Fájdalmas mozdulatokkal keverte a tejeskávét. A félliteres, zománcos bögre még otthonról való. Behozhatott magával egy pár személyes dolgot, hogy ne tűnjön annyira idegennek az itteni világ. A jó öreg vekker, a papucs, a pipája. Ezek mind vele öregedtek meg, a hiányuk jobban fájna, mint az éhezés. Bár a vekker dolgavégezetlenül gubbaszt a leltári éjjeliszekrényen. Nem kell már ébresztőt fújjon hajnali négykor. Miért is kelne fel? Nem várják már Őt az éhes állatok. A Talpas sem dörgölődzik a trágyától megszáradt gumicsizmájához, miközben két farkcsóválás között jókedvű nyüszítéssel üdvözli. A pipa is hasznavehetetlen az itteni világban, akár csak Ő. Már az elején megmondták, az új törvények értelmében itt mindenfajta dohányzás tilos.
Honnan is tudnák ők, hogy a kis rózsafapipa a szája tartozéka volt. Akkor is ott lógott, ha éppen nem füstölt.
Csak a papucs bújt a lábára türelmesen, foltjaival, szakadásaival. Értetlenül nézte az új világot, amelybe belekényszerültek.
– Hej, pedig de jó is volt – gondolta – a pirkadattal kelni! Végigjárni az állatokat, megnézni, hogy éjszakáztak. Megsimogatni Sárát, a reggel-este friss tejet adó, öreg tehenet. Odabújni egy kicsit Szellő okos fejéhez. Rátenni a kezét a csillagos homlokára. A szelíd kancának olyankor az orrlyukai kétszeresre tágultak, és látható örömmel szippantotta be a jól ismert kéz illatát.
Aztán a disznókat ellenőrizte. Jól aludtak-e? Megették mind a moslékot a vályúból?
Kiengedte a tyúkokat, hadd kapirgáljanak a tanya zöld fűjében.
És ahogy a felkelő, sárgás nap fényében kárálva szaladgáltak egy-egy új giliszta után, Őt mindig valami kellemes meleg megelégedés legyintette arcon.
De sokáig nem lehetett bámészkodni. Ahogy felébredt a tanya, már követelőzött is.
Kiszedte a trágyát a ló meg a tehén alól. Összesöpörte a disznók éjjeli mocskát. A tegnap esti zölddel keveredett disznó ganét talicskába rakta, s miközben a trágyadombra tolta, azon gondolkodott, hogy ezek a mafla röfik sosem tanulják meg, hogy ne oda piszkítsanak, ahol esznek. Ahogy kiborította a talicska tartalmát, a trágyadombon a kakas vezetésével már meg is kezdték a tyúkok a guberálást. A természetes újrahasznosítás legősibb követői nagy szakértelemmel válogatták ki a még táplálkozásra alkalmas dolgokat.
Elkezdte az etetést. Először a ló meg a tehén kapott friss szénát, s egy-egy marék abrakot. Zöldet majd találnak eleget, ha kicsapja őket a legelőre. Friss vízzel kedveskedett nekik, és már ment is, hogy bekeverje a moslékot. A forró vizet óvatosan töltötte a darára. Kétszer-háromszor jól elkeverte, és amikor már kezdett dagadni, a disznók vályújába öntötte, miközben arra vigyázott, hogy ezek az ”éhes ördögök” nehogy fellökjék. Ezek mindig veszekedve ettek! Egymást arrébb lökve igyekeztek a vályú több pontján is lakmározni. Miközben visítva habzsoltak, Ő mosolyogva nézte a tülekedést: ezek a buta süldők sosem értik meg, hogy ugyanaz van az etetőben mindenhol.
Mire végzett a disznókkal Sára már várta a fejéssel. Valamikor régen csak úgy hajolva, vagy guggolva préselte ki a tehén tőgyéből a tejet, de az utóbbi években bizony már le kellett ülni hozzá. A kis háromlábú szék az istálló sarkában árválkodott. Nem sok dolga volt: naponta kétszer használták egy-egy negyed órára. A többi időt az istállószag társaságában töltötte csendes belenyugvással.
A friss tejből öntött egy keveset az addigra fennhangon doromboló kandúrnak. Hogy milyen veleszületett, tehetséges érzékkel került elő addigra mindig Berci, azt sosem tudta megfejteni, de az biztos, hogy a fejés végére ott hízelgett a lábánál.
Talpasnak is löttyintett két-három decit a fehéren habzó italból. Hűséges pajtása megelégedve lefetyelte a meleg tejet. Előleg volt ez neki a napi segítségért. Egy jól befektetett előleg, melyet estére mindig megszolgált.
Csak ezután ült le reggelizni. Megforralta a tejet, háromnegyedig töltötte a zománcos bögréjét, öntött rá egy kevés cikóriakávét, és miközben fájdalmas mozdulatokkal kevergetni kezdte, kenyeret tördelt bele…
Most is kenyeret tördelt a tejeskávéba. Ösztönös, létfenntartó mozdulatokkal kanalazta a szájába, de nem ízlett neki. Olyan kényszer-ízű volt.
– Ez a tej meg sem közelíti az én Sárámét. – motyogta szomorúan – Itt minden mű, vagy utánzat. Az élet is.
Pedig Ő választotta ezt. Amikor elhatározta, hogy eladja a tanyát, és beköltözik az öregotthonba, nem gondolta, hogy ilyen semmit érő élete lesz itt. Olyan egyértelműnek látszott az egész: a fia házát árveréssel fenyegette a bank. A felgyülemlett tartozást képtelenség volt kifizetni. A kilakoltatás rémes lehetősége már nem mint odatévedt vendég, hanem követelőző, számító lakótársként élt együtt a gyerekekkel.
Látta Ő rajtuk, amikor hétvégeken eljöttek hozzá. Amíg az unokák, mint a szabad teret érző kiscsikók, vidáman szaladgáltak a nyárfák között, meg a patakparton, addig Ő a szülőket próbálta kifaggatni.
A fia csak félszavakat mondott. Próbálta tartani magát, bízni akart a bizonytalanban. Ám a menye mindent elárult: a mozdulatai segítségért kiabáltak, az ölelése könyörgés volt, a pillantása rémület. A tanácstalanság úgy borította rá nehéz köpenyét, hogy neki a szíve szakadt meg, ha ránézett.
– A jó Isten nem hagyja el az övéit.
– Azt hiszem, apuka, a bankok kivették a jó Isten kezéből az irányítást.
… Másnap magára hagyta egy kicsit a tanyát, és bement a bankba hogy maga győződjön meg erről.
A kezdeti idegen udvariasságot nyomban felváltotta a nyájas segíteni akarás, mihelyt meghallották, hogy miről is van szó.
Nem is tűnt olyan bonyolultnak az egész: a tanyáért és a földekért cserébe a bank elengedi a fia összes tartozását, csak az állatokkal nem tud mit kezdeni.
Úgyhogy másnapra kihívta az egyik kupecet.
Egyenként állapította meg az állatok értékét, és Ő mindegyikre rábólintott.
Hogy is alkudhatna az ember azokról, akiket a családjának tekint.
Az összegyűjtött pénzecskéjéből kifizetett az öregotthonba egy éves tartózkodást, a többit majd a kevés nyugdíjából emelik le.
A fiához már a kész tényekkel és a papírokkal állított be.
A menye sírva fakadt. A fia veszekedő szavait a hihetetlen megdöbbenés festette véresre.
– Apuka! Hát eldobtad az egész eddigi életed?
– Az életem egyik felét elvitte anyád, amikor meghalt. A másik felét mindig is neked tartogattam. Jól van ez így. Békélj meg vele, fiam.
Egy hét múlva már idegen ágyban mormolta az esti imádságot.
Mindig, minden változást összeszorított fogakkal tűrt el. Volt már része bőven nehéz élethelyzetekben, és makacs elszántsággal mindig túlélte valahogy, de ez most más volt. Ezt maga választotta. Talán azért is tűnt nehezebbnek. A fájdalom úgy járt a testén ki-be, mint egy eleven cica a macskaajtón.
Ám a fájdalmat is meg lehet szokni, ha elég időnk van rá…
Most is ezen gondolkodott, ahogy kényszerrel kanalazta magába a reggelijét.
A döntése felől nem voltak kétségei, csak a döntésének a következményeit nehéz, nagyon nehéz most még elviselni.
Észre sem vette, hogy a fia áll mellette. A bűnbánat-színű zakó, melyet pár napja magán hordott, sárgásra festette a szeme körül a ráncokat.
– Mióta állsz itt? – kérdezte, és szeretettel emelte fel a tekintetét.
– Ahhoz elég ideje, hogy lássam, nem ízlik a tejeskávéba aprított kenyér.
– Csak nincs étvágyam. A semmittevés nem a legjobb étvágygerjesztő, meg aztán az új ízek megszokásához idő kell.
– Apuka, látom, hogy szenvedsz! Én nem akartam ezt. Én…
– Tudom, fiam! Nincs semmi baj… Csak a sírást ne hallanám…
– Miféle sírást?
– Amióta itt vagyok, sír a fejemben a tanya. Sírnak a nyárfák a patak partján, ha fújja őket a déli szél. Halk pityergéssel csordogál a patak, miközben tétován keresi a helyét a két part között. Sára és Szellő olyan fájdalmasan jajgat bennem, mint ahogy anyádat hallottam, amikor itt hagyott. De lecsitítottam Őt is… Elbírok majd ezekkel is… Az ember mindent kibír… Talpas nyüszítése is halkul majd, tudom, csak teljen, múljon az idő.
Ne rágd magad miatta. A gyerekeiddel foglalkozz! Nekünk, szülőknek az a mindenünk… Meglátod, egy fél év, és a sírás is megszűnik majd…
46 hozzászólás
Millali kedves!
Hát én majdnem végig bőgtem….
Szülői önfeláldozás,
Igazán szép példát találtál!
Kedves Dóra!
Köszönöm, hogy elolvastad az írásom. Azt hiszem a téma olyan,hogy nehéz elmenni mellette, érzelmi megnyilvánulás nélkül. Viszont, hogy mennyire aktuális, arról sokan tudnának mesélni.
Szeretettel:
Millali
Hiteles, megható, szép írás! Gratulálok Millali, ez remek munka volt!
Üdvözlettel. én
Szia Laci!
Köszönöm az elismerő szavakat. Ezt a Te tolladból megtiszteltetésnek veszem.
Üdv:
Millali
Szia!
Megérintett az írás, és egyre többször lehet hallani, azt a bizonyos ellehetlenülést. Kinek a hibája? Mi a jó istent lehet tenni akkor, amikor belekergetik emberek százait olyan helyzetekbe, ami miatt, földönfutóvá válnak. Valami nagyon nincsen a helyén, És kit érdekel?Pedig nagyon kellene, hogy koppintsak egy jó nagyot oda ahová kell. A szülői önfeláldozás tipikus példa, és hiszem , aki ezzel a lehetőséggelélni tud élni, gondolkodás nélkül, megteszi. Én magam is mindenemet odaadnám, hogy a gyermekeimet biztonságba tudhassam. Szeretem a kávéba aprított kenyeret. Torokszorító írás.
Szeretettel:Marietta
Szia Marietta!
Köszönöm, hogy olvastál és értékeltél. Valószínűleg minden jobb érzésű szülő (veled együtt) mindenét odaadná, hogy boldogulni tudjanak a gyerekei.
Szeretettel:
Millali
Nagyon szomorú, ismét remekül átadtad az érzést. Nem is nagyon találok szavakat… Gratulálok!
Köszönöm az elismerést Tibor. Jól esik.
Üdv:
Millali
"A félliteres, zománcos bögre még otthonról van."
Az egész alkotásodat végig kíséri az írásba átültetett ízes magyar beszéd. Színes, és nagyon kifejező mondatokat alkottál. Az idézett részt azért tettem ide, mert ez a mondat éppen ezt a remek színt töri meg mindjárt az elején. A "van" szót én olvasáskor kicseréltem magamnak "való"-ra.
Az alkotásodban szereplő bácsika igazi bölcs, a hétköznapok egyszerű hőse. Csendes, okos, szerény, és mindig tudja, mit miért tesz, és annak milyen következményei lesznek. Mindezt olyan hozzáértéssel fogalmaztad meg, hogy nekem, az olvasónak ez nyilvánvaló. Gyönyörűen felépített próza. A végkifejletben is ügyesen megfogalmaztad a címben feltett kérdésre a választ. Igen, majd megszűnik a sírás. Majd. Akkor, amikor a bácsi újratalálkozik szeretett hitvesével.
Gratulálok!
Hogy mennyire igazad van, azt bizonyítja, hogy már ki is javítottam a mondatot. Valóban jobb úgy.
Jól esik, hogy figyelemmel kíséred az írásaim, és építő kritikával látsz el. Író-féle embereknek egy-egy hozzáértő, építő jellegű kritika úgy kell,mint a sántáknak a járásukat segítő bot. Biztos,hogy menne bot nélkül is, de haladni lassabb és nehezebb lenne.
Köszönöm.
Millali
Ha már a sántaságot szóba hoztad, Te még csak nem is bicegsz. A gyorsabb haladáshoz az ilyen alkotónak nem bot kell, hanem sima út. Kívánom, hogy ezeket a széles ösvényeket találd meg az irodalom rengetegében.
Nem minden esetben, de általában háromszor olvasok el egy alkotást. Először elolvasom, mint olvasó. Ha üzen valamit az írás, ha megfog, akkor elolvasom úgy is, mint egy másik alkotó, hogy tanuljak belőle. Harmadszor pedig elolvasom, mint szerkesztő, és ha tudok, akkor adok tanácsokat, és felhívom a figyelmet az esetlegesen előforduló hibákra. Már, ha van ilyen. Nem minden alkotással jutok el a harmadik olvasásig. Jóval többet olvasok el az oldalon, mint amennyihez véleményt is írok. Sajnos, az időm sem annyi erre, mint amennyit szánni szeretnék rá.
Köszönöm Artúr!
Az elismerő szavakat is, és a kulisszatitkokat is. Valószínűleg mindannyian időhiányban szenvedünk. Azt hiszem ebben is, és még egy pár dologban,sorstársak vagyunk.
Üdvözlettel:
Millali
Kedves Millali!
Keservesen szép történet. Egészen elszomorodtam, ahogyan elolvastam.
Egészen fiatal koromban elolvastam Zola: A pénz című regényét, és ez annyira kiábrándított a pénzvilágból, hogy egész életemben igyekeztem távol tartani magamat tőle!
Azt hiszem fel kellene venni azt a regényt a kötelező olvasmányok listájára a középiskolában, bár soha nem késő elolvasni.
Nagyon szép képeket használsz az írásaidban, és az a gondolat is nagyon eredeti, és szívbe markoló, hogy az eladott, elhagyott tanya sírását hallja a bácsi. Pedig az ő lelke sír a tanya után.
Judit
Kedves Judit!
Nem akartam tetézni a szomorúságod, de erről a témáról vidámabbat nem tudok írni. Köszönöm az elismerő szavakat, és a műveim olvasását is.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali!
Remek novella! Remekül megírva! Gratulálok!
szeretettel-panka
Kedves Panka!
Rövid,tömör hozzászólás, de dicsérő és őszinte. Nekem sokat jelent, és nagyon jól esik.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali
Nem tudok mit mondani…
… csak szeretném, ha tudnád, fájdalom járt át miközben olvastam írásod, hisz ott ül benne a döbbenetes, kínzó valóság…
Szeretettel: Tünde
Kedves Tünde!
Azt hiszem nem is kell mondanod semmit. Mintha már egy kissé megismertem volna a belső világod, és tudom, hogy nem tudsz egy ilyen jellegű írást, érzelemmentesen elolvasni.
Köszönöm, hogy itt jártál.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali!
Nehéz szavakat találni, nagyon nehéz. Ilyenkor elszégyellem magam a gyengeségemért. Nem is kicsit. Az önfeláldozás tükrözi a legnagyobb alázatot a Sors elkerülhetetlen akarata ellen. Nagyon szép, megérintő történet.
Szeretettel Rita
Kedves Rita!
Köszönöm, hogy olvastál. Már figyeltem egy-két hozzászólásodat, és hidd el nem csupán udvariasságból írom azt, hogy jól esnek a szavaid, és sokat jelentenek nekem.
Szeretettel:
Millali
Szia Millali !
Semmi sem véletlen, az sem, hogy az írásodhoz hasonló embereket ismerek a környezetemben. Tán az idő teszi, tudja az ördög, de sokak bőrébe vagyunk képesek bújni, ahogy te is tetted. Összenőttek a mozdulataitok, a gondolataitok. Jókora emberi erőről tanúskodik a főhős jelleme, aki a legegyszerűbb, de számára a legfontosabb apróságokat tartotta meg, mert a többi úgyis ott maradt a lelkében.
Sokszor mondogatjuk, "majd elmúlik", de nem így az értékek, a küszködés, a fontos dolgok, azok sohasem! Azokért, akiket vágytunk, hogy legyenek, tovább vigyék, amit elkezdtünk, hihetetlen dolgokra, megalkuvásra is képesek vagyunk úgy, hogy letompítjuk az érzéseinket, hogy ne látszódjék, mennyire fáj, amit elhagytunk, és az sem, mennyire jó, hogy tehettünk valamit.
Telitalálat, amit írtál.
Valerie
Kedves Valerie!
A gondolataimban kotorászol – és nem először – a hozzászólásoddal. Vagy az adóvevőnk kapacitása számottevő, vagy a hullámhosszunk azonos, de ha olvasom a véleményedet, olyan mintha én gondolkodnék. Köszönöm a hozzáértő szavakat.
Szeretettel:
Millali
Döbbenetes erejű írás, belesajdult a szívem életre kelt bennem a gyerekkorom összes szépsége, azok az évek, amiket vidéken tölthettem… Nagyon mélyen megéintett az írásod, a szülői önfeláldozás végtelensége. Remek írás.
Üdv: aLéb
Szia aLéb!
Köszönöm az elismerő kritikát. Mindig jól esik, ha egy tehetség őszintén, egyenrangú félként, baráti jobbot nyújt felém. Sajnos az ellenkezőjét már volt szerencsém átélni egy párszor.
Üdv:
Millali
Nekem, egy "eretnek" gondolatom támadt a novellád elolvasása után, mégpedig az, hogy fel sem merült, hogy együtt lakjanak…….
Mélységes elnézést kérek, hogy belekotyogok, de van erről véleményem. Szerintem, nem eretnek gondolat a tiéd, csak a valóság ma az, hogy általában a fiatalabbak nem rendelkeznek akkora hellyel, hogy összecuccolhatnának a szülőkkel. Ha ez meg is történik, általában fordítva. A fiatalok kényszerülnek a családi házba, vagy tanyára költözni az "öregekhez". Ettől is inkább életszagúbb ez a történet. A másik pedig, itt lentebb Millali említi, sok a közös benne és bennem. A történet ezen szeletkéje is elárul valamit az alkotó személyiségéből. Nekem eszembe sem jutna a gyerekeimhez költözni. Azt hiszem, szó nélkül vonulnék inkább egy otthonba, ha ilyen helyzetbe kerülnék. Ezek szerint Millali is megtenné, ahogyan a főhőse is.
Még egyszer, elnézést kérek a beledumálásért.
Köszönöm, hogy kisegítettél. Egy-két gondolatot még hozzáragasztottam. Bízom benne, hogy ezt is lehet valamiféle műhelymunkának nevezni.
Üdv:
Millali
Kedves szusi!
Bár Artúr lejjebb már válaszolt helyettem, amivel teljes mértékben egyet is értek, de egy kis kiegészítőt azért fűznék hozzá,már csak azért is, mert kész voltam már a válaszommal, csak nem tudtam eddig lepötyögni.
Szóval. A gyerekek valószínűleg belementek volna, hogy a tanyára költözzenek, korlátozva ezzel a saját életterüket, de az öreg,(mivel bölcs volt) ezt nem akarta. Az visszalépés lett volna az új generáció számára. Adni csak önzetlenül lehet. Feltételekkel már nem olyan.
Köszönöm, hogy olvastál.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali!
Sír a tanya, sír a meny a megkönnyebbüléstől, sírnak az állatok, sír az apa és sír a fia, mégis mennyi pozitívum van ebben az írásban. A szülői szeretet és gondoskodás végtelen. Szerintem a fia sem erőltette volna az összeköltözést. Ismerte annyira az apját, hogy nem akar ő senki nyakán élni. Egész életében keményen dolgozott, mindenét odaadta. Vajon hány gyerek tenné meg ezt a szüleiért?!
Ma este nincs szükségem szemcseppre… gratulálok e nagyszerű novellához.
Szeretettel: Angie
Kedves Angie!
Köszönöm az elismerő véleményed. Az a jó ezekben a hozzászólásokban, hogy mindig más és más megvilágításból láthatjuk a novellát. Így minden egyes vélemény után gyarapszik a mű értéke. Jó volt olvasni a Te értékelésedet, mert sok közös gondolatot fedeztem fel benne. Azért ez a fajta szemcsepp inkább a lélekre gyakorol gyógyító hatást, nagyon sűrűn ne helyettesítsd az eredetivel.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali!
Potyognak a könnyeim, mert jól tudom, nem szűnik meg a sírás, csak a bácsival együtt.
Nagyon hitelesen tudtad átadni a bácsi fájdalmát, ezzel is tetézve ennek a tragédiának nagyságát, mélységét. Jók a jellemrajzok, remekül formáltad meg a szereplőket.
Remek írás. Gratulálok!
Üdvözlettel
Ida
Kedves Ida!
Örülök a véleményednek. Jól esik, hogy friss belépőként rátaláltál a novellámra. A kritikádból azt szűrőm le, hogy hozzáértőként, otthonosan mozogsz a próza világában. Bár felhatalmazásom nincs rá, de gondolom senki nem veszi zokon, ha szeretettel köszöntelek ezen az oldalon. Kívánom, hogy sok szép írással gazdagítsd ezt a portált, mindannyiunk örömére.
A könnyeket pedig ne szégyelld, mert azok mossák tisztára az emberi lelkeket.
Szeretettel:
Millali
🙂
Felhatalmazásra nincs is szüksége senkinek, hiszen az oldal mindenkié. Remek dolog látni, hogy a frissen belépő tagokat üdvözlik a már jelenlévő alkotók. Így senki sem érzi elhanyagolva magát. Helyette inkább az lesz az első benyomása, hogy jó helyre jött, mert rögtön figyelnek rá. A klub lényege pontosan ez.
A portál pedig olyan arcot fog mutatni kifelé, az olvasók felé, amilyenné a regisztrált tagok alakítják.
Köszönöm Artúr!
Kissé bátortalanul ugyan, de magam is így gondoltam.
Gombóc a torokban, lélekben…
Ebben a történetben mindenki vesztes és győztes… győztesek a gyerekek, hogy ilyen apát kaptak a sorstól… és győztes az idős apa, aki érdemesnek találta a gyermekeiért megtenni ezt a számára nagyon nehéz lépést.
Ha ilyen családokból állna az ország, megválthatnánk az egész világot!!!
Tényleg megdöbbentően szép, igyekszem nem arra gondolni, hogy én így soha nem fogok tudni, mert nem az a lényeg, hanem hogy átadjunk egymásnak gondolatokat, ki ezt, ki azt… de tény hogy van aki többet tud átadni. Te közéjük tartozol!!!
Most már sírok. Amióta itt vagyok, először…
Kriszti
Szia Kriszti!
Az egy nagyon jó meglátás, hogy ebben a történetben mindenki vesztes és győztes. Megint egy új, jó megközelítése ez az írásnak. Általában hajlamosak vagyunk a saját tehetségünket alábecsülni. Ezt teszed Te is, de ez nem baj, hisz ez ösztönöz bennünket a fejlődésre. Egyet azonban nem szabad tenni – akármilyen volumenű is a tehetségünk – elfecsérelni nem szabad. Úgyhogy csak írj rendületlenül, mert a betűk megművelése nem szezonmunka. Csak a mezőgazdaságban lehet egy idény alatt vetni, és aratni. Itt sokkal hosszabb időszak kell, hogy a szópalánták megerősödjenek, és termővé váljanak.
És eszembe jutott még valami…
Sokáig úgy éreztem, hogy ha nem az életből vett mozzanatokat írom le, akkor az nem is lehet hiteles.
A te írásod most arra döbebntett rá, illetve emlékeztetett arra amit mindig is tudtam: ami a fejben, szívben megszületik, az lehet megtörtént vagy kitalált, de éppoly értékes… És a legizgalmasabb az, amikor a leírt szóból valóság lesz… igaz? 🙂
Hát ezeket felejtettem én el, de most eszembe juttattad. KÖSZÖNÖM!!!
Egy irodalomtörténészhez jártam hét évig magántanulóként, és nem egyszer előfordult, hogy tíz- tizenötször átíratott velem egy-egy novellát. Ő ujjgyakorlatnak nevezte, én inkább edzésnek, alapozásnak éreztem. Ma már úgy hiszem, érdemes volt annak idején kínlódni vele. Véleményem szerint teljesen mindegy, hogy miről írsz, a lényeg, hogy őszinte legyen, és őszinte érzéseket váltson ki másokból is. Egyszerűség, őszinteség, tömörség, ez egy olyan hármas segédeszköz a novellistának, amit jó, ha minél előbb használni, alkalmazni tud. A leírt szóból akkor, és csak akkor lesz valóság, ha őszinte. Ezt jól látod.
Köszönöm, hogy kölcsönösen adni tudtunk egymásnak az irodalom terén.
Szeretettel:
Millali
Hálásan köszönöm a válaszokat, nagyon nagy erőt öntesz belém, nem is tudod mekkorát. és emberi nagyságról árulkodik, ahogyan bánsz az újoncokkal… köszönjük 🙂
Kriszti
Kriszti, még a végén elpirulok, pedig tudom, hogy nem az volt a célod. A köszönet oda-vissza jár, mert minden vélemény után nekem is gyarapszik a tudásom.
Üdv:
Millali
Szia!
Fájdalmas, megrázó történet, művészien öntötted formába.
Szeretettel: Eszti
Kedves Eszti!
Köszönöm, hogy olvastál és itt hagytad a véleményed.
szeretettel:
Millali
Hát Millali alig bírtam végigolvasni a könnyeimtől. Fiatalon olyan egyszerűnek gondoljuk a dolgokat, de ahogy öregszünk, rájövünk, hogy az élet értelme az, hogy munkálkodunk, gondoskodunk. Az öregotthoni élet nem más, mint a halál küszöbe, tudják ezt az ott élő öregek, és csak vegetálnak míg el nem jön értük. A járatlan út novellámban szintén erről írtam. Köszönöm, hogy olvashattam. Szeretettel Jega.
Kedves Ibolya!
Köszönöm, hogy elolvastad a novellámat. Bizony, az életben is gyakran előfordul, hogy a tettünk többet mond minden szónál.
Kíváncsivá tettél. El fogom olvasni a Járatlan út című novelládat.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali!
Bevallom, már kétszer olvastam el írásodat. Azon túl, hogy remekül írsz, annyira megérintő ez az életkép, minden szomorúsága ellenére, van benne valami igazi szépség. 🙂
Gratulálok!
Szeretettel: pipacs
Kedves pirospipacs!
Köszönöm az elismerő véleményed, jól esnek a soraid. Már én is olvasgattam nálad, csak hozzászólni nem volt még időm. Azért ezt a hiányt előbb-utóbb majd pótolom. Örülök a látogatásodnak.
Szeretettel:
Millali