi lakás. Ő is érezte, hogy jelenlegi élettere méltatlan hozzá. Üzenetet hoztam neki. Figyelmesen néz, mintha ősidők óta ismerne. Szédelgek a feledett múltból átmentett plakátok, szinházi – és filmjelenetek fotóinak forgatagában. Valahogy túlzott a kontraszt. Csillogó múlt és az egérszürke jelen. Megbízásból, jótékonysági felolvasó estre kérem fel. Egy pillanatig hallgat, mintha gondolkodna. Majd kitör. – Nekem lenne segítségre szükségem! – sziszegte ingerülten. – Mit képzelnek? Ingyen semmit! – Itt hibernálok a közömbös feledésben. Olykor régi filmjeimet újra nézem, de egyiket se bírom végigülni, mert közben valamitől mindig rosszul leszek. Ez az utolsó mondata csengett a fülemben akkor is, amikor becsukta mögöttem a bejárati ajtót. A kávém ott maradt kimeredve, érintetlenül a dohányzó, asztalkán.
– Hát ezt ki hívta ide? – dörögte el újra Nyikita.
A Művésznő, a néhai, süllyesztőbe kényszerített sztár, ott állott a frissen magabiztossá szabott mosolyával a szinte perzselő rivaldafényben. Lehetetlen hogy nem hallotta Nyikita dührohamát. Kihívóra vette a figurát. Beállt, mint a hatvanas évek Opel Kadettjának a dizájnja, a kétezres évek tartozékaival spojlerozva. A rutin itt éreztette dominanciáját. Természetesen a rivalda káprázatától nem láthatta a rendezőt. Csak az irányt sejtette jól és belenézett Nyikita elképzelt, acélszürke, pökhendi szemeibe. Magabiztos, néhai szexis, jellegzetes hangszínét leporolva – mindenki megrökönyödésére – belebúgott a mikrofonba:
– Na halljam, mi is a feladat?
.
9 hozzászólás
Nagyon tetszett az írásod. A múlt és a jelen, a csillogás és a valóság ellentéte, valamint a találkozás azzal amit mi képzelünk a csillogás mögé és az, ami valójában mögötte van.
Nagyon jó írás!
Kedves Z! 🙂
Már kétszer is elolvastam, mozizva, hogy ne dobjon ki a program. Engem megerősít egy cseppet írásod abban, hogy a vér azért nem válik vízzé. Igaz a csillogás eltűnik, s akkor marad a zord valóság, amely csalódással és küzdelemmel teli. Mi, akik sosem csillogtunk nem ismerjük milyen az, ha lemegy a függöny és kialszanak a lámpák, de akik érezték egyszer, azoknak nagyon nehéz lehet. Talán a szégyen, a hova jutottam… ami még nehezebbé teszi. S lám, mégis…
Nagyon tetszett az írásod! Gratulálok!
Szeretettel: pipacs 🙂
"- Mit képzelnek? Ingyen semmit!"
Ez annyira jellemző, annyira mai, de ezzel önmagában nem volna baj. A baj ott van, hogy fiatal, alig nevet szerzett senkicelebhuszadrangúak is így gondolkodnak.
A közönség tetszését, rokonszenvét, rajongását ki kell érdemelni. A fenntartásához pedig sosem árt "jótékonykodni".
Remek olvasnivalót alkottál!
A múlt és jelen, a csillogás és a szürkeség, ha jól meggondoljuk ez majdnem valamennyiünk életében benne van, vagy lesz, és végül a tartás, "-Na halljam, mi is a feladat?"
Remek írás, grat.: Zagyvapart.
Remek írás, a múlt és a jelen ellentéte, a fény és az árnyék kontransza..
Szeretettel gratulálok! Nagyszerű olvasmány volt! Lyza
Kedves Zarzwieczky!
Nem semmi egy írás.Többször elolvastam.A süllyesztőbe kényszerített sztár ez nagyon jó.
Elmúlt a régi ragyogás, elmúltak az évek mégis a saját szemében sztár maradt.
A vér nem válik vízzé.Nekem nem tudom miért de Marylin Monroe jutott eszembe.
Talán azért mert ő sem tudta elviselni a vereséget.Azt, hogy egyszer mindennek vége.
A csillogásnak a karriernek(is).A sztárod az írásodban lelkileg sem öregedett.
Lelkileg sem égett ki.Igen ilyen típusú ember is létezik, mint az öregecske színésznő.
Jó részletesen kidolgozott írás.Gratulálok!
Üdv:Ági
Öreg sztár, nem vén sztár! A közönség által elvárt formájukat a halálos ágyukon is tudják hozni, ha van rivaldafény.
Jó írás!
Kedves Zarzwieczky!
Új rendezők indulnak a pályán, hozzák a fiatal történeteiket, s bennük fiatal színészeiket, mint minden, magára adó új generáció. Ezekbe valahogy nem férnek bele idősebb profi színészek. Esetleg egy epizód szerep erejéig, ingyen…
Jó a visszaemlékezés, a látogatás, a színpadi megjelenés párhuzama!
Mindig ugyanarról az emberről van szó, mégis egyszer nosztalgikus, egyszer lesajnálni való, egyszer meghökkentően életteli.
Tetszett!
Judit